Inwestycja w kota walczącego z opętanymi ogórkami mnie nie przekonuje

Dziś napiszę kilka zdań komentarza na temat dwóch ofert, które trwają na platformie FindFunds. Opiszę krótko dwie emisje w jednym tekście, bo obie są do siebie bardzo podobne.

Emisje udziałów na platformie FindFunds

Wspomniane oferty to Cypher Lynx i West Wind Games. Podobnie, jak ma to miejsce przy innych ofertach promowanych na platformie FindFunds, mamy tu do czynienia ze spółkami z o.o. Firmy nie emitują akcji, ale nowe udziały. Wiąże się to z innymi formalnościami, o których nie będę jednak teraz się rozpisywał.

Jeśli temat ten zainteresowałby Czytelników bloga to chętnie poświęcę mu osobny wpis. Napiszę tylko, że nie zainwestowałbym w sp. z o.o. żadnych pieniędzy dopóki nie przeczytałbym umowy spółki. Mogą one bowiem posiadać zapisy nakładające na współwłaścicieli dodatkowe obowiązki. Na stronach emisji tych dokumentów nie widzę.

Jeśli omawiane dziś emisje Cię zainteresują to przed zadeklarowaniem wpłaty warto poprosić o umowę spółki i dokładnie ją przeanalizować.

Branża

Obie emisje, które dziś opisuję są nie tylko bardzo podobne do siebie, ale przypominają też wiele innych wcześniejszych ofert z platformy FindFunds.

Przegląd elementów wspólnych zacznę od branży. Zarówno Cypher Lynx, jak i West Wind Games to przedstawiciele branży gamedev – producentów gier. Wszyscy pamiętamy wielkie zainteresowanie akcjami producentów gier w ubiegłym roku. Pamiętamy również spore rozczarowanie ostatnimi notowaniami. Nieudane debiuty i spadki kursów o kilkadziesiąt procent nie ostudziły jednak apetytu spółek na kapitał.

Cypher Lynx przedstawia się jako „polska firma z branży GameDev specjalizująca się w szokujących grach typu horror”. O West Wind Games czytamy, że to „młode studio deweloperskie i wydawca gier. W portfolio mają już kilkanaście projektów, a premiery dwóch pierwszych gier jeszcze w 2021 roku!”.

Zmiany w spółkach

Cypher Lynx pisze o sobie również „działamy w branży od 2014 roku”. Nie oznacza to jednak wcale, że emitent tworzy od 7 już lat gry. Najwidoczniej doświadczenie to dotyczy poszczególnych osób, ale nie zespołu jako całości.

Kolejną cechą wspólną wielu emitentów z FindFunds jest bowiem niedawna zmiana nazwy i branży. Cypher Lynx jeszcze w marcu tego roku nazywał się Deerfield Investments i w przedmiocie działalności miał wpisane „pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności”.

West Wind Games również przeszedł metamorfozę. Do czerwca tego roku spółka nazywała się West Wind (bez członu Games) i według PKD zajmowała się „wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek”.

W różnych tekstach pisałem już co sądzę o takich zmianach.

Akcjonariat spółek na FindFunds

Zmiany nie dotyczyły jedynie nazwy firm i przedmiotu działalności. Zmieniły się zarządy i udziałowcy. Obecnie współudziałowcem obu omawianych spółek jest m.in. Flash Ventures sp. z o.o. Na stronie internetowej udziałowca czytamy, że jest to „prywatny fundusz venture capital”. W portfolio posiada (lub posiadał) udziały w innych firmach znanych z crowdfundingowych ofert – Studio Vector, GoldenEggs, WhitePig Games, Demolish Games, Punch Punk Games.

Czytaj też:   Co się dzieje z Samito? - pytania do spółki

Wspólnikiem we Flash Ventures sp. z o.o. jest Flash Investment sp. z o.o. Co ciekawe – ta druga spółka jest m.in. współudziałowcem platformy FindFunds.

Dotychczasowe wyniki

Nie jesteśmy w stanie ocenić dotychczasowych wyników firm z produkcji gier, ponieważ żadnych gier do tej pory nie wydali. Na razie mamy tylko zapowiedzi. Jak już jednak pisałem – nie są to spółki nowe, ale wcześniej zajmowały się inną działalnością.

Inwestując w którąś z tych firm, nabywamy też jej historię. A jak wyglądały wyniki przed zmianą działalności? Tu też znajdziemy elementy wspólne.

Ostatnie dostępne sprawozdanie Cypher Lynx zostało sporządzone w grudniu 2020 roku i dotyczyło okresu od X 2019 do IX 2020 roku. Wtedy spółka nosiła jeszcze poprzednią nazwę i nie posiadała praktycznie żadnego majątku.

Wyniki Cypher Lynx

Wartość aktywów to zaledwie 6,8 tys. zł – głównie środki pieniężne. Zadłużenie było większe i wynosiło ponad 10 tysięcy zł. Oznacza to, że kapitały własne były ujemne. Cały posiadany majątek był niewystarczający do spłaty zadłużenia.

Firma nie prowadziła działalności operacyjnej i osiągnęła niewielką stratę netto.

Z danych w KRS wynika, że wraz ze zmianami w firmie doszło również do jej dokapitalizowania. Fundusz podstawowy wzrósł z 5 do 300 tysięcy złotych. Większość nowych udziałów (o wartości ponad 170 tysięcy złotych) zostało objętych za aport. Nie wiemy jednak czym jest ten wkład i jakie były szczegóły jego wyceny.

Wyniki West Wind Games

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w West Wind Games. Wartość wszystkich aktywów na koniec ubiegłego roku wynosiła 142 tysiące zł i była to głównie udzielona pożyczka. Zobowiązania miały niższa wartość, dzięki czemu spółka posiadała dodatnie kapitały własne. Wynosiły one prawie 78 tysięcy złotych.

Zauważalny był jednak znaczny spadek ich wartości, co było spowodowane dużą stratą w 2020 roku. Przy przychodach na poziomie 10,6 tys. zł spółka straciła aż 323 tys. zł.

Tu również doszło do dokapitalizowania spółki w ostatnich miesiącach. Kapitał podstawowy wzrósł z 28 do 340 tys. zł.

Wyceny spółek na platformie FindFunds

Brak dotychczasowych sukcesów oraz niska wartość posiadanych aktywów i kapitałów nie przeszkodziła obu spółkom wycenić się na stosunkowo wysokim poziomie.

Cypher Lynx chce z oferty pozyskać od 1 do 1,3 mln zł a firmę wyceniono pre-money na ponad 11 mln zł. Jeszcze wyżej ceni się West Wind Games. Celem kampanii jest zebranie kwoty 1,24 – 1,56 mln zł przy wycenie spółki na poziomie ponad 15,6 mln zł.

Czytaj też:   Brave Lamb Studio z urealnioną wyceną. Wartość akcji ponad 90% w dół?

Uważam, że to bardzo dużo jak na producentów gier, którzy do tej pory jeszcze nic nie wydali.

Portfolio gier

Może podpisałbym się pod taką wyceną, gdyby emitenci posiadali wystarczające aktywa do prowadzenia działalności przez najbliższe kilkanaście miesięcy lub gry, nad którymi pracują, zapowiadały się na wielkie hity.

Tymczasem sytuacja jest raczej odwrotna. Jak napisałem wyżej – posiadane kapitały są niewielkie a zapowiedzi gier mnie nie przekonały.

Cypher Lynx zapowiada m.in. grę Silent Star – Thanatos:

Cała historia zaczyna się na obcej planecie, niemal w całości pokrytej głębokim oceanem. Jakiś czas temu zbudowano na jego dnie dużą stację naukową, mającą za zadanie badać miejscowe formy życia. Niestety dość szybko utracono z nią kontakt, dlatego na planetę wyrusza misja ratunkowa, mająca za zadanie zbadanie zaistniałej sytuacji. Członkowie ekipy ratunkowej reprezentują różne specjalności, co jest jednym z wyróżników gry – zależnie od potrzeb i aktualnej misji gracz wciela się w różne osoby, o odmiennych umiejętnościach, nie prowadząc wyłącznie jednego bohatera.

Hitem ma być gra, o której niestety nic nie wiemy. Możemy przeczytać tylko :

Gra będzie połączeniem realizmu wzmożonego przez planowany tryb VR z survivalową oprawą i podejmowaniem bardzo ważnego tematu społecznego – chorób psychicznych. Co może powstać z takiego niecodziennego połączenia? Już niedługo zaprezentujemy więcej informacji i pierwszy trailer.

Gry West Wind Games

Dzięki grom West Wind Games będziemy mogli wziąć udział w Mistrzostwach Gotowania lub wcielić się w rolę kota, walczącego z opętanymi ogórkami. To nie żart:

Jesteś kotem, Twój dom został przejęty przez opętane ogórki! Jak najszybciej wydostań się z posiadłości, unikaj ogórków, skradaj się, i znajdź wyjście. Użyj swoich pazurów w razie zagrożenia, biegaj, skacz, zrób wszystko by Twój koci koszmar się skończył.

Produkcja każdej z tych tytułów będzie niemało kosztować. Ilu znajdzie się graczy, którzy będą chcieli zapłacić za tego typu grę? Tego nie wiem. Proponuje żeby każdy z Szanownych Czytelników zastanowił się czy nakłady poniesione na tego typu grę się zwrócą i mają szansę uzasadnić wycenę firmy na poziomie kilkunastu milionów złotych.

Pamiętajmy przy tym o zasadach rozliczeń w branży. Znaczna część (30%) przychodu z gry wędruje do platformy Steam a reszta jest dzielona między producenta gry a wydawcę. I zasady rozliczeń są różne. Przy słabej sprzedaży może się zdarzyć, że do producenta nic nie trafi.

Szczegółów rozliczeń w tym przypadku nie znamy.

Ambitne plany

Obie spółki deklarują dość szybki debiut na NewConnect. Cypher Lynx chce niezbędne dokumenty złożyć już w przyszłym roku a West Wind Games – w I półroczu 2023 roku. Z bardzo dużą rezerwą podchodzę do tych deklaracji.

Czytaj też:   CStore pokazuje wyniki przed kolejną emisją i debiutem

Sprawdziłem tego typu zapowiedzi przy wcześniejszych emisjach na platformie FindFunds i niestety widać, że trudno z ich realizacją. Do tej pory nie widzę w notowaniach firm, które deklarowały debiut np. w 2020 roku.

O tym, że są to raczej zbyt ambitne prognozy niech świadczy fakt, że Cypher Lynx chce jeszcze w tym roku rozpocząć proces przekształcenia w spółkę akcyjną. Jak chce to zrobić skoro do końca stycznia przyszłego roku trwać będzie kampania crowdfundingowa, w której możemy nabyć udziały w sp. z o.o.? Biorąc pod uwagę opóźnienia w KRS, o których informuje wielu emitentów, proces taki może się opóźnić nawet o rok.

Podsumowanie

Jak napisałem we wstępie – obie emisje są jakby kalką wielu innych wcześniejszych kampanii na platformie FindFunds. Mamy spółki, które nie posiadają praktycznie żadnych aktywów i kapitałów (lub są one niewielkie). Firmy te zmieniają nazwy i przedmiot działalności. Nowe udziały nabywa m.in. jeden ze współwłaścicieli (pośrednio) platformy FindFunds.

Wyceny emitentów wynoszą często kilkanaście milionów złotych (tak jak w omawianych dziś przypadkach). Nie ukrywam, że specjalistą od gamedev nie jestem. Chętnie poznałbym opinię znawców branży czy zaprezentowane tytuły mają szanse na rynkowy sukces. Mi trudno uwierzyć w to, że gry te pozwolą na pokrycie kosztów produkcji i wygenerowanie solidnego zysku. Takiego, który uzasadniłby zaproponowaną wycenę i zapewnił zwrot z inwestycji uwzględniający również spore ryzyko, które ponosi potencjalny inwestor.

Szczegóły kampanii (o ile można tak napisać o jedynie podstawowych danych) dostępne są na platformie FindFunds. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Zanim podejmiesz decyzję o ewentualnej inwestycji przypomnę jeszcze tylko mój tekst z sierpnia, który napisałem po fatalnym debiucie akcji Punch Punk Games (również z portfela Flash Ventures sp. z o.o.) – Debiut Punch Punk Games jak kubeł zimnej wody.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook