Emisja akcji LIROYAL.pl – to nie mogło mi się spodobać


Dziś na platformie Beesfund rozpoczęła się emisja akcji spółki LIROYAL.pl. Zainteresowanie ofertą było początkowo tak duże, że aż padł serwer platformy crowdfundingowej.

Emisja akcji LIROYAL.pl

EmitentEmitentLIROYAL.PL SA
BranżaBranżadystrybucja produktów konopnych
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4.495.500 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,08%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (według ceny emisyjnej) 45 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna45 zł - akcje serii B
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji99.900 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 02.09.2021
Cel emisjiCel emisjinowe produkty CBD, start produkcji, ekspansja na rynku niemieckim
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.liroyal.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

LIROYAL.pl to „konopna” spółka, którą swoim nazwiskiem firmuje Piotr Liroy-Marzec. Przyznam, że mam zastrzeżenia do sposobu, w jaki oferta się rozpoczęła. Dokument ofertowy nie został wcześniej udostępniony publicznie dla wszystkich. Spowodowało to, że znaczna część inwestorów złożyła zapis na akcje nie zaglądając nawet do tak ważnego dokumentu.

Nie wiem dlaczego, ale kilka dni temu podczas webinaru zorganizowanego przez Stockwatch, prezes obecnego emitenta stwierdził, że obowiązujące przepisy nie pozwalają na wcześniejszą publikację dokumentu. Oczywiście to nieprawda, czego najlepszym dowodem jest wiele innych ofert, m.in. na platformach Crowdway i CrowdConnect. Co więcej, Piotr Liroy-Marzec wprost zasugerował, że zainteresowanie ofertą może być tak duże, że dostępne akcje szybko się skończą. Nic dziwnego, że ci mniej doświadczeni inwestorzy rzucili się do zakupu nie poznając nawet szczegółów emisji i blokując serwer platformy crowdfundingowej.

To działanie na krótką metę i o to mam pretensje.

Parametry oferty LIROYAL.pl

Początkowy szał jednak minął i teraz możemy na spokojnie przyjrzeć się parametrom oferty. Z emisji 99.900 akcji serii B LIROYAL.pl chce pozyskać prawie 4,5 mln zł. Zapisy potrwają maksymalnie do 2 września.

Pozyskane dzięki ofercie środki spółka przeznaczy w pierwszej kolejności na rozpoczęcie prac i badań nad nowymi produktami z zastosowaniem CBD. Innymi celami są m.in. promocja w kraju, start masowej produkcji, wyszukiwanie nowych nisz oraz ekspansja w Niemczech.

Mój tekst tym razem będzie nietypowy. Trudno mi przeprowadzić klasyczną analizę. Trafnie opisała to jedna z Czytelniczek bloga w komentarzu pod postem na Facebooku:

Różna jest jakość tych emisji, ale tutaj na serio nie ma żadnej informacji, z której inwestor mógłby sobie coś ulepić… Po prostu nie ma czego analizować.

Historia powstania spółki

Przypatrzmy się za to krótkiej historii emitenta. W kwietniu tego roku powołano do życia spółkę Global-Hempire.com SA. Akcjonariusze objęli 200 tysięcy akcji po 1 zł. Kapitał założycielski tej firmy ustalono więc na 200 tysięcy złotych. Największym inwestorem została firma HubBurger.com GmbH, w której Piotr Liroy-Marzec i Maciej Sagal posiadają po 50% udziałów.

Tydzień później (będąc jeszcze w organizacji) wspomniana spółka powołuje kolejny podmiot – LIROYAL.pl, a więc obecnego emitenta. Założyciel objął 1 milion akcji po 10 groszy. W tym przypadku kapitał założycielski wyniósł 100 tysięcy złotych. Formalnego wpisu do KRS dokonano 20 maja i już dzień później odbyło się walne zgromadzenie, które uchwaliło nową emisję akcji. Chodzi właśnie o trwającą ofertę, w której cenę emisyjną ustalono na… 45 złotych za akcję. Trzeba przyznać, że wzrost wartości firmy jest piorunujący.

Ustalenie ceny emisyjnej na tym poziomie oznacza, że spółkę LIROYAL.pl wyceniono na 45 mln zł! Niech każdy sobie odpowie czy to racjonalna wycena.

Przedmiot działalności

Inną kwestią jest określenie przedmiotu działalności LIROYAL.pl. Nie będzie to wcale produkcja olejków czy suszu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Z dokumentu ofertowego wynika, że wiodącą działalnością będzie „działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju„.

Emitent zajmie się sprzedażą „konopnych” produktów a całą resztą zajmą się inne spółki powiązane z założycielami. I tak produkcją wszystkich produktów LIROYAL.pl zajmie się GoldGreen – spółka założona przez Patryka Działkowskiego. Jest to członek zarządu Global-Hempire. Dużo zleceń będzie z pewnością płynęło do KingAPP.pl SA. Spółka ta zajmie się m.in. zapleczem IT, oprogramowaniem do handlu online i offline, systemami sprzedażowymi i logistycznymi. Firmę tę założył Maciej Sagal – dyrektor od innowacji i rozwoju w LIROY.pl oraz główny udziałowiec „spółki – babci” emitenta (HubBurger).

Podczas wspomnianego webinaru padło ciekawe pytanie. Dlaczego emisja dotyczy spółki LIROYAL.pl a nie właśnie GoldGreen – firmy, która ma już doświadczenie i pozycję na rynku. Sam się zastanawiam po co to tworzenie kolejnych podmiotów. Czy nie wystarczyłoby przeprowadzenie emisji akcji Global-Hempire? Niestety odpowiedź prezesa była bardzo wymijająca i nic nam nie wyjaśniła.

Debiut giełdowy

Również podczas webinaru padła dość ogólna deklaracja, że celem spółki jest giełdowy debiut. Na stronie emisji tego typu zapowiedzi są jeszcze bardziej ogólne. Mowa o możliwości debiutu na jednej z europejskich giełd w ciągu kilku lat.

Można z tego wywnioskować, że głównym udziałowcom nie specjalnie się spieszy do upublicznienia spółki. Zresztą obecny statut uniemożliwia debiut akcji na giełdzie. Przedmiotem obrotu na GPW czy NewConnect mogą być bowiem jedynie akcje na okaziciela. Trwająca emisja dotyczy akcji imiennych a zgodnie ze statutem spółki zamiana akcji z imiennych na okaziciela nie jest możliwa.

Kupując akcje LIROYAL.pl musisz być zatem przygotowany na kilkuletni brak płynności. Chyba, że za jakiś czas platforma Beesfund stworzy tablicę ofert do handlu akcjami, co umożliwią nowe przepisy dotyczące crowdfundingu.

Podsumowanie

Nie mogę dać innej oceny trwającej emisji niż „pała”. Nie oznacza to, że zalecam całkowity „bojkot” oferty. Oczywiście zachęcam do odwiedzenia strony emisji i zapoznania się z dokumentem ofertowym.

Ta subiektywna ocena dotyczy jedynie mojego spojrzenia na emisję. Wycena firmy (istniejącej od miesiąca) na poziomie 45 mln zł jakoś mnie nie przekonuje. Fakt, że branża jest perspektywiczna a Liroy kocha konopie to trochę za mało jak dla mnie.

Trzeba bowiem pamiętać, że spora część przychodu i tak trafi do innych firm, o których wspomniałem. A nawet to co zostanie – będzie podzielone w stosunku 91:9 na korzyść firmy Global-Hempire, która obejmowała akcje za 10 groszy.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook