2 różne spojrzenia ma Megasam24.pl

Trwająca emisja Megasam24.pl to jedna z tych ofert, które można ocenić na skrajne sposoby. Dziś przedstawiam właśnie dwa różne spojrzenia.

Akcje Megasam24.pl

EmitentEmitentMegasam24.pl PSA
BranżaBranżasklep internetowy
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany10,16%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 8,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna17,68 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji56 562 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 18.03.2022
Cel emisjiCel emisjiśrodki trwałe, marketing, rozbudowa zespołu
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.megasam24.pl

Na facebookowym profilu mojego bloga wywiązała się ciekawa dyskusja na temat trwającej emisji Megasam24.pl. Dość szczegółowo niektóre kwestie wyjaśnił Prezes spółki – Pan Dariusz Krzysztoporski. Otrzymałem na ten temat też prywatne wiadomości, w których wnioski również były skrajnie różne. Dziś chciałbym przedstawić te dwa różne spojrzenia – Pana Prezesa i Pana Stanisława, Czytelnika bloga.

Prezes o emisji

Najpierw wypowiedź Pana Prezesa, który odniósł się do „zarzutów” w moim tekście (dostępny we wpisie Dlaczego nie ocenię emisji Megasam24.pl?) oraz do komentarzy pod postem.

Platforma Shoper

Ponieważ rozgorzała już dyskusja pod postem to na szybko chciałbym odpowiedzieć na wątpliwości Pana Dawida. Oczywiście działamy na platformie Shoper, dlatego że po naszych modyfikacjach daje ona właściwie w 98% taką samą funkcjonalność dla klienta końcowego jak własne systemy sprzedaży, a kosztuje ułamek tego co własna platforma. Przez ostatnie 18 miesięcy wprowadziliśmy dziesiątki usprawnień i ani razu nie musieliśmy rezygnować z czegokolwiek ze względu na ograniczenia Shopera.

Konkurencja

Drugi temat poruszony w komentarzu to kwestia tego jaki mamy pomysł jak wygrać z konkurencją, np. z Frisco. Ze względu na ograniczone miejsce wymienię część przewag naszego sklepu. Część z nich dotyczy tylko rynku warszawskiego, ale to obecnie 95% naszej sprzedaży, więc jest to uprawnione:

 1. Dostawa w Megasamie jest zawsze bezpłatna (bez minimum typu 300 zł jak w Auchan, bez członkostwa w specjalnym klubie jak we Frisco).
 2. Produkty do rozwiezienia danego dnia odbieramy od dostawców w tym samym dniu. Dzięki temu nie ogranicza nas magazyn towarów i nawet w szczytach zainteresowania jesteśmy w stanie tak dopasować logistykę, aby dowozić zakupy następnego dnia (Frisco czy Auchan w skrajnych przypadkach mają terminy oddalone o tydzień lub dwa).
 3. Jako jedyni mamy stronę przystosowaną dla osób 60+, bez żadnych reklam, najbardziej przejrzystą jak się da, z kafelkami 4 razy większymi niż pozostałe firmy. Dlatego osoby starsze uwielbiają nasz sklep.
 4. Jako jedyni umożliwiamy płatność za zakupy po 30 dniach od dostawy.
 5. Pakujemy zakupy w bezpłatnie w papierowe kartony, które są o wiele wygodniejsze i dzięki nim zakupy przychodzą w dużo lepszym stanie niż u naszej konkurencji.
 6. Jako jedyni z dużych firm umożliwiamy zakupy bez rejestracji.
 7. Jako jedyni z dużych firm przyjmujemy zamówienia przez telefon, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
 8. Tylko u nas zamówienie może ważyć nawet 100 kg.
 9. Tylko w Megasamie kurierzy dzwonią przed każdą dostawą i podają dokładną godzinę przyjazdu.

Wszystkie te elementy sprawiły, że naprawdę zdobywamy klientów w niesamowitym tempie. Rzeczywiście robimy to lepiej niż inni. W podobnym okresie startowały jeszcze dwa supermarkety online (A2A oraz iJest) i oba przejęliśmy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ponieważ po kilkunastu miesiącach zrobiliśmy ponad 4 miliony obrotu, daje nam bardzo realny punkt wyjścia do poziomu 10 milionów złotych rocznie i dalej, o których wspominał Pan Dawid.

Porównanie Megasam24.pl do Pora na Pola

Porównując nas do Pora na Pola warto zwrócić uwagę, że po pierwszym roku generujemy sprzedaż większą niż Pora na Pola po 4 latach działalności, dlatego warto przyjrzeć się naszej emisji. Tak jak wspominałem, wrócę niedługo do Crowdnews z odpowiedziami i z liczbami.

Panu Prezesowi bardzo dziękuję za komentarz pod postem. Cała wypowiedź dostępna jest właśnie na facebookowym profilu bloga.

Teraz przedstawię inne spojrzenie. To fragment obszernego komentarza Pana Stanisława, który bardzo celnie punktuje niektóre emisje.

Wnioski i wątpliwości Pana Stanisława

Siedziba Megasam24.pl

Siedziba spółki: https://www.officelist.pl/oferta/concept-tower. Ja jestem bardziej skąpy niż Szkoci i Holendrzy razem wzięci, więc nie wiem, czy bym na starcie otwierał biuro w biurowcu klasy A+. Ale z drugiej strony – czy na budowaniu marki można oszczędzać „dziadowską” lokalizacją biura?

Celebryci

Ciekawe ile zgarną zaprzyjaźnieni celebryci za dodatkowe atrakcje dla akcjonariuszy (zob. najwyższe pakiety) oraz filmy chwalące spółkę.

Przejęcia

Historia firmy:

 • grudzień 2021 r.- Przejęcie warszawskiego supermarketu spożywczego online A2A-Market.pl.
 • styczeń 2022 r. – Przejęcie warszawskiego supermarketu spożywczego online iJest.pl.

Czy to normalne na tym etapie rozwoju, żeby robić przejęcia? Przecież w listopadzie spółka powstała i w grudniu kupiła od Prezesa swój sklep internetowy.

Co wnosi do spółki nabycie sklepu online? Chyba tylko bazę klientów i wykasowanie konkurencji? Bo personel można taniej podkupić. Może korzystniej by było środki przeznaczone na zakup wrzucić na własną reklamę?

Prosta Spółka Akcyjna

Warto zwrócić uwagę, że to PSA – prosta spółka akcyjna. Spółka podkreśla to w punkcie o konieczności przekształcenia przed ewentualnym wejściem na giełdę.

Odkupienie akcji

Sugerują możliwość odkupienia akcji nie wcześniej niż w 2023 r. za co najmniej 109% ceny. Tanio pożycza spółka od akcjonariuszy gotówkę, inne firmy proponowały przy wykupie 20% i nie było to na zasadzie „spółka może zaproponować”, tylko zaproponuje.

Umowa spółki

Według §7, Spółka może jednorazowo lub sukcesywnie wyemitować 200.000 nowych akcji w terminie do dnia 31 grudnia 2030 r. bez konieczności podejmowania uchwały o zmianie aktu założycielskiego Spółki.

Według §8 możliwa jest też emisja (jednorazowo lub w kilku emisjach) 125.000 akcji na podstawie uchwały Zarządu, w okresie 5 lat od wpisania spółki do KRS. Akcje te nie mogą być uprzywilejowane, ale mogą być za aport.

Zgodnie z §9 dopuszczalne są akcje uprzywilejowane co do głosu, dywidendy lub podziału majątku przy likwidacji. Akcja z przywilejem co do dywidendy może być bez prawa głosu (akcja niema), a akcje założycielskie mogą mieć przywilej co do minimalnej proporcji ich głosów wobec ogółu akcji.

§12 pkt 8 – Akcjonariuszowi, któremu nie wypłacono w pełni albo częściowo dywidendy z akcji uprzywilejowanych w zakresie dywidendy w danym roku obrotowym, przysługuje wyrównanie z zysku w następnych latach, nie później jednak niż w ciągu kolejnych 5 lat obrotowych.

§17 pkt 3 i 4 – Członek zarządu (czyli obecnie Prezes) pełni funkcję przez czas nieokreślony. Odwołany (oczywiście większością głosów, którą i tak ma) może być tylko i wyłącznie z ważnego powodu np. długotrwała choroba uniemożliwiająca pełnienie funkcji.

Ciekawe są też zapisy o funkcjonowaniu organów spółki online – dla pasjonatów tematu.

Sklep Megasam24.pl

Przemyślenia po obejrzeniu strony internetowej sklepu:

Własne dostawy do klienta w Warszawie na drugi dzień w umówionym przedziale godzinowym – jak oni dotrą na czas w tych warszawskich korkach ?

Z „informacji o firmie” na stronie sklepu (to samo jest na początku strony emisji) – „Jako jedyny sklep spożywczy w sieci mamy stronę www dostosowaną do potrzeb osób 65+, czyli coraz ważniejszej grupy klientów internetowych„. Żadnych udogodnień dla seniorów tam nie zauważyłem na stronie sklepu (jak np. opcja wyświetlania z większą czcionką lub kontrastowe kolory tekstu i tła).

Podsumowanie

Komentarz Pana Stanisława był dużo bardziej szczegółowy. Za jego zgodą przytoczyłem tu wybrane fragmenty. Jak wskazał Pan Stanisław, w swojej wypowiedzi skupił się na tym co może być zagrożeniem i budzi niepewność. Nie rozwijał tego, co stanowi ciekawe perspektywy w rozwoju firmy, bo to zadanie dla spółki.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za oba komentarze. Pan Stanisław poruszył tematy, o których ja nie wspomniałem, a na co też zwróciłem uwagę po wstępnym zapoznaniu się z emisją. Można tu wymienić m.in. udział celebrytów. Krzysztof Ibisz reklamuje kolejnego już emitenta. Niedawno zachęcał do kupna akcji MKW (Telemed24). Też mnie ciekawi jakie są koszty tego typu promocji emisji i czy rzeczywiście warto spółkę promować celebrytami zamiast dotychczasowymi wynikami i atrakcyjną wyceną.

Wycena Megasam24.pl

Co do wyceny to Pan Stanisław również na nią zwrócił uwagę:

Prezes ma teraz 500 tys. akcji (a skoro kapitał spółki to 500 tys. zł, to nabył je po 1 zł). Po emisji kapitał spółki to 1.500.016,16 zł, ale Prezes ma 500 tys. akcji co daje mu 89,84 % głosów. Dostawcy gotówki za swój milion dostaną 10,16 % głosów i 56.562 akcji. Ładny zysk założyciela. Po 3 miesiącach akcje mu podrożały ponad 17 razy. Co takiego epokowego dokonała w tym czasie spółka?

Rzeczywiście nowi akcjonariusze w zamian za 1 mln zł otrzymają około 10% udziałów. Prezes będzie posiadał 90% akcji. Jak sam wskazał, dotychczas w rozwój Megasam24.pl wydał z własnych środków kwotę również około 1 mln zł.

Czy ten zainwestowany przez Prezesa milion jest teraz warty 9 mln zł? O tym się przekonamy, gdy spółka spełni zapowiedź i pokaże aktualny bilans.

Mam nadzieję, że obie wypowiedzi w jakiś sposób pomogą ocenić trwającą emisję Megasam24.pl Szczegóły oferty dostępne są na stronie emisji na platformie Beesfund.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook