Alkoholowe SA – im więcej znam szczegółów tym mniej mi się to podoba

Alkoholowe SA – im więcej znam szczegółów tym mniej mi się to podoba

25 marca, 2022 0 przez Maciejka

Zapraszam do zapoznania się z odpowiedzią Prezesa Browaru Brodacz i Alkoholowe SA na mój wczorajszy wpis na temat trwającej emisji tej drugiej spółki.

Akcje Alkoholowe SA

EmitentEmitentAlkoholowe SA
BranżaBranżapiwo kraftowe
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 000 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany6,92%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 12,7 - 13,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna120 - 130 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1 500 akcji serii C
2 400 akcji serii D
4 000 akcji serii E
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 31.05.2022
Cel emisjiCel emisjikoszty emisji, koszty prawne, środki obrotowe, zakup działki
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcjabroda.pl

Na mój tekst dotyczące trwającej emisji akcji Alkoholowe SA odpowiedział Prezes emitenta, Pan Tomasz Brzostowski. Wpis do którego odniósł się Prezes dostępny jest pod adresem Emisja Alkoholowe, czyli o Brodaczu słów kilka. Wszystkie odpowiedzi znajdują się na naszej facebookowej grupie Crowdfunding udziałowy. Tutaj przytaczam te, na których publikacji zależało Prezesowi Brzostowskiemu.

CEO emitenta zdziwił się też, że w grafice promującej wpis wykorzystałem nieaktualne etykiety. No cóż – korzystałem z oficjalnej paczki grafik przygotowanej dla mediów, dostępnej na stronie internetowej browaru. Na prośbę Prezesa podmieniam banner – dla mnie żaden kłopot, ale jeśli na stronie internetowej będą aktualne grafiki, wtedy nie będzie konieczności czegokolwiek wyjaśniać w tej kwestii :).

Wycena Alkoholowe SA

Co do wyceny spółki, Prezes pisze:

Wycena nie była liczona przez biegłego, ale została ustalona na podstawie innych wycen podobnych przedsiębiorstw (na podobnym etapie rozwoju, z podobnymi przychodami i produktami dla podobnej grupy konsumentów). Podczas ostatniej emisji akcji Brodacza, ceny akcji również zaczynały się od 120zl (dlatego wycena była porównywalna do obecnej). Dzięki dotychczas zbudowanym aktywom w Brodaczu, bardzo szybko jesteśmy w stanie odbudować te wartość (planujemy przebić najwyższe przychody Brodacza już w przyszłym roku). Jestem też dość pewny pozyskania dotacji na budowę browaru (prawdopodobnie jeszcze w tym roku), który wart będzie 12 mln pln. Te dwa czynniki spokojnie dadzą już nam wycenę na poziomie min. 18-20 mln. Uważam wiec, ze aktualnie dajemy spore dyskonto, głównie dlatego żeby zachęcić inwestorów.

Temat wyceny Tomasz Brzostowski uzupełnił odpowiadając na moje wątpliwości:

Nie powstanie podmiot warty 30 mln, napisałem o tym powyżej. Przed fuzja trzeba będzie wykonać wyceny przez biegłego, które będą podstawa parytetu połączenia. Umówmy się, jeśli Brodacz przy fuzji będzie wyceniony na 2 mln pln, to będzie dobrze. W takim przypadku połączone spółki będą miały wartość ~16 mln. Wyrównanie po nominale podniesie wycenę maksymalnie o kilkadziesiąt (prawdopodobnie mniej niż 20) tysięcy złotych, bo cały kapitał podwyższony z emisji to 25 tys. pln.

Wynik finansowy

Jednym z moich zarzutów był słaby wynik finansowy Brodacza. I o ile straty wcale mnie nie dziwią, o tyle obawiam się ich wysokości i wpływu na bieżącą płynność. Prezes wyjaśnia:

Kiepski wynik księgowy młodych, szybko rosnących spółek jest czymś normalnym. Mówiłem o tym wielokrotnie, że pierwszy rok dałem sobie na nauczenie się funkcjonowania w nowym otoczeniu (nowym modelu, na spółce akcyjnej z którą miałem styczność po raz pierwszy, z budowaniem zespołu etc.). Drugi rok miał być już zupełnie inny. Pokazały nam to wzrosty +400% w styczniu i lutym 2020.

Dodatkowa emisja?

Ciekawie Prezes odpowiedział na moje obawy, że fuzja obu firm będzie przykrą niespodzianką dla akcjonariuszy którejś z nich. Chodzi o wycenę – przecież obie firmy nie mogą zostać wycenione na kilkanaście milionów, bo to oznaczałoby dwukrotne wycenianie tego samego majątku.

Jeśli wystąpią dysproporcje w wycenie, będziemy je wyrównywać poprzez emisję akcji dla akcjonariuszy po cenie nominalnej. Zapowiedzieliśmy to już publicznie wśród akcjonariuszy Brodacza oraz to samo zaoferujemy akcjonariuszom Alkoholowego.

Wyrównanie strat

We wczorajszym wpisie zwróciłem uwagę na bardzo duże prawdopodobieństwo kolejnych emisji akcji. Nikt chyba nie sądzi, że bieżące zyski (bo tych przecież nie ma!) wystarczą na sfinansowanie budowy browaru (nawet zakładając pozyskanie dotacji, czego Pan Prezes jest pewien).

Patronite

Teraz okazuje się, że będzie również emisja dodatkowych akcji po nominale dla akcjonariuszy Brodacza, aby wyrównać im poniesione straty. Przecież to odbędzie się kosztem akcjonariuszy Alkoholowe SA!!!

Akcjonariusze Brodacza (browar podaje, że jest ich 1500) obejmowali akcje spółki wycenionej na kilkanaście milionów złotych. Teraz Prezes przyznaje, że wycena 2 mln zł będzie optymistyczna. Właściciele udziałów w Brodaczu nie mają się jednak martwić, bo w takim przypadku straty zostaną im wyrównane. Stanie się tak poprzez emisją akcji po 1 zł. Czy Prezes słyszał o rozwodnieniu?

Podsumowanie

Taka zapowiedź jest dla mnie szokująca. Pan Brzostowski uspokaja przy tym pisząc, że taka operacja „podniesie wycenę maksymalnie o kilkadziesiąt (prawdopodobnie mniej niż 20) tysięcy złotych, bo cały kapitał podwyższony z emisji to 25 tys. pln”.

Zastanawiam się czy to niewiedza czy celowe wprowadzanie potencjalnych inwestorów w błąd. Prezes podaje tu wartość nominalną akcji. Przecież przy wycenie patrzymy na cenę rynkową, rzeczywistą wartość akcji. A spółka sama próbuje nam wmówić, że wynosi ona 120-130 zł.

Skoro akcje zostaną zaoferowane po nominale to majątek spółki i jej wartość praktycznie się nie zmieni. Będzie za to dzielona na o wiele większą liczbę akcji.

W tej emisji zrobiło się już tyle niewiadomych i nieporozumień, że dla mnie temat jest zakończony. Zachęcam jednak do odwiedzenia strony emisji, aby wyrobić własne zdanie. Warto też wejść na facebookową grupę Crowdfunding udziałowy i wziąć udział w dyskusji z Prezes Alkoholowe SA.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę