Duże rozczarowanie ze strony Pora na Pola

Piąta już crowdfundingowa emisja akcji Pora na Pola przyniosła spore rozczarowanie. Czyżby spółka szła drogą Marie Zelie?

Akcje Pora na Pola

EmitentEmitentPora na Pola SA
BranżaBranżae-grocery, handel żywnością, żywność tradycyjna
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.212.750 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,97%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 11 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna55 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji22.050 akcji serii H
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 22.12.2022
06.02.2023
Cel emisjiCel emisjiBudowa sieci sklepów partnerskich i franczyzowych, akwizycja, technologia
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcja.poranapola.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

W kampanii prowadzonej przy wsparciu platformy Beesfund Pora na Pola oferuje 22.050 akcji serii H w cenie emisyjnej 55 zł. Daje to wycenę emitenta na poziomie prawie 11 mln zł (pre-ipo). Jest to bardzo niemiła niespodzianka dla nabywców akcji w dwóch poprzednich emisjach tej spółki.

Półtora roku temu inwestorzy mogli nabywać akcje Pora na Pola w cenie emisyjnej 75 zł a w kampanii prowadzonej od stycznia do marca tego roku było to aż 105 zł. Emitent niejako sam przyznaje, że wartość jego akcji spadła w ciągu kilku miesięcy o blisko połowę. Ja uważam, że jest dużo gorzej.

Słabe wyniki Pora na Pola

Nie jest to jednak dla mnie niespodzianką. Już przy poprzedniej emisji byłem bardzo ostrożny i wskazywałem na słabe wyniki spółki.

Skoro już mowa o wynikach to wiadomym było, że nie możemy oczekiwać nic wielkiego. Prezes już wcześniej tłumaczył, że „to nie jest czas oszczędności tylko rozpychania się na rynku”. Teraz dużo ostrożniej podchodzę do tego twierdzenia, bo aktualne wyniki pokazują, że nadal oszczędności nie ma a rozpychanie się na rynku napotkało już jakiś opór.

– pisałem przy okazji poprzedniej oferty w tekście Czy warto kupić akcje Pora na Pola?

Zwracałem też uwagę na małą szansę realizacji przedstawionych prognoz:

Napiszę to jeszcze raz. Nie wiem dlaczego Pora na Pola miałaby rosnąć w następnych latach o 100-200% (jak mówią prognozy) skoro teraz (we wczesnej fazie, gdy wzrosty są największe) sprzedaż rośnie o 20%.

I niestety miałem rację.

Nierealne prognozy

Prześledźmy co prognozowała spółka i na ile się to (nie) sprawdziło.

Na początku 2021 roku (a konkretnie od 25 lutego do 9 kwietnia) Pora na Pola oferowała swoje akcje po 75 zł. Spółka zachęcała inwestorów bardzo optymistycznymi prognozami. Przychody ze sprzedaży miały w 2022 roku wynieść aż 21,5 mln zł. W roku 2023 miały wzrosnąć do 42 mln zł, w 2024 roku do 69 mln zł a w 2025 roku do 100 mln zł!

Rok później cena emisyjna wzrosła do 105 zł. Stało się to pomimo braku realizacji przedstawionych celów. Prognoza przychodów na 2022 rok została ścięta do 8,8 mln zł (czyli aż o 60%). W 2023 roku przychody miały wynieść już nie 42 mln zł, ale 18,1 mln zł, w 2024 r. – 38 mln zł a w 2025 r. – 74 mln zł.

Znacznie zmieniono również prognozę EBITDA (oczywiście na minus).

Aktualne wyniki Pora na Pola

A jak wygląda realizacja tej zmienionej już prognozy? Przypomnę, że najpierw spółka zapowiadała na 2022 rok 21,5 mln zł przychodu a później już tylko 8,8 mln zł.

Tymczasem z dokumentów udostępnionych na stronie emisji wynika, że po pierwszych 9 miesiącach tego roku Pora na Pola zanotowała jedynie… 1,3 mln zł przychodu. Jeśli w ostatnim kwartale nie będzie jakiegoś dynamicznego wzrostu sprzedaży to emitent nie osiągnie nawet 10% pierwotnej prognozy!!!

Czy ktoś z inwestorów wierzy jeszcze w dziesiątki milionów zł sprzedaży w najbliższych latach?

Zyski, których nie ma

Kolejną złą informacją są ponoszone straty. Spółce daleko do osiągnięcia rentowności. Przy poprzedniej emisji pisałem, że Pora na Pola za pierwsze 3 kwartały 2021 roku miała 1,1 mln zł straty netto. Dawało to rentowność netto sprzedaży na poziomie -51%. Każda złotówka przychodu oznaczała 51 groszy straty dla akcjonariuszy.

Strata za taki sam okres tego roku jest zbliżona i wyniosła 1 mln zł. Tyle tylko, że przychody wyniosły 1,3 mln zł. Rentowność netto sprzedaży wynosi -77% a każda złotówka przychodu oznacza 77 groszy straty!

Sytuacja jest więc coraz gorsza i znaczne obniżenie ceny emisyjnej nie można tłumaczyć dekoniunkturą na rynku akcji, ale bardzo złą kondycją spółki.

Kolejna emisja

Trwająca oferta jest już kolejną z rzędu – piątą crowdfundingową. A mieliśmy też transze zamknięte. Efektów jednak nie widzę. Spółka przepala pozyskane środki. Poczynione inwestycje nie przekładają się na sprzedaż.

Sytuacja majątkowa robi się nieciekawa. Suma bilansowa wynosi 2,9 mln zł, ale znaczna część to wartości niematerialne i prawne. Konkretnie są to środki wydane na wspomniane „inwestycje”. Nie jest więc to coś płynnego, coś co można w razie potrzeby szybko sprzedać. Spora kwota w bilansie to też rozliczenia międzyokresowe. Nie wiem co konkretnie to oznacza w przypadku Pora na Pola.

W wyniku ponoszonych strat kapitał własny spółki skurczył się do 416 tys. zł i bieżąca emisja jest potrzebna, aby za chwilę nie spadł poniżej 0.

Pytania do spółki

Wynagrodzenia w spółce wyniosły 464 tys. zł, czyli aż 36% przychodu ze sprzedaży. Zastanawia mnie ile osób pracuje w firmie. Zapytałem o to i o inne rzeczy.

Dzień dobry.

1) Co kryje się w bilansie pod pozycją „krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe” na kwotę 1,4 mln zł.

2) Ile osób zatrudnia spółka?

3) Kto objął akcje serii G i po jakiej cenie emisyjnej?

4) Pierwszą emisję crowdfundingową spółka przeprowadziła na samym początku działalności przy wycenie prawie 1 mln zł. Jak więc teraz ma się udać przejąć inny działający podmiot za 250 tys. zł (jeden z celów emisji)?

Dziękuję.

Jeśli interesujesz się odpowiedzią to zapraszam na stronę emisji. W chwili gdy pisze ten tekst odpowiedź jeszcze się nie pojawiła.

Podsumowanie

Ja niestety zraziłem się do spółki takim znacznym rozrzutem wyników od prognoz (i tak już korygowanych). Dla mnie jedynym plusem firmy jest prowadzona strona dla inwestorów. Znajdziemy tam sporo potrzebnych informacji. Oby inni emitenci brali z tego przykład.

Pora na Pola zachęca na stronie emisji pisząc:

Wyceny spółek w 2022 roku poszybowały w dół, co jest naturalne przy wzrostach inflacji i stóp procentowych, odpływie kapitału. Nie ominęło to także naszej spółki. Wielu inwestorów uważa, że to najlepszy moment na kupno akcji w niższej cenie jako inwestycja długoterminowa, która zostanie zrealizowana, gdy wrócą dobre czasy. Branża żywności i cyfrowa to branże zaliczane do tych bardziej odpornych na kryzysy gospodarcze. Pora na Pola działa na ich skrzyżowaniu. Zapraszamy do inwestycji i dołączenia do ponad 1500 akcjonariuszy naszej Spółki!

Zgadzam się, że to dobry moment na kupno akcji. Ale bardzo ważna jest selekcja spółek. Trzeba kupować akcje firm, które szanują pieniądze inwestorów i nie przepalają pozyskanych środków. Czy taką firmą jest Pora na Pola?

Uzupełnienie

Temat kolejnej emisji akcji Pora na Pola wywołał ciekawą dyskusję wśród inwestorów. Jednym z poruszanych tematów jest wątek samochodu BMW, użytkowanego przez spółkę. Żadnych informacji na ten temat nie znajdziemy jednak na stronie emisji. Dodałem więc kolejne 3 pytania:

  1. Dlaczego w zakładce „dokumenty” spółka umieściła plik o nazwie „Sprawozdanie finansowe za 2021 rok”, który zawiera znak wodny o treści „Dokument nie jest sprawozdaniem finansowym”? I dlaczego dokument ten umieszczono bez dodatkowych informacji i objaśnień, które wnoszą sporo ciekawych danych do analizy spółki?

  2. Jakie są warunki pożyczki udzielonej przez spółkę Prezesowi i głównemu udziałowcowi?

  3. Po co spółce samochód BMW seria 3 m340I (wartość bilansowa 237 tys. zł na koniec 2021r. )?

Czekamy na odpowiedzi.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook