Hivemind – kolejna emisja z niezrozumiałą wyceną

Hivemind – kolejna emisja z niezrozumiałą wyceną

14 lipca, 2021 0 przez Crowdnews.pl

Emisja akcji Hivemind jest kolejną ofertą, w której zaproponowana wycena jest dla mnie całkowicie niezrozumiała. Mój pogląd podzielają chyba inni. Mimo, że na akcje zapisywać się można już od dawna, do tej pory spółka pozyskała mniej niż 5 tysięcy złotych. 

Emisja Hivemind

EmitentEmitentHivemind SA
BranżaBranżatelewizja internetowa
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 mln zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany14,81%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (według ceny emisyjnej) 11,5 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna115 zł - akcje serii B
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji17.391 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 28.09.2021
Cel emisjiCel emisjibudowa zaplecza technicznego, produkcja programów
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisjavtv.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Akcje Hivemind

Po lekturze dokumentów na temat emisji wyciągam podobne wnioski, jakie miałem po zapoznaniu się ze szczegółami oferty Office Cowork Centre. Przede wszystkim nie jestem w stanie zrozumieć zaproponowanej wyceny. 

Cenę emisyjną ustalono na poziomie 115 zł, co oznacza wycenę całej firmy (przed emisją) w kwocie 11,5 mln zł. Emitent powstał w ubiegłym roku, ale jak wynika z dokumentu ofertowego do tej pory spółka nie rozpoczęła jeszcze praktycznie działalności. Przychody w okresie od sierpnia ubiegłego roku do końca maja bieżącego roku wyniosły okrągłe 0 zł. 

Założyciel (firma Galaktus) objął 100 tysięcy akcji po 1 zł. Teraz te wniesione do spółki 100 tys. złotych zostały wycenione na 11,5 mln zł. Chciałem się dowiedzieć coś więcej o wynikach dotychczasowej działalności firmy Galaktus oraz o argumentach przemawiających za taką wyceną. Zadałem więc na stronie emisji dwa pytania.

Pytania do emitenta

  1. Dzień dobry. Z tego co widzę, biznes zostanie zbudowany praktycznie tylko z pieniędzy nowych inwestorów. W chwili obecnej spółka (po prawie roku od powstania) wykazuje w bilansie jedynie 100 tysięcy złotych, które wpłacił założyciel. Skąd więc wycena firmy na 11,5 mln zł? Czy tyle jest warty pomysł na biznes?
  2. Gdzie znajdę sprawozdania finansowe jedynego akcjonariusza – firmy Galaktus? W eKRS ostatnie dostępne sprawozdanie jest za 2018 rok.

Na pytania odpowiedział Pan Wojtek Krzemień – Prezes Zarządu emitenta. 

Odpowiedź spółki

Spółka Hivemind S.A. to typowa spółka typu SPV. Niestety z powodu pandemii COVID-19 plan emisji został wstrzymany. Dopiero teraz po zniesieniu części restrykcji oraz możliwości właściwej realizacji zaplanowanych formatów spółka zdecydowała się na oficjalny start emisji akcji.

Jeżeli chodzi o wycenę, to w biznesie opartym głównie na ludziach (oraz ich dotychczasowemu doświadczeniu) tworzących nowe formaty, których nie ma obecnie na rynku, wartość wyceny jest oszacowaniem zdyskontowanych przychodów jakie te formaty mają generować w przyszłości. Natomiast sama wielkość tych przychodów będzie w znacznej mierze uzależniona od partnerstw (branżowo/technologicznych), które spółka obecnie negocjuje i ma nadzieje zakomunikować w najbliższych tygodniach.

Ze względów pandemicznych sprawozdania „Galaktus” sp. z o.o. są ponownie przeglądane przez zewnętrzny podmiot księgowy.

Moja ocena

Muszę wprost napisać – odpowiedź w żaden sposób mnie nie przekonała. Zacznę od drugiej. Wyniki finansowe firmy Galaktus dużo by nam powiedziały o perspektywach dla spółki-córki i o zdolnościach osób zaangażowanych w projekt. Jeśli bowiem dotychczasowa działalność nie przynosiła zysków, dlaczego mamy sądzić, że tym razem będzie inaczej?

Tymczasem mamy II połowę 2021 roku a nadal nie jestem w stanie sprawdzić jak firma Galaktus radziła sobie w roku… 2019. Inne spółki zdążyły już dawno przedstawić szczegółowe wyniki za 2020 rok. W jaki sposób pandemia wpłynęła na to, że wyniki firmy po tak długim czasie muszą znów zostać przejrzane przez rewidenta?

Dużo niepewności

Jeśli chodzi o wycenę to przytoczę raz jeszcze odpowiedź spółki:

wartość wyceny jest oszacowaniem zdyskontowanych przychodów jakie te formaty mają generować w przyszłości. Natomiast sama wielkość tych przychodów będzie w znacznej mierze uzależniona od partnerstw (branżowo/technologicznych), które spółka obecnie negocjuje i ma nadzieje zakomunikować w najbliższych tygodniach.

Patronite

Jeśli dobrze rozumiem, to wycena w wysokości 11,5 mln zł opiera się o przyszłe przychody. Nie możemy jednak ich jeszcze nawet zaprognozować bo odpowiednie umowy są dopiero negocjowane. 

Właściciel wpłacił 100 tysięcy złotych (plus za to, że była to gotówka) i chce zbudować biznes w głównej mierze za pieniądze nowych inwestorów. Świadczą o tym podane cele emisji.

Cele emisji

  • 1 000 000 PLN (50%) – Budowa kompletnego zaplecza technicznego, wliczając przygotowanie finalnej koncepcji i studium wykonalności studia nagrań i zakup wymaganej infrastruktury do produkcji telewizyjnej pod realizację pierwszych 3-5 unikalnych formatów; zakup sprzętu filmowego, oświetleniowego oraz informatycznego.
  • 500 000 PLN (25%) – Produkcja formatów i ich rejestracja to kolejny i docelowo najważniejszy element biznesplanu. Chcemy podjąć współpracę z grupą bardzo rozpoznawalnych osób i zrealizować serię programów w oparciu o proponowane przez nas formaty.
  • 300 000 PLN (15%) – Promocja stanowić będzie kolejny filar rozwoju popularności naszej telewizji wśród zarówno kolejnych potencjalnych inwestorów, jak i wybranej grupy docelowej oraz potencjalnych partnerów zainteresowanych współpracą w zakresie reklamy oraz promocji własnej marki.
  • 200 000 PLN (10%) – Ostatnim elementem jest zwiększenie zespołu i rozwój kompetencji w zakresie produkcji telewizyjnej, reklamy oraz relacji inwestorskich. 

Widzimy więc, na jak wstępnym etapie jest działalność firmy. Pieniądze inwestorów mają iść na takie cele jak „koncepcja i studium wykonalności” i podjęcie współpracy z rozpoznawalnymi osobami. Jeszcze nie wiadomo z kim spółka chce współpracować. Jak więc oszacować przyszłe przychody a tym bardziej koszty? 

Emitent w jakiś sposób musiał to zrobić, aby ustalić cenę emisyjną. Szkoda, że nie poznaliśmy szczegółów. Mógłbym się wtedy do takiej wyceny odnieść szczegółowo. 

Podsumowanie

Czy telewizja VTV będzie takim hitem, który obroni wycenę Hivemind SA na poziomie 11,5 mln zł? Osobiście wątpię. Zajrzałem na facebookowy profil Vigilant Magazine. Pierwsze co się rzuca w oczy to wyjątkowo słabe zaangażowanie osób śledzących profil. 

Profil Vigilant Magazine polubiło prawie 6000 osób, jednak prawie wszystkie posty zbierają po 2-3 „lajki”. Jak takie słabe zaangażowanie przekuć w finansowy sukces telewizji internetowej? W serwisie Youtube działa już od ponad miesiąca profil „VTV – Nowa telewizja internetowa”. Kanał ma 58 subskrybentów a poszczególne filmy notują (w chwili pisania tego tekstu) od 45 do 200 wyświetleń. 

Jak widać do rynkowego sukcesu jeszcze baaaaardzo daleka droga. Odwiedź stronę emisji i sam oceń na ile realne są szanse na zysk. Ja ich niestety nie dostrzegam.

 

Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć