Kombinat Konopny – po lekturze dokumentu ofertowego


Kolejna oferta spółki Kombinat Konopny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Zapoznałem się już ze stroną emisji i dokumentem ofertowym. Napiszę krótko, jakie są moje wnioski z lektury.

Kombinat Konopny

EmitentEmitentKombinat Konopny SA
BranżaBranżauprawa i przetwórstwo konopi
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4 500 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany5,33%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 80 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna3 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1 500 000 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 22.12.2021
Cel emisjiCel emisjinowe produkty, wzrost zatrudnienia, rozbudowa zakładu zielarskiego, ekspansja na nowe rynki, prace badawcze
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcje.kombinatkonopny.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Z rozpoczynającej się jutro kolejnej emisji akcji Kombinat Konopny zamierza pozyskać 4,5 mln zł. Inwestorom oferuje 1,5 mln akcji serii D w cenie emisyjnej 3 zł. Jak już pisałem we wcześniejszych tekstach, rok temu cena emisyjna wynosiła 1 zł. Po kilku miesiącach przeprowadzona została kolejna emisja (tym razem prywatna) a cena akcji wzrosła do 2 zł.  Czy firma rozwija się tak doskonale, żeby uzasadnić wzrost wartości akcji o 200% w ciągu roku?

Przyjrzałem się udostępnionym materiałom i pozostaję sceptyczny. Nie ukrywam, że nie należę do fanów branży konopnej. Możliwe, że nie potrafi dostrzec i docenić potencjału, jaki w niej drzemie. Obawiam się powtórki z branży game-dev. Rok czy dwa lata temu inwestorzy na wyścigi kupowali akcje producentów gier. Nie było czasu nawet na lekturę dokumentu ofertowego, bo pula dostępnych akcji wyczerpywała się w kilka minut.

Dziś te same akcje nie mogą znaleźć chętnych na rynku NewConnect, mimo, że kosztują o kilkadziesiąt procent taniej.

Branża konopna

W ostatnich miesiącach mieliśmy prawdziwy wysyp „konopnych” emisji. Mogę tu wymienić m.in. Kombinat Konopny, LiRoyal, Freedom Farms, Can Poland, Cannabis Vera, Alba Konopie i inne. Obecnie trwa też oferta 3H. Każda z tych firm chce podbić rynek i przynieść swoim inwestorom wielkie zyski. Ilu z nich się to uda? Dziś trudno to stwierdzić. Tym bardziej mi – jako nieznającego branży.

Kombinat Konopny można uznać za jednego z faworytów tego „wyścigu”. Tak przynajmniej wynika z wielu opinii i komentarzy. Polecam na przykład obszerny komentarz, który napisał jeden z Czytelników po poprzedniej emisji – Inne spojrzenie na Kombinat Konopny. Zarówno branża, jak i Kombinat mają wielu swoich fanów. Nie wątpię więc, że i tym razem oferta będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, chociaż chyba już mniejszym niż przed rokiem.

Zwolennicy spółki zazwyczaj wskazują na Prezesa i założyciela Kombinatu. Maciej Kowalski to znawca branży i wizjoner. Przypomina mi to trochę Janusza Palikota i branżę kraftowych alkoholi. Biznesmen z Lublina również ma swoich fanów, zna doskonale branżę a kolejne emisje jego spółek bez problemu znajdują chętnych inwestorów. Do tej pory jednak żadna z crowdfundingowych spółek Janusza Palikota nie zadebiutowała na giełdzie i nie możemy jeszcze ocenić czy ten entuzjazm ma uzasadnienie. Ja zaczynam mieć wątpliwości.

Wycena Kombinatu

Cieszyć się trzeba z tego, że tym razem inwestorzy mają sporo czasu na zapoznanie się z dokumentem ofertowym. Rok temu udostępniony on został wraz ze startem emisji. Zanim go przeczytałem, to już było po zapisach.

Teraz każdy może dokładnie i spokojnie przeanalizować czy zaproponowana wycena Kombinatu na poziomie 80 mln zł może się obronić. Tu też mam poważne wątpliwości. W przypadku pełnego sukcesu oferty, wycena spółki wzrośnie do 84,5 mln zł. To więcej niż 4-krotność rocznych przychodów. I to nie obecnych, ale tych prognozowanych za 4 lata – w 2025 roku.

Prognoza wyniku

To właśnie na 2025 rok Kombinat Konopny prognozuje 40 mln zł przychodu i 6 mln zł zysku. Prognozy mają to do siebie, że niekoniecznie zostaną zrealizowane. Podane przy okazji obecnej emisji prognozy są dużo wyższe niż przy poprzedniej ofercie. Wtedy spółka prognozowała na 2025 rok „zaledwie” 25 mln zł przychodu. Jednak trzeba od razu zastrzec, że wtedy emitent nie uwzględniał w prognozie żadnej dodatkowej emisji akcji. A ta jest już kolejną – po prywatnej ofercie przeprowadzonej kilka miesięcy temu. 

Rok temu Kombinat prognozował na 2021 rok 1,3 mln zł przychodu. Wiemy już, że tamta prognoza zostanie „przebita”. Według najnowszych danych (za koniec października) sprzedaż w trwającym roku obrotowym (liczonym od 30.09.2020) wynosi już prawie 1,5 mln zł. Uaktualniona prognoza mówi o przychodach w trwającym roku na poziomie 2 mln zł.

Koszty

Problemem jest jednak rentowność prowadzonej działalności. „Stara” prognoza mówiła o wyniku EBITDA w 2021 roku na poziomie 325 tys. zł. Tymczasem jest to ponad 3 mln zł na minusie! Spółki łatwo mogą podnieść swoją sprzedaż, tylko co z tego skoro wraz z wyższymi przychodami bardzo wzrastają koszty?

Przy przychodach na poziomie 1,5 mln zł spółka poniosła aż 5 mln zł kosztów działalności operacyjnej. Same wynagrodzenia były niewiele niższe od wartości sprzedaży i wyniosły 1,2 mln zł.

Wynagrodzenia

Właśnie koszty wynagrodzeń to czynnik ryzyka, którego bardzo się obawiam. Emitent podaje, że zespół liczy około 30 osób i są to fachowcy – najlepsze osoby z branży. Skoro są to najlepsi to raczej nie pracują za najniższą krajową. W dodatku zatrudnienia ma jeszcze wzrosnąć. Jeden z celów emisji to nawet „zatrudnienie nowych pracowników”, na co ma iść 0,5 mln zł.

Bilans

Obawiam się też, że Kombinat Konopny będzie po prostu „przepalał” pozyskiwane od inwestorów środki. W tej chwili fundusze własne spółki wynoszą 7,6 mln zł, co jest zasługą poprzednich emisji akcji. Kombinat pozyskał z nich ponad 9 mln zł w gotówce.

Kapitały własne byłyby jeszcze wyższe gdyby właśnie nie „przepalanie” gotówki. Fundusze zmniejszyły się bowiem z powodu ponoszonych strat a nawet uaktualniona prognoza mówi o tym, że pierwsze zyski pojawią się dopiero w 2023 roku. W co i tak osobiście wątpię.

Kombinat Konopny nowym Columbusem?

Nie wykluczam, że branża wreszcie doczeka się liberalizacji prawa konopnego w Polsce, co będzie impulsem do dynamicznego rozwoju całego rynku. Może wtedy akcje Kombinatu zyskają na wartości, jak kiedyś Columbus Energy – jeden z liderów rynku fotowoltaicznego. Kupując 3 lata temu akcje tej firmy można było zarobić 1120%.

Musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Nawet jeśli branża jest skazana na sukces a spółka będzie liderem branży, to i tak nasza inwestycja może okazać się niewypałem, jeśli za akcje przepłacimy. Przypominam, że wycena Kombinatu Konopnego po emisji wyniesie prawie 85 mln zł.

Polskie Konopie

Wspomniałem powyżej o Columbusie – jednej ze spółek z portfela Januarego Ciszewskiego. Dziś dowiedzieliśmy się, że inna jego firma –  Imperio ASI – zainwestowała w spółkę Polskie Konopie. Znany biznesmen tak skomentował najnowszą inwestycję:

Potencjał rozwoju Polskich Konopi określają globalne trendy i dynamicznie rosnąca popularność produktów konopnych oraz doświadczenie i dotychczasowe sukcesy założycieli spółki. To inwestycja, która wyłoni niekwestionowanego lidera branży konopnej w Polsce i stworzy markę o globalnym zasięgu.

W transakcji wyceniono Polskie Konopie na 5 mln zł – to 16 razy mniej niż Kombinat Konopny. Nowa spółka Januarego Ciszewskiego planuje w przyszłym roku 6 mln zł przychodu. Obecny emitent – 5 mln zł. Widzimy więc, że wycena Kombinatu może być przesadzona. I to znacznie.

Podsumowanie

Podsumowując – emisja Kombinatu mnie nie przekonuje, choć też nie twierdzę, że inwestycja na pewno okaże się niewypałem. Dla mnie jednak zaproponowana wycena jest zdecydowanie zbyt duża a zagrożeń (np. przepalanie gotówki, rosnąca konkurencja) nie brakuje. Dzisiejszy komunikat o Polskich Konopiach dobitnie pokazuje jak wycena Kombinatu Konopnego wygląda na tle innej konkurencyjnej spółki, która ma nie mniejsze ambicje i prognozuje wyższe przychody.

Co do branży to zagrożeń też nie brakuje. Można się z nimi zapoznać w tekście 3H odpowiada na moje pytania. Oczywiście zachęcam jednak do przeanalizowania oferty. Materiały dostępne są na stronie emisji – akcje.kombinatkonopny.pl. Chętnie zapoznam się z odmiennymi argumentami.

 


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook