Krótka analiza oferty Śląskiej Grupy Kapitałowej

Czy warto kupić akcje Śląskiej Grupy Kapitałowej?

Spółka oferuje blisko 384 tysiące akcji po cenie emisyjnej 5,21 zł za akcję. Maksymalna kwota zbiórki wyniesie 2 miliony złotych a nowi akcjonariusze mogą objąć do 25% podwyższonego kapitału spółki.

Dotychczas Śląska Grupa Kapitałowa wyemitowała 1.151.600 akcji, co przy proponowanej cenie emisyjnej daje wycenę biznesu na poziomie 6 milionów złotych. To sporo biorąc pod uwagę, że spółka (wcześniej jako sp. z o.o.) działa od 2016 roku a jej kapitał akcyjny wynosi poniżej 1,2 mln złotych.

Oferujący akcje sugerują więc, że firma urosła ponad 5-krotnie przez 4 lata. Wzrost imponujący, ale czy tak rzeczywiście było? Branża nieruchomości przynosiła zyski w ostatnich latach, ale chyba nie aż tyle żeby argumentować taką wycenę emitenta.

Do szczegółowych wyników spółki nie będę się odnosił – emitent nie publikuje ich na stronie emisji, dlatego ja również nie czuję się uprawniony do ich publikacji. Są dostępne po osobistym kontakcie ze spółką.

W dokumencie ofertowym zamieszczono bilans spółki z o.o. (poprzednia forma prowadzonej działalności) za 2017 i 2018 rok. Wygląda to bardzo słabo. Na koniec 2018 roku księgowa wartość firmy wynosiła zaledwie 35.205 zł. Ponad 80% majątku firmy to należności od klientów a firma nie posiadała żadnych aktywów trwałych.

Moje wątpliwości budzi też ciekawostka z dokumentu ofertowego (to zawsze obowiązkowa lektura przed kupnem akcji!). Obecny Prezes Zarządu objął 319.800 akcji spółki wkładem niepieniężnym w postaci samochodu osobowego marki Audi R8 5.2 Quattro o wartości 319.800 zł. Samochód użytkowany jest w chwili obecnej przez… Prezesa. Trzeba przyznać, że układ idealny. Prezes nadal jeździ bardzo fajnym samochodem a koszty użytkowania (przy tej klasie samochodu niemałe) ponosi spółka.

Czytaj też:   Czy warto kupić akcje Mentzen SA?

Kolejne 31.600 zł kapitału akcyjnego objęte zostało kolejnym samochodem – tym razem Porsche Cayenne (rok produkcji 2003).

Rozumiem, że prezes firmy z branży nieruchomości nie chce jeździć starym Daewoo Tico, ale razi mnie użytkowanie na koszt spółki (a więc i mój, gdybym objął akcje) samochodu za 320 tysięcy. Te pieniądze można by przeznaczyć na zakup kawalerek do remontu i sprzedaży – bo tym właśnie zajmuje się emitent.

Cele emisji

Śląska Grupa Kapitałowa działa na terenie Górnego Śląska. Główną działalnością jest zakup mieszkań, ich remont i odsprzedaż z zyskiem. Branża bardzo ciekawa, do tej pory perspektywiczna.

Celem emisji jest zakup kawalerek do remontu lub w dobrym stanie do dalszej odsprzedaży oraz zakup mieszkań wielopokojowych z przeznaczeniem na wynajem pokojów studenckich.

Nie podzielam zdania niektórych, że nieruchomości to jedna z najpewniejszych inwestycji. Spółka pokazała do tej pory, że zna branżę i potrafi to przekuć na generowanie dochodów, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Epidemia koronawirusa może dotknąć branżę nieruchomości w bardzo dotkliwy sposób. Nie znamy jeszcze skutków jakie epidemia przyniesie gospodarce, ale spowolnienie, obniżki wynagrodzeń, zwolnienia już są faktem. Czy w takiej sytuacji można liczyć na wzrost rynku? Osobiście obawiam się zapaści. Może pojawić się sporo bardzo tanich ofert od osób, które tracą pracę, mają problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów. W takiej sytuacji spółce ciężko będzie generować dochody. W czarnym scenariuszy okaże się, że firma zostaje z kupionymi i wyremontowanymi mieszkaniami, których nikt nie chce kupić. A bieżące koszty ponosić trzeba. Obym się mylił, ale jest to realny scenariusz.

Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę

Przedstawiłem czarny (ale jak zaznaczyłem realny) scenariusz i moje wątpliwości co do oferty. To nie oznacza, że zniechęcam do inwestycji. Polecam kontakt z emitentem, zapoznanie się z dokumentem ofertowym, danymi finansowymi i samodzielną analizę.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, że dotychczas obejmowane akcje (przez założycieli) są uprzywilejowane co do liczby głosów na walnym i co do wysokości dywidendy. To kolejny minus oferty tej ciekawej (przyznaję) spółki.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby. To są Twoje pieniądze i to Ty poniesiesz konsekwencje inwestycji.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook