Endofund z kolejną emisją. Jak to jest z tą uczciwością?

Na platformie SkyAnts trwa oferta spółki Endofund. Czytelnicy bloga pamiętają firmę z emisji sprzed 2 lat. Lubię wracać do „starych” emitentów i sprawdzać jak idzie realizacja obietnic. 

Emisja akcji Endofund

EmitentEmitentEndofund SA
BranżaBranżafaktoring
Kwota zbiórkiKwota zbiórki999.990 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,91%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 9,1 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna90 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji11.111 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 23.12.2022
18.02.2023
Cel emisjiCel emisjizwiększenie kapitałów, marketing
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.endofund.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

O samych parametrach oferty nie będę się rozpisywał. Wszystko jest do sprawdzenia na stronie emisji. Zachęcam do odwiedzenia jej oraz krytycznej lektury dokumentu ofertowego.

Ja analizując emisję skupiam się na konkretach a nie marketingowych tekstach o potencjale branży itp. Konkretów znów jednak według mnie zabrakło w przypadku Endofund.

Nie mogę nie odnieść się do poprzedniej kampanii, prowadzonej dwa lata temu na platformie Beesfund. Opisywałem ją we wpisie Endofund – oferta faktoringowej spółki. Przypomnę, że emisja nie znalazła wtedy uznania w moich oczach i przyznałem jej jedynie ocenę 2 w mojej 6-stopniowej skali. Teraz ocenę muszę jeszcze bardziej obniżyć.

Co z tą dywidendą?

Z prezesem emitenta prowadziłem dość bogatą korespondencję. Warto wrócić do tego tematu i przypomnieć sobie tekst Endofund zmieni sposób wypłaty dywidendy? W skrócie – prezes Pan Piotr Cioch przedstawił niezrozumiałe (przynajmniej dla mnie) obliczenia, które zapowiadały szybką i bardzo wysoką dywidendę dla akcjonariuszy.

Gdy pokazałem, że jest to nierealne i że zdecydowana większość ewentualnego zysku i tak trafi do kieszeni głównych akcjonariuszy, Prezes argumentował, że moje wyliczenia „są nieuczciwe”.

Pragnę zauważyć że takie obliczenia jakie Pan zaproponował są daleko nieuczciwe w stosunku do akcjonariuszy w naszym przypadku serii B,C i D gdyż to oni wpłacają znaczną część kapitału akcyjnego spółki i gdybyśmy na tą chwilę przyjęli taki przelicznik jaki Pan zaproponował to większa część dywidendy trafiła by do założycieli spółki co jest niedopuszczalne i nieuczciwe.

– odpowiadał prezes (pisownia oryginalna).

Statut Endofund

Moja odpowiedź była prosta. Dla akcjonariuszy nie powinno się liczyć to, co prezes napisze na forum czy w prywatnej korespondencji, lecz to co jest zawarte w oficjalnych dokumentach. A zapisy statutu Endofund były jasne.

Zgodnie ze statutem Endofund i dokumentem ofertowym wszystkie akcje spółki są nieuprzywilejowane – dają więc prawo do takiej samej dywidendy. Nie można więc w obliczeniach pomijać akcji należących do założycieli.

– argumentowałem.

Pan prezes napisał wtedy dość ważną deklarację:

Zmiana Statutu spółki jest w trakcie realizacji a wypłata dywidendy będzie zgodna z naszymi prognozami z korzyścią dla nowych akcjonariuszy.

Gdzie ta zmiana statutu?

Minęły dwa lata od tamtej deklaracji. Pierwsze co zrobiłem po pojawieniu się nowej emisji Endofund było sprawdzenie w statucie, jak zmieniono zapis o dywidendzie. W końcu deklaracja prezesa była jasna – „zmiana Statutu spółki jest w trakcie realizacji”.

No i klops. Jedyna zmiana w statucie to nowa emisja akcji. Nadal wszystkie akcje mają takie samo prawo do dywidendy. Nie jest to dla mnie żadną niespodzianką – pisałem o tym, we wspomnianym tekście. Ale pokazuje jak potencjalni inwestorzy powinni traktować deklaracje, które padają z ust prezesa spółki.

Mi trudno w takiej sytuacji uwierzyć w kolejne deklaracje. Nasuwa się pytanie – jak to jest z tą uczciwością? W końcu to prezes zarzucał mi, że to moje wyliczenia są nieuczciwe.

Wycena

Na stronie emisji po raz kolejny mamy sporo marketingowych tekstów o potencjale branży. Mamy nawet dział zatytułowany „Media o nas” a tam teksty o spółce m.in. w takich serwisach jak Wyborcza.biz, Kierunek Farmacja czy Manager. Tyle tylko, że tytuł ten jest mylący. Sugeruje, że wspomniane serwisy przygotowały artykuły o działalności emitenta. W rzeczywistości są to wykupione reklamy lub nadesłane materiały prasowe. W kilku różnych serwisach ukazał się ten sam tekst przygotowany przez agencję PR.

Zabrakło jednak konkretów, m.in. wyjaśnienia skąd wycena Endofund na ponad 9 mln zł. Bilans na koniec 2021 roku pokazywał 1,7 mln zł wszystkich aktywów przy jednoczesnym zadłużeniu spółki na poziomie 1,5 mln zł. Kapitały własne emitenta wynosiły poniżej 242 tys. zł. A przy prowadzonej działalności przez Endofund kapitały własne mają bardzo duże znaczenie. Skąd więc wycena firmy na taką kwotę???

Przy poprzedniej emisji prezes zapowiadał rewelacyjnej wyniki. Tymczasem w okresie od 31.07.2020 do 31.12.2021 roku Endofund osiągnął jedynie 240 tys. zł przychodu. To też w żaden sposób nie wyjaśnia skąd wzięła się tak wysoka wycena emitenta.

Podsumowanie

Zaufanie do emitenta i jego deklaracji jest dla mnie bardzo ważne. Prezesi spółek powinni zdać sobie sprawę z tego, że nie można składać obietnic bez pokrycia.

Deklaracja prezesa sprzed dwóch lata była konkretna. Tak naprawdę nie wierzyłem w jej spełnienie i niestety tak się właśnie stało. Nie jestem więc w stanie zaufać spółce w kolejnej ofercie. W ogóle nie biorę pod uwagę, że mógłbym kupić akcje takiej firmy. Jeśli uważasz inaczej to zapraszam na stronę emisji. Będę wdzięczny za podzielenie się swoimi wnioskami.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook