JCK SA – odpowiedź spółki na mój tekst

JCK SA – odpowiedź spółki na mój tekst

5 marca, 2021 0 przez Maciejka

Przedwczoraj napisałem tekst o emisji akcji JCK SA na platformie Beesfund. Teraz publikuję obszerną odpowiedź spółki. Warto się z nią zapoznać.

Emisja akcji JCK SA

EmitentEmitentJCK S.A.
BranżaBranżausługi motoryzacyjne
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.879.998,06 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany21,98%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 6,2 - 6,9 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna5,90 zł - akcje serii B
6,23 zł - akcje serii C
6,56 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji31.864 akcji serii B
120.706 akcji serii C
143.293 akcji serii D


Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 26.05.2021
Cel emisjiCel emisjiwzrost kapitału obrotowego, rozwój na rynkach zagranicznych, spłata zadłużenia, rozwój warsztatu
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcje.autadlaprzyjaciol.pl/

Z moją analizą oferty JCK SA można zapoznać się w tekście JCK SA – auta dla przyjaciół, akcje dla inwestorów. Przypomnę, że spodobał mi się pomysł na biznes – widzę spory potencjał dalszego rozwoju. Zwróciłem również uwagę na bardzo dobre opinie klientów, które można znaleźć w serwisach internetowych.

Mimo racjonalnej wyceny spółki, końcowy wniosek nie był jednak najlepszy. Według mnie obok szans – sporo jest również zagrożeń a dotychczasowe wyniki optymistyczne nie są.

Na mój tekst odpowiedział w komentarzu Jacek Fijołek, Prezes Zarządu JCK S.A. Odpowiedź jest bardzo ciekawa i warto żeby każdy zainteresowany się z nią zapoznał, dlatego umieszczam ją jako osobny tekst.

Odpowiedź spółki

Dzień Dobry; Właśnie takie firmy są najlepsze (firmy w 6-stopniowej skali na 3+), bo będą rosły – i gdy będą na 5 lub 6 to będzie czas odsprzedaży naszych akcji.

No chyba, że ktoś woli kupić na szczycie to wtedy można faktycznie poczekać ze dwa lata z zakupem naszych akcji :).

W tabelach wyników nie wszystko widać i rozumiem ocenę Crowdnews.pl i wskazanie ryzyka! My działamy w trzech krajach na dziś i wyniki dopiero się sumują za poprzedni rok z opóźnieniem. Dlatego za 2019 rok część wchodziła w 2020 roku a za 2021 wejdą czeskie czy niemieckie w 2021. Na początku to przeszkadzało a teraz już z tym żyjemy po prostu. Tym bardziej, że czasy, gdy fakturę między firmami się wystawiało ostatniego dnia roku aby ratować wynik firmy po prostu minęły. Dziś to głównie VAT musi być czytelnie rozliczany i od tego zależą bardziej wyniki de facto niż od przepływu gotówki, czy czasem od samego wykonania usługi, wystawienia faktury, itp. Kiedy wchodzą pieniądze to należy się VAT.

Plany

Początek 2020 to też atak wirusa i stąd spadek sprzedaży przez dwa miesiące. Na koniec roku w samej Polsce to już około 7,5 – 8,0 mln złotych będzie. Do tego czeska firma JCK CZ. s.r.o. dołoży swoje wyniki po podjęciu stosownych uchwał w Czechach zgodni z ich wymogami. Do tego marża z usług w Niemczech i to będzie stanowić przychód, o którym piszemy na Beesfund.

W kwietniu będzie ogłoszona końcowa wersja wyników za całość przychodów, itp. Wtedy będzie wszystko czytelne bardziej. Dywidenda to faktycznie tylko jeden z elementów do decyzji o zakupie akcji w crowdfundingu. Chcemy wypłacać, ale nie to będzie główną korzyścią.

Crowdfunding

Crowdfunding to pakiet korzyści dla naszych akcjonariuszy. Bardzo ważna jest dla nas rola naszych akcjonariuszy jako naszych emisariuszy i ambasadorów marki. Mamy z tym dużo dobrych doświadczeń i to w dwóch trzecich była przesłanka do wybrania tej drogi finansowania zamiast banków, czy jednego dużego inwestora.

Banki i duży inwestor dają pieniądze i domagają się pieniędzy. Crowdfunding to coś więcej. Inwestorzy wkładają pieniądze i oczekują zysku, ale mają też inne wkłady, swoje mówienie o nas, polecanie nas. A my mamy dla nich też nie tylko dywidendę czy wzrost akcji, ale również korzyści z bycia naszym akcjonariuszem w postaci dostępu do naszych usług z niższej cenie czy do naszej wiedzy w zakresie prowadzenia firm w różnych krajach! Pozdrawiam Crowdnews.pl i Czytelników, Jacek Fijołek, Prezes Zarządu JCK S.A.

Uzupełnienie

Po moim porównaniu JCK SA do Pora na Pola Prezes odpowiedział:

hmm, my już nie jesteśmy typowym start-upem, że sprzedajemy plany. Etap garażu już mamy za sobą, dosłownie, to była nasza pierwsza siedziba. Dziś już bardziej sprzedajemy nasze działania. Zatem proszę trzymać kciuki! Pozdrawiam, Jacek.

Oczywiście z tym trzeba się zgodzić. JCK SA ma już kilkuletnie doświadczenie na rynku, ale z drugiej strony od takiej firmy należy wymagać więcej niż od spółki, która dopiero zaczyna swoją działalność.

Nie pozostaje zatem nic innego jak trzymać kciuki za sukces. Panu Prezesowi jeszcze raz bardzo dziękuję za wyczerpujący komentarz a potencjalnych inwestorów zachęcam do zapoznania się ze szczegółami emisji akcji na stronie https://akcje.autadlaprzyjaciol.pl/.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂

Patronite

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Coffeedesk po raz kolejny, czyli druga emisja All Good