Odpowiedź Pets Diag na komentarz

Odpowiedź Pets Diag na komentarz

22 lutego, 2022 0 przez Maciejka

Tydzień temu opublikowałem komentarz Pana Stanisława na temat emisji Pets Diag. Dziś publikuję ciekawe odpowiedzi spółki na kwestie, które poruszył Czytelnik bloga.

Akcje Pets Diag

EmitentEmitentPets Diag SA
BranżaBranżadiagnostyka weterynaryjna
Kwota zbiórkiKwota zbiórki998 998 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,37%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 9,7 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna6,08 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji164 309 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 10.04.2022
Cel emisjiCel emisjinowy produkt, rozbudowa działu handlowego, marketing
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.petsdiag.com/

Wkrótce przedstawię swoją opinię. Myślę, że w ostatecznej ocenie pomogą mi odpowiedzi, które nadesłał emitent. Przypomnę, że komentarz Pana Stanisława dostępny jest we wpisie Szybki komentarz na temat Pets Diag. Oto odpowiedź, którą przygotował Prezes spółki, Pan Marcin Maciąg.

Exit

  1. Z drugiej strony, ktoś kto inwestuje wolałby nieco jaśniejsze perspektywy jakiegokolwiek wyjścia – czy np. któraś z tych możliwości – skup akcji lub debiut – jest zdaniem spółki bardziej prawdopodobna od drugiej.

Mamy jasno sprecyzowaną politykę dywidendową, która zakłada wypłatę świadczenia już za 2024 rok. Natomiast w kwestii wyjścia z inwestycji to na dziś dzień wszystkie opcje są równomiernie brane pod uwagę, zarówno debiut na NC, pojawienie się inwestora strategicznego, ale także wykup akcji. Wszystko zależy od rozwoju spółki i sytuacji na rynkach. Naszym celem w perspektywie 3-4 lat jest zbudowanie solidnych fundamentów biznesowych i uzyskanie pozycji jednego z globalnych liderów w branży petcare świadczącego kompleksową usługę zintegrowanego systemu żywienia zwierząt domowych.

Lock-up

  1. Nie ma też nic o lockupie lub o możliwości odkupienia akcji przez dotychczasowych inwestorów (większościowych). Szkoda, że nie zawarto gwarancji, że w razie zbycia przez większościowych akcjonariuszy ich akcji np. inwestorowi finansowemu (funduszowi), zawrą oni warunek, że zaproponuje on takie same warunki odkupienia akcji od drobnych akcjonariuszy. Nie wiadomo, czy rozważają oni takie zbycie – w razie pojawienia się korzystnej propozycji. A może to zbyt odległa perspektywa.

Szczerze, to na etapie, na którym spółka jest dziś, nie rozważaliśmy w ogóle opcji sprzedaży naszych akcji – tym samym więc nie uwzględnialiśmy lockupu. Niemniej, jeśli jest to istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych, to na pewno jesteśmy otwarci na takie rozwiązanie. To samo dotyczy wspomnianych gwarancji. Tu wówczas jesteśmy jak najbardziej otwarci na tego rodzaju zobowiązanie.

Wycena Pets Diag

  1. Wycena akcji. Wycena akcji na 6,08 zł (prawie 61 razy więcej niż wyłożyli dotychczasowi akcjonariusze) jest mocno zniechęcająca. Przy tylu niewiadomych raczej mało mnie przekonuje. Gdzie jakaś premia za ryzyko?

Wycena uwzględnia dotychczasowe osiągnięcia spółki i unikalne wartości przez nią posiadane.

Naszym głównym atutem jest to, że jako jedyni na świecie przeprowadziliśmy badania kliniczne pozwalające na określenie składu pierwiastkowego ciała zwierząt na podstawie analizy spektrometrycznej sierści. Koszt przeprowadzenia tych badań wynosił 1 mln PLN i były one możliwe dzięki przyznaniu grantu z NCBiR i inwestycji funduszu ABAN. Wraz z know-how w zakresie badania włosów ludzkich wyniesionym przez founderów z siostrzanej spółki Lifeline Diag sprawia to, że jesteśmy jednym z najbardziej profesjonalnych, jeżeli nie najbardziej profesjonalnym, podmiotem w naszej branży. Czas i środki niezbędne do przeprowadzenia badań są tym, co daje nam przewagę czasową i finansową nad ewentualnymi podmiotami konkurencyjnymi i umieszcza nas na czele stawki w wyścigu po rynek na którym działamy.

Laboratorium w Cieszynie

Ponadto, posiadamy doskonale wyposażone laboratorium w Cieszynie, które daje nam niezależność i obniża koszty działania. Koszt samego wyposażenia wyniósł 500 tys. PLN. Jako założyciele, nie boimy się ponosić kosztów związanych z rozwijaniem biznesu z własnych pieniędzy.

Mimo że jesteśmy na wczesnym etapie, już dziś nasze produkty cieszą się zainteresowaniem klientów w Polsce i zagranicą, osiągamy szybkie wzrosty sprzedaży. Nasz model badań (możliwość wysyłki próbek sierści pocztą) sprawia, że możemy przeprowadzić ekspansję bez konieczności otwierania filii zagranicznych. Już dziś współpracujemy z klientami z USA, Chin i Dubaju. Daje nam to bardzo szerokie możliwości skalowania i sprawia, że jesteśmy start-upem we właściwym tego słowa znaczeniu.

Jeżeli chodzi o metodologię wyceny spółki, to została ona przeprowadzona przez niezależny podmiot zewnętrzny. Metodologia wyceny jest wynikiem średniej ważonej z różnych metod, tj. metody porównawczej (Scorecard), jakościowej (Checklist), VC i dwóch metod DCF (Long Term Growth i z mnożnikiem EBITDA dla branży).

Kwota zbiórki

  1. Podoba mi się też, że spółka nie idzie po maksymalną dopuszczalną kwotę, a zbiera tyle ile potrzebuje aktualnie. Z drugiej strony rodzi to pytanie o możliwe przyszłe emisje – o tym też nie ma mowy.

Na ten moment spółka nie planuje kolejnych emisji akcji. Zadeklarowana kwota zbiórki jest w naszej opinii wystarczająca, by zrealizować cele emisyjne, które pomogą nam ugruntować pozycje lidera w branży diagnostyki weterynaryjnej, jak również przyśpieszyć ekspansję zagraniczną.

Marża

  1. Czego mi brakuje? Spółka podaje średnią marżę na badaniu (i marża ta cieszy), ale dochód ma być też z suplementów i kosmetyków. Nie podano, jak tam wygląda marża, a w przyszłości ma to być ważna część przychodu. Nie bardzo wiadomo jak chce odróżnić swoje karmy i kosmetyki od konkurencji – czym przyciągnie klienta? Może jeszcze za wcześnie na to, aby o tym mówić. Nie bardzo jest też jasne, czy sama będzie produkować te suplementy i karmy, czy zleci to podmiotowi zewnętrznemu.

W przypadku suplementów diety średnia marża nie powinna być niższa niż 40% – już w procesie B2B. Produkcja suplementów będzie realizowana przez podwykonawcę, z którym pracujemy już dzisiaj przy produkcji suplementów dla ludzi w ramach brandu Lifeline Diag. Z kolei temat karmy jest wyodrębnionym projektem. Na tym etapie możemy powiedzieć jedynie tyle, że będzie to rozwiązanie innowacyjne, które zamierzamy objąć patentem. Z racji jego innowacyjności zamierzamy pod to rozwiązanie pozyskać grant, który powinien być wykorzystany do stworzenia własnej linii produkcyjnej. Mogę dodać jeszcze tyle, że wspólnie z pracownikami naukowymi stworzyliśmy „prototyp” i przetestowaliśmy go w terenie 🙂

Bardzo dziękuję spółce za nadesłanie odpowiedzi. Przypominam, że strona emisji dostępna jest na platformie Beesfund – emisja.petsdiag.com/.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   VeCube na platformie Findfunds