Niezrozumiała emisja Constance Care

Na platformie Newcrowd.pl trwa emisja akcji spółki Constance Care. Nie widzę najmniejszego sensu brania udziału w ofercie.

Akcje Constance Care

Nie jest to klasyczna crowdfundingowa emisja akcji. Emitent jest profesjonalną kliniką rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i neuropsychologicznej. Swoją działalność prowadzi od 2015 roku a od 2021 roku jest już notowany na rynku NewConnect. I właśnie fakt notowania akcji Constance Care na „małej giełdzie” powoduje, że nie widzę żadnego uzasadnienia do wzięcia udziału w trwającej ofercie.

Parametry emisji

Emisja trwa do końca maja br. przy wsparciu platformy Newcrowd.pl. Constance Care oferuje w niej 30 tysięcy akcji w cenie emisyjnej 40 zł. Wartość oferty wynosi 1,2 mln zł – środki te spółka chce przeznaczyć m.in. na rozwój urządzenia do rehabilitacji chodu oraz rozwój sieci dystrybucji. Według danych podanych na stronie emisji do tej pory inwestorzy wpłacili na akcje emitenta prawie 127 tysięcy złotych. Dlaczego po prostu nie kupili akcji Constance Care na rynku NewConnect? Po pierwsze – zaoszczędziliby znaczne środki. W chwili, gdy piszę ten tekst kurs akcji wynosi… 17,20 zł (57% taniej!!!). W dodatku kupione na NewConnect papiery można natychmiast sprzedać. Biorąc udział w trwającej emisji narażamy się na znaczne ryzyko – akcje te mogą teoretycznie nigdy nie zadebiutować na giełdzie. Nawet optymista musi liczyć się z przynajmniej kilkumiesięcznym oczekiwaniem na debiut. Dlaczego ktoś kupuje akcje o blisko 60% drożej i w dodatku takie, które nie są notowane?
Czytaj też:   Kolejkowo - chcę więcej takich ofert!

Zagrożenia

Na tym w zasadzie mógłbym zakończyć mój wpis. Dodam jednak jeszcze, że jak dla mnie, to nawet kurs 17,20 zł to sporo jak za akcje Constance Care. Na stronie emisji spółka zachęca m.in. takimi informacjami jak:
  • przychód w 2021 roku 2,49 mln zł
  • ebitda 0,72 mln zł
  • Constance Care to w niedalekiej przyszłości Szpital i Centrum Kompetencji Medycznych – Europejskie Centrum Rehabilitacji – obiekt na najwyższym światowym poziomie wykorzystującym technologie oparte o 5G
  • prowadzona od wielu lat stała polityka wypłaty dywidendy
Warto skomentować te „wabiki”.

Wyniki Constance Care

Jak na spółkę medyczną działającą od tylu lat, mniej niż 2,5 mln zł przychodu nie robi na mnie żadnego wrażenia. W dodatku przychody spadają – w 2020 roku wyniosły 2,8 mln zł, w 2021 roku 2,5 mln zł a według najnowszych danych za 2022 rok – już tylko 2,3 mln zł! Trudno więc nazwać Constance Care szybko rozwijającą się spółką. Raport za ostatni kwartał pokazuje, że w całym 2022 roku emitent poniósł stratę – wyniosła ona 341 tys. zł.

Bilans

Niepokoić może też bilans firmy. Suma bilansowa wynosi 15,5 mln zł, ale aż 11,6 mln zł to zobowiązania (z czego 1,9 mln zł to zadłużenie krótkoterminowe). Tymczasem aktywa obrotowe to zaledwie 0,6 mln zł. Dostrzegam tu spore ryzyko utraty płynności.

Nowy szpital

Spółka zapowiada, że jej celem jest budowa nowoczesnego szpitala. W jaki sposób chce to zrobić nie posiadając wystarczających kapitałów? Już w tej chwili płacone odsetki od zadłużenia są dużo wyższe od zysku ze sprzedaży. Trudno dalej się zadłużać, konieczne będą raczej kolejne emisje akcji i to spore. Nie musze chyba tłumaczyć jak to może wpłynąć na kurs akcji. Zresztą nawet trwająca emisja wpłynie na dodatkową podaż akcji na giełdzie, co kursowi nie pomoże.
Czytaj też:   CStore pokazuje wyniki przed kolejną emisją i debiutem

Dywidenda

Tekst o „prowadzonej od lat stałej polityce dywidendy” jest też bardzo ciekawy. Czy spółka zamierza wypłacić dywidendę za 2022 rok, skoro poniosła stratę? W dodatku w bilansie jest jeszcze ponad 1 mln zł strat do rozliczenia z lat poprzednich. Fakt – w grudniu 2022 roku emitent wypłacił dywidendę z zysku za 2021 rok. Trzeba jednak pamiętać, że w tej chwili aż 93% akcji spółki należy do założycieli – Jacka i Agaty Walukiewicz. I to do nich trafi lwia część ewentualnej dywidendy. Ostatnia dywidenda wyniosła 11 groszy na akcje, tj. mniej niż 0,3% ceny emisyjnej. Czy kogoś taka dywidenda zadowoli?

Podsumowanie

Ustalając cenę emisyjną na poziomie 40 zł spółka wyceniła się na ponad 31 mln zł. Rynek wycenia Constance Care na około 13,5 mln zł. Ja osobiście wyceniam na jeszcze mniej. Od trwającej oferty trzymam się z daleka. Zachęcam jednak do odwiedzenia strony emisji.
Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Może Cię zainteresuje:

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook