MKW (TeleMed24) – dobra branża, wiele niewiadomych

Na platformie Beesfund trwa emisja akcji spółki MKW. Potencjalnych inwestorów kusi wieloletnim doświadczeniem, działaniem w bardzo perspektywicznej branży i racjonalną (na pierwszy rzut oka) wyceną firmy.

Emisja akcji MKW SA

EmitentEmitentMKW SA
BranżaBranżatelemedycyna
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 999 964,36 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany17,87%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 8,56 - 9,52 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna4,28 - 4,76 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji435.037 akcji serii B, C i D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 15.12.2021
Cel emisjiCel emisjizakup sprzętu IT, działania marketingowe, koszty emisji, zwiększenie skali działania
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisje.mkw.com.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Po wejściu na stronę emisji MKW SA można odnieść bardzo dobre pierwsze wrażenie. Już na samym początku dowiadujemy się, że:

Co nas wyróżnia:
  • 20 lat doświadczenia w biznesie
  • Ponad 10-letnie w branży medycznej
  • Teleopieka nad osobami niesamodzielnymi i starszymi
  • Zrealizowanych ponad 300 tys. procedur medycznych
  • Własne nieruchomości i sprzęt specjalistyczny
  • Certyfikaty ISO w zakresie zarządzania jakością.

Trzeba przyznać, że takie atuty wśród crowdfundingowych emitentów to prawdziwa rzadkość. Mamy tu nie tylko bardzo perspektywiczną branżę teleopieki medycznej, ale też spore doświadczenie na rynku i posiadany majątek. W dodatku wycena spółki pre-ipo na poziomie około 9 mln zł nie wydaje się być jakoś specjalnie wygórowana.

Oferta MKW SA

Dlaczego więc, mimo że oferta trwa już ponad 3 tygodnie, do tej pory spółka pozyskała zaledwie 17 tysięcy złotych? Ze stroną emisji oraz przedstawionymi dokumentami zapoznałem się 2 tygodnie temu.

Jeśli chodzi o wyniki to zwróciłem uwagę m.in. na to, że po 20 latach prowadzenia działalności nie udało się firmie wypracować zbyt dużego majątku. Na koniec 2020 roku rzeczowe aktywa trwałe miały wartość 540 tysięcy złotych. Gdy czytałem o „własnych nieruchomościach i sprzęcie specjalistycznym” to spodziewałem się dużo wyższej wartości tych pozycji w bilansie.

Bilans

Aktywa obrotowe miały wartość 3,8 mln zł i w zdecydowanej większości były to należności. Choć są zaksięgowane jako aktywa obrotowe to najwięcej z nich (aż 2,7 mln zł) to należności powyżej 12 miesięcy.

Suma bilansowa na koniec 2020 roku wynosiła 4,4 mln zł. Biorąc pod uwagę, że zobowiązania MKW wynosiły prawie 3,7 mln zł, fundusze własne spółki wynosiły 734 tys. zł. To też niewiele po tylu latach prowadzenia działalności.

Wynik finansowy

Przychody MKW zarówno w 2019, jak i 2020 roku były zbliżone i wyniosły około 1 mln zł. Dużo wyższe były koszty prowadzenia działalności, przez co emitent ponosił wysokie straty na sprzedaży – 848 tys. zł w 2019 roku i 1,6 mln zł w 2020 roku. Dzięki wysokim pozostałym przychodom operacyjnym wynik netto był dużo lepszy – 77 tys. zł straty w 2019 roku i 72 tys. zł zysku rok później.

Analiza bilansu i wyniku finansowego nie zachęciła mnie do inwestycji. Zabrakło niestety również rachunku przepływów finansowych a lubię zerknąć na ten raport. Po zapoznaniu się z dokumentem ofertowym miałem jednak jeszcze sporo niewiadomych. Nie wszystko zrozumiałem, zadałem więc pytania na stronie emisji.

Pytania do MKW

Moje pytania brzmiały następująco:

1) Czy mogę prosić o wyjaśnienie wątpliwości z bilansu? Wysokość kapitału zapasowego była taka sama zarówno w 2019, jak i 2020 roku. W 2019 roku spółka wykazywała pozycję „zysk z lat ubiegłych” w kwocie 42,6 tys. zł. W tym samym roku poniosła stratę netto w wysokości 77,1 tys. zł. Rok później (mimo straty netto w poprzednim roku) pozycja „zyski z lat ubiegłych” wzrosła do 87,1 tys. zł. Jak to się stało?

2) Dominującą pozycją aktywów są należności krótkoterminowe, które stanowią aż 69% całej sumy bilansowej. Mimo nazwy „krótkoterminowe” większość z nich to należności z tytułu dostaw powyżej 12 miesięcy. Dlaczego są to tak długie terminy? Czy są tam należności przeterminowane lub sporne? Czy wpływają negatywnie na płynność spółki?

3) W poprzednich latach firma ponosiła bardzo wysokie straty na sprzedaży a wynik netto był ratowany „pozostałymi przychodami operacyjnymi”. Co kryje się pod tą pozycją?

Podsumowanie

Mimo upływu już prawie 2 tygodni nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. To całkowicie zniechęciło mnie do trwającej emisji. Skoro spółka „olewa” potencjalnych inwestorów już w trakcie emisji to później może być już tylko gorzej.

Unikam angażowania nawet małego kapitału w spółki, które nie traktują poważnie inwestorów mniejszościowych. Jeśli Ty nie masz takich oporów to zapraszam na stronę emisji do przeanalizowania przedstawionych materiałów.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Jeszcze o wycenach spółek na przykładzie Iron VR

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook