JCK SA – auta dla przyjaciół, akcje dla inwestorów

Na platformie Beesfund trwa emisja akcji JCK SA. Oto podstawowe parametry oferty.

Parametry emisji JCK SA

EmitentEmitentJCK S.A.
BranżaBranżausługi motoryzacyjne
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.879.998,06 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany21,98%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 6,2 - 6,9 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna5,90 zł - akcje serii B
6,23 zł - akcje serii C
6,56 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji31.864 akcji serii B
120.706 akcji serii C
143.293 akcji serii D


Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 26.05.2021
Cel emisjiCel emisjiwzrost kapitału obrotowego, rozwój na rynkach zagranicznych, spłata zadłużenia, rozwój warsztatu
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcje.autadlaprzyjaciol.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

O spółce

Obecny emitent działa w szeroko pojętej branży motoryzacyjnej. Według klasyfikacji PKD podstawowa działalność spółki to handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi oraz naprawa pojazdów.

Korzystając z marki „Car For Friend” JCK SA importuje samochody na zamówienie dla klientów z Polski i Czech. Firma wraz z autem dostarcza również jego pełną dokumentację i zajmuje się procedurą rejestracji w kraju. Nie tylko sprawdza i testuje sprowadzane samochody, ale też bierze za nie pełną odpowiedzialność.

Ambicją JCK SA jest zdobycie pozycji lidera na rynku świadczenia usług związanych z zakupem pojazdów używanych w naszej części Europy. Dzięki emisji akcji chce zaistnieć na nowych rynkach, tj. w Rumunii i na Słowacji.

Emisja akcji JCK SA

Crowdfundingowa emisja akcji JCK SA ma podobny przebieg do innych ofert prowadzonych na platformie Beesfund. Akcje oferowane są w trzech seriach – B, C i D. Różnią się od siebie jedynie ceną emisyjną. Najtańsze były akcje serii B, które zostały już wykupione  – głównie przez członków „Klubu Beesfund”. W chwili gdy piszę ten tekst, inwestorzy mogą zapisywać się na papiery serii C w cenie emisyjnej 6,23 zł (5,6% drożej niż seria B). Po wyczerpaniu tej puli w ofercie pozostaną akcje serii D w cenie emisyjnej 6,56 zł.

Ostatnim dniem trwania emisji jest 26.05.2021 r., chyba że inwestorzy zapiszą się wcześniej na wszystkie oferowane papiery. Łącznie z emisji JCK SA chce pozyskać blisko 1,9 mln zł oferując w zamian 21,98% udziału w spółce.

Akcjonariat i wartość firmy

Obecnie na kapitał zakładowy spółki składa się 1.050.000 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda. Należą one do dwóch osób fizycznych – 85% jest w posiadaniu Prezesa Zarządu a 15% należy do członka Rady Nadzorczej.

Ustalenie cen emisyjnych na poziomie podanym przeze mnie powyżej oznacza, że na potrzeby emisji JCK wyceniono na 6,2 – 6,9 mln zł. Nie jest to dużo w wartościach bezwzględnych, szczególnie jeśli porównamy to z niektórymi innymi emitentami, którzy dopiero co powstali i nie mają żadnego majątku.

JCK SA posiada już kilkuletnie doświadczenie w branży, jest znany na rynku i dysponuje realnym majątkiem. Pod tym względem cena emisyjna wydaje się być ustalona na „przyzwoitym” poziomie. Jeśli zgłębimy się jednak w szczegóły to zaczynają pojawiać się wątpliwości.

Bilans JCK SA

Analiza bilansu spółki pokazuje, że fundusze własne są ujemne. Taka sytuacja oznacza wyższą wartość zadłużenia nad posiadanym majątkiem. Z księgowego punktu widzenia firma jest więc warta 0 zł. Nie oznacza to jednak oczywiście, że realnie spółka też jest nic nie warta. Musimy w jakiś sposób wycenić jeszcze zdobyty rynek, kompetencje, doświadczenie, know-how itp.

Zadłużenie JCK na koniec czerwca 2020 roku wynosiło ponad 2,5 mln zł i pochodziło w zdecydowanej większości z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Blisko 1,1 mln zł to kredyty i pożyczki z okresem spłaty krótszym niż 12 miesięcy.

Nawet gdyby spółka sprzedała wszystkie posiadane aktywa w cenach księgowych i odzyskała wszystkie należności to i tak zabrakłoby na spłatę zadłużenia. Powinno to wzbudzić czujność potencjalnego inwestora.

Szkoda, że emitent nie opublikował nowszych danych (na koniec roku) – wtedy byśmy widzieli czy sytuacja się poprawia, czy wręcz przeciwnie.

Przepływy pieniężne

Zabrakło też niestety rachunku przepływów finansowych. Pozwoliłby on odpowiedzieć nam na pytanie – na ile realna jest spłata zadłużenia bez wpływów z trwającej emisji akcji?

Myślę, że sytuacja może być trudna. Trudno byłoby o pozyskanie nowego finansowania zewnętrznego przy takim bilansie. Nic więc dziwnego, że jednym z celów emisji jest spłata części zadłużenia oraz pozyskanie środków na zwiększenie kapitału obrotowego.

Wyniki finansowe JCK

Szału nie robią też dotychczasowe wyniki finansowe spółki. W 2019 roku przy przychodach na poziomie 7,6 mln zł firma zarobiła „na czysto” 137 tys. zł. Bez rachunku przepływów nie wiemy jednak czy w ślad za zyskiem księgowym szła również gotówka. Osiągnięty wynik daje rentowność netto sprzedaży na poziomie 1,8%. Nie jest to co prawda zły wynik, ale aktualniejsze dane już takie optymistyczne nie są.

Na stronie emisji zamieszczono wykres z przychodami spółki w latach 2016 – 2020. Nie wiem dlaczego na wykresie słupek z przychodami za 2019 rok wyraźnie przekracza poziom 8 mln zł, skoro jak pisałem – wyniosły poniżej 7,6 mln zł. Słupek z przychodami za ubiegły rok dochodzi już do poziomu 12 mln zł. Tymczasem przedstawione w dokumencie ofertowym sprawozdanie pokazuje, że w I półroczu 2020 roku sprzedaż wyniosła zaledwie 2,7 mln zł.

Czy to oznacza, że wyniki firmy są sezonowe i sprzedaż w II półroczu była 3,5 razy wyższa niż w pierwszych 6 miesiącach? Niestety na to pytanie nie mamy odpowiedzi.

Wiemy jednak, że w ubiegłym roku działalność nie była rentowna. Przy 2,7 mln zł przychodu w I półroczu strata netto wyniosła aż 423 tys. zł. Prezes spółki w odpowiedzi na pytanie jednego z inwestorów na stronie emisji przyznał, że w całym 2020 roku wynik też będzie ujemny.

Dywidenda

Bardzo wysokie zadłużenie, ujemne fundusze własne, strata netto – teraz widzimy, że wycena firmy na poziomie 6,2 – 6,9 mln zł niekoniecznie jest taka atrakcyjna, jakby się mogło wydawać. Spółka kusi potencjalnych inwestorów obietnicą rekomendacji wypłaty dywidendy w wysokości 50% ewentualnego zysku za 2021 rok. Słowo „ewentualnego” jest tu kluczowe. Na ile realny jest zysk w bieżącym roku skoro firma rok wcześniej była nierentowna a teraz obiecuje dodatkowo ekspansję w innych krajach?

Rozpoczęcie działalności na nowych rynkach w pierwszych miesiącach raczej nie będzie rentowne. Wiąże się z wyższymi wydatkami na wynagrodzenia, utrzymanie biura, biurokrację.

W dywidendę w najbliższych latach po prostu nie wierzę. Nie widzę w niej zresztą sensu w obecnej sytuacji. Spółka po to sprzedaje akcje, żeby zdobyć kapitał na rozwój i spłatę części zadłużenia. Wypłata w tak krótkim czasie po emisji połowy zysku (o ile oczywiście będzie) jest niezrozumiała.

Podsumowanie

JCK SA prowadzi bardzo ciekawą działalność i ma szanse na sukces. Dla mnie osobiście jednak inwestycja w spółkę wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem. W crowdfundingu ryzyko zawsze istnieje, zresztą bez ryzyka nie ma zysku – tutaj jednak stosunek potencjalnego zysku do ryzyka jest dla mnie zbyt niski.

Nie podoba mi się też to, że strona emisji pełna jest frazesów, takich jak informacje o wielkości rynku. Możemy nawet znaleźć informację, że spółka wspiera aktywistów ekologicznych. Brakuje „tylko” tego co najważniejsze – szczegółów nt. wyników finansowych czy chociażby informacji o przepływach pieniężnych.

Ja takich spółek unikam, ale jeśli Ty masz większy apetyt na ryzyko to zachęcam do odwiedzenia strony emisji i przyjrzenia się firmie bliżej. Może dostrzeżesz w niej większy potencjał niż ja.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Rzut oka na trwającą emisję CStore

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook