Czy warto kupić akcje Browaru Tenczynek Bezalkoholowe?

Czy warto kupić akcje Browaru Tenczynek Bezalkoholowe?

29 marca, 2020 Wyłącz przez Crowdnews.pl

Spółka Tenczynek Bezalkoholowe oferuje na platformie Crowdway 116 tys. akcji po cenie emisyjnej 36 zł. Celem zbiórki jest pozyskanie blisko 4,2 mln zł na rozpoczęcie produkcji jakościowego piwa bezalkoholowego.

Czy warto zainwestować w ten projekt?

Tenczynek Bezalkoholowe to kolejny projekt znanego biznesmena Janusza Palikota. To nie pierwsza „przygoda” byłego polityka z crowdfundingiem. Wcześniej inwestorzy mieli okazję kupna akcji w spółce Tenczyńska Okovita. Oferta zakończyła się wtedy pełnym sukcesem. 1339 inwestorów zainwestowało łącznie 4.180.000 zł.

Wiele wskazuje na to, że i tym razem wszystkie oferowane akcje zostaną objęte. Czy rzeczywiście inwestycja jest warta uwagi?

Moim zdaniem tak. Spółka ma dużą szansę zagospodarować rynek jakościowych piw bezalkoholowych. Krytycy mogą zaraz stwierdzić, że nie ma czegoś takiego jak piwo bezalkoholowe. W takie dyskusje nie wchodzę – interesują mnie liczby, a te pokazują, że Polska to trzeci w Europie rynek piwa a najszybciej rosnącym segmentem są właśnie piwa bezalkoholowe.

Sam jako kierowca i sportowiec-amator bardzo często sięgam po piwa 0%. Takie piwo świetnie nawadnia, ma niezbędne składniki mineralne, jest źródłem węglowodanów. Dla biegaczy piwo bezalkoholowe jest lepszym napojem niż izotoniki. Również kobiety w ciąży mogą sięgnąć po tego typu piwo.

Problemem do tej pory był smak piwa 0%. Próbowałem różnych marek, ale chyba tylko Okocim pasował mi smakiem. Tenczynek Bezalkoholowe chce to właśnie zmienić. Celem jest produkcja piwa kraftowego 0%. Proces produkcyjny będzie przebiegał inaczej niż w koncernach. Po szczegóły odsyłam do strony emisji. W skrócie – dealkoholizacja będzie przeprowadzona mechanicznie po zakończeniu procesu warzenia piwa. Tenczynek bezalkoholowy zachowa wszystkie aromaty – smakować będzie dokładnie tak samo jak piwo kraftowe.

Patronite

Wycena spółki Tenczynek Bezalkoholowe

Perspektywy przed spółką są więc bardzo dobre. Pozostaje jeszcze kwestia wyceny. Cena emisyjna akcji wynosi 36 zł. Nowi akcjonariusze obejmą 10,39% podwyższonego kapitału. Daje to wycenę emitenta na poziomie 40 mln zł. To sporo jak na nową firmę. Porównując to do innych browarów znanych z kampanii crowdfundingowych:

  • Browar Brokreacja wyceniał się na 21 mln zł (w dodatku w momencie emisji akcji mógł się pochwalić 4-letnią historią działania)
  • Browar Inne Beczki wyceniał się na 4,4 mln zł
  • Browar Wrężel wyceniał się na 14 mln zł
  • Browar Brodacz, który równocześnie prowadzi emisję akcji, wycenił się na 17 mln zł.

Jak widać, mimo nieprowadzenia jeszcze działalności operacyjnej, Tenczynek Bezalkoholowe wycenia się na dużo więcej niż inne kraftowe browary. A jak wygląda kwestia wskaźników finansowych?

Z tym jest problem, bo dysponujemy słabą bazą porównawczą. Browary kraftowe nie przedstawiają historycznych wyników z powodu krótkiej historii działania a na rynku publicznym notowane są akcje jedynie dwóch browarów – z tego jeden z bardzo dużymi problemami finansowymi.

Tu musimy trochę zaufać prognozom. Tenczynek Bezalkoholowe zakłada, że w 2021 roku sprzeda 20.000 hl piwa osiągając 8 mln zł przychodu. Zysk netto na jedną akcję (EPS) ma wynieść 1,80 zł a EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) 2,60 zł. Przy cenie emisyjnej 36 zł daje to wskaźnik C/Z na poziomie 20 i EV/EBITDA 13,8.

Inny browar kraftowy w kampanii crowdfundingowej (PINTA Barrel Brewing SA) oferował swoje akcje na prognozowanym wskaźniku C/Z na poziomie 8,4 i EV/EBITDA 6,2. To by oznaczało, że akcje browaru PINTA były o połowę tańsze.

Akcjonariusze Tenczynka mogą jednak liczyć w 2022 roku na niespodziankę w postaci jednorazowego zysku w wysokości 4,8 mln zł z tytułu sprzedaży 4 piwnych domów (po szczegóły odsyłam na stronę emisji). Dodatkowo spółka nie ujęła w prognozie finansowej przychodów ze sprzedaży alkoholu powstałego w procesie dealkoholizacji.

Dla porównania dodam jeszcze, że notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych Browar Żywiec wyceniany jest na 4.869 mln zł. Przy kursie 474 zł za akcję, wskaźnik C/Z wynosi 20,8 a EV/EBITDA 9,5. Browar Czarnków z rynku NewConnect niestety przeżywa spore problemy finansowe i nie jest materiałem do porównania.

Końcowe wnioski każdy musi wysunąć sam. Akcje tanie nie są, ale perspektywy spółki są ogromne.

Na zakończenie – pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby. To są Twoje pieniądze i to Ty poniesiesz konsekwencje inwestycji.

Please follow and like us: