Skra Częstochowa myśli o Ekstraklasie i sprzedaje akcje

Skra Częstochowa myśli o Ekstraklasie i sprzedaje akcje

9 listopada, 2022 0 przez Crowdnews.pl

Mamy kolejny klub w crowdfundingu. Tym razem akcje sprzedaje Skra Częstochowa. Niestety znowu mamy raczej do czynienia z kupnem cegiełki niż inwestycją.

Emisja akcji Skra Częstochowa

EmitentEmitentKlub Sportowy Skra Częstochowa
BranżaBranżaklub sportowy
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany24,72%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 5,1 - 6,4 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna0,51 zł - akcje serii B
0,64 zł - akcje serii C
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji784 314 akcji serii B
2 500 000 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 20.12.2022
Cel emisjiCel emisjinakłady inwestycyjne na stadionie
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.ks-skra.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Emisja akcji klubu sportowego nie jest czymś nowym dla rynku crowdfundingu w Polsce. Wystarczy przypomnieć oferty Startu Gniezno, Stomilu Olsztyn, Grono Zielona Góra, Elany Toruń i oczywiście Wisły Kraków. Przy okazji tych kampanii powtarzałem, żeby emisje traktować jako pomoc finansową a nie inwestycję, na której zarobimy. Sam kupiłem akcje Elany Toruń i nie zdziwiłem się, gdy klub popadł w poważne tarapaty. 

Tak samo teraz uważam, że trwająca na platformie Beesfund emisja akcji Skry Częstochowa jest świetną okazją dla kibiców tego klubu, ale okazją do wsparcia a nie zysku. Jeśli ktoś myśli o zyskach to (moim zdaniem) powinien poszukać ich gdzie indziej.

Zdziwiłem się bardzo pytaniu, które zadano na stronie emisji – „Przewidują Państwo dywidendy dla inwestorów?”. Mógłbym postawić duże pieniądze na to, że dywidend nie będzie i już tłumaczę dlaczego.

Skra Częstochowa – wycena

Zacznę od wyceny. Biorąc pod uwagę zaproponowane ceny emisyjne (od 51 do 64 groszy), klub wyceniono na od 5,1 do 6,4 mln zł. Na stronie emisji w zakładce dokumenty znajdziemy wycenę sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego. Metodą DCF wycenił on emitenta na 3,3 mln zł. Już teraz widzimy, że cena emisyjna jest sporo wyższa do tej wyceny. 

A ja i tak uważam, że wycena ta jest mocno zawyżona – oczywiście z mojego punktu widzenia. Pomijam fakt, że została ona sporządzona rok temu przy całkiem innym otoczeniu rynkowym. Nawet niewielka zmiana takich parametrów jak koszt pozyskania kapitału mocno wpływa na końcowy wynik. A wszyscy wiemy jak bardzo w ostatnich miesiącach wzrosły koszty kredytów, co ma przełożenie na niższe wyceny firm. A takich parametrów używanych w wycenie jest sporo.

Najprostsza definicja mówi, że akcja jest warta tyle ile ktoś inny chce za nią zapłacić. Ale skąd ktoś inny wie ile powinien zapłacić za akcje? Z pomocą przychodzi inna definicja. Akcja jest warta tyle ile wyniosą wszystkie przyszłe dywidendy (oczywiście zdyskontowane). Dywidenda, którą otrzymamy jutro jest warta zdecydowanie więcej niż ta, którą otrzymamy za 2-3 lata. Przy wysokich stopach procentowych liczą się tylko dywidendy, które będą wypłacone w najbliższych latach.

Dywidendy w Skrze Częstochowa

A ile możemy się spodziewać dywidend od obecnego emitenta? Skra Częstochowa chwali się, że jako jeden z nielicznych klubów piłkarskich osiąga zyski netto. 

W ciągu ostatnich lat regularnie odnotowujemy niewielki zysk, co w świecie polskiej piłki nożnej nie jest często spotykaną sytuacją.

Patronite

– czytamy na stronie emisji.

Z wymienionej wyżej wyceny rzeczoznawcy wynika, że spółka planuje również zyski netto w kolejnych latach. Dlaczego więc nie wierzę w dywidendę? Odpowiedzi dostarcza nam szczegółowa analiza rachunku wyniku.

Wyniki

W ubiegłym roku Skra Częstochowa osiągnęła 2,2 mln zł przychodu i 116 tys. zł zysku netto. Rok wcześniej było to 1,2 mln zł przychodu i 542 tys. zł zysku. Problem w tym, że zysk netto był zasługą otrzymywanych dotacji. Wynik na sprzedaży był zdecydowanie pod kreską.

I sytuacja nie zmieni się w kolejnych latach. Do 2026 roku zysk netto ma rosnąć do 484 tys. zł, ale dotacje w każdym roku mają wynieść według prognozy pow. 1 mln zł. Zastanówmy się – czy samorząd (lub ktokolwiek inny) będzie dotował klub sportowy po to, aby ten wypłacał zyski dla swoich właścicieli? 

Pamiętajmy też, że idą trudne czasy dla firm i samorządów. Klubom sportowym, które żyją z dotacji może być ciężko związać koniec z końcem.

Skra Częstochowa w Ekstraklasie?

Na tym mógłbym skończyć mój komentarz, ale napiszę jeszcze o ewentualnym awansie do Ekstraklasy. 

Celem numer 1 który stawiamy przed sobą na najbliższe lata jest wejście drużyny Skry Częstochowa do Ekstraklasy. Wierzymy że jest to możliwe – rok temu pokazaliśmy że jesteśmy w stanie wygrywać i wywalczyliśmy awans do Fortuna 1 Ligi.

Głównym czynnikiem powstrzymującym Klub przed dalszym rozwojem są problemy infrastrukturalne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której Miejski Stadion Piłkarski w Częstochowie będący naszym stadionem domowym, będzie spełniał wymogi licencyjne, a tym samym umożliwi nam walkę o awans do PKO BP Ekstraklasy.

– czytamy na stronie emisji.

Obawiam się, że ewentualny awans do najwyższej klasy rozgrywek mógłby być większym zagrożeniem niż szansą. Wiele klubów przestało istnieć z powodu kosztów, jakie musiały ponieść po awansie do wyższej ligi.

Budżety

W poprzednim sezonie najwyższym budżetem w Ekstraklasie pochwalić się mogła Legia Warszawa (124 mln zł). Najbiedniejszy klub – Warta Poznań – posiadał budżet na poziomie 10 mln zł. W jaki sposób Skra Częstochowa chciałaby rywalizować z takimi zespołami? Na pewno byłoby to bardzo trudne zadanie. Nie wiem czy udałoby się pozyskać na tyle duże fundusze.

Jak na razie jednak awans Skrze nie grozi. W połowie sezonu zajmuje przedostanie – 17. miejsce w Fortuna 1. Lidze. Zamiast awansu będzie walka o utrzymanie. Ewentualny inwestor powinien więc wziąć pod uwagę ryzyko spadku z ligi i konsekwencji z tym związanych (odejście kibiców i sponsorów, obcięcie dotacji). 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym tekstem nie zniechęciłem nikogo do kupna akcji Skry Częstochowa. Chciałem tylko, aby potencjalny inwestor zdawał sobie sprawę z faktu, że mimo osiąganych regularnie zysków przez spółkę, na dywidendę w tym przypadku są niewielkie szanse. 

Warto jednak wesprzeć klub – szczególnie jeśli jest się jego kibicem. Szczegóły na stronie emisji.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę