Kolejkowo – ostatnie dni ciekawej emisji

Kolejkowo – ostatnie dni ciekawej emisji

26 października, 2022 0 przez Maciejka

Bardzo długo nic nie pisałem o emisji akcji spółki Kolejkowo. Muszę nadrobić ten błąd, bo to jedna z ciekawszych ofert w ostatnim czasie.

Emisja akcji Kolejkowo

EmitentEmitentKolejkowo S.A.
BranżaBranżawystawa makiet kolejowych
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 240 016,32 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany8%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 25,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna255,04 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji8.783 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 31.10.2022
Cel emisjiCel emisjiotwarcie wystawy w Warszawie
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcje.kolejkowo.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Kolejkowo moją uwagę zwróciło już dawno. Miałem nawet w planie odwiedzić wystawę i plac budowy modelarni w Jeleniej Górze. Zabrakło jednak czasu nad czym ubolewam. O trwającej emisji muszę jednak napisać choć kilka słów, bo moim zdaniem to jedna z ciekawszych ofert.

Zostało jeszcze tylko kilka dni, aby kupić akcje Kolejkowo SA. Emisja trwa przy wsparciu platformy Beesfund. Oferta potrwa do końca października i możemy w niej nabyć akcje Kolejkowa w cenie emisyjnej 255,04 zł. Daje to wycenę całej spółki (pre-ipo) na poziomie 25,8 mln zł.

Wycena Kolejkowo SA

Czy to dużo? Na stronie emisji możemy zapoznać się z dwoma dokumentami poświęconymi właśnie wycenie emitenta. Pierwsza wycena sporządzona została przez Beesfund Advisory & Compliance w serwisie equidam.com. Pisałem już kilka razy, że z dużą rezerwą podchodzę do tego typu wycen. Zbyt dużo w nich uznaniowości. Kolejnym minusem jest fakt, że została sporządzona już wiele miesięcy temu. Od tego czasu sporo się na rynku zmieniło (chociażby stopy procentowe!), co znacznie wpływa na rzeczywistą wartość firmy.

Wspomniany dokument wycenia Kolejkowo na 51,4 mln zł. Ja pod taką wartością bym się nie podpisał. Drugi dokument to wewnętrzna wycena spółki. Odnosi się ona do poprzedniego dokumentu, ale daje dodatkowy „rabat” w wysokości 50% za ryzyko. I o to właśnie chodzi.

Myślę, że ustalona wartość Kolejkowa na 25,8 mln zł jest odpowiednia biorąc pod uwagę posiadane aktywa, osiągane zyski i perspektywy rozwoju.

Plusy

Nie będę się rozpisywał szczegółowo na temat emitenta i trwającej oferty. Zachęcam do odwiedzenia strony emisji. Ja skupię się na wymienieniu rzeczy, które mi się spodobały i tych, które uważam za słabe strony.

Do plusów zaliczam m.in. właśnie stronę emisji. W przeciwieństwie do wielu innych ofert, strona emisji nie została zamieniona w folder reklamowy. Znajdziemy tu konkretne informacje a zakładka „dokumenty” zawiera wszystko co potrzebne do samodzielnej oceny spółki i emisji.

Ważnym atutem jest rentowność spółki. Zazwyczaj po kapitał sięgają firmy nierentowne, które obiecują inwestorom zyski w przyszłości. Kolejkowo już teraz może pochwalić się zyskiem netto (oprócz jednego pandemicznego roku). W dodatku firma wypłacała już w przeszłości dywidendę i chce to zrobić także za 2022 rok.

Patronite

Kryzys a Kolejkowo

Kolejkowo ma szansę nie tylko obronić się przed kryzysem, ale też nawet na nim skorzystać. Podczas dzisiejszego czatu w serwisie Stockwatch, Prezes zapytany został o to czy nie obawia się spadku liczby odwiedzin wystaw w czasie zubożenia się społeczeństwa. Odpowiedź była następująca:

Osoby mniej uposażone raczej odmówią sobie kilkudniowego wyjazdu w góry niż biletu wstępu do atrakcji. Może być to nawet substytut takiego wyjazdu. Rozrywka jest obecna w życiu ludzi od wieków: starożytne teatry, teatry objazdowe, cyrk czy chociażby polski przykład Panorama Racławicka powstała w 1894 jako SA w celu zarabiania na biletach wstępu.

Zdaniem Prezesa Jakuba Paczyńskiego, również wzrost cen energii nie jest groźny dla Kolejkowa.

 Koszt energii i ogrzewania w 2022 roku wyniesie ok. 280 tys. zł, zakładając, że koszty te wzrosłyby dwukrotnie tj. o 280 tys. należałoby podnieść cenę biletu średnio o ok. 90 groszy czyli ok. 3%. Będzie to akceptowalne dla klientów.

– skomentował Prezes.

Konkrety

O wycenie pisałem wcześniej. Zastosowane dyskonto daje moim zdaniem spore szanse na zysk dla inwestorów. Doceniam też konkretne plany i stawianie sprawy jasno. Spółka zapowiada giełdowy debiut w ciągu 2 lat od zakończenia emisji, ale wprost zastrzega, że nie jest to przesądzone.

Innym sposobem wyjścia z inwestycji może też być wykup akcji przez spółkę. Tu też jednak uczciwie zaznaczono, aby nie traktować tego jako pewnej deklaracji. Wykup odbędzie się w przypadku braku giełdowego debiutu i jeśli pozwolą na to finanse Kolejkowa.

Minusy

Czas wspomnieć o słabych stronach. Kolejkowo nie jest emitentem pozbawionym wad, ale jak na crowdfunding to mamy tu do czynienia ze zdrowym biznesem i szukanie słabych stron nie jest wcale takie łatwe. Brawo dla spółki!

Przyczepić się można na pewno do niskiego udziału nowych inwestorów w biznesie. Będzie to zaledwie 8%. Przed zapowiadanym giełdowym debiutem konieczna może być kolejna emisja akcji (w celu rozproszenia akcjonariatu) a to zawsze uznaję za czynnik ryzyka. Chyba, że cena emisyjna w takiej ofercie będzie zdecydowanie wyższa od obecnej – wtedy będzie to duży plus 🙂

Wspominałem też o dywidendzie. Aż 1/4 zysku netto ma być przeznaczana na wypłatę dla akcjonariuszy. Na ten rok Kolejkowo planuje 1,8 mln zł i zdaniem Prezesa prognoza ta zostanie przekroczona. Dywidenda z zysku za 2022 rok może wynieść powyżej 0,5 mln zł. Gdzie tu minus?

Niestety akcje, które możemy nabyć w trwającej emisji uprawniają do otrzymania dywidendy dopiero za 2023 rok, a więc w 2024 roku.

Podsumowanie

Nie mam zamiaru nikomu obiecywać, że na akcjach Kolejkowa na pewno zarobi. Myślę jednak, że inwestorzy crowdfundingowi doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z inwestowaniem. Chodzi o to, aby odpowiednio wyważyć potencjalne zyski i ponoszone ryzyko. Moim zdaniem w przypadku Kolejkowa zrobiono to odpowiednio.

Tradycyjnie zachęcam do odwiedzenia strony emisji i do samodzielnej analizy.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   "Ciekawa" odpowiedź Greyhound Candle