OZE Rentier – czy z tej mąki będzie chleb?

Emisja akcji OZE Rentier

EmitentEmitentOZE Rentier S.A.
BranżaBranżafarmy fotowoltaiczne
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4,4 mln zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany24,99%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 12,3 - 13,7 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna2,05 zł - akcje serii B
2,16 zł - akcje serii C
2,28 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji321.951 akcji serii B
712.963 akcji serii C
964.912 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 18.06.2021
Cel emisjiCel emisjiprojekty farm, budowa farm, działania marketingowe
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.ozerentier.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

O samej spółce pisałem już jakiś czas temu w tekście OZE Rentier – pomysł na stały dochód zielonej energii? W trwającej ofercie emitent zamierza pozyskać 4,4 mln zł poprzez emisję prawie 2 mln akcji serii B, C i D. Ceny emisyjne ustalono na poziomie od 2,05 do 2,28 zł. Pula najtańszych akcji serii B została już wyczerpana – teraz inwestorzy mogą zapisywać się na walory serii C po cenie emisyjnej 2,16 zł.

Emisja trwa do 18 czerwca, ale już teraz wiadomo, że zakończy się powodzeniem. Do tej pory na akcje OZE Rentier zapisało się 130 inwestorów, którzy zainwestowali ponad 700 tysięcy złotych. Tym samym przekroczony został minimalny próg powodzenia emisji.

Pytania do spółki

Przejrzenie strony emisji oraz dokumentu ofertowego spowodowało, że miałem więcej pytań niż odpowiedzi. Musiałem kilka kwestii doprecyzować dlatego zadałem na stronie pytania do spółki. Oto one:

1. W dokumencie ofertowym jest informacja, że na majątek emitenta składają się m.in. udziały w K&K Eco Energy z siedzibą w miejscowości Konstancin – Jeziorna. W dołączonym sprawozdaniu finansowym widnieje adres w Legnicy. Czy to ta sama firma?

2. Ze sprawozdania wynika, że sp. z o.o. raczej nie podjęła jeszcze działalności operacyjnej. Tymczasem podczas wnoszenia aportu wyceniono ją na prawie 580 tys. zł. Co wpłynęło na taką wycenę?

3. Spółka akcyjna, której majątkiem jest w/w spółka z o.o. została wyceniona na 12,3 – 13,7 mln zł. Czy podstawą wyceny są jedynie ambitne prognozy czy coś jeszcze?

4. Jednym z celów emisji jest „wkład własny do dokończenia budowy pierwszej innowacyjnej farmy”. Na jakim etapie w tej chwili jest budowa?

Odpowiedzi spółki

Oto odpowiedź udzielona przez Zarząd:

  1. Tak, to jest ta sama firma, przenieśliśmy siedzibę spółki K&K sp. z o.o. z Legnicy do Konstancina-Jeziornej, do naszego biura. Pod tym samym adresem mieści się OZE Rentier SA.

  2. Spółka ma gotowy projekt na farmę o mocy 1 MWp, dodatkowo podpisaliśmy umowę warunkową dzierżawy na sąsiednią działkę, gdzie rozpoczęliśmy kolejny projekt o mocy 2,5 MWp.

  3. Spółka podpisała umowę na wykonanie kolejnych projektów o mocy 47 MWp na średnim napięciu. Zważywszy, że obecnie projekt o mocy 1 MWp kosztuje 80tys euro, to wycena spółki opiera się na projektach, które chcemy wykonać w ciągu roku od zakończenia emisji akcji.

  4. W chwili obecnej kończymy projekt przyłączenia do sieci oraz projekt wykonawczy, który musieliśmy zmienić, z powodu zastosowania nowszego, znacznie wydajniejszego sprzętu. Projekt w Pielgrzymce posiada decyzję środowiskową, decyzję o warunkach zabudowy, podpisaną umowę przyłączeniową z Tauron Dystrybucja, projekt budowlany i prawomocne pozwolenie na budowę. Czekamy na panel ekspercki w programie 3.2.2.

Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na inne pytania.

Nowa firma

Tu należy się małe wyjaśnienie – skąd te pytania? Sam emitent jest spółką nową – powstał w październiku 2020 roku, a wpisu do KRS dokonano w ubiegłym miesiącu. Praktycznie jedynym majątkiem OZE Rentier jest 100% udziałów w firmie K&K sp. z o.o. Stąd też w dokumencie ofertowym zamieszczono sprawozdania finansowe właśnie spółki zależnej.

Wynika z niego, że w latach 2017-2019 spółka nie odnotowała żadnej złotówki przychodów. Bilans z kolei pokazuje, że jedynym majątkiem na koniec 2019 roku było 2 tys. zł środków pieniężnych. Nie wiem jak wyglądało to w 2020 roku. Mimo informacji ze strony 15 dokumentu ofertowego, że dołączono do niego bilans i rachunek zysków (na dzień 31.10.2020 r.) – ja takiego załącznika nie widzę. Stąd moje pytanie o wycenę spółki, która nie prowadzi działalności operacyjnej.

Wycena

Analiza dokumentów pokazuje jak wyglądał proces zakładanie OZE Rentier. Od kilku lat zarejestrowana była spółka z o.o., która nie prowadziła żadnej działalności operacyjnej. Wartość jej majątku na koniec 2019 roku wynosiła 2.000 zł. Czterech współwłaścicieli tej sp. z o.o. uzyskało wycenę biegłego rewidenta, która wykazała, że spółka ta warta jest 577.500 zł.

Kolejnym krokiem było zawiązanie spółki akcyjnej. Wspomniane osoby objęły łącznie 6 milionów akcji po 10 groszy każda, płacąc w sumie 600 tysięcy złotych. Zapłata polegała na wniesieniu spółki z o.o., która wyceniona została na 577.500 zł oraz na dopłacie pozostałej kwoty gotówką. Przypominam, że nastąpiło to prawie pół roku temu (w październiku).

Mamy więc spółkę, której majątkiem jest inna firma wyceniona na prawie 600 tys. zł, a której majątkiem jest 2 tys. zł. Ta właśnie spółka przeprowadza teraz emisję akcji i wycenia się na kilkanaście milionów złotych.  Jak wynika z odpowiedzi Zarządu „wycena spółki opiera się na projektach, które chcemy wykonać w ciągu roku od zakończenia emisji akcji”. Mnie to nie przekonało.

Jolanta Fraszyńska

Spółka w kampanii marketingowej trwającej emisji kładzie nacisk na obecność w akcjonariacie Jolanty Fraszyńskiej. Znana i ceniona aktorka rzeczywiście może przyciągnąć część inwestorów, ale nie sądzę aby przełożyło się to przyszłe wyniki firmy. Gdyby OZE Rentier działał na rynku detalicznym to Jolanta Fraszyńska byłaby cennym aktywem spółki (przepraszam za takie dosadne nazewnictwo).

Emitent działa jednak na innym rynku. „Energię będziemy sprzedawali na Towarowej Giełdzie Energii na Rynku Dnia Następnego” – odpowiedziała spółka na jedno z pytań inwestora. Uważam, że obecność znanej aktorki w akcjonariacie i radzie nadzorczej będzie miała minimalny wpływ na kontrakty zawierane na giełdzie energii.

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł, Jolanta Fraszyńska prywatnie jest partnerką Prezesa Zarządu. Biorę to za dodatkowy czynnik ryzyka – nowi inwestorzy, którzy prawie w całości mają sfinansować projekt nie będą mieć swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej. Będzie tam jednak partnerka Prezesa (do czego oczywiście ma pełne prawo, szczególnie jako posiadacz znacznego pakietu akcji).

Porównanie

Wycena OZE Rentier na poziomie kilkunastu milionów złotych mnie nie przekonuje. Podobnie jak to było w przypadku emisji Farmy Fotowoltaiki, uważam, że dla mnie korzystniejszą inwestycją są akcje Ekopolu. Wycena spółek zbliżona ale posiadany majątek i możliwości obu firm zdecydowanie różne. Sama bilansowa wartość majątku Ekopolu to 12 milionów złotych. Firma ma tyle gotówki, że wyklucza kolejną emisję akcji – projekty deweloperskie i fotowoltaiczne sfinansuje z własnych źródeł lub kredytu. Dodatkowo może liczyć na pomoc firmy z branży fotowoltaicznej – Sunday Energy.

Inaczej wygląda to w przypadku OZE Rentier. Firma praktycznie nie ma majątku. Ciężko byłoby o kredyt bankowy – w jaki bowiem sposób spółka mogłaby go zabezpieczyć? Polegać może jedynie na środkach inwestorów. Co więcej – oczekiwać należy kolejnej emisji akcji, co firma uczciwie przyznaje.

Niewiadome

Zbyt dużo w emisji i spółce niewiadomych, abym zaryzykował tu swój kapitał. Tak jak pisałem – widzę na rynku ciekawsze projekty.

Sama lektura przedstawionych dokumentów nie wystarcza do dokładnej analizy. Spółka zachęca do osobistego kontaktu, ale nie uważam tego za dobry pomysł. Wolę oceniać firmy „na chłodno” – na podstawie dokumentów. Zgadzam się w tym z autorem książki Moja droga do inwestowania w wartość, o której pisałem w tekście Książki dla inwestora giełdowego.

(…) z moich doświadczeń wynika, że bliski kontakt z kierownictwem częściej negatywnie odbijał się na moich zwrotach. Problem polega na tym, że przedstawiciele najwyższego kierownictwa – zwłaszcza dyrektorzy generalni – często bywają znakomicie wyszkolonymi sprzedawcami. Bez względu na to, w jakiej sytuacji znajduje się firma, potrafią przedstawić ją słuchaczowi wyłącznie w optymistycznym świetle. (…) Moim zdaniem, szczególnie niebezpieczne są przypadki, w których inwestor pozwala, aby kierownictwo spółki miało wpływ na kształtowanie pierwszego wrażenia na temat ich firmy. Może się bowiem okazać, że pierwsze wrażenie jest zbyt optymistyczne, a więc błędne.

– pisał Guy Spier.

Podsumowanie

Aby zarobić na akcjach OZE Rentier trzeba będzie mieć trochę szczęścia. Ambitne prognozy spółki będą musiały zostać spełnione, inaczej wycena firmy będzie mocno zawyżona. W ostatnim czasie wiele firm wchodzi w fotowoltaikę i każda ma bardzo ambitne prognozy. Nie łudzę się, że wszystkie z nich zostaną zrealizowane.

Przedstawione przez OZE Rentier dokumenty nie przekonały mnie do takiej wyceny. Szkoda też, że nie mamy dostępu do wspomnianej wyceny biegłego. Nie wiemy na czym się opierała, czy zawierała dyskonto z tytułu braku płynności itp. Nawet jeśli przyjmiemy ją za pewnik to nadal jest to mniej niż 600 tys. zł. A musimy uzasadnić wycenę na poziomie kilkunastu milionów złotych.

Pytanie inwestora

Bardzo dobre pytanie zadał jeden z potencjalnych inwestorów:

(…) Chciałem zainwestować w Was ale wynika na pierwszy rzut oka, że wnieśliście aportem „pustą” spółkę o kapitale kilku tysięcy wyceniając aport na 580 tys. i dopłacając po niespełna 7 tys. (każda z 4 osób) i tym samym napompowaliście kapitał własny w S.A. na 600 tys., aby zachować w kapitale zakładowym wysoki procent wnosząc niewiele kapitału. Źle to wygląda.

Akurat czytać sprawozdania finansowe potrafię. Jak to sensownie wytłumaczycie to zainwestuję. Ale na chwilę obecną nie świadczy to dobrze. (…) Nie chcę wyciągać pochopnych wniosków na podstawie szczątkowych danych aby was nie skrzywdzić swoją oceną.

Ponadto mój przedmówca celnie wytknął wysokość agio, 95% ceny emisyjnej. Samo podpisanie umowy na wykonanie planów nie zupełnie tłumaczą wysokość wyceny.

Myślę, że rozważając inwestycję w OZE Rentier warto właśnie się zastanowić nad wyceną firmy i szansami na realizację prognoz.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook