Czy warto kupić akcje Pora na Pola?

Znowu mamy okazję zapisać się na akcje Pora na Pola. To już czwarta crowdfundingowa emisja akcji tej spółki. Czy warto wziąć w niej udział?

Akcje Pora na Pola

EmitentEmitentPora na Pola SA
BranżaBranżainternetowy targ naturalnego jedzenia
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1,9 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany8,65%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 20,2 mln zł (25,9 mln zł licząc z kapitałem docelowym)
Cena emisyjnaCena emisyjna105 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji18 240 akcji serii F
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 17.02.2022
Cel emisjiCel emisjirozwój technologii, rozbudowa kanałów sprzedaży, działania promocyjne w zakresie odpowiedzialności społecznej
Strona emisjiStrona emisjihttps://zainwestuj.poranapola.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

W ofercie prowadzonej przy wsparciu platformy Crowdway, możemy objąć akcje Pora na Pola w cenie emisyjnej 105 zł. To o 40% więcej niż rok temu. Czy rozwój spółki uzasadnia tak wyraźny wzrost ceny? Spróbuję na to pytanie odpowiedzieć.

Już rok temu, przy okazji opisywania poprzedniej emisji spółki z Łomży pisałem, że analiza kolejnych ofert jest łatwiejsza, bo możemy odnieść się do przedstawionych wcześniej planów i obietnic.

Teraz mamy już czwartą crowdfundingową emisję Pora na Pola. Pierwsze dwie prowadzone były na platformie Beesfund a ubiegłoroczna, podobnie jak obecna, na Crowdway. Łącznie wszystkie trzy oferty przyniosły spółce prawie 3,8 mln zł kapitału.

Poprzednie emisje

Przypomnę, że pierwsza emisja trwała do końca maja 2019 roku a Pora na Pola zaoferowała w niej akcje po cenie emisyjnej 9,75 zł. Na potrzeby tamtej emisji spółkę wyceniono na zaledwie 975 tysięcy złotych. Był to jednak dopiero początek działalności firmy w formie spółki akcyjnej i akcjonariusze, którzy objęli akcje w 2019 roku ryzykowali naprawdę sporo.

Podczas kolejnej crowdfundingowej oferty, która trwała do czerwca 2020 roku, cena emisyjna wzrosła prawie 4-krotnie. Pora na Pola wyceniła wtedy swój biznes na ponad 4,5 mln zł i zaoferowała akcje po 35,90 zł.

Wreszcie w ubiegłym roku spółka zaoferowała swoje akcje po 75 zł a oferta zakończyła się pełnym sukcesem.

Widzimy więc, że każda kolejna emisja oznacza znaczny wzrost ceny emisyjnej. Nie inaczej jest i tym razem. Akcje serii F w trwającej właśnie ofercie możemy nabyć w cenie 105 zł, co oznacza aż 40% wzrostu w niecały rok.

Czy warto kupić akcje Pora na Pola?

Ponieważ lubię konkrety, od razu przejdę do sedna. Poprzednią emisję oceniłem bardzo dobrze. Argumentowałem to głównie spełnieniem wcześniejszych deklaracji i jasną wizją rozwoju. Jeśli mam się jednak nadal kierować tym samym to teraz muszę swoją ocenę znacznie obniżyć.

W dalszym ciągu doceniam wizję rozwoju i uważam, że Prezes Adrian Piwko jest odpowiednią osobą na stanowisku. Czuje branżę i można go chyba śmiało nazwać wizjonerem. Mam jednak bardzo poważne zastrzeżenia do wyników spółki i pewnych zmian, jakie w firmie zaszły w ostatnich miesiącach. Postaram się to krótko opisać.

Wycena Pora na Pola

Przedstawiona wcześniej cena emisyjna za akcje Pora na Pola oznacza, że spółkę wyceniono pre-ipo na 20,2 mln zł. Tak naprawdę jednak powinienem chyba podać inną wartość a mianowicie 25,9 mln zł. Skąd tak duża różnica? Powodem jest kapitał docelowy.

W jego ramach zarząd uprawniony jest do emisji aż 54.000 nowych akcji. Można być pewnym, że akcje te zostaną prędzej czy później wyemitowane, co znacznie rozwodni dotychczasowe udziały. Opiszę to szerzej trochę niżej. Teraz skupię się na wycenie.

Bez względu na to czy przyjmiemy, że pre-ipo Pora na Pola jest wyceniona na 20,2 czy 25,9 mln zł, uważam że to sporo jak na firmę, która w całej swojej historii osiągnęła zaledwie 6 mln zł przychodu. Ten łączny przychód jest w sumie niewiele wyższy od kwoty zebranej w dotychczasowych emisjach oraz dzięki różnym grantom i dotacjom.

Na stronie emisji możemy zapoznać się z wyceną niezależnego eksperta, która mówi, że akcje Pora na Pola są warte od 100 do 190 zł. Do wyceny tej mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze nie wiem dlaczego została sporządzona w języku angielskim a nie polskim, skoro polski analityk ocenił polską spółkę na potrzeby polskich inwestorów. Po drugie – do przedstawionej wyceny podchodzę z rezerwą, ponieważ opiera się ona jedynie na bardzo optymistycznych prognozach sporządzonych przez spółkę. A jak za chwilę napiszę, do prognoz Pora na Pola musimy jednak podejść z pewną rezerwą.

Realizacja prognoz

Problem z realizacją prognoz to właśnie główny powód obniżenia przeze mnie oceny emisji. Przy poprzedniej ofercie emitent prognozował na 2021 rok 7,3 mln zł przychodu i marżę EBITDA na poziomie -11%. Teraz dowiadujemy się, że (według wstępnych danych) przychód wyniósł zaledwie 3 mln zł. To blisko 60% mniej niż mówiła prognoza przedstawiona inwestorom przy poprzedniej emisji!

Taka rozbieżność in minus wraz z kosztami stałymi spowodowały, że marża EBITDA zamiast -11% wyniosła ok. -30%.

Brakuje mi wytłumaczenia skąd wzięła się taka rozbieżność w stosunku do prognozy. Spółka na stronie emisji tłumaczy jedynie:

Znaczące różnice we wzrostach rok do roku w ostatnich dwóch latach wynikają w szczególności z wpływu pandemii – w roku 2020 wzrost w stosunku do 2019 był wyjątkowo duży i wzmocniony efektem obostrzeń, co z kolei spowodowało, że w roku 2021 w stosunku do roku 2020 nastąpiła korekta wzrostu. Sytuacja z pandemią się normuje, więc spodziewamy się, że w następnych latach wartości procentowe wzrostów będą bardziej przewidywalne.

To jednak tłumaczy dlaczego wzrost wyhamował, ale w żaden sposób nie wyjaśnia dlaczego zabrakło tak wiele do tego co prognozowano wcześniej. To nakazuje zachować ostrożność w prognozach przedstawianych dzisiaj.

Wyniki Pora na Pola

Skoro już mowa o wynikach to wiadomym było, że nie możemy oczekiwać nic wielkiego. Prezes już wcześniej tłumaczył, że „to nie jest czas oszczędności tylko rozpychania się na rynku”. Teraz dużo ostrożniej podchodzę do tego twierdzenia, bo aktualne wyniki pokazują, że nadal oszczędności nie ma a rozpychanie się na rynku napotkało już jakiś opór.

Moda na e-commerce i trend na zdrowe, naturalne jedzenie są idealnym środowiskiem dla takiej spółki jak Pora na Pola. Tymczasem wzrost przychodów w 2021 roku wyniósł zaledwie 20%. To nie tylko dużo mniej od prognozy spółki (jak napisałem powyżej), ale też dużo mniej od tego, czego spodziewał się każdy inwestor.

Napiszę to jeszcze raz. Nie wiem dlaczego Pora na Pola miałaby rosnąć w następnych latach o 100-200% (jak mówią prognozy) skoro teraz (we wczesnej fazie, gdy wzrosty są największe) sprzedaż rośnie o 20%.

Strata

O braku zysków już pisałem, ale na ponoszone koszty trzeba zwrócić baczną uwagę. Według przedstawionych danych za pierwsze 3 kwartały 2021 roku strata netto wyniosła aż 1,1 mln zł. Daje to rentowność netto sprzedaży na poziomie -51%. Każda złotówka przychodu oznaczała więc 51 groszy straty dla akcjonariuszy.

Co więcej wzrost sprzedaży (choć oczywiście niewielki) wcale nie pomógł w poprawie rentowności. Wręcz przeciwnie – w roku 2020 wskaźnik wyniósł -18,5%.

Kapitał docelowy

Wspomniałem już o kapitale docelowym, na podstawie którego zarząd może (i prawdopodobnie to zrobi) wyemitować 54.000 akcji. To duży czynnik ryzyka, bo akcje te będą stanowić ponad 20% całego podwyższonego kapitału.

Nie byłoby problemu, gdyby kolejna emisja była przeprowadzana z prawem poboru lub skierowana była do inwestorów po cenie zbliżonej do tej z aktualnej oferty. Tak niestety nie będzie.

Większość z tych akcji obejmie spółka adCookie a ich cena emisyjna ma wynieść min. 75 zł. Nie wiemy w tej chwili ile dokładnie, dlatego dla ostrożności należy przyjąć właśnie 75 zł. To o prawie 30% niżej niż aktualna cena emisyjna.

Również za 75 zł będzie mógł objąć akcje inwestor, który udzielił spółce pożyczki. Jest on uprawniony do objęcia po tej cenie 3.300 akcji.

Akcje Pora na Pola dla zarządu i pracowników

Jeszcze większą uwagę musimy zwrócić na program motywacyjny skierowany do „wybranych członków Zarządu, pracowników i współpracowników”. W ramach tego programu wybrane osoby będą mogły nabyć maksymalnie 20.000 akcji po cenie emisyjnej 1 zł.

To więcej akcji niż jest do objęcia w trwającej ofercie. Jakie są warunki do nabycia udziałów w Pora na Pola w tak korzystnej cenie? Tego nie wiemy.

Dokument ofertowy mówi jedynie:

Liczbę oraz szczegółowe warunki przyznania prawa do objęcia akcji Spółki, które mogą obejmować w szczególności realizację założonych celów indywidualnych lub dotyczących Spółki określają indywidualne umowy o uczestnictwo w Programie Motywacyjnym.

Gdybyśmy poznali szczegóły tych umów, byłoby łatwiej ocenić jak program motywacyjny wpłynie na opłacalność naszej inwestycji w akcje Pora na Pola.

Szykuje się jeszcze jedna emisja

Przy poprzedniej ofercie mogliśmy przeczytać, że przed planowanym na 2023 rok debiutem Pora na Pola na NewConnect możemy spodziewać się jeszcze jednej emisji (właśnie tej obecnej). Ta zapowiedź również jest już nieaktualna.

Termin debiutu na NewConnect pozostał niezmieniony, choć teraz spółka precyzuje, że będzie to koniec 2023 roku. Okazuje się jednak, że ta oferta nie jest wcale ostatnią. W III kwartale ma zostać przeprowadzona piąta emisja crowdfundingowa a za rok runda inwestycyjna typu pre-ipo.

Pozostaje mieć nadzieję, że Pora na Pola pod względem liczby kolejnych ofert nie pójdzie w ślady Marie Zélie.

Taka liczba ofert, przy skrajnie różnych cenach emisyjnych wpływa na ryzyko udanego debiutu giełdowego. Nabywając akcje w trwającej emisji płacimy za nie 105 zł. Musimy pamiętać, że inwestorzy, którzy nabywali akcje Pora na Pola w poprzednich ofertach (np. po 9,75 zł) lub pracownicy, którzy za akcje zapłacą 1 zł będą chętnie je sprzedawać nawet gdy ich cena będzie niższa niż 105 zł.

Pytania do spółki

Tak jak wspomniałem, po analizie strony emisji i dokumentu ofertowego nie wszystko jest dla mnie jasne. Zabrakło m.in. szczegółów programu motywacyjnego. Zadałem więc spółce 3 pytania:

  1. Pamiętam, że przy poprzedniej emisji spółka prognozowała na 2021 rok 7,3 mln zł przychodu, tymczasem według wstępnych danych jest to zaledwie 3 mln zł. Rok temu prognoza na 2022 rok mówiła o przychodach na poziomie 21,5 mln zł, teraz jest to 8,8 mln zł. To bardzo duża różnica. Skąd się wzięła? Na ile realne są obecnie przedstawione prognozy, np. 38 mln zł przychodu i próg rentowności w 2024 roku?
  2. Rok temu spółka zapowiadała też, że IV emisja będzie ostatnią przed debiutem na NC. Teraz mówi się o dodatkowej piątej emisji. Dlaczego?
  3. W ramach kapitału docelowego spółka może wyemitować 54.000 akcji, z których 20.000 trafi do pracowników i zarządu. Ich cena emisyjna wyniesie 1 zł. Tych akcji jest sporo – więcej niż w obecnej emisji. Czy będą jakieś warunki zawieszające, np. próg osiągniętego przychodu lub zysku? Czy może zarząd i pracownicy otrzymają sporo akcji bez żadnych warunków?

Podsumowanie

Pora na Pola w dalszym ciągu jako spółka mi się podoba. Tak samo wysoko oceniam jej Prezesa oraz perspektywy rozwoju. Niestety bardzo słabe wyniki a szczególnie duży rozdźwięk z prognozami wpływają na pogorszenie „sentymentu”.

Z ostateczną oceną wstrzymałbym się do czasu, aż spółka odpowie na powyższe pytania. To dość istotne kwestie. Być może jest jakieś wytłumaczenie, które pozwoli przychylniej spojrzeć na niezrealizowanie przedstawionych wcześniej prognoz.

Poza tym w „poczekalni” platformy Beesfund znajduje się spółka Megasam24. Co prawda nie jest to dokładnie ta sama działalność co Pora na Pola, ale również jest to internetowy handel artykułami spożywczymi. Chętnie porównałbym obie firmy a prawdopodobnie będzie to możliwe. Mam nadzieję, że Megasam24.pl zdąży ze startem oferty przed zakończeniem emisji Pora na Pola.

Do tego czasu warto poświęcić czas na samodzielne przeanalizowanie oferty Pora na Pola. Szczegóły dostępne są na stronie emisji.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Kolejkowo - chcę więcej takich ofert!

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook