Natural Pets Nutrition – psia inwestycja, ale nie za psie pieniądze


W czasie świąt dowiedziałem się o emisji akcji spółki Natural Pets Nutrition. Nie mogę obok niej przejść obojętnie.

Akcje Natural Pets Nutrition

EmitentEmitentNatural Pets Nutrition SA
BranżaBranżaprodukcja karmy dla zwierząt
Kwota zbiórkiKwota zbiórki3 500 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,10%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 35 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna7 zł - akcje serii C
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji500 000 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 02.2022
Cel emisjiCel emisjibadania składu, nowe produkty, kampanie reklamowe, certyfikacja
Strona emisjiStrona emisjihttps://ekopetfood.com/psiainwestycja/pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

O emisji akcji spółki Natural Pets Nutrition dowiedziałem się z naszej facebookowej grupy „Crowdfunding udziałowy” oraz z wiadomości od Czytelnika bloga – Pana Stanisława. Podobno o ofercie można się dowiedzieć z reklam telewizyjnych. Tego nie wiem, bo nie oglądam telewizji. Ale jeśli rzeczywiście tak jest, a nie mam powodu by w to wątpić, mamy chyba do czynienia z pierwszym przypadkiem informowania o ofercie crowdfundingowej w reklamie TV. 

Stąd może bierze się dotychczasowy „sukces” emisji, bo za taki traktuję zebranie jak dotąd kwoty prawie 1 mln zł. Choć do pełnego sukcesu jeszcze sporo brakuje to pozyskanie aż 1261 inwestorów jest według mnie zasługą właśnie jedynie nagłośnienia oferty a nie jej korzystnych parametrów.

Pan Stanisław wielokrotnie już bardzo ciekawie komentował przeprowadzane oferty, m.in. Kombinatu Konopnego. Czasami miałem zdanie odmienne, tym razem pod komentarzem Pana Stanisława mogę się podpisać obiema rękoma. Pozwolę więc sobie przytoczyć ten komentarz.

Komentarz na temat emisji Natural Pets Nutrition

Hit czy kit? Na początek plusy – obiecujący rynek (choć duża konkurencja), ciekawe grono kierownictwa. Minusy: Kto u nas zapłaci tak drogo, żeby tylko mieć na opakowaniu karmy napis EKO i bez GMO? Na zachodzie już prędzej, bo tam to bardziej modna mania i bogatsze społeczeństwa.

Dokument informacyjny nic nie mówi o akcjach serii B. Z podanych ilości akcji i kapitału zakładowego (przed i po aktualnej emisji) wynika, jakby serii B w ogóle nie było. Trochę to dziwne (…). Cena emisyjna 7 zł przy wartości nominalnej 0,10 zł. Nadwyżka przelana zostanie na kapitał zapasowy (str. 7).

Str. 16 – Wypis z KRS – kapitał zakładowy 500.000 zł, z tego wpłacony 125.000 zł. Str. 22 – akt notarialny §2 – akcje obejmowane są (przez założycieli) po cenie nominalnej (czyli 0,1 zł). Cały kapitał zakładowy miał być wpłacony przed zarejestrowaniem (z KRS na 19.12.2021 wynika, że nie opłacono go).

Patenty

Str. 26 – wszystkie wkłady miały być w formie pieniężnej. Na stronie emitent chwali się że dysponuje patentami na swoje produkty. Tyle że nigdzie nie podaje jakie to patenty. Wygląda na to że założyciele dalej prowadzą swój wcześniejszy biznes. Początki Eco Pet Food to rok 2016. Marka Eko Pet Food została stworzona w ramach działalności gospodarczej założycieli i to on ma te patenty. Na pewno ani same patenty, ani wcześniejsza działalność nie została wniesiona aportem. Nawet do kogo należy marka produktów – nie jest jasne.

str. 26 §4a – przewiduje emisję 500 000 akcji, ale serii B. Dlaczego więc emitowana jest seria C? Str. 39-47 – uchwały z walnego zgromadzenia – o emisji akcji serii C. Spółka zawiązana 17 sierpnia 2021 i wpisana do KRS 11 października 2021 r. Nic nie wiemy jakie wyniki miał wcześniejszy biznes założycieli (i nie możemy się ich domagać, skoro nie jest aportem), ani jakie są jego powiązania z nową spółką. Czy aby nie będzie ona tylko niedochodową maszynką do dostarczania kapitału na ich pomysły i zysk, jaki zainkasują już w swojej własnej działalności?

Mój komentarz

Pan Stanisław napisał o kilku bardzo istotnych kwestiach. Spółka chce od nas pozyskać 3,5 mln zł, ale dość skąpo informuje o istotnych dla potencjalnych inwestorów kwestiach.

Wycena Natural Pets Nutrition

Zacznę od wyceny spółki. Emitent jest „świeżynką” – firma zarejestrowana została w sierpniu tego roku a wpisana do KRS zaledwie 2 miesiące temu. Nie wiemy jakim dysponuje majątkiem, ale czy przez 2 miesiące działalności mogła się dorobić znacznych aktywów?

Trzech założycieli spółki objęło łącznie 5 milionów akcji Natural Pets Nutrition po 10 groszy za każdą. Zgodnie z umową spółki mieli oni opłacić objęte akcje do dnia jej zarejestrowania. Tymczasem zarówno z aktualnego KRS, jak i informacji z dokumentu ofertowego wynika, że wpłacona została tylko część, a mianowicie 125 tysięcy złotych. Dlaczego wpłacono tylko tyle (niezgodnie z umową spółki)? Tego nie wiemy.

Od zarejestrowania firmy minęły 2 miesiące i teraz te akcje, które założyciele objęli za 500 tys. zł (ale wpłacili 1/4) wycenione zostały na… 35 milionów złotych. Muszę przyznać, że grubo :). Czy jest jakieś uzasadnienie? Ja nie znalazłem żadnego.

Spółka celowa

Ze strony emisji wynika, że emitent nie będzie zajmował się całym biznesem, ale jego częścią. „Natural Pets Nutrition SA jako spółka celowa, została powołana w 2021 roku” – czytamy na stronie. Znowu jednak zmuszony jestem postawić znak zapytania. Nie wiem bowiem w jakim celu emitent powstał, skoro to spółka celowa.

Jak słusznie zauważył Pan Stanisław, z przedstawionych materiałów nie wynika, aby Natural Pets Nutrition był właścicielem patentów, marki, znaku towarowego itp. Gdyby było inaczej to powinniśmy poznać cenę, za jaką emitent nabył te prawa od założycieli.

Psia inwestycja

Takich znaków zapytania jest dużo więcej. W aktualnym KRS jest podana strona internetowa emitenta – EKODOGS.PL. Z ciekawości zajrzałem na tę stronę. Automatycznie zostałem przeniesiony do sklepu internetowego z karmą dla zwierząt – Eko Pets. Nic nadzwyczajnego – w końcu to branża, w której spółka działa.

Otworzyłem jednak zakładkę z regulaminem sklepu, a tam niespodzianka. Jeden z punktów brzmi:

  • „Usługodawca” – Karina Mateusiak prowadząca działalność gospodarczą pod firmą „Eko Pets Karina Mateusiak”, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem ul. Bohaterów Września 35/9, 72-600 Świnoujście, NIP: 8551456958. Adres do korespondencji: ul. Bohaterów Września 35/9, 72-600 Świnoujście (…).

Znowu nie wiem o co tu chodzi. Dlaczego oficjalna strona emitenta (podana w KRS) prowadzi do sklepu internetowego prowadzonego przez osobę prywatną?

Rozwodnienie

Pan Stanisław zwrócił też uwagę na to, że oferta dotyczy akcji serii C a nie wiadomo co z akcjami serii B. Podejrzewam, że tu tkwi kolejne zagrożenie dla nabywcy akcji w trwającej ofercie. Zarząd został upoważniony do przeprowadzenia emisji serii B bez zgody Walnego.

Obecna oferta jest przeprowadzona na podstawie uchwały Walnego, dlatego dotyczy serii C. Zarząd pozostawił sobie furtkę do przeprowadzenia kolejnej oferty (już bez zwołania Walnego) i emisji akcji serii B. Doprowadzi to do rozwodnienia akcji nabytych w trwającej ofercie.

Jest to o tyle istotne, że w tej chwili nie wiemy kto obejmie te akcje, ani po jakiej cenie emisyjnej. Cena ta zostanie ustalona przez Zarząd.

Nieścisłości

Nie chcę wyjść na czepialskiego, ale na stronie emisji znalazłem kilka nieścisłości i błędów. Nie są one może dyskwalifikujące, ale rażą mnie w oczy i sprawiają wrażenie jakby cała oferta była przygotowana niedbale.

Na samej górze strony emisji mamy informację, że spółka oferuje 10% akcji. Uważam, że informacja ta jest nieścisła. W tej chwili na kapitał emitenta składa się 5 milionów akcji. W ofercie objąć możemy 0,5 mln akcji. Spółka oferuje więc 9,1% akcji (0,5 mln z 5,5 mln).

Nie podoba mi się też mylenie dywidendy z osiągniętym przez spółkę zyskiem. W zakładce „Polityka dywidendowa” czytamy: „Na tym etapie dynamicznego rozwoju Spółki, Zarząd rekomenduje przeznaczenie dywidendy za rok 2022 na cele inwestycyjne„. Zarząd może zarekomendować przeznaczenie na inwestycje osiągniętego zysku a nie dywidendy.

Razi mnie też używania przez spółkę przecinków jako separatora w podawanych kwotach, np. „500,000”. Każdy z nas popełnia błędy (ja nawet dość sporo), ale taki zapis jest całkowicie niezrozumiały. Polecam zapoznanie się z zasadami pisowni na stronie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Zapis-wielkosci-liczbowych;16773.html.

Podsumowanie

Podane wyżej błędy to z mojej strony małe czepialstwo. Problem tkwi w czym innym – w dużej ilości znaków zapytania i w wycenie spółki. Uważam, że trzeba mieć bardzo dużo zaufania do spółki oraz jej władz i być wielkim optymistą, żeby zainwestować w Natural Pets Nutrition przy wycenie nowej firmy na poziomie 35 mln zł.

Tej wyceny nie możemy nawet porównać do planowanych zysków (bo tych nie znamy) ani dotychczasowych wyników sprzedaży karmy Eko Pet Food. Wiemy tylko, jaką spółka prognozuje sprzedaż a ta wcale nie uzasadnia takiej wyceny. Tym bardziej, że przy wspomnianych znakach zapytania nie mamy pojęcia jakie będą koszty działalności. Obawiam się, że osoby, które do tej pory zainwestowały w projekt nie zrobiły tego po dokładnej analizie oferty, ale po obejrzeniu reklamy w TV. Oby tylko nie skończyło się wielkim rozczarowaniem.

Komentarze na temat emisji Natural Pets Nutrition

Moje obawy podzielają też inni. Oto komentarze z grupy dyskusyjnej:

firma założona w 2021 r i wycenia się na prawie 40 mln…. mają rozmach sku#$%^&^%$ ?
 
Ta wycena jest nawet o kilkanaście milionów wyższa niż prognozowane skumulowane przychody przez najbliższe 5 lat. Jakaś kpina
 
Jak widzę ostatnie oferty z crowdfundingu to odechciewa się interesować tą formą inwestycji. Przyznam się bez bicia, że wolę pchać kasę w ordynarną spekulację na giełdzie, etf-y, ike, ikze itd.
 
4 miesiące od założenia, mamy niepowtarzalną okazję kupić akcje 70 x drożej niż założyciele, a jedynym zauważalnym dorobkiem firmy w tym czasie jest zrobienie reklamy w tv dla sprzedaży akcji.
 
Oczywiście zachęcam jednak do wyrobienia własnego zdania po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi udostępnionymi materiałami. Strona emisji dostępna jest pod adresem ekopetfood.com/psiainwestycja/pl/.

Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook