Browar za Miastem po raz drugi – rzut oka na nową emisję

Browar za Miastem po raz drugi – rzut oka na nową emisję

7 listopada, 2022 0 przez Crowdnews.pl

Do końca listopada trwają zapisy na akcje spółki Browar za Miastem w drugiej już ofercie crowdfundingowej tej firmy. Obiecywałem rzut oka na parametry emisji i moją subiektywną ocenę.

Emisja akcji Browar za Miastem

EmitentEmitentBrowar za Miastem sp. z o.o. sp. komandytowo-akcyjna
BranżaBranżaprodukcja piwa
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4.640.000 zł PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany10,13%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 41,2 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna2,90 PLN (2,75 PLN dla dotychczasowych akcjonariuszy)
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1.600.000 akcji serii L
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 30.11.2022
Cel emisjiCel emisjirozbudowa możliwości produkcyjnych, inwestycje rynkowe, pokrycie kosztów emisji
Strona emisjiStrona emisjihttps://naszbrowar.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Uwielbiam kolejne crowdfundingowe emisje tej samej firmy. Analiza takiej oferty jest dużo łatwiejsza. Nie musimy opierać się jedynie na przedstawionych prognozach, które często są „wzięte z sufitu”. Możemy ocenić na ile poprzednie obietnice zostały zrealizowane i czy pieniądze inwestorów pozyskane w poprzedniej kampanii zostały sensownie wydatkowane. 

Zerknijmy zatem na trwającą ofertę Browaru za Miastem. Spółka z sukcesem przeprowadziła już emisję 2 lata temu przy wsparciu platformy Crowdway.pl. Tamta kampania została dość pozytywnie oceniona przeze mnie w tekście Browar Za Miastem – krótko o emisji akcji. Inni inwestorzy podzielili moje zdanie i producent piwa nie miał żadnych problemów z pozyskaniem całej planowanej kwoty. 

Blisko 650 osób zainwestowało prawie 4,2 mln zł a średnia wartość zapisu wyniosła aż 6.471 zł. 

Poprzednia emisja

Choć tamta oferta była przeze mnie oceniona pozytywnie, zaznaczałem, że jest to ocena trochę na wyrost, niejako „na zachętę”. Nie wynikała z niskiej wyceny emitenta, ale analizy porównawczej do innych browarów, które w tamtym czasie sprzedawały akcje – Brokreacja i Brodacz.

Browar za Miastem miał szczęście, że przeprowadzał ofertę w otoczeniu innych firm, które w moim odczuciu za bardzo nie miały czym się pochwalić. Na ich tle wypadał całkiem sensownie. Ostrzegałem jednak:

Uważam, że posiadany majątek oraz osiągane wyniki nie uzasadniają wyceny firmy na poziomie 27 mln zł, ale widać, że spółka idzie w dobrym kierunku.

Obecna kampania

A jak oceniam nową emisję? Spółka po dwóch latach znajduje się już w innym miejscu. Zwiększyła przychody, uruchomiła produkcję we własnym browarze a liczba piw w ofercie wzrosła do blisko 30. Nic dziwnego, że wzrosła cena emisyjna, jak i wycena firmy. 

Browar za Miastem wyceniony został (pre-ipo) na 41,2 mln zł (dla maksymalnej ceny emisyjnej). Oznacza to wzrost o 52,5% względem poprzedniej kampanii. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy wzrósł o około 10% (listopad 2020 vs listopad 2022). 

Czy zmiany, które zaszły w firmie uzasadniają aż taki skok wyceny?

Patronite

Browar za Miastem – wyniki 

Spójrzmy najpierw na osiągane wyniki oraz posiadany majątek. Na koniec 2021 roku aktywa ogółem miały wartość 11,7 mln zł. Zauważyć można spadek wartości majątku obrotowego przy jednoczesnym wzroście aktywów trwałych. Spowodowane to było „przeniesieniem” znacznej kwoty z pozycji „środki pieniężne” do „budynki, lokale”. Całkiem naturalne, biorąc pod uwagę otwarcie w tym roku własnego browaru (co było celem poprzedniej emisji). 

Zobowiązania ogółem wzrosły do ponad 4 mln zł, co oznacza wartość kapitałów własnych na poziomie 7,7 mln zł. Po stronie pasywów zastanawia mnie pozycja „inne zobowiązania wobec jednostek powiązanych” o wartości 1,2 mln zł. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji czym jest ta kwota. 

Analiza rachunku wyników pokazuje pozytywne trendy zachodzące w spółce. Systematycznie rośnie sprzedaż, poprawia się rentowność. Firma przekroczyła próg rentowności, wykazując na koniec 2021 roku 178 tysięcy złotych zysku. 

Wskaźniki

I to tyle dobrego. Żeby nie popaść w hurra optymizm, trzeba zdać sobie sprawę, że dla wyceny 41,2 mln zł otrzymujemy wskaźnik C/WK na poziomie 5,4 a C/Z aż 231!

Oczywiście „obrońcy” spółki słusznie zauważą, że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do tych wskaźników i przedstawione prognozy pokazują, że w następnych latach będą wzrastać nie tylko zyski, ale też wartość posiadanego majątku. 

Mam jednak do tego stwierdzenia dwie ważne uwagi. Po pierwsze – nawet realizacja przedstawionych prognoz nie będzie oznaczać sprowadzenia wskaźników do atrakcyjnych poziomów. W przypadku pełnego sukcesu emisji, wycena Browaru za Miastem wzrośnie do 45,8 mln zł. Na 2024 rok spółka prognozuje 1,6 mln zł zysku netto a na 2026 rok – 3 mln zł. Oznacza to wskaźnik C/Z na poziomach odpowiednio 28,5 i 15,2. Tak więc nawet za 4 lata C/Z będzie na średnio atrakcyjnym poziomie (i to pod warunkiem realizacji prognozy!).

Podobnie ma się sprawa ze wskaźnikiem C/WK (cena do wartości księgowej). Jeśli przedstawione prognozy się zrealizują to C/WK spadnie za 2 lata do poziomu 3,6 a za 4 lata do 2,9. Rentowność kapitału własnego ma w 2024 roku wynieść 12,7% a w 2026 roku 18,9%. Moim zdaniem nie ma tu żadnej premii dla potencjalnego inwestora. W tej chwili znajdę mnóstwo spółek z lepszymi wskaźnikami i mniejszym ryzykiem. I ich akcje mogę w każdej chwili sprzedać – w przeciwieństwie do akcji Browaru za Miastem.

Realizacja obietnic

Drugie moje zastrzeżenie – przedstawione powyżej wskaźniki zostaną osiągnięte pod warunkiem realizacji prognoz. Dwa lata temu, przy analizie poprzedniej oferty, napisałem:

Z przymrużeniem oka oglądam na stronie emisji rosnące słupki przychodów, zysków i EBITDA. To tylko prognoza a papier przyjmie wszystko. 

Jak wygląda realizacja prognoz w przypadku obecnego emitenta? W 2022 roku zysk netto przypadający na jedną akcję miał wynieść 12 groszy a w 2025 roku – 25 groszy. Tymczasem teraz spółka zapowiada na ten rok zaledwie 1 grosz EPS (zysk na 1 akcję) a w 2025 roku – mniej niż 16 groszy!

To dość spore przestrzelenie prognozy. Niestety inne obietnice też nie zostały zrealizowane. Produkcja we własnym browarze miała ruszyć rok wcześniej a inwestorzy mieli otrzymać dywidendę już za obecny rok. Oczywiście nie brałem tej zapowiedzi serio, pisząc:

Nie wierzę również w zapowiedź szybkiej wypłaty dywidendy. Spółka ma jeszcze nierozliczone straty z lat ubiegłych, które wyniosły łącznie ponad 580 tys. zł. Do tego jeszcze przed firmą konieczność sporych nakładów inwestycyjnych. Zapowiedź dywidendy od 2022 roku traktuję więc jako nadmierny hurra-optymizm.

Składanie takich deklaracji nie świadczy jednak zbyt dobrze o firmie. I tak jak wtedy, tak też teraz z przymrużeniem oka traktuję najnowszą deklarację spółki:

Intencją Spółki jest wypłata dywidendy od roku 2024 w wysokości 50-100% zysku.

Podsumowanie

Browar za Miastem działa na bardzo konkurencyjnym rynku. Wiele małych browarów ma spore kłopoty finansowe i niestety przyszłość nie wygląda optymistycznie. Ceny surowców idą mocno do góry i trudno w całości przerzucać koszty na klientów. Utrzymująca się przez długi czas inflacja może spowodować spadek popytu na droższe, kraftowe piwa. 

W poprzedniej emisji spółka przedstawiła deklaracje, które w moim odczuciu były nierealne (takie jak dywidenda). Najgorsze jest to, że teraz robi dokładnie to samo. Prognozy sprzed 2 lat nie zostały zrealizowane, trudno więc wierzyć w realizację nowych zapowiedzi. A jak pokazałem powyżej – nawet ich realizacja nie będzie oznaczać, że akcje będą w moim odczuciu atrakcyjne cenowo. 

Jeśli dodamy do tego brak perspektywy szybkiego debiutu giełdowego – muszę mocno obniżyć ocenę trwającej emisji. Zachęcam jednak oczywiście do samodzielnej analizy i podzielenia się wnioskami. 

Link do strony emisji – https://naszbrowar.pl


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore