Manufaktura Piwa Wódki i Wina – emisja i debiut na NC

Manufaktura Piwa Wódki i Wina do 10 maja prowadzi zapisy na własne akcje w ofercie publicznej. Co sądzę o kolejnej emisji spółki ze „stajni” Janusza Palikota?

Manufaktura Piwa Wódki i Wina

Spółka zarządzana przez Janusza Palikota kilka dni temu wystartowała z zapisami na akcje w ofercie publicznej. Zapisy przyjmowane będą do 10 maja br. przez Dom Maklerski BOŚ oraz Biuro Maklerskie mBanku.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina oferuje w trwającej emisji do 203.371 akcji serii K. Cena emisyjna wynosi 54 zł, co oznacza że wpływy z oferty mogą wynieść blisko 11 mln zł. Spółka zarządzana przez Janusza Palikota zamierza je przeznaczyć na kapitał obrotowy.

W transzy skierowanej do „małych inwestorów” można zapisywać się na nie mniej niż 10 akcji oraz maksymalnie 15.000 akcji. Minimalna kwota inwestycji wynosi więc 540 zł.

Po rejestracji podwyższenia kapitału w KRS, emitent będzie się ubiegać o wprowadzenie swoich akcji do obrotu na rynku NewConnect. Intencją spółki jest, aby debiut na „małej giełdzie” nastąpił w II lub III kwartale 2022 roku.

Komentarz do emisji

To tyle tytułem wstępu. Czytelnikom bloga raczej nie muszę przybliżać spółki ani osoby jej Prezesa. Wielokrotnie opisywałem kolejne emisje firm Janusza Palikota – Tenczynek Bezalkoholowe, Alembik Polska czy Tenczyńska Okovita. Trwająca oferta Manufaktury Piwa, Wódki i Wina jest klasyczną ofertą publiczną. Zazwyczaj nie zajmuję się przybliżaniem i opisywaniem tego typu emisji, skupiając się na crowdfundingu. Teraz muszę jednak zrobić wyjątek.

Na trwającą ofertę powinni z uwagą patrzeć wszyscy, którzy do tej pory wzięli udział w jakiejkolwiek zbiórce prowadzonej przez spółki Janusza Palikota oraz przez browar Doctor Brew. Wszystko przez to, że jak się teraz okazuje, na NewConnect ma zadebiutować jedynie obecny emitent a nie pozostałe firmy, znane z ofert crowdfundingowych.

Debiut Manufaktury na giełdzie

Przyznam, że jestem rozczarowany ostatnimi doniesieniami na temat giełdowego debiutu jedynie głównej spółki całej grupy. Podczas crowdfundingowej oferty firmy Tenczynek Bezalkoholowe, na pytanie „Czy spółka planuje debiut na giełdzie?” padła odpowiedź:

Zakładamy, że cała grupa Tenczynek lub część firm: Manufaktura Piwa, Wódki i Wina (właściciel Browaru Tenczynek), Tenczyńska Okovita i Tenczynek Bezalkoholowy zostaną ulokowane na giełdzie.

Z tamtej odpowiedzi wywnioskowałem, że Tenczyńska Okovita i Tenczynek Bezalkoholowe również zadebiutują na parkiecie. Nic z tych rzeczy. Inna kwestia jest taka, że w tej chwili wejście na NewConnect tej ostatniej firmy nie miałoby sensu z uwagi na znaczne opóźnienia w realizacji planów przedstawionych podczas kampanii crowdfundingowej.

Dlaczego zatem akcjonariusze pozostałych spółek powinni z uwagą śledzić przebieg obecnej emisji? Z najnowszych wypowiedzi wynika, że z czasem posiadaczom akcji takich firm jak Tenczyńska Okovita czy Tenczynek Bezalkoholowe zaproponowane zostanie połączenie z Manufakturą Piwa Wódki i Wina.

Fuzje

Taka operacja zazwyczaj wiążę się z kolejną emisją akcji – skierowaną dla akcjonariuszy przejmowanych firm. Mamy więc wtedy do czynienia z kolejnymi ryzykami. Jednym z nich jest ryzyko rozwodnienia akcji. Obecna emisja dotyczy już akcji serii K. Widzimy więc, że sporo już było emisji, jak na tak młodą spółkę.

Kolejnym ryzykiem, który musimy brać pod uwagę jest ryzyko niewłaściwej wyceny obu podmiotów. Przed taką operacją należy dokonać wyceny zarówno firmy przejmującej, jak i przejmowanej. Rodzi to oczywiście spore pole do błędu – wystarczy drobna zmiana w przyjętych założeniach, żeby końcowa wycena była diametralnie różna.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina jest w trakcie dwóch procesów łączenia. Chodzi o fuzję z Doctor Brew i firmą Przyjazne Państwo. Zastanawia mnie właśnie wartość tego ostatniego podmiotu.

Czytaj też:   Kolejkowo - chcę więcej takich ofert!

Wycena Przyjaznego Państwa

Spółka założona kilkanaście miesięcy temu przez m.in. Janusza Palikota i Jakuba Wojewódzkiego została wyceniona na potrzeby połączenia na… 63,6 mln zł. Podczas wczorajszego webinaru jeden z uczestników zapytał Janusza Palikota o fundusze własne Przyjaznego Państwa. Odesłani zostaliśmy do memorandum i dokumentów na stronie emitenta. Szczegóły miały pojawić się również w komentarzu pod tekstem o webinarium na Strefie Inwestora. Niestety nie znalazłem informacji na ten temat w żadnym z wymienionych miejsc. Może ktoś z Was je odnalazł?

Chętnie poznałbym szczegóły wyceny tak młodej firmy. 63,6 mln zł to sporo. W tym kontekście warto przypomnieć grudniowy tekst ze Strefy Inwestora.

Chociażby nasza spółka, gdzie niedługo debiutujemy na giełdzie z Januszem Palikotem i Tomkiem Czechowskim, wyceniona na gigantyczne pieniądze. Znaczy pieniądze, które uczynią mnie, myślę, że dwa pokolenia do przodu człowiekiem niezależnym.

– mówił pod koniec ubiegłego roku Kuba Wojewódzki w Kanale Sportowym.

Tu się zgodzę. Wycena jest gigantyczna. Pakiet akcji należący do celebryty warty jest według tej wyceny na 25 mln zł.

Wycena Manufaktury

Przypomnę, że prawie 64 mln zł to wycena samego Przyjaznego Państwa. Cała Manufaktura wyceniona jest w emisji na… No właśnie tu jest problem z odpowiedzią, bo trudno jednoznacznie stwierdzić ile jest akcji emitenta.

Wszystko przez to, że nie zakończono jeszcze formalnie procesu połączenia ze spółkami zależnymi. Spójrzmy na zapis w statucie emitenta:

Kapitał zakładowy Spółki wynosi nie więcej niż 563 360,90 zł (…) i dzieli się na:

 1. 1.000.000 (…) akcji imiennych serii A,
 2. 1.000.000 (…) akcji imiennych serii B,
 3. 387.000 (…) akcji imiennych serii C,
 4. 500.000 (…) akcji imiennych serii D,
 5. 93.000 (…) akcji imiennych serii E,
 6. 357.150 (…) akcji imiennych serii F;
 7. 90.000 (…) akcji imiennych serii G,
 8. nie mniej niż 18.488 (…) i nie więcej niż 369.767 (…) akcji zwykłych na okaziciela serii H,
 9. nie więcej niż 455.406 (…) akcji zwykłych imiennych serii I;
 10. nie mniej niż 1 (…) i nie więcej niż 1.177.915 (…) akcji zwykłych imiennych serii J;
 11. nie mniej niż 1 (…) i nie więcej niż 203.371 (…) akcji zwykłych na okaziciela serii K;

o wartości nominalnej 0,10 zł dziesięć groszy) każda.

Jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalne ilości akcji (a więc też pełnego sukcesu trwającej oferty) otrzymujemy wycenę spółki na poziomie 304 mln zł (293 mln zł pre-ipo). W moim odczuciu to bardzo dużo. Jaka będzie wycena Manufaktury po kolejnych emisjach połączeniowych. np. dla akcjonariuszy Tenczynka Bezalkoholowego i Tenczyńskiej Okovity?

Spółki zależne

Mnogość kolejnych podmiotów to następna rzecz, na którą zwróciłem uwagę. Dwa lata temu „kupiłem” tłumaczenie o potrzebie stworzenia osobnego podmiotu dla produkcji piwa bezalkoholowego. Ale po kolejnych emisjach coraz to nowych podmiotów nabrałem wątpliwości. Teraz z memorandum dowiadujemy się, że powstała nawet osobna firma od chipsów.

Spójrzmy na listę podmiotów, w którego władzach lub nadzorze zasiada Janusz Palikot:

 • Spokojne Państwo Prezes Zarządu,
 • Manufaktura Ameryka Prezes Zarządu,
 • Perfumy Dizajn Członek Rady Nadzorczej,
 • Chipsy BuhPrezes Zarządu,
 • Gościniec Jaczno Prezes Zarządu,
 • Buh Distillery Prezes Zarządu,
 • Piwowarzy Prezes Zarządu,
 • Tenczynek Świeże Prezes Zarządu,
 • Tenczynek Dystrybucja Członek Rady Nadzorczej,
 • Przyjazne Państwo Prezes Zarządu,
 • Alembik Polska Prezes Zarządu,
 • Tenczynek Bezalkoholowe Prezes Zarządu,
 • Manufaktura Piwa Wódki i Wina Prezes Zarządu,
 • Kresy Wspólnik,
 • DzierwanyCzłonek Rady Nadzorczej,
 • Tenczyńska Okovita Prezes Zarządu,
 • Doctor Brew Członek Rady Nadzorczej,
 • Browar w Niechanowie Członek Rady Nadzorczej,
Czytaj też:   Kolejkowo płaci dywidendę

Do tego dochodzi jeszcze działalność w czterech fundacjach. Podziwiam zdolność ogarnięcia tego i piszę to bez żadnej ironii.

Pytanie o powstawanie kolejnych bytów padło podczas wczorajszego webinaru i odpowiedź, jakiej udzielił Janusz Palikot, w żaden sposób mnie nie przekonała. Tym bardziej, że i tak jak widzimy z czasem dochodzi do łączenia spółek, co rodzi ryzyka, o których wspomniałem powyżej.

Memorandum

Od razu mogę napisać, że nie zamierzam kupić akcji Manufaktury. M.in. dlatego, że wycena jest w moim odczuciu bardzo wysoka. Do tego zbyt często zapowiedzi przedstawione w kolejnych emisjach crowdfundingowych rozmijały się z późniejszą działalnością. Oczywiście można wszystko zrzucić na COVID, wojnę czy podwyżki cen materiałów i zrywanie łańcucha dostaw. Często jednak jest to wygodna wymówka dla spółek, które nie realizują planów.

Jako drobny akcjonariusz jednej ze spółek zależnych „muszę” jednak trzymać kciuki za powodzenie trwającej oferty. Z ciekawości przejrzałem memorandum informacyjne. Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w emisji powinieneś je nie tylko „przejrzeć”, ale dokładnie przestudiować.

Na co zwrócić uwagę?

Aby ułatwić to zadanie wymienię tylko rzeczy, które przykuły moją największą uwagę. Warto je przeanalizować dokładniej.

Kapitały emitenta

Jeszcze na koniec 2020 roku były ujemne. Aktualnie, zgodnie z informacją z memorandum, wynoszą prawie 52 mln zł, ale jednocześnie aż ponad 55 mln zł to „kapitał z aktualizacji wyceny”. Gdyby nie to, fundusze własne byłyby na sporym minusie. Wszystko przez straty z lat ubiegłych, które wynoszą łącznie 24,4 mln zł.

Niestety nie doszukałem się szczegółów, co konkretnie kryje się pod tymi 55 mln zł.

Połączenie

O fuzjach z podmiotami zależnymi już napisałem. Jeśli rozważasz kupno akcji MPWiW powinieneś dokładnie przeanalizować, jak ten proces przebiega. Mam na myśli m.in. wyceny wszystkich firm. Niestety brakuje szczegółów, o czym też już wspomniałem.

Spory sądowe

W memorandum znajdziecie informacje o sporach sądowych toczonych przez emitenta lub spółki zależne. Co ciekawe – mowa tu nie tylko o sporach o zapłatę, ale też o wnioskach upadłościowych. W jednym wypadku sąd odrzucił taki wniosek, w drugim – Manufaktura spłaciła dochodzoną kwotę.

Sam fakt jednak, że wierzyciel zmuszony był do tak drastycznego kroku stawia szereg dodatkowych pytań.

Zadłużenie

W ciągu najbliższych 2 miesięcy emitent i dwie spółki zależne muszą spłacić łącznie prawie 18 mln zł z tytułu obligacji. To nie jedyne zadłużenie. Z tytułu pożyczek i weksli spółki z grupy są winne 37 mln zł, z czego spora część to zobowiązania krótkoterminowe.

Warto przeanalizować to sobie nie tylko pod kątem ryzyka obsługi zadłużenia i płynności, ale też rosnących stóp procentowych, a więc też kosztów związanych z obsługą długu.

Zobowiązania warunkowe

Nie można pomijać w analizie zobowiązań warunkowych. W wyniku zawartych umów typy „buy sell back” emitent będzie zobowiązany na żądanie akcjonariuszy niektórych firm zależnych odkupić akcje po wyższej cenie. Łączna wartość takich zobowiązań to blisko 55 mln zł!

Ryzyko materializacji takiego scenariusza jest tym wyższe im gorsza będzie kondycja finansowa całej grupy. To jeszcze bardziej pogrążałoby trudną sytuację finansową. Nie można więc tych zobowiązań warunkowych pomijać i lekceważyć.

Z memorandum wynika, że takie zobowiązania Manufaktura podejmowała nawet niedawno przy okazji podwyższania kapitału jednej ze spółek zależnych. Zastanawia mnie ile łącznie środków pozyskały z emisji akcji i udziałów wszystkie spółki z grupy, bo ciągle dowiaduję się o jakiejś nowej emisji a firm tych, jak już wiemy, jest sporo. Po drugie – dlaczego w celu przyciągnięcia inwestorów konieczne są takie zobowiązania do odkupienia akcji po wyższej cenie.

Czytaj też:   Jeszcze o wycenach spółek na przykładzie Iron VR

Zadłużenie ogółem

Zadłużenie z tytułu obligacji, pożyczek i weksli to nie jedyne zadłużenie emitenta. Z bilansu wynika, że na koniec 2021 roku łączne zobowiązania spółki wynosiły 109 mln zł, z czego 94 mln zł to zadłużenie krótkoterminowe.

Dla porównania – kapitały własne były mniejsze niż 1 mln zł, majątek obrotowy miał wartość 68 mln zł a całoroczne przychody ze sprzedaży wyniosły mniej niż 50 mln zł. Podane kwoty pokazują, że tematu zadłużenia nie można pomijać a sama Manufaktura może mieć problemy w przypadku niepowodzenia trwającej emisji.

Podsumowanie

Celem emisji jest pozyskanie środków na zwiększenie kapitału obrotowego. Już nawet pobieżna analiza dokumentów pokazuje, że spółce brakuje „poduszki finansowej”. Już teraz przy rosnących stopach procentowych mogą pojawiać się problemy z jednoczesną obsługą sporego zadłużenia, jak i finansowaniem bieżącej działalności. A plany Manufaktury co do zwiększenia sprzedaży są przecież bardzo ambitne.

Jak już wspominałem powyżej, jako akcjonariusz spółki zależnej, trzymam kciuki za powodzenie emisji. Obawiam się jednak, że nie będzie o to łatwo. Mnie ta oferta nie przekonuje. Klasyczna oferta publiczna to nie crowdfunding i tu sama „magia” nazwiska może nie zadziałać. Teraz inwestorzy dokładnie wszystko przeliczą i przeanalizują. Czy wycena 300 mln zł za Manufakturę Piwa Wódki i Wina ich przekona?

Wkrótce się przekonamy. Zapraszam na stronę emisji.

Jak zapisać się na akcje Manufaktury?

Decydując się na zakup akcji Manufaktury, musisz posiadać rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku to polecam szybkie założenie go. W tym przypadku zapisy prowadzone są przez dwa biura maklerskie – Dom Maklerski BOŚ oraz Biuro Maklerskie mBanku.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku lub klikając w poniższą reklamę:

[the_ad id=’3182′]

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook