Ruszyła emisja Hemp & Brew. Nie widzę argumentów za

Ruszyła emisja Hemp & Brew. Nie widzę argumentów za

24 maja, 2022 0 przez Maciejka

Dziś ruszyła oficjalnie crowdfundingowa emisja akcji Hemp & Brew. Spółka łączy dwie kochane przez inwestorów branże – piwo i CBD. Niestety nie widzę nic, co miałoby mnie przekonać do oferty.

Akcje Hemp & Brew SA

EmitentEmitentHemp & Brew SA
BranżaBranżaBrowarnictwo i produkty CBD
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4 525 000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany14,53%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 26,6 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna5 - 5,50 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji300 000 akcji serii B,
550 000 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 23.06.2022
Cel emisjiCel emisjiposzerzenie kanałów dystrybucji, marketing, zwiększenie skali produkcji
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.macoswsobie.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Mój dzisiejszy tekst będzie krótki jak dokument ofertowy Hemp & Brew. W nim znajdziemy jedynie podstawowe dane o spółce i informacje, które muszą być zamieszczone, np. cele emisji czy czynniki ryzyka. Szkoda, bo liczyłem na to, że chociaż tam znajdę coś, co mnie zachęci do inwestycji.

Na stronie emisji nic takiego nie znalazłem. Marketingowe slogany w stylu:

  • unikalna w skali kraju technologia infuzji emulsją CBD

  • efekt synergii pomiędzy Browarem Tarnobrzeg i Kanopio Trade

  • doświadczony i otwarty na innowacje zespół

  • dynamicznie rosnący rynek produktów CBD

  • innowacje produktowe i jedyne w Polsce i Europie piwo z CBD

  • zaplecze technologiczne partnerów

to trochę za mało, by uzasadnić wycenę spółki na bardzo wysokim poziomie. Szkoda, że nie udostępniono nam szczegółów, w jaki sposób wyceniono firmę.

Wycena Hemp & Brew

Spółkę wyceniono na poziomie 25 mln zł (pre-ipo dla ceny emisyjnej akcji serii B). W przypadku pełnego sukcesu emisji, wycena wzrośnie do poziomu ponad 31 mln zł! Mimo szczerych chęci, nie umiałbym w żaden sposób uzasadnić taką wartość firmy.

Zajrzyjmy do jej finansów. Obecny emitent powstał w tym roku poprzez wniesienie aportem majątku spółki Hemp&Brew sp. z.o.o. Działalność operacyjna w poprzedniej formie prawnej ruszyła w 2020 roku. Czy spółka może pochwalić się już czymś spektakularnym, co w jakiś sposób uzasadniłoby wycenę?

Bilans

Z racji krótkiego czasu od założenia firmy, jej bilans jest prosty. Suma bilansowa wynosi 500 tysięcy złotych. Po stronie aktywnej jest to „wartość firmy”, w pasywach – kapitał własny.

Tu już zapala się pierwsza lampka ostrzegawcza. Z bilansu wynika, że spółka z o.o. została wyceniona na 500 tysięcy złotych. Skoro jedynym aktywem obecnego emitenta jest właśnie ta spółka to dlaczego wyceniony jest on na 25 mln zł???

A warto zdać sobie sprawę z faktu, że ta wycena na poziomie 500 tysięcy złotych i tak jest wyższa niż wartość majątku spółki z o.o. Na koniec ubiegłego roku suma bilansowa firmy wniesionej aportem wynosiła zaledwie 146 tysięcy złotych. Jednocześnie była ona zadłużona na prawie 100 tys. zł.

Patronite

Bilansowa wartość firmy wynosiła 47 tysięcy złotych. Według danych sprzed kilku miesięcy spółka dysponowała symbolicznym majątkiem w postaci około 30 tys. zł gotówki oraz niewielkimi zapasami i należnościami. Czy to uzasadnia wycenę na poziomie 25 mln zł?

Rachunek zysków i strat

Na stronie emisji w zakładce „dokumenty” możemy znaleźć rachunek zysków i strat za okres od września 2020 do grudnia 2021. Jest więc to okres dłuższy niż rok. I w tym okresie sprzedaż wyniosła zaledwie 251 tysięcy zł. Koszty działalności były wyższe, przez co spółka poniosła ponad 52 tys. zł straty.

Wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby nie fakt, że koszty wynagrodzeń w podanym okresie wyniosły równe 0 zł. Czy już po emisji akcji i pozyskaniu sporej kwoty od inwestorów firma nadal nie będzie nikogo zatrudniać i wypłacać wynagrodzeń?

Synergia

Nie sądzę też, aby wycenę miał uzasadnić fakt synergii z Browarem Tarnobrzeg czy czeską spółką Kanopio Trade. Nie wiem na ile ta druga firma jest czeska a na ile polska. Czesi mogą kojarzyć się niektórym z branżą CBD. I przeglądając stronę emisji miałem wrażenie, że emitent chce uderzyć w ten „sentyment”. Szczegółowa lektura strony emisji dostarcza jednak informacji, że Kanopio Trade to spółka zarejestrowana w Czechach, ale z polskim zarządem i polskimi udziałowcami. To jednak oczywiście żaden zarzut. Wiadomo, że z różnych powodów Polacy zakładają firmy w Czechach. I bardzo dobrze.

Co do Browaru Tarnobrzeg – to kolejny „partner” obecnego emitenta, który został założony przez właścicieli Hemp & Brew. W e-krs nie ma jeszcze danych finansowych browaru za ubiegły rok. W 2020 roku nie osiągnął on jednak jakiegoś oszałamiającego wyniku.

Przy rocznej sprzedaży na poziomie 285 tys. zł zarobił on…. 7 tys. zł. Jego kapitały własne wynosiły 218 tys. zł a cała suma bilansowa niewiele przekraczała 400 tys. zł. Przy jednoczesnym zadłużeniu na poziomie około 200 tys. zł.

Cele emisji

Spora część pozyskanych środków ma iść na takie cele jak:

  • Zakup dodatkowych zbiorników produkcyjnych

  • Poszerzenie portfolio i zwiększenie ilości wolumenów produkcyjnych

  • R&D nowych produktów.

Są to więc cele, na których skorzystają inne spółki obecnych właścicieli Hemp & Brew. Na powyższe ma zostać przeznaczone 1,5 mln zł – dużo więcej niż wynosi majątek Browaru Tarnobrzeg.

Pozostała pozyskana kwota pójdzie m.in. na współpracę z influencerami czy „działania wizerunkowe”. Będzie więc tu konkurować z wieloma innymi firmami z branży, m.in. z holdingiem Palikota i Wojewódzkiego. Wśród celów znajdziemy też m.in. „rozbudowę zespołu sprzedażowego”. Czyli już wiemy, że koszty wynagrodzeń jednak nie będą zerowe 🙂 Ciekawe też, czy ten zespół sprzedażowy będzie działać tylko na rzecz Hemp & Brew czy też na rzecz innych spółek obecnych właścicieli emitenta.

Podsumowanie

Na tym chyba skończę. Mam tu do czynienia z tym typem emisji, którego najbardziej nie lubię. Modna branża wśród inwestorów, ale jednocześnie bardzo konkurencyjna. Spółka chce od inwestorów jak najwięcej na zasadzie „ile się da a cele się znajdą”.

Widzimy, że do tej pory wyniki sprzedaży były kiepskie i bez emisji Hemp & Brew ma niewielkie szanse dynamiczny rozwój. Nie dysponuje bowiem wymaganymi do tego środkami. Pieniądze mają dać inwestorzy, ale w zamian dostaną niewielki udział w spółce.

Nie sądzę, aby Hemp & Brew stał się jakimś gigantem rynkowym. To będzie według mnie po prostu niszowa firma. A taka nie powinna być wyceniona na ponad 30 mln zł (licząc po emisji).

Jeszcze gorzej będzie wyglądała sytuacja w przypadku tylko częściowego powodzenia oferty – np. po zebraniu 300-400 tys. zł. Będę wtedy szczerze współczuć osobom, które kupią akcje. Taka kwota nie wystarczy bowiem na jakiś skokowy rozwój firmy a obecny majątek i wyniki w żaden sposób nie uzasadniają wyceny.

Na koniec tradycyjnie odsyłam na stronę emisji. Zachęcam do własnej analizy oferty i podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę