Film RÓJ rusza z emisją akcji. Czy da zarobić?

Dziś wystartowała emisja akcji spółki Film RÓJ. To nowość na rynku crowdfundingu. Oferta pozwala nam zostać współproducentem filmu.

Czy warto kupić akcje Film RÓJ?

EmitentEmitentFilm RÓJ SA
BranżaBranżacelowa spółka w celu produkcji filmu fabularnego
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1,93 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany50%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 3,86 mln PLN
Cena emisyjnaCena emisyjna1,93 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1.000.000 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 01.10.2020
Cel emisjiCel emisjiprodukcja filmu, promocja, koszty stałe spółki
Strona emisjiStrona emisjihttps://zainwestuj.filmroj.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Analiza SWOT
Silne stronySłabe strony
- Obsada aktorska,
- Nowatorski sposób finansowania filmu,
- Uprzywilejowanie oferowanych akcji
- Brak płynności oferowanych akcji,
- Aż 50% kapitału to akcje serii A (cena nominalna akcji to 10 groszy),
SzanseZagrożenia
- Sprzedaż praw do licencji na platformy VOD, emisja w TV, dystrybucja zagraniczna,
- Akcjonariusze spółki jako ambasadorzy filmu,
- Kampania "wirusowa" - obecność w mediach dzięki kampanii crowdfundingowej
- Przedłużająca się pandemia, która może spowodować ponowne zamknięcie kin ,
- Niewystarczający budżet na dokończenie produkcji,
- Ewentualna konkurencja ze strony innych filmów (premiery w tym samym czasie)

Emisja Film RÓJ

O przygotowaniach do emisji akcji pisałem 2 tygodnie temu w tekście Rój – Jak zostać współproducentem filmu? Przypomnę, że emitent – Film RÓJ to spółka celowa zawiązana w celu sfinansowania produkcji filmu fabularnego.

Na stronie emisji czytamy o filmie:

„RÓJ” to poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o rodzinie, która nie odnajduje się we współczesnym świecie, pełnym pośpiechu, pogoni za karierą i walki o przetrwanie w wielkomiejskiej „dżungli”. Matka (Roma Gąsiorowska) i Ojciec (Eryk Lubos) podejmują radykalną decyzję, by wraz z dorastającymi dziećmi rozpocząć życie „poza cywilizacją” i zawalczyć o wolność. Próba stworzenia od nowa idealnej społeczności okaże się jednak bardziej ekstremalna niż się spodziewali.

Produkcja filmu opiera się o napisany wcześniej scenariusz autorstwa Bartłomieja Bali oraz Macieja Słowińskiego, do którego spółka nabyła prawa majątkowe.

Cele emisji

Z emisji akcji spółka chce pozyskać do 1,93 mln zł, które przeznaczy na:

  • Produkcję filmu – 1.600.000 zł (wynagrodzenia, usługi, logistyka planu zdjęciowego, rezerwa budżetowa)
  • Promocję filmu – 260.000 zł
  • Koszty stałe spółki – 70.000 zł.

Zyski

Trwająca emisja akcji jest nietypowa, gdyż emitent został zawiązany na określony czas – do 31.12.2023 r. Podyktowane jest to celowym charakterem emitenta. 

Spółka Film RÓJ została zawiązana w celu realizacji określonego projektu filmowego. Po jego zakończeniu zostanie zlikwidowana, a majątek pozostały po jej likwidacji zostanie rozdzielony pomiędzy akcjonariuszy. 

Taki celowy charakter emitenta powoduje, że nie powinniśmy oczekiwać debiutu giełdowego. Kupując akcje miej świadomość, że inwestujesz na okres około 3 lat – po tym czasie projekt zostanie rozliczony. 

Czy warto zainwestować w Film RÓJ?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Trwająca emisja akcji jest nowością na polskim rynku crowdfundingu. Po raz pierwszy mamy możliwość zostanie współproducentem filmu. 

Czy na produkcji filmu można zarobić? Jeśli będzie hitem to z pewnością tak. W dokumencie ofertowym emitent szacuje, że koszty produkcji zwrócą się po sprzedaży 250.000 biletów kinowych. Myślę, że jest to realne. Sama spółka celuje w 500.000 – 1.000.000 sprzedanych biletów. 

Powyższe szacunki są ogólne i nie uwzględniają podatku, oraz ewentualnych wpływów ze sprzedaży praw do licencji na platformy VOD, emisji w TV czy dystrybucji zagranicznej. Trudno oszacować te ewentualne wpływy, ale jeśli się pojawią to znacznie zwiększą rentowność projektu.

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem wcześniej – nie jest łatwo o jednoznaczną ocenę atrakcyjności projektu. Inwestujemy w firmę, która dopiero co powstała i nie może się pochwalić jakimikolwiek historycznymi wynikami.

Film RÓJ nie jest spółką, w którą bym zainwestował jakąś większą kwotę – po prostu ryzyko jest zbyt duże. Z drugiej strony to ciekawy projekt. Warto chyba w nim uczestniczyć, chociaż z jakąś symboliczną kwotą. W najgorszym przypadku odzyskamy jedynie niewielką część wpłaconych środków, ale zostaniemy mecenasami filmu. Przy inwestycji od 200 akcji (386 zł) nasze nazwisko pojawi się w napisach końcowych, co będzie fajną pamiątką.

Według ogólnych wyliczeń spółki próg rentowności pojawi się po sprzedaży 250.000 biletów do kina. Myślę, że jest to realne do osiągnięcia. Taka liczba widzów dawała z ubiegłym roku ok. 85. miejsca w rankingu TOP100.

Spodziewam się, że każdy akcjonariusz spółki Film RÓJ stanie się ambasadorem filmu i będzie namawiał swoich znajomych do odwiedzenia kina. Również sposób finansowania filmu – poprzez kampanię crowdfundingową może pomóc w realizacji celu. O filmie już zrobiło się głośno w mediach, co pomoże w jego promocji.

Jeśli zainteresowała Cię ta oferta to zapoznaj się ze szczegółami na platformie Crowdway.pl.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Platforma Crowdway powiększa zespół

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook