Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą?

Emisja akcji Kolejkowo

EmitentEmitentKolejkowo S.A.
BranżaBranżarozrywka - wystawa makiet kolejowych
Kwota zbiórkiKwota zbiórki3 269 440 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany8,5%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 35,1 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna32 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji102.170 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 14.06.2024
Cel emisjiCel emisjiotwarcie wystawy w Warszawie, budowa makiet dla następnej lokalizacji
Strona emisjiStrona emisjihttps://www.kolejkowo.pl/emisja
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Wystawić jakiejś emisji negatywną ocenę jest bardzo łatwo – od razu widać niebotycznie zawyżone wyceny, dziwną i skomplikowaną strukturę organizacyjną, fatalne wyniki finansowe, niejasne powiązania. Dużo trudniej jest wystawić ocenę pozytywną. Choć na każdym kroku zaznaczam, że na blogu prezentuję moje subiektywne wnioski i każdy powinien sam ocenić trwające oferty według własnych kryteriów to pozytywna nota jest w pewnym sensie „rekomendacją”, może nawet wzięciem jakiejś odpowiedzialności. 

Dlatego dotychczas tak rzadko miałem odwagę napisać coś pozytywnego o emitentach z rynku crowdfundingu. Tak naprawdę jednak to mało która oferta dawała nam argumenty „za”. Chlubnym wyjątkiem jest tu Kolejkowo. To pierwsza oferta, której wystawiłem maksymalną ocenę w mojej subiektywnej skali. 

Emisja z 2022 roku

W październiku 2022 roku firma z Jeleniej Góry pozyskała od inwestorów ponad 2,2 mln zł. O tamtej emisji pisałem:

Do plusów zaliczam m.in. właśnie stronę emisji. W przeciwieństwie do wielu innych ofert, strona emisji nie została zamieniona w folder reklamowy. Znajdziemy tu konkretne informacje a zakładka „dokumenty” zawiera wszystko co potrzebne do samodzielnej oceny spółki i emisji.

Ważnym atutem jest rentowność spółki. Zazwyczaj po kapitał sięgają firmy nierentowne, które obiecują inwestorom zyski w przyszłości. Kolejkowo już teraz może pochwalić się zyskiem netto (oprócz jednego pandemicznego roku). W dodatku firma wypłacała już w przeszłości dywidendę i chce to zrobić także za 2022 rok. (…)

Przyczepić się można na pewno do niskiego udziału nowych inwestorów w biznesie. Będzie to zaledwie 8%. Przed zapowiadanym giełdowym debiutem konieczna może być kolejna emisja akcji (w celu rozproszenia akcjonariatu) a to zawsze uznaję za czynnik ryzyka. Chyba, że cena emisyjna w takiej ofercie będzie zdecydowanie wyższa od obecnej – wtedy będzie to duży plus.

Kolejkowo z drugą emisją

Czy po kilkunastu miesiącach żałuję wystawienia maksymalnej oceny? Absolutnie nie! Jedyne czego żałuję to fakt, że sam chciałem zapisać się na akcje Kolejkowa, ale czekałem na ostatni moment i się nie załapałem. Oferta zakończyła się przed czasem a ja mogłem później tylko obserwować zadowolenie tych, którzy akcje Kolejkowo SA nabyli.

O tym, że dotychczasowi akcjonariusze spółki są zadowoleni z inwestycji może świadczyć fakt, że obecnie trwająca emisja została podzielona na dwie transze. W pierwszej transzy uprawnionymi do objęcia akcji byli jedynie dotychczasowi akcjonariusze i trzeba przyznać, że chętnie ze swojego uprawnienia skorzystali.

Od dzisiaj na akcje Kolejkowa zapisywać się mogą wszyscy chętni, ale z rozmów z inwestorami wiem, że brali udział w pierwszej transzy i liczba dostępnych akcji raczej nie jest zbyt duża.

Kolejkowo – wycena

Przejdźmy do konkretów, żeby jakoś uzasadnić mój optymizm przy ofercie Kolejkowa. Ustalenie ceny emisyjnej na poziomie 32 złote oznacza, że cały biznes wyceniono (pre-money) na poziomie 35,1 mln zł. Uważam, że jest to idealny poziom i zostawia przestrzeń do zysku dla inwestorów. 

Po poprzedniej emisji firma została wyceniona (post-money) na poziomie 28 mln zł. Wzrost wyceny jest uzasadniony wzrostem przychodów oraz zysku ze sprzedaży w tym czasie. Nie zapominajmy też, że kupno akcji obecnie jest mniej ryzykowne niż w 2022 roku. Kolejkowo pokazało, że szanuje pieniądze inwestorów, dotrzymuje obietnic (dywidenda) a giełdowy debiut spółki jest już stosunkowo bardzo bliski. 

Komunikacja z inwestorami

Największym plusem Kolejkowa jest komunikacja z inwestorami. Nie jest to typowy emitent, który swoją aktywność wykazuje jedynie podczas trwania oferty a później unika pytań inwestorów. Wystarczy zerknąć na zakładkę relacji inwestorskich na stronie internetowej. Po prostu jestem zachwycony – przedstawienie spółki, strategia, miesięczne komunikaty, aktualne dane finansowe, raporty kwartalne, informacje bieżące. Nawet spółki giełdowe wypadają blado na tle Kolejkowa. Brawo!

Bilans

Skoro jesteśmy już na stronie internetowej dla inwestorów to zerknijmy na bilans spółki. Suma bilansowa na dzień 31.03.2024 (zwróćcie uwagę jak bardzo aktualne są to dane!) wynosiła 16,1 mln zł i w porównaniu do 31.03.2023 wzrosła o ponad 64%. Zdecydowanie przeważają aktywa trwałe, które mają wartość 14,8 mln zł.

Fundusze własne wynoszą 9,2 mln zł (sporo jak na emitenta crowdfundingowego) i wzrosły przez rok o prawie 30%. Co szczególnie cieszy, wzrost nie wynikał jedynie z emisji akcji, ale też z osiągnięcia zysku netto! 

Zadłużenie spółki wynosiło 6,9 mln zł i choć znacznie wzrosło w analizowanym okresie to nie stanowi żadnego zagrożenia. 

Wyniki Kolejkowa

Wspomniałem o zysku netto Kolejkowa. Ten wyniósł w ubiegłym roku 2,5 mln zł i spadł w porównaniu z rokiem wcześniejszym o prawie 1 mln zł. Powód do niepokoju? Tym razem nie. W roku 2022 Kolejkowo otrzymało 1.260 tys. zł dotacji i właśnie ta dotacja „zawyżyła” wtedy wynik. 

Bardziej miarodajne będzie porównanie zysku ze sprzedaży. Wzrósł on z 2,3 mln zł do 3,2 mln zł (dokładnie o 38%). W tym samym czasie przychody wzrosły o 27% (widzimy więc wyraźny wzrost rentowności sprzedaży). 

Rosnący trend jest kontynuowany w wynikach za I kwartał bieżącego roku. Sprzedaż w porównaniu z I kwartałem 2023 r. wzrosła o 19% a zysk ze sprzedaży niewiele mniej – o 16%. 

Pozytywnie na wyniki powinno wpływać otwarcie modelarni w Jeleniej Górze (w marcu) oraz bliskie otwarcie wystawy w Warszawie. Doskonała lokalizacja w ścisłym centrum stolicy – blisko dworców Warszawa Centralna i Warszawa Śródmieście, Złotych Tarasów, Pałacu Kultury i Nauki oraz stacji metra jest szansą na pozyskanie wielu odwiedzających.

Na wyniki pozytywnie może też wpływać osiąganie efektu skali, dzięki wystawom w nowych lokalizacjach (np. reklama ogólnopolska). 

Słabe strony i zagrożenia

Jak każdy inny emitent, tak też Kolejkowo nie jest pozbawione słabych stron i zagrożeń. Tu jednak dość długo musiałem szukać, aby się do czegoś „doczepić”. Największym zagrożeniem jest chyba sprawa karna wobec Prezesa opisana w dokumencie ofertowym na str. 14. Brzmi groźnie, ale od razu mogę uspokoić, że w mojej ocenie nie stanowi to ryzyka, które miałoby zniechęcić (przynajmniej mnie) do inwestycji w spółkę.

Zainteresowałem się sprawą i w skrócie mogę napisać, że mamy tu do czynienia z typową dla naszego kraju sprawą innej interpretacji skomplikowanych przepisów podatkowych. Osobiście uważam, że nawet jeśli apelacja Prezesa się nie powiedzie, będzie miało to ograniczone znaczenie dla spółki. Bardzo dobrze jednak, że emitent nie ukrywa sprawy – warto wiedzieć o takim zagrożeniu.

Podsumowanie

Nie będę się dziś rozpisywał. Nie zamierzam znów popełnić tego samego błędu jak ostatnio i nie będę czekać z zapisem do ostatniej chwili. Co prawda wziąłem ostatnio udział w ofercie spółki Mentzen i w Kolejkowo nie zainwestuję tyle ile bym chciał, ale nie zmarnuję okazji, żeby zostać akcjonariuszem takiej firmy – choćby w jakiś symboliczny sposób. 

Z wielkim zaciekawieniem będę śledzić jej dalsze losy. Zapraszam Was na stronę emisji i do czatu z Prezesem Jakubem Paczyńskim, który odbędzie się w najbliższy czwartek.

Śledźcie postęp emisji. Coś mi się zdaje, że znów zakończy się przed czasem 😉


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Zobacz też

Mentzen dał zarobić

90% w 3,5 miesiąca. Tyle można było zarobić na akcjach Mentzen SA, biorąc udział w marcowej ofercie. Bardzo udany debiut spółki nie jest dla mnie żadną niespodzianką. Debiut akcji Mentzen…

CStore pozyskał ponad 0,5 mln zł – giełdowy debiut blisko

Producent oprogramowania do automatycznego przyjmowania zamówień online od klientów hurtowych CStore pozyskał blisko 520 tys. zł z emisji akcji. Na przełomie sierpnia i września spółka planuje złożyć dokumenty do GPW…

RSS
Facebook
Facebook