Proglas – czekałem na tego typu spółkę

Proglas – czekałem na tego typu spółkę

8 listopada, 2021 0 przez Crowdnews.pl

Jutro na platformie CrowdConnect startuje transza otwarta emisji akcji spółki Proglas. Nie ukrywam, że czekałem na tego typu ofertę.

Emisja akcji Proglas SA

EmitentEmitentProglas SA
BranżaBranżaprodukcja luster i szkła
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 000 070 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany17,27%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 9 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna9,00 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji222.230 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 16.11.2021
Cel emisjiCel emisjiprzejęcie konkurencyjnego podmiotu
Strona emisjiStrona emisjihttps://crowdconnect.pl/proglas
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Jak trafnie skomentował jeden ze stałych Czytelników (którego serdecznie pozdrawiam):

No taki Proglas może być czymś ciekawym dla odmiany, a nie w kółko zioło, piwo, piwo, zioło ?)))

Emitent nie jest typową spółką, jakich ostatnio mnóstwo na platformach crowdfundingowych. Przyzwyczailiśmy się do emitentów technologicznych, kraftowych browarów, spółek konopnych. Proglas jest przedstawicielem tradycyjnej branży, można powiedzieć „starej ekonomii”.

O spółce

Podstawowa działalność spółki polega na produkcji luster do pojazdów turystycznych. Posiada własny park maszynowy a swoje produkty dostarcza do około 10 stałych klientów z branży automotive.

Kolejnym wyróżnikiem jest doświadczenie. Z wielką ostrożnością musimy podchodzić do emitentów, którzy powstali przed miesiącem i jedyne co mają nam do zaoferowania to bardzo ambitne plany. Przy emisji spółki Proglas ostrożność również się przyda, ale tutaj emitent ma już czym się pochwalić.

Początki działalności spółki sięgają 2008 roku i przez kilkanaście lat Proglas zbudował swoją markę i osiągnął stabilną pozycję na rynku.

Wyniki Proglas

Określenie „stabilna pozycja” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Jeśli miałbym się do czegoś „doczepić” to byłaby to właśnie stabilność przychodów. Od kilku lat wynoszą około 3 – 3,5 mln zł i nie wzrastają. Już na pierwszy rzut oka widać, że spółka potrzebuje inwestycji.

Dużym plusem Proglas SA jest rentowność. W ubiegłym roku przy przychodach na poziomie 3 mln zł spółka zarobiła na czysto 824 tys. zł. Analiza rachunku zysków i strat pokazuje, że firma kontroluje koszty. Jest to o tyle łatwe, że w pewnym sensie Proglas jest spółką rodzinną. Zarząd składa się z 2 osób a zatrudnienie „na produkcji” to kierownik i 4 pracowników produkcyjnych.

Bilans

Bardzo ciekawie i nietypowo wygląda bilans Proglas. Na pierwszy rzut oka jest zniechęcający – na koniec ubiegłego roku wartość sumy bilansowej wynosiła zaledwie 272 tys. zł. Aktywa trwałe praktycznie nie istniały – miały wartość… 334 zł. Kapitał własny to tylko 13,5 tys. zł a krótkoterminowe zobowiązania były niewiele niższe niż cała suma bilansowa.

Dużo lepiej po stronie pasywnej wygląda bilans na koniec września br. Fundusze własne wzrosły do 686 tys. zł a wszystkie zobowiązania są niewiele wyższe od wartości środków pieniężnych.

To co przykuwa największa uwagę to wyjątkowo skromna wartość majątku trwałego. Nie byłoby to dziwne dla spółki z branży nowych technologii, ale może zastanawiać jak sobie z tym radzi przedsiębiorstwo produkcyjne.

Majątek trwały

Dokument ofertowy wyjaśnia nam, że spółka posiada odpowiedni park maszynowy, ale uległ on „księgowemu zużyciu”. Według przyjętych zasad amortyzacji, posiadane maszyny mają wartość 0 zł, ale nadal są sprawne i pełnią swoje funkcje. Według emitenta będą one mogły być używane jeszcze przez 3-4 lata. Realna szacunkowa wartość maszyn to około 150 tys. zł.

Po upływie wspomnianego okresu Proglas będzie musiał ponieść nakłady szacowane na około 700-800 tys. zł. Prawdopodobnie spółka wykorzysta w tym celu leasing.

Akcje dla INC

Na kapitał akcyjny Proglas składa się obecnie 1 milion akcji serii A i B. Akcje serii C w ilości 64.250 obejmie INC. Licząc wartość akcji według ceny emisyjnej oznacza to, że jeśli broker obejmie papiery po nominale to zarobi na tym około 570 tys. zł. Kolejny argument zachęcający do zainteresowania się akcjami INC, o czym już dawno pisałem.

Uwzględniając wszystkie powyższe serie (A, B, C) otrzymujemy wycenę Proglas pre-ipo na poziomie 9,6 mln zł. To rozsądny poziom, dający spore szanse na wzrost kursu po debiucie akcji na NewConnect. To też sporo mniej niż wycena wielu innych emitentów, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z biznesem. Przypominam, że tutaj mamy do czynienia z doświadczoną, rentowną firma, która dostarcza swój produkt do stałych klientów w Niemczech.

Można przyczepić się, że wycena na poziomie prawie 10 mln zł jest zdecydowanie zbyt wysoka, jak na posiadany przez firmę majątek. Wspomniałem już, że posiadane aktywa rzeczywiście są skromne. Maszyny uległy pełnej amortyzacji a działalność prowadzona jest w wynajmowanej nieruchomości.

Dla mnie jako inwestora liczy się jednak to, w jaki sposób spółka ten swój skromny majątek wykorzystuje. Liczy się zysk a osiągana przez Proglas rentowność jest argumentem za przyjrzeniem się trwającej emisji.

Kolejna emisja

W przypadku pełnego sukcesu oferty nowi akcjonariusze będą posiadać 17,27% udziału w kapitale. Udział ten spadnie po emisji akcji serii E.

Celem trwającej oferty jest pozyskanie kapitału na przejęcie konkurencyjnego podmiotu. Firma, która ma zostać przejęta osiągnęła w pierwszych trzech kwartałach br. wyższe przychody niż Proglas (4,1 mln zł), w dodatku jest rentowna. Przejęcie (o ile się uda) pozwoli zwiększyć skalę prowadzonej działalności, co może z kolei ograniczyć koszty. Będzie doskonałym impulsem do wzrostu wartości całej firmy i zwiększa szanse na udany debiut na NewConnect.

Proglas szacuje, że na przejęcie będzie potrzebować 2 mln zł z trwającej emisji oraz kolejne 2 mln zł z finansowania dłużnego. Do tego wyemituje dla właścicieli przejmowanego podmiotu akcje serii E. Musimy więc mieć świadomość kolejnego rozwodnienia udziałów przed debiutem akcji na NewConnect.

Parametry emisji

Trzeba jeszcze podać najważniejsze parametry trwającej emisji. Cała oferta dotyczy 222.230 akcji serii D po cenie emisyjnej 9 zł. W ramach transzy otwartej, która ruszy jutro (9.11.2011) o godzinie 10:00 inwestorzy mogą złożyć zapis na minimum 330 akcji (o łącznej wartości prawie 3 tys. zł).

Emisja zaprezentowana jest na platformie CrowdConnect. Tam tez można zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi materiałami, które (jak to bywa na CrowdConnect) zostały przygotowane bardzo starannie i szczegółowo.

Podsumowanie

Nie chcę tutaj wypisywać zagrożeń i słabych punktów emitenta. Zachęcam do przejrzenia dokumentu ofertowego. Muszę przyznać, że INC nie ukrywa słabych stron spółek, którym pomaga przeprowadzić emisję akcji.

Mimo mankamentów skłonny jestem zaryzykować. Tak jak wspomniałem na początku – nie mamy tutaj do czynienia z jakąś „wydmuszką”. Proglas prowadzi stabilny biznes, ma pomysł na dalszy rozwój a zaproponowana wycena nie jest oderwana od rzeczywistości.

Nie wiem kiedy spółka zadebiutuje na NewConnect. Sądzę, że może to być dopiero początek 2023 roku. To i tak byłby krótki czas w porównaniu do większości firm z rynku crowdfundingu. Jeśli jesteś gotów „zamrozić” kapitał na kilkanaście miesięcy i też masz już dosyć emisji z branży piwnej lub konopnej to warto chyba przychylniej spojrzeć na Proglas. Mi się ta emisja podoba.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Hydra Games - trend spadkowy niezagrożony?