Las Vegan`s – czy wegańska czekolada da zarobić?

Las Vegan`s to kolejna ciekawa emisja akcji prowadzona przy wsparciu platformy Crowdway, Przyjrzyjmy jej się bliżej.

Emisja akcji Las Vegan`s

EmitentEmitentLas Vegan`s S.A.
BranżaBranżaprodukcja wegańskiej czekolady
Kwota zbiórkiKwota zbiórki999.999 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany25%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 3 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna3 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji333.333 akcji
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 18.12.2020
Cel emisjiCel emisjiStworzenie marki czekolady wegańskiej o czystym składzie i w ekologicznych opakowaniach
Strona emisjiStrona emisjihttps://weganskaczekolada.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

O starcie emisji Las Vegan`s informowałem już w tekście Start kampanii Las Vegans. Przypomnę, że producent wegańskiej czekolady chce pozyskać 999.999 zł oferując w zamian 25% udziałów w kapitale spółki. Daje to obecną wycenę 3 mln zł za nowy podmiot. Nie mało, ale jeśli porównamy to z innymi emisjami (np. 20 milionów za Riverdale Solutions) wycena wydaje się być rozsądna.

Parametry emisji

Zapisy na akcje Las Vegan`s będą przyjmowane do 18 grudnia 2020 roku (lub do wyczerpania puli). Do objęcia jest maksymalnie 333.333 walorów po cenie emisyjnej 3 zł.

Minimalny zapis na akcje musi opiewać na 33 udziały o łącznej wartości 99 zł. Daje to możliwość inwestycji nawet niewielkiej kwoty. I nawet ta niewielka inwestycja nagrodzona zostanie upominkiem – tabliczką czekolady z Manufaktury Czekolady Chocolate Story.

Wycena Las Vegan`s

Założyciel spółki (Manufaktura Czekolady) objął akcje emitenta po wartości nominalnej, czyli 10 groszy. Tu rodzi się pytanie o zasadność ustalenia ceny emisyjnej akcji serii B w wysokości 3 złote. Jestem bardzo wyczulony na tego typu „niesprawiedliwość”, tu jednak pretensji nie mam.

Nie można oczywiście wyceniać nowego podmiotu na podstawie posiadanego majątku – tego w zasadzie nie ma. Przynajmniej jeśli chodzi o majątek materialny. Trudno wycenić jednak know-how, markę, doświadczenie menadżerów, pomysł na biznes. Myślę, że 3 miliony złotych to rozsądna wycena, szczególnie – jak wspomniałem wcześniej – na tle innych emisji.

Nowa spółka

Bardziej przeszkadza mi inna nagminna rzecz stosowana przez emitentów – tworzenie nowego podmiotu. Manufaktura Czekolady istnieje już jakiś czas na rynku i radzi sobie całkiem nieźle. W ubiegłym roku miała 5,8 mln zł przychodu i osiągnęła prawie 350 tys. zł zysku netto.

Teraz spółka postanowiła wejść w nowy rynek – wegańskiej, ekologicznej czekolady. Projekt jest bardzo perspektywiczny, ale też ryzykowny. Wymaga sporych nakładów finansowych. Manufaktura chce zjeść ciastko i mieć ciastko. Powołano więc nowy podmiot do którego „wpuszczono” nowych inwestorów.

Inwestycje w wegańską czekoladę nie będą obciążać wyników finansowych Manufaktury (co najwyżej na papierze w sprawozdaniu skonsolidowanym). Ryzyko niepowodzenia projektu w głównej mierze biorą na siebie nowi inwestorzy. To oni inwestują w Las Vegan`s 1.000.000 zł a Manufaktura Czekolady wykłada „na stół” kwotę dziesięciokrotnie niższą.

Punkt widzenia spółki-matki

Powyżej przedstawiłem swój punkt widzenia. Menadżerowie Las Vegan`s i Manufaktury Czekolady widzą to inaczej. Na stronie emisji Marcin Parzyszek, Prezes Las Vegan`s odpowiedział:

Utworzenie nowej spółki to kolejny krok biznesowy, który właśnie stawiamy. Podjęliśmy decyzję o produkcji najwyższej jakości czekolady wegańskiej bean to bar. Na potrzeby tej działalności stworzyliśmy nową markę Las Vegan’s, w której tradycyjne sreberko i folia zostaną zastąpione papierowymi opakowaniami. Będzie to na tyle niezależny byt, że zdecydowaliśmy się powołać niezależną spółkę. Las Vegan’s SA w całości skupi się na produktach bio&eco.

Widzimy coraz większe zapotrzebowanie na słodkości wegańskie, które są nie tylko są pyszne, ale mają też czyste składy. Wykorzystamy nasze wieloletnie doświadczenie, aby stworzyć i rozwinąć prężnie działającą spółkę, która zaoferuje produkty przeznaczone nie tylko dla wegan, ale dla wszystkich tych, którzy szukają nowych smaków i chcą się zdrowo odżywiać.

W Manufakturze Czekolady nadal będą produkowane najwyższej jakości czekolady bean to bar – również te zawierające mleko. W Las Vegan’s S.A. unikać będziemy jakichkolwiek składników odzwierzęcych.

Odkupienie akcji

Bardzo ciekawie wygląda opcja odkupienia akcji Las Vegan`s przez Manufakturę Czekolady sp. z o.o. Każdy zainteresowany będzie mógł po 3 latach od podwyższenia kapitału odsprzedać nabyte w ofercie akcje spółce-matce. Kwota zapłaty za akcje wyniesie 3 zł (cena emisyjna) + 8% premii rocznie.

Podobną ofertę przedstawił jakiś czas temu inny emitent – cStore. Tam jednak gwarancję odkupienia akcji z zyskiem dawał sam emitent. Tu mamy dla inwestora dużo korzystniejszą sytuację, gdyż „gwarantem” odkupienia akcji jest inny podmiot, w dodatku w dobrej kondycji finansowej.

Takie rozwiązanie bardzo podnosi atrakcyjność trwającej oferty.

Podsumowanie

Nie będę w tekście zastanawiał się nad perspektywami rynku wegańskiej czekolady. Mamy tu trochę podobną sytuację do Kombinatu Konopnego. Rynek póki co jest niszowy, ale ma świetne perspektywy. Czy moda na weganizm przeminie? Nie wiem. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Myślę jednak, że warto zaryzykować – choćby mniejszą kwotę. Rozsądna wycena, możliwość odsprzedaży akcji spółce-matce, ciekawe pakiety inwestorskie – oferta jest dość atrakcyjna. Nie ukrywam jednak, że wolałbym, aby emisję przeprowadzała spółka-matka, która dysponuje majątkiem i generuje fajne wyniki.

Zachęcam do zapoznania się ze stroną emisji. Warto też dołączyć do grupy „Crowdfunding udziałowy” na Facebook-u, gdzie toczą się ciekawe dyskusje i gdzie aktywni są menadżerowie Las Vegan`s. Jeśli macie jakieś pytanie dotyczące emisji to jest tam dobra okazja dowiedzieć się wszystkiego od najlepszego źródła.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Kombinat Konopny - kolejna emisja zamiast debiutu

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook