Kliniki.pl – odpowiedź spółki

Kliniki.pl – odpowiedź spółki

16 grudnia, 2020 0 przez Maciejka

Kilka dni temu informowałem o emisji akcji Kliniki.pl S.A. Dziś otrzymałem odpowiedź – uzupełnienie spółki do mojej analizy. 

Emisja akcji Kliniki.pl

EmitentEmitentKliniki.pl S.A.
BranżaBranżamarketplace
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.499.985 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany10%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 13,5 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna135 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji11.111 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 28.02.2021
Cel emisjiCel emisjirozbudowa platformy, wejście na rynek włoski, reklama
Strona emisjiStrona emisjihttps://inwestuj.kliniki.pl/

Parametry oferty

Przypomnę, że z emisji 11.111 akcji serii B na platformie Emiteo spółka chce pozyskać blisko 1,5 mln zł. W przypadku pełnego sukcesu oferty nowi inwestorzy będą posiadać 10% udziałów w spółce. Zapisy przyjmowane są poprzez stronę emisji maksymalnie do 28 lutego 2021 roku.

Szczegóły oferty i moja analiza dostępne są w tekście Kliniki.pl – pierwsza emisja na platformie Emiteo. Poniżej zamieszczam odpowiedź, którą otrzymałem od spółki.

Odpowiedź spółki

Bardzo dziękujemy za wnikliwą, rzetelną analizę – zresztą niecodziennie jest się porównywanym do Facebooka, Amazona czy Google…
Ważna aktualizacja: od czasu publikacji wyników Kliniki.pl sp. z o.o. spłaciła już wspomniane w tekście 1,1 mln zł zobowiązań krótkoterminowych, już nie obciążają więc one bilansu spółki.

Dziękuję za informację o spłacie zadłużenia. Choć dotyczy ona spółki z o.o. a nie emitenta, to jest według mnie istotną informacją dla potencjalnych inwestorów.

Źródła przychodu

Co do Grupy Kliniki.pl SA warto podkreślić, że spółka-emitent będzie miała trzy główne źródła przychodu:

  • stałą opłatę z tytułu użytkowania platformy, na której oparty jest serwis kliniki.pl;
    Trwają także rozmowy z potencjalnymi operatorami analogicznych serwisów marketplace na innych rynkach, na zasadach white label. Każde nowe wdrożenie platformy to oczywiście nowe źródło stałych dochodów dla Grupy Kliniki.pl SA.
  • opłatę zmienną, powiązaną ze wzrostami przychodów Kliniki.pl sp. z o.o.;
    Opłata zmienna wynikająca ze wzrostu przychodów spółki z o.o. gwarantuje, że rozwój grupy kapitałowej (serwisu kliniki.pl, MedicalRenting.com czy grupy zakupowej DlaKlinik.pl) będzie powiązany z wymiernym wzrostem przychodów spółki akcyjnej.
  • przychody generowane przez zależną spółkę operującą serwisem na rynku włoskim. Wybór Włoch jako kierunku ekspansji został poprzedzony kilkumiesięcznymi analizami, mamy także wspierającego nas na tym rynku partnera konsultingowego.

Od siebie dodam, że zdobycie nowych operatorów, którzy prowadziliby serwisy marketplace w innych branżach, ale na „silniku” emitenta traktuję jako największą szansę dla spółki.

Wycena Kliniki.pl

Trwają także rozmowy z potencjalnymi operatorami analogicznych serwisów marketplace na innych rynkach, na zasadach white label. Każde nowe wdrożenie platformy to oczywiście nowe źródło stałych dochodów dla Grupy Kliniki.pl SA.

Co do wyceny, jest ona powiązana z rocznymi przychodami spółki – średnio w dwóch najbliższych latach zakładamy je na poziomie 2,5 mln zł rocznie – na co składają się właśnie opłata z tytułu użytkowania serwisu, wynagrodzenie zmienne związane z rozwojem grupy kapitałowej, a także rosnące stopniowo przychody z abonamentów i prowizji zdobytych we Włoszech. Przyjęty mnożnik wskaźnika przychód/wycena w przypadku Grupy Kliniki.pl SA wynosi zatem 6.

Określając wycenę porównawczo, posłużyliśmy się emisją serwisu DocPlanner, który w 2019 r. pozyskał ok. 90 mln dolarów. Co prawda spółka nie ujawniła swojej wyceny, ale na podstawie innych inwestycji na etapie rundy E można ją umieścić w przedziale 400-800 mln dolarów. Przychody całej grupy DocPlanner to ok 49,2 mln dolarów – mówimy tu więc o mnożniku 8-16. Stąd nasza bardziej konserwatywna i korzystniejsza dla inwestorów wycena.

Podsumowanie

Bardzo dziękuję spółce za przysłanie uzupełnienia do tekstu o trwającej emisji akcji. Wszystkich czytelników zachęcam do odwiedzenia strony emisji, zapoznania się z dokumentami i wyrobienia własnego zdania o ofercie. Mam nadzieję, że mój tekst (i uzupełnienie spółki) będą w tym pomocne.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Patronite
Please follow and like us:
Czytaj też:   Karmnik z emisją na Emiteo.pl