Premium Fund – niby tanio, ale…

Premium Fund – niby tanio, ale…

3 kwietnia, 2020 2 przez Crowdnews.pl

Do 27 kwietnia na platformie Crowdway trwa emisja akcji spółki Premium Fund. Spółka zamierza pozyskać od inwestorów 2 miliony złotych. Oto moje subiektywne spojrzenie na trwającą ofertę.

Czy warto kupić akcje Mousetrap Games?

EmitentEmitentPremium Fund SA
BranżaBranżanowa strategia zakłada produkcję gier mobilnych (dzięki przejęciu spółki Mousetrap Games)
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 000 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany13,20%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 15,2 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna0,25 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji8 000 000
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 27.04.2020
Cel emisjiCel emisjiprodukcja gier mobilnych oraz działania marketingowe
Strona emisjiStrona emisjihttps://zainwestujwgry.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Analiza SWOT
Silne stronySłabe strony
- Bardzo dynamicznie rozwijająca się branża
- Doświadczenie zespołu Mousetrap Games
- Spółka już notowana na NewConnect
- Częste zmiany profilu działalności przez spółkę-matkę
- Nowi akcjonariusze będą mieć maksymalnie 13,2% udziału w kapitale
- Blokada akcji (nowe akcje nie będą od razu dopuszczone do obrotu)
- Wysoka wycena spółki
SzanseZagrożenia
- Przedłużająca się przymusowa kwarantanna zwiększa popyt na gry
- Stworzenie nowych gier
- Rozwój technologii
- Złe przyjęcie gier przez odbiorców
- Silna konkurencja
- Brak dywidend („przejadanie zysków”)
- Podaż akcji po wprowadzeniu ich do obrotu (akcje nowych serii to ponad 5-krotność dotychczasowej liczby akcji)
- Brak wpływu nowych akcjonariuszy na decyzje podejmowane w spółce (możliwość przegłosowania uchwał faworyzujących większościowych inwestorów)

Spółka Premium Fund to typowa wydmuszka, których na polskiej giełdzie już kilka w historii było. W grudniu 2010 r. zadebiutowała na rynku NewConnect jako Smoke Shop. Zajmowała się wtedy sprzedażą wyrobów tytoniowych. W 2016 r. zmieniła nazwę na Exchange Invest S.A. i spróbowała sił w branży wierzytelności. W 2017 r. miała miejsce kolejna zmiana nazwy spółki, tym razem na Premium Fund SA. W 2019 r. w akcjonariacie spółki pojawili się nowi inwestorzy, a podczas walnego zgromadzenia zdecydowano o zmianie nazwy na Oxygen S.A.

Wycena Mousetrap Games

Teraz firma chce zająć się modną branżą gier mobilnych. W tym celu wyemitowano ponad 43 miliony nowych akcji po cenie emisyjnej 0,25 zł, które objęli właściciele producenta gier Mousetrap Games w zamian za udziały w spółce. Tym samym wartość Mousetrap Games wyceniono na 10,8 mln zł.

Początkowo miałem problemy ze zrozumieniem jakie akcje w sumie można kupić. Na stronie kampanii promuje się nazwę producenta gier. Także prezentowane wyniki finansowe dotyczą właśnie Mousetrap Games. Dopiero po zadaniu kilku pytań zrozumiałem, że zapisy dotyczą spółki już notowanej na NewConnectPremium Fund a Mousetrap Games jest spółką-córką. Promuje się tę drugą nazwę ponieważ to produkcja gier będzie teraz podstawową działalnością.

Spółka – matka nie prowadzi obecnie działalności operacyjnej a jedynie generuje koszty. Jej kapitały własne stopniały do zaledwie 32 tysięcy złotych. Gdyby nie nowa emisja akcji w tym roku spadłyby prawdopodobnie poniżej 0.

Zaletą faktu, że Premium Fund jest już notowany na NewConnect może być bieżąca wycena spółki. W chwili gdy piszę ten tekst kurs akcji wynosi 0,67 zł. W ofercie crowdfundingowej możemy kupić akcje za 0,25 zł.

Wydawałoby się – złoty interes. Niestety nie do końca. Kurs na NewConnect może zmienić się w każdej chwili. Jeszcze w lutym akcjami Premium Fund handlowano po ponad 1,70 zł. Jak widać – niewiele czasu potrzeba by kurs spadł o kilkadziesiąt procent. Trzeba też pamiętać, że obejmując akcje serii F (to właśnie je można nabyć w ofercie crowdfundingowej) nie będziemy mogli ich od razu sprzedać.

Mówi o tym cytat ze strony emisji:

„Spółka podejmować będzie działania mające na celu możliwie jak najszybsze wprowadzenie akcji serii F do obrotu na rynku NewConnect. Mając jednak na względzie regulacje tego rynku, ze względu na przyjętą cenę emisyjną akcji serii F, która jest istotnie niższa od obecnej ceny wynikającej z notowań akcji Spółki, akcje serii F będą mogły zostać wprowadzone po 12 miesiącach licząc od dnia ustalenia ich ceny emisyjnej (tj. 18 marca 2020 r.). Spółka stoi na stanowisku, że wprowadzenie akcji serii F do obrotu nie zagraża bezpieczeństwu obrotu lub interesowi jego uczestników i w związku z tym będzie ubiegać się o niezastosowanie powyższego ograniczenia do akcji serii F, jednak decyzja w tym zakresie należy do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.”.

Patronite

Na upłynnienie akcji na NewConnect możemy poczekać nawet rok od ich objęcia. W tym czasie wiele na rynku może się zmienić (czytaj: spadek kursu). Trudno mi też uwierzyć w utrzymanie kursu w sytuacji gdy do obrotu trafi łącznie ponad 51 milionów akcji (obejmowanych przez właścicieli Mousetrap Games i w crowdfundingu) skoro teraz na rynku obraca się jedynie 9 milionami akcji.

Wycena akcji Mousetrap Games (Premium Fund/Oxygen)

Cena emisyjna nowych akcji wynosi 0,25 zł. Podkreśla się, że jest taka sama jak w przypadku akcji serii E obejmowanych przez właścicieli Mousetrap Games. Ale prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że zapisując się na akcje przepłaciłbym.

Jak wspomniałem wyżej, właściciele producenta gier w zamian za swoją firmę otrzymali 43.415.060 akcji. Tym samym Mousetrap Games wyceniono na 10,8 mln zł. Producent gier będzie praktycznie jedynym aktywem Premium Fund. Emitent nie prowadzi teraz żadnej działalności operacyjnej. Jego aktywa wynoszą 112 tysięcy złotych ale posiada też ponad 73 tysiące zobowiązań. Kapitały własne stopniały do zaledwie 32 tysięcy złotych.

Po emisji akcji na wartość spółki składać się będą:

  1. Udziały w Mousetrap Games wycenione na 10.853.765 zł
  2. Kapitały własne wg stanu na 31.12.2019 wartości 32.404 zł
  3. Środki pozyskane z emisji 2.000.000 zł (pomijam koszty emisji)

Razem wartość firmy to 12.886.169 zł. Podzielmy to przez liczbę akcji (dotychczasowe i dwie nowe emisje). Wszystkich akcji po emisji będzie 60.615.060. Prosty rachunek ekonomiczny – jedna akcja jest warta około 0,21 zł.

Liczba akcji pomnożona przez cenę emisyjną daje wartość około 15,2 mln zł. Widzimy więc, że cena emisyjna ustawiona jest zbyt wysoko względem wyceny spółki Mousetrap Games.

Analitycy wyceniając producentów gier przyjmują średnio 18-krotność prognozowanego EPS (zysku netto na 1 akcję) lub 12-krotność prognozowanego EV/EBITDA. Płacąc 0,25 zł za 1 akcję spodziewałbym się więc, że firma zarobi w tym roku 840 tysięcy złotych. Trzymam kciuki, ale nie wierzę w to. Moim zdaniem wycena jest przesadzona.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby. To są Twoje pieniądze i to Ty poniesiesz konsekwencje inwestycji.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Manufaktura Palikota nie wejdzie na giełdę?