Emisja Zortrax Dental też bez argumentów


Emisja akcji Zortrax Dental to kolejna oferta, w której nie potrafię w żaden sposób uzasadnić wyceny spółki na tak wysokim poziomie. 

Akcje Zortrax Dental

EmitentEmitentZortrax Dental SA
BranżaBranżadruk 3D
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4.000.000 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,09%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (według ceny emisyjnej) 40 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna40,00 zł - akcje serii B
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji100.000 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 16.07.2021
Cel emisjiCel emisjiprodukcja drukarek 3D, działania marketingowe
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.zortrax.dental/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Emisja Zortrax Dental

Tekst ten będzie podobny do poprzedniego, w którym opisałem swoje spojrzenie na trwającą emisję akcji Play of Battle. Inaczej być nie może – parametry oferty są prawie identyczne, podobnie jak wycena obu emitentów i ich historia (a raczej brak). Jeszcze do niedawna uważałem Crowdway.pl za platformę, która pomaga przy emisjach najbardziej wartościowych firm, proponując przy tym inwestorom korzystne warunki. Niestety w ostatnim czasie bardzo się to zmieniło. Mam nadzieję, że to chwilowa „zadyszka” i Crowdway znów przedstawi nam bardziej sensowne oferty. 

Podobnie jak zrobiłem to we wspomnianym tekście, teraz też nie będę rozpisywał się o spółce. Zrobiłem już to zapowiedzi emisji, dostępnej na stronie Zapowiedź emisji akcji Zortrax Dental SA. O samej spółce jest też sporo na stronie emisji, skupmy się więc na konkretach.

Parametry emisji

W trwającej emisji Zortrax Dental oferuje 100 tysięcy akcji po cenie emisyjnej 40 zł. Zapisy potrwają do 16 lipca z opcją przedłużenia do maksymalnie 3 miesięcy. 

Minimalny zapis musi opiewać na 10 akcji o łącznej wartości 400 złotych. Zebrane z oferty środki Zortrax Dental przeznaczy na:

  • Produkcję pierwszej serii drukarek 3D – 3,1 mln zł,
  • Kampanie marketingowe w Europie i USA – 0,7 mln zł,
  • Działania marketingowe w Azji – 0,2 mln zł.

Choć emisja trwa już ponad 5 dni, do tej pory nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów. Spółka pozyskała jak dotąd 257 tysięcy złotych, a więc mniej niż 6,5% celu. Nie dziwię się temu – oferta jest w moich oczach nieatrakcyjna. Choć można znaleźć argumenty za kupnem akcji (bo takimi są np. perspektywy branży), wszystko rozbija się jednak o zaproponowaną wycenę spółki. Według mnie jest ona na niezrozumiale wysokim poziomie. 

Wycena spółki

Mamy do czynienia ze spółką nową, nie posiadającą praktycznie żadnego majątku. Zortrax Dental wpisany został do Krajowego Rejestru Sądowego przed miesiącem. Założyciel firmy (Zortrax Spółka Akcyjna) objął 100 tysięcy akcji po 1 zł. Trzy tygodnie temu podjęta została uchwała o splicie. Polegało to na podzieleniu akcji w stosunku 1:10. W ten sposób główny udziałowiec zamiast 100 tysięcy akcji po 1 zł, ma teraz 1 mln akcji po 10 groszy. Przez to zapala się pierwsze światło ostrzegawcze – firma dopiero co powstała a już robi się split. Po co? Ja to odbieram jak próbę wciśnięcia akcji po wyższej cenie. Niedoświadczony inwestor woli kupić 10 akcji po 40 zł niż 1 akcję po 400 złotych. Bez splitu mielibyśmy do czynienia z akcjami po 400 złotych, co mogłoby wystraszyć właśnie tych mniej doświadczonych inwestorów. 

Milion akcji należących do właściciela i cena emisyjna w trwającej ofercie na poziomie 40 zł oznaczają, że firmę wyceniono pre-ipo na 40 mln zł. Dla mnie to jakiś kosmos. Nie widzę żadnego uzasadnienia dla takie wyceny. Argumentem nie może być perspektywiczna branża. Czy jeśli ja ogłoszę, że zakładam dziś firmę, która będzie działać w perspektywicznej branży to będzie oznaczało, że na dzień dobry jest ona warta 40 mln zł?

Majątek

Teoretycznie argumentem może być korzystanie z know-how spółki-matki. Niestety nie jest to prawda. Przyznaje to zresztą sama spółka. Jeden z inwestorów zadał firmie pytanie o sposób rozliczania między emitentem a firmą Zortrax. Oto odpowiedź:

Zasady współpracy reguluje kompleksowa umowa. Zgodnie z prawem warunki tej współpracy odbywać się będą na zasadach rynkowych, ze względu na powiązanie spółek.

Widzimy czarno na białym – Zortrax Dental będzie korzystał z patentów i doświadczenia spółki-matki, ale będzie za to płacił tak jak każda inna spółka. 

Argumentem za wyceną na poziomie 40 mln zł nie jest też posiadany majątek – przecież go jeszcze nie ma. O to też padło pytanie, ten sam inwestor zapytał o posiadany majątek a spółka odpowiedziała:

Aktywa spółki będą niemal wyłącznie składać się z wartości niematerialnych i prawnych, tj. wyników prac badawczo-rozwojowych, w wyniku których powstały specjalistyczne oprogramowanie oraz unikalne rozwiązania technologiczne zastosowane w opracowanych urządzeniach. Część z nich jest przedmiotem postępowania mającego na celu uzyskanie ochrony patentowej. Na tym etapie uznaliśmy, że inwestycje w środki trwałe nie będą miały uzasadnienia.

Bilans Zortrax

Ciekawe, ile warte będą w przyszłości te wartości niematerialne i prawne, które miałyby uzasadnić wycenę. Póki co, nawet spółka-matka ma te wartości na dużo niższym poziomie. Zajrzyjmy do bilansu spółki-matki. 

Muszę się jednak posłużyć danymi za 2019 rok. Ani w eKRS, ani na stronie zortrax.com/pl/investor-relations/finansowe/ nie ma aktualniejszych wyników. Zapytałem o to na stronie emisji – minęło już przecież pół roku i dane powinny już być. Niestety moje pytanie zniknęło – nie wiem dlaczego. 

Na koniec 2019 roku suma bilansowa spółki-matki wynosiła 58,6 mln zł, z czego na wartości niematerialne i prawne przypadało 19,5 mln zł. Zadłużenie firmy wynosiło 14,4 mln zł a kapitały własne 44,2 mln zł. 

Analizując bilans trzeba zwrócić uwagę na fakt, że kwota „wartości niematerialnych” nie oznacza, że spółka może ten składnik majątku w łatwy sposób sprzedać i uzyskać wykazaną kwotę. Prawie 16 mln zł to „koszty zakończonych prac rozwojowych”, a więc poniesione nakłady na badania. 

Wyniki spółki-matki

Ciekawie wyglądają wyniki spółki-matki. Przypominam, że cały czas operuję danymi za 2019 rok. Przy 39,9 mln zł przychodu Zortrax miał ponad 5 mln zł straty brutto! Rok wcześniej było tak samo źle – przy 33,9 mln zł przychodu strata brutto wyniosła 3,3 mln zł. 

Z bardzo dużą rezerwą podchodzę więc do zapowiedzi emitenta, który twierdzi:

Zakładamy, że ze względu na przyjęty model biznesowy Spółka powinna bardzo szybko osiągnąć zdolność samodzielnego finansowania bieżącej działalności operacyjnej. Według tych prognoz Zortrax Dental będzie w stanie osiągnąć break-even point w 2022 roku.

Skoro spółka-matka osiąga spore straty to dlaczego spółka-córka, która będzie operować na węższym rynku ma mieć takie super wyniki? Bardziej uwierzę w to, że to spółka-matka osiągnie próg rentowności, bo zyska teraz nowego klienta w postaci spółki-córki, który za pieniądze pozyskane z trwającej emisji będzie mógł płacić za „wartości niematerialne”. 

Debiut Zortrax na NewConnect

Muszę też przyznać, że z dużą rezerwą podchodzę do wszystkich innych zapowiedzi emitenta. Bierze się to z doświadczenia. 

Sama spółka matka na NewConnect wybiera się już chyba od 2016 roku. Później zapowiedzi debiutu powtórzyły się w 2018 roku: Akcje Zortrax można kupić jeszcze przed debiutem na giełdzie. Na NewConnect dopiero we wrześniu – pisał w połowie 2018 roku Money.pl.

Rok później spółki nadal nie było na giełdzie, ale Money.pl pisał: Zortrax idzie na giełdę. To już oficjalne. Rok temu znowu można było poczytać o debiucie Zortrax na NewConnect, tym razem przez połączenie z inną firmą. Wreszcie się doczekaliśmy Spółka-matka obecnego emitenta łączy się właśnie z Corelens. Dzięki temu po kilku latach zapowiedzi będzie wreszcie spółką notowaną na giełdzie. Szkoda, że tylnymi drzwiami.

Podsumowanie

Parametry emisji Zortrax Dentax na pewno są korzystne dla spółki – matki. Zainwestowała ona w obecnego emitenta tylko 100 tysięcy złotych. Nowi inwestorzy mają wpłacić 4 mln zł, w zamian otrzymają jedynie 9% udziałów. Ja się na taki interes nie piszę.

Spółka podaje argumenty o korzystaniu z patentów i doświadczenia spółki-matki, ale przyznaje jednocześnie, że będzie to się odbywało odpłatnie – na rynkowych zasadach. Za pieniądze nowych inwestorów Zortrax tworzy więc sobie dobrego klienta, zachowując przy tym pełną kontrolę nad nową firmą.  

Kolorowe wykresy, projekcje przyszłych super wyników (kontrastujące z dotychczasowymi), teksty o perspektywach branży – nie mają znaczenia. Najpierw chciałbym poznać jeden sensowny argument za wyceną na poziomie 40 mln zł. Odwiedźcie stronę emisji i poszukajcie takiego argumentu. Może Wam się uda. 


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Farmy Fotowoltaiki - duże straty i... 300 zł przychodu

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook