Dlaczego nie ocenię emisji Megasam24.pl?

Dziś na platformie Beesfund ruszyła emisja Megasam24.pl. Tym razem powstrzymam się przed subiektywną oceną. Oto powód.

Akcje Megasam24.pl

EmitentEmitentMegasam24.pl PSA
BranżaBranżasklep internetowy
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany10,16%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 8,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna17,68 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji56 562 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 18.03.2022
Cel emisjiCel emisjiśrodki trwałe, marketing, rozbudowa zespołu
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.megasam24.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Emitent prowadzi na terenie Warszawy i okolic internetowy sklep spożywczy. Na stronie emisji przeczytać możemy:

Megasam24.pl to obecnie 1 z 3 największych supermarketów spożywczych online z polskim kapitałem (źródło: topspozywcze.pl). W pierwszych 11 miesiącach działalności sklep dostarczył ponad 10 000 zamówień, a panel badawczy Nielsen wskazał Megasam24.pl jako jedną z 20 największych firm e‑grocery w Polsce.

Nie mam jednak zamiaru powielać na blogu informacji, które każdy odnajdzie bez problemu na stronie emisji. W tym krótkim wpisie napiszę tylko, dlaczego dziś wstrzymam się od tradycyjnej subiektywnej oceny spółki i trwającej emisji.

Na ofertę Megasam24.pl czekałem z niecierpliwością bo chciałem porównać ją do trwającej na Crowdway emisji Pora na Pola. Niestety nie jest to możliwe, z powodu zbyt małej ilości danych.

O spółce

Emitent został założony… przed dwoma miesiącami. Na stronie emisji mamy wyjaśnienie:

Spółka została założona w listopadzie 2021 r., zaś od dnia 1 stycznia 2022 r. rozpoczęła działalność w postaci prowadzenia sklepu internetowego dostępnego pod adresem www.megasam24.pl. Spółka nie posiada zatem obecnie historii finansowej, historii działalności ani pozycji rynkowej.

Ten fakt sam w sobie nie jest dyskwalifikujący. Mieliśmy już wiele takich przypadków na platformie Beesfund. Do tej pory założyciel spółki prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i teraz postanowił wnieść ją do nowopowołanej spółki.

Wyniki Megasam24

Nie można zatem powiedzieć, że firma zaczyna od zera. Sam sklep internetowy rozpoczął działalność operacyjną w lipcu 2020 roku. Na stronie emisji nie znalazłem jednak żadnych konkretnych danych na temat dotychczasowych wyników. Mamy jedynie podane informacje na temat ilości obsłużonych zamówień oraz wartości obrotu.

Zdziwiłbym się gdyby Megasam24.pl już teraz osiągał zyski, ale brak informacji na temat zysku (straty) netto zapala u mnie „lampkę ostrzegawczą”. Skokowe wzrosty obrotu fajnie wyglądają na wykresie, jednak chciałbym wiedzieć czy nie odbywa się to kosztem rosnących strat na poziomie operacyjnym i netto.

Rozumiem doskonale, że skoro spółka powstała 2 miesiące temu to historycznych wyników nie ma. Skoro jednak może na stronie emisji pochwalić się przychodami z czasu, gdy sklep działał jako JDG, tak samo może zrobić z zyskiem (stratą). Tymczasem w dokumencie ofertowym znajdziemy informację:

Spółka powstała w listopadzie 2021 r. i nie posiada żadnej historii finansowej, tym samym brak jest możliwości weryfikacji prognoz finansowych lub potencjalnych przychodów Spółki z jej historycznymi danymi finansowymi.

Wycena Megasam24.pl

Jakoś jednak wycenę spółki było trzeba sporządzić. Ustalając cenę emisyjną na poziomie 17,68 zł ustalono, że dotychczasowa działalność sklepu internetowego jest warta ponad 8,8 mln zł.

Megasam24.pl uprzedził moje pytanie i na stronie emisji wyjaśnia, skąd wzięła się ta wycena:

Na podstawie finansowego forecastu przygotowanego przez Prezesa Spółki, opracowane zostało pięć wycen, pięcioma metodami tj.: Scorecard, Checklist, Venture Capital, DCF with LTG, DCF with Multiples. Średnia z tych wycen dała 8 341 790 zł. Dane do forecastu powstały na podstawie dotychczasowej historii finansowej Spółki.

Powtórzę jeszcze raz – „Dane do forecastu powstały na podstawie dotychczasowej historii finansowej Spółki„. Czyli jednak dotychczasowa historia finansowa istnieje. Szkoda, że się z nią nie możemy zapoznać, skoro stanowi podstawę wyceny.

Prognozy

Spójrzcie jeszcze raz na cytat dotyczący wyceny. Średnia z 5 metod wyniosła 8,3 mln zł. Mniej niż wycena Megasam24.pl w trwającej emisji. A gdzie dyskonto za brak notowań spółki?

Inna kwestia to dwie ostatnie metody. Opierają się one na prognozach wyników na najbliższe kilka lat. Znacie je? Bo ja nie. A jeszcze raz powtórzę – decydowały o wycenie emitenta, który i tak został wyceniony wyżej niż otrzymany wynik.

Podsumowanie

Brak podstawowych informacji uniemożliwia mi przeanalizowanie trwającej oferty. Ale już sam fakt, że spółkę wyceniono na więcej niż wspomniana wycena, o której i tak niewiele wiemy – zniechęca mnie do głębszej analizy.

Nie twierdzę jednak, że Megasam24.pl to zła inwestycja. Po prostu ryzyko tu jest wielkie. Możliwe, że spółka pójdzie w ślady Pora na Pola. Pierwsza runda inwestycyjna firmy z Łomży również była najbardziej ryzykowna. W kolejnych dysponowaliśmy już większą ilością danych, ale i cena emisyjna była dużo wyższa.

Megasam24.pl też zapowiada już kolejną emisję, która ma odbyć się jeszcze w tym roku. Cena emisyjna będzie raczej dużo wyższa niż teraz, ale mnie to jednak wcale nie zachęca. Sprawdź jednak sam i oceń emisję po dokładnym zapoznaniu się z dokumentem ofertowym i stroną emisji.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook