Alembik Polska – wycena mnie zniechęca

Poprzednie kampanie crowdfundingowe spółek Janusza Palikota na platformie Crowdway.pl skończyły się dużym sukcesem. Czy podobnie będzie również teraz?

Czy warto kupić akcje Alembik Polska?

EmitentEmitentAlembik Polska SA
BranżaBranżaprodukcja alkoholu kraftowego, restauracje
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4 185 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany13,42%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 27 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna27 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji155 000
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 04.09.2020
Cel emisjiCel emisjizakup urządzeń do destylacji alkoholu, zakup sprzętu do wyszynku piwa, prace remontowe lokali, aplikacja internetowa, opłaty akcyzowe, środki obrotowe
Strona emisjiStrona emisjihttps://alembikpolska.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Analiza SWOT
Silne stronySłabe strony
- Doświadczenie i nazwisko Janusza Palikota
- Dobry pomysł na biznes
- Bardzo wysoka wycena
- Duża emisja akcji serii A po 0,10 zł
- Niewielki udział nowych akcjonariuszy w akcjonariacie spółki
SzanseZagrożenia
- Rosnąca moda na alkohole kraftowe
- Większe wydatki Polaków na rozrywkę
- Kryzys ekonomiczny
- Rosnąca konkurencja
- Podwyżki akcyzy na alkohol

Z dużą niecierpliwością czekałem na kolejną kampanię crowdfundingową spółki „ze stajni” Janusza Palikota. Emisje akcji Tenczyńskiej Okowity i Tenczynka Bezalkoholowego skończyły się wielkim sukcesem.

Gdy usłyszałem o starcie oferty kolejnej spółki znanego biznesmena i byłego polityka zastanawiałem się jaką kwotę przeznaczyć na zakup akcji. Niestety cena emisyjna mnie bardzo rozczarowała. Udział w emisji chyba sobie daruję.

O spółce Alembik Polska

Po raz kolejny w przypadku spółek Janusza Palikota mogę pochwalić biznesplan i pomysł na biznes. Widać wyczucie rynku i umiejętność zagospodarowania niszy rynkowej. Alembik Polska to jedna z tych spółek, których chciałbym być właścicielem.

Po szczegóły odsyłam na stronę emisji. W skrócie – emitent zamierza prowadzić w 10 miastach Polski Alkoteki, czyli miejsca produkcji wódek i destylatów połączonych z obsługą restauracyjną. Gdy czytam o projekcie to widzę wielkie szanse na sukces. Co zatem powstrzymuje mnie przed zakupem akcji?

Cena emisyjna Alembik Polska

Jedna rzecz – cena emisyjna. Ustaloną ją na poziomie 27 zł. Dlaczego uważam, że to dużo?

Firma nie ma żadnej historii. Została zarejestrowana 12 maja 2020 r. W chwili gdy piszę ten tekst spółka istnieje zaledwie miesiąc a wyceniona została na poziomie 27 milionów złotych! Mówimy tu o firmie, której jedynym majątkiem jest kwota 25 tysięcy złotych oraz zobowiązanie akcjonariuszy do wpłacenia kolejnych 75 tysięcy.

Do tej pory Alembik Polska przeprowadził jedną emisję akcji – trzy osoby fizyczne objęły łącznie 1 milion akcji po cenie emisyjnej… 0,10 zł!

Jedną z tych osób jest Janusz Palikot. Pozostałymi – Przemysław Fryderyk Bobrowicz oraz Łukasz Piłasiewicz.

Ustalając cenę emisyjną na poziomie 27 zł spółka twierdzi, że tyle są warte jej akcje. Dlaczego zatem te 3 osoby płaciły o 99,6% mniej? Tego niestety nie wiemy. Na stronie emisji zadałem 3 pytania. Niestety akurat na to nie doczekałem się odpowiedzi mimo upływu kilku dni.

Nie dziwi mnie takie „dyskonto” w stosunku do ceny emisyjnej w przypadku Janusza Palikota. Można to traktować jako wynagrodzenie za know-how i wniesienie znanego nazwiska do projektu. A co wnieśli do projektu panowie Bobrowicz i Piłasiewicz? Jak na razie nie wiemy.

Są to chyba zaufani partnerzy p. Palikota. Z tekstu Dziennika Wschodniego (https://www.dziennikwschodni.pl/polityka/na-co-i-po-co-wydawal-twoj-ruch,n,1000247317.html) wynika, że obaj współpracowali z Januszem Palikotem jeszcze w czasie jego działalności politycznej i na ich konta trafiała spora część państwowej subwencji. Swoją pracę wykonywali widocznie bardzo dobrze, skoro współpraca z nimi trwa również przy projektach biznesowych i mają oni możliwość obejmowania akcji po tak preferencyjnych cenach.

Obaj panowie objęli w emisji po 10.000 akcji płacąc za cały pakiet zaledwie 250 złotych i zobowiązując się do zapłaty w terminie późniejszym kolejnych 750 złotych. Łącznie objęcie akcji kosztowało ich po 1 tysiąc złotych. Jeśli założymy, że cena emisyjna 27 zł jest adekwatna to akcje, które objęli są warte po 270 tysięcy złotych.

Prognoza Alembik Polska

W przypadku emisji Alembik Polska nie ma za bardzo co analizować. Firma, która istnieje 1 miesiąc i nie posiada żadnego wartościowego majątku wyceniła się na 27 milionów złotych – to więcej niż wartość takich firm jak Komputronik, Betacom, Groclin czy Sfinks.

Według Janusza Palikota akcje zostały wycenione na podstawie prognozy finansowej na przyszłe lata. W przypadku spółki o tak krótkiej historii to normalne. Trzeba jednak pamiętać, że papier przyjmie wszystko a prognozowanie na 5 lat naprzód nie posiadając żadnego „punktu zaczepienia”, żadnej historii to po prostu trochę wróżenie z fusów.

Kupując akcje Alembik Polska musimy zdawać sobie sprawę, że ponosimy ponadprzeciętne ryzyko. Nie twierdzę, że projekt nie wypali. Wręcz przeciwnie – jak już wspominałem ciekawie to wszystko wygląda. Oprócz oczywiście ceny emisyjnej.

Ja podziękuję. Zostawię gotówkę na inne projekty. Jeśli wierzysz w magię nazwiska Janusz Palikot i uważasz wycenę firmy za sensowną to zapraszam na stronę emisji – https://alembikpolska.pl.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Rzut oka na trwającą emisję CStore

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook