Endofund – oferta faktoringowej spółki

W czasie urlopu otrzymałem sporo wiadomości z pytaniami o emisję akcji spółki Endofund. Oto mój komentarz na temat trwającej oferty.

Emisja akcji Endofund

EmitentEmitentEndofund SA
BranżaBranżafaktoring
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.916.260 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany16,53%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 9-10 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna90 zł - akcje serii B,
96 zł - akcje serii C,
100 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji2.342 akcji serii B,
10.180 akcji serii C,
7.282 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 15.12.2020
Cel emisjiCel emisjiśrodki na działalność faktoringową, promocja i marketing
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.endofund.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Endofund – informacje o emisji

W trwającej ofercie spółka chce pozyskać do 1.916.260 złotych poprzez emisję 19.804 akcji serii B, C i D po cenie emisyjnej od 90 do 100 zł każda.

Emisja trwa na platformie Beesfund. W pierwszej kolejności inwestorzy zapisują się na akcje serii B w cenie emisyjnej 90 zł. Po wyczerpaniu puli 2.342 akcji dostępne będzie 10.180 papierów serii C po cenie emisyjnej 96 zł a następnie 7.282 walorów serii C po 100 zł.

O Spółce

Emitent jest podmiotem nowym – zarejestrowany został dopiero 31.07.2020. Nie dysponuje żadną historią działania ani historycznymi danymi finansowymi. Na stronie emisji dostępne są jedynie dokonania założycieli firmy. Mogą one pokazać doświadczenie i znajomość rynku kadry menadżerskiej, ale w żaden sposób nie pozwalają ocenić opłacalności inwestycji w akcje.

Spółka ma działać w branży faktoringowej. Na stronie emisji czytamy:

EndoFund S.A. to nowo powstała firma faktoringowa, która skupia się na finansowaniu transakcji firm sprzedających sprzęt medyczny do państwowych i prywatnych szpitali oraz przychodni.

Endofund – czy warto kupić akcje?

O branży faktoringowej mam bardzo dobre zdanie. Uważam, że ma przed sobą dobre perspektywy. Czy to jednak oznacza, że warto kupić akcje Endofund?

Tak jak napisałem wcześniej, spółka nie może pochwalić się jak dotychczas żadnymi danymi finansowymi. Wykresy pokazane na stronie emisji mnie nie interesują. To, że w Polsce faktoring ma 11% udziału w PKB a w Wielkiej Brytanii 13% – nic nie wnosi do analizy.

Analiza branży to jedno, ale dużo ważniejsza jest analiza samej spółki. W tym przypadku z racji braku danych mamy utrudnione zadanie. Konieczne było zatem zadanie emitentowi kilku pytań, co zrobiłem jeszcze przed urlopem.

Oto one, wraz z odpowiedzią spółki.

Pytania do spółki

1. Firma zarejestrowana została w KRS 1,5 miesiąca temu. Założyciele objęli akcje za 1 zł. W jaki sposób w tak krótkim czasie wycena wzrosła do 90-100 zł.

Pamiętajmy, że wiedza, doświadczenie i znajomość rynku są tutaj bardzo istotne. Nie ukrywam, że posiłkowaliśmy się również Pana wiedzą i doświadczeniem, a bardzo ładnie opisał Pan to na Waszej stronie, link poniżej:

http://crowdnews.pl/…/czym-jest-wartosc-nominalna…/…

Gorąco polecam stronę za jej zawartość i treści z których można wynieść sporo bardzo pouczających informacji.

Dziękuję za miłe słowa. Mój przykład z różnicą między wartością nominalną a emisyjną dotyczył jednak podmiotu, który dysponował historią, nowymi klientami, miał dodatni wynik finansowy. Tutaj mamy inną sytuację. Półtora miesiąca temu założyciele obejmowali akcje za złotówkę (i nawet nie zapłacili całości ceny) i po tak krótkim czasie spółka wpuszcza nowych inwestorów po 90-100 zł.

Zgadzam się, że wiedza, doświadczenie (jako know-how) jest bardzo cenne. Każdy inwestor powinien sobie jednak sam odpowiedzieć na pytanie czy warte tej ceny? Tym bardziej, że zarząd i rada nadzorcza za swoją wiedzę będzie, jak podejrzewam, otrzymywać wynagrodzenie.

2. Jakim majątkiem dysponuje emitent?

Kapitał założycielski akcji serii A to 100 tys złotych, kapitał akcjonariuszy jest znacznie wyższy.

Dla inwestorów kupujących akcje Endofund kapitał akcjonariuszy nie ma żadnego znaczenia. To, że założyciel firmy ma prywatnie 1 milion więcej czy mniej – średnio mnie interesuje. Ważne, ile „włożył” do spółki.

Założyciele spółki zainwestowali 100 tys. zł, z czego do tej pory wpłacili 25 tys. (reszta – później). Nowi inwestorzy mają zainwestować blisko 2 mln zł. Widać więc, że to nabywcy akcji serii B, C i D w głównej mierze finansują cały projekt. W zamian otrzymają jedynie 16,5% udziału w projekcie.

3. Jakie są prognozy przychodów, EBITDA i zysków netto na najbliższe 5 lat?

Prognozy przychodów EBITDA wynoszą 1,5% z zaangażowanego kapitału tj biorąc pod uwagę zakładaną w emisji kwotę 1 628 770 daje nam to wartości prognozowane poniżej.

W perspektywie 5 lat przy założeniu że posiadamy tylko kapitał pozyskany z tej emisji prognozy dywidendy dla akcjonariuszy wyglądają następująco:

  • I rok dywidenda na poziomie 4,1% zainwestowanego kapitału
  • II rok dywidenda na poziomie 4,5 % zainwestowanego kapitału
  • III rok dywidenda na poziomie 4,99 % zainwestowanego kapitału
  • IV rok dywidenda na poziomie 5,48% zainwestowanego kapitału
  • V rok dywidenda na poziomie 6% zainwestowanego kapitału

Pamiętajmy, że tak jak brzmi pytanie jest to wartość netto zysku już po odliczeniu podatku, który w imieniu akcjonariuszy płaci spółka

Nie zrozumiałem tych wyliczeń, dlatego poprosiłem spółkę o wyjaśnienie. Jak je otrzymam – uzupełnię tekst.

Co z tą dywidendą?

Z uchwały o emisji akcji możemy dowiedzieć się, że oferowane akcje będą uczestniczyć w dywidendzie od 2022 roku. Ewentualna dywidenda w przyszłym roku będzie więc dotyczyć jedynie założycieli spółki.

Ze strony emisji dowiadujemy się z kolei, że na wypłatę dywidendy spółka chce przeznaczać 25% wypracowanego zysku. Policzmy więc:

Cena emisyjna akcji serii B wynosi 90 zł. Zakładając stopę dywidendy na poziomie 4,1%, jej wartość wyniosłaby 3,69 zł. Skoro na dywidendę emitent chce przeznaczać 25% zysku netto to EPS, czyli zysk netto na jedną akcję powinien wtedy wynieść 14,76 zł (3,69*4). Po zakończeniu z sukcesem emisji, wszystkich akcji będzie 119.804. Widzimy więc, że aby wyliczenia spółki i zapowiedź takiej dywidendy były realne to spółka powinna zarobić w rok (już na czysto) 1.768.307 zł.

Czy to realne skoro będzie dysponowała kapitałem mniejszym niż 2 mln zł?

4. Jaka jest rentowność w branży faktoringu szpitali?

Wiele czynników się na to składa, między innymi terminowość zapłaty za fakturę przez szpital do swojego dostawcy sprzętu.

Szkoda, że spółka nie podała chociaż widełek. Spodziewałbym się jednak w najlepszym przypadku wyniku w okolicy kilkunastu procent, a na pewno nie blisko 100% – a tylko taki wynik uzasadniałby wyliczenia podane przez emitenta.

5. Czy usługi świadczone przez emitenta świadczone będą tylko w przypadku zakupu sprzętu w Endulink czy u wszystkich dostawców sprzętu?

Tworzenie biznesu w oparciu tylko i wyłącznie o jednego odbiorcę jest bez sensu, wystarczy zmiana polityczna i obie firmy mają kłopot. Naszym celem jest pozyskanie docelowo 21,5 mln zł, aby osiągnąć obsługę faktur o wartości rzędu 280 mln zł rocznie w piątym roku działalności naszej spółki.
Kwota rzędu 20 mln złotych pozwoli obsłużyć około 60 małych i średnich przedsiębiorstw z branży medycznej.

Tutaj widzimy chyba zapowiedź rozwodnienia akcji poprzez kolejne emisje. Prezes spółki poinformował na stronie emisji, że spółka prowadzi rozmowy z funduszami inwestycyjnymi. Same rozmowy niczego jeszcze nie oznaczają, nie wyciągałbym z tej informacji póki co żadnych wniosków.

???

Kolejna wypowiedź Prezesa, której nie zrozumiałem:

Nie dodałem najważniejszego do naszych prognoz. Na koniec 5 roku kapitał akcyjny spółki w obrocie faktoringowym jest prognozowany na poziomie 2,7 mln zł, czyli reasumując jeśli ktoś zainwestuje 1 tys zł to jego kapitał (wartość jego akcji) na koniec 5 roku inwestycji powinien być warty około 1,7 tys zł pomijając oczywiście wypłatę dywidend. Prognozy są obiecujące a my bierzemy się do pracy

Kapitały

Kapitał akcyjny w spółce powstaje poprzez emisję nowych akcji. W tej chwili wynosi 100.000 zł. Jeśli w trwającej ofercie sprzedadzą się wszystkie oferowane akcje to kapitał akcyjny wzrośnie o kolejne 19.804 zł, bo tyle jest oferowanych akcji a każda ma wartość nominalną 1 zł.

Żeby kapitał akcyjny wzrósł do 2,7 mln zł to spółka musiałaby wyemitować tyle akcji. W żaden sposób nie przełożyłoby się to na wzrost wartości akcji serii B, C i D. Wręcz przeciwnie – pamiętajmy, że im więcej akcji tym mniej są one warte.

Być może Prezes się pomylił i miał na myśli ogólnie kapitały własne (a nie tylko akcyjny). Ale to też się nie zgadza. Wcześniejsze wyliczenia pokazały, że aby spełnić zapowiedź dywidendy w wys. 4,1% – spółka musiałaby zarobić prawie 1,8 mln zł. A w następnych latach jeszcze więcej, bo stopa dywidendy rośnie. Na wypłatę dywidendy ma być przeznaczone 1/4 zysku. Reszta, czyli ponad 1,3 mln zł w pierwszym roku (i więcej w kolejnych) zasili kapitały własne spółki. Po pięciu latach kapitały te powinny być w takim razie dużo wyższe niż 2,7 mln zł.

Podsumowanie

Jak widać, podane przez spółkę dane nie mają za bardzo sensu. Trudno ocenić opłacalność inwestycji w sytuacji, gdzie dysponujemy jedynie zapowiedziami emitenta, które w dodatku są sprzeczne ze sobą.

Nie podoba mi się również układ, w którym część inwestorów ma zainwestować 95% kapitału, ale otrzyma jedynie 16,5% udziałów. Znowu mamy sytuację, że jedni inwestorzy ryzykują kapitał, a inni czerpią z tego korzyści.

Ja od takich ofert trzymam się z dala. Jeśli Ty masz inne zdanie to zapraszam na stronę emisji.

Ps. Zmieniłem oryginalny tytuł tekstu na prośbę Prezesa spółki, gdyż według niego mógł „sugerować negatywne konotacje w postaci czerpania korzyści ze złej sytuacji naszej służby zdrowia”. Ja się z tym argumentem nie zgadzam – w zarabianiu nie widzę nic złego. Zresztą sam emitent na swojej stronie zachęca:

Zainwestuj w Endofund i zarabiaj na finansowaniu zobowiązań służby zdrowia wobec firm medycznych.

Prośbę jednak spełniam – w końcu ważne są merytoryczne argumenty a nie tytuł. Co do dywidendy – Prezes zapowiedział takie zmiany w statucie spółki, które umożliwią wypłatę dywidendy według wyliczeń Prezesa. Dziwna sytuacja – opiszę ją w osobnym tekście.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook