Manufaktura Piwa Wódki i Wina odpowiada na mój komentarz

Dziś otrzymałem odpowiedź Manufaktury Piwa Wódki i Wina na mój komentarz dotyczący trwającej emisji akcji. Zapraszam do zapoznania się ze stanowiskiem emitenta.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina

Mój komentarz na temat trwającej emisji spółki Janusza Palikota zamieściłem w tekście Manufaktura Piwa Wódki i Wina – emisja i debiut na NC. Dziś otrzymałem podziękowanie za mój komentarz na temat oferty oraz stanowisko spółki na niektóre z moich „zarzutów”.

Odpowiedź przygotował Pan Tomasz Nietubyć, Wiceprezes Zarządu spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Zapraszam do zapoznania się z najważniejszym fragmentem.

Odpowiedź Manufaktury Piwa Wódki i Wina

Zgadzając się generalnie z wieloma trafnymi spostrzeganiami chcielibyśmy odnieść się jednak do dwóch kluczowych kwestii.

IPO spółki matki vs. spółki zależne

Uważamy, że znacznie więcej korzyści przyniesie akcjonariuszom notowanie jednego dużego podmiotu konsolidującego spółki zależne. Notowanie wielu mniejszych przedsięwzięć ograniczałoby zasoby kapitałowe i płynność całej Grupy. Jest to chyba oczywiste, że nasze działania będą szły w tym kierunku, ale harmonogram będzie zależał od szybkości rozwoju tych przedsięwzięć i warunków rynkowych. Wejście MPWiW na NewConnect to ważny krok i liczymy na wsparcie wszystkich akcjonariuszy Grupy.

Wycena

Co najważniejsze, obecna wycena została wprost poparta przez inwestorów w preIPO i jest wyceną
rynkową. Memorandum oraz sam autor przytacza szereg czynników, które wpłynęły na wycenę.

Przypomnijmy chociażby tempo wzrostu, sukces rynkowy, wartość brandu, wszystko poparte  wyliczeniami i opiniami biegłych. Jesteśmy otwarci przy określaniu ryzyk związanych z szybkim wzrostem sprzedaży i dlatego oprócz finansowania dłużnego używamy emisji akcji, w tym crowdfundingu i NewConnect.

A teraz kilka uwag wartych uwzględnienia w analizie perspektyw Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA:

 • PreIPO w październiku/listopadzie 2021 nasza wycena została już wcześniej potwierdzona
  przez doświadczonych inwestorów inwestujących sumę powyżej 100 tys. EUR i po takiej cenie
  można obecnie kupić akcje tj. 54 zł za akcję.
 • Kapitał z aktualizacji wyceny wycena udziałów w jednostkach zależnych do wartości godziwej
  jest oparta na rzeczywistych cenach sprzedaży tych akcji na rynku
 • EBITDA prognozujemy wielokrotny wzrost tej wartości, co oczywiście przekłada się
  automatycznie na wycenę.
 • Konserwatywne ujęcie długu do zadłużenia dodaliśmy 20 mln zł pozyskanego kapitału w preIPO
  i 9 mln zł pozyskanych środków ze sprzedaży beczek i tokenów, nie pokazywaliśmy tych
  wielkości w kapitałach aż do momentu rejestracji w 2022 roku przed rozpoczęciem emisji.
 • Kilkukrotne emisje akcji nie uważamy tego za problem, a za sukces i dowód zaufania
  inwestorów.
 • Obligacje dla Grupy to jedno z narzędzi służące do utrzymywania pożądanego poziomu długu,
  na który mamy długofalowy plan. Częścią naszej polityki finansowej jest zwiększanie quantum
  długu wraz ze wzrostem obrotów z założeniem osiągnięcia w pełni bezpiecznego wskaźnika
  długu do EBITDA 2:1 w roku 2023.
 • Rozwój zagraniczny dzisiaj niedoceniany, ale będzie miał duże znaczenie dla przyszłych
  wyników.
 • Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że MPWiW działając bez żadnego wsparcia z systemu
  bankowego osiąga dziesięciokrotny wzrost obrotów i jest ewenementem na naszym rynku.

Bardzo cieszymy się ze wsparcia i zaufania naszych inwestorów!

Parametry oferty

Jeszcze raz bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi. W wielu sprawach mam inne spojrzenie niż spółka, ale mam nadzieję, że stanowisko emitenta pomoże potencjalnym inwestorom na podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie akcji. Przypomnę też o potrzebie odwiedzenia strony emisji i zapoznaniu się z memorandum.

Czytaj też:   Niewiele zostanie z Samito?

Zapisy na akcje Manufaktury Piwa Wódki i Wina przyjmowane są do 10 maja przez Dom Maklerski BOŚ oraz Biuro Maklerskie mBanku.

Spółka oferuje w trwającej emisji do 203 371 akcji serii K. Cena emisyjna wynosi 54 zł, co oznacza że wpływy z oferty mogą wynieść blisko 11 mln zł. Emitent zamierza je przeznaczyć na kapitał obrotowy.

W transzy skierowanej do „małych inwestorów” można zapisywać się na nie mniej niż 10 akcji oraz maksymalnie 15 000 akcji. Minimalna kwota inwestycji wynosi więc 540 zł.

Po rejestracji podwyższenia kapitału w KRS, emitent będzie się ubiegać o wprowadzenie swoich akcji do obrotu na rynku NewConnect. Intencją spółki jest, aby debiut na „małej giełdzie” nastąpił w II lub III kwartale 2022 roku.

 


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook