Szybkie spojrzenie na emisję FCapp

Szybkie spojrzenie na emisję FCapp

5 września, 2022 0 przez Crowdnews.pl

Jeszcze przez 3 dni można zapisać się na akcje spółki FCapp, która prowadzi emisję przy wsparciu platformy Emiteo. Czy warto zainwestować w piłkarską aplikację?

Emisja akcji FCapp

EmitentEmitentFCapp SA
BranżaBranżaaplikacja sportowa
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2 mln zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany14,29%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 12 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna120 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji16.667 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 07.09.2022
Cel emisjiCel emisjirozwój aplikacji, zwiększenie bazy użytkowników, ekspansja na nowe rynki, marketing i kapitał zapasowy
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.fcapp.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Bardzo długo zwlekałem z podzieleniem się moimi wnioskami po lekturze strony emisji i dokumentu ofertowego FCapp. Powodem jest to, że tak naprawdę zbyt dużo nowego nie wniosę. Zostałem jednak wywołany do tablicy i poproszony o moja ocenę, stąd ten wpis. 

O samej spółce rozpisywać się nie będę. Zrobiłem już to w poprzednich tekstach dotyczących emitenta:

Najwięcej oczywiście dowiedzieć się można ze strony emisji i dokumentu ofertowego. To lektury obowiązkowe dla potencjalnego inwestora. 

Parametry emisji

W trwającej przy wsparciu platformy Emiteo ofercie inwestorzy mogą objąć 16.667 akcji serii B po cenie emisyjnej 120 zł. Do tej pory spółka wyemitowała 100.000 akcji, które objęli założyciele. Widzimy więc, że na potrzeby emisji FCapp wyceniono na 12 mln zł a nowi inwestorzy obejmą maksymalnie 14,29% podwyższonego kapitału. 

Do tej pory emisja cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Ponad 60 osób zainwestowało 1.047.600 zł, co jest według mnie świetnym wynikiem na trudnym obecnie rynku.

Wycena FCapp

Właśnie temat wyceny spółki spowodował, że zwlekałem z podzieleniem się moimi wnioskami. Sam nie wiem co sądzić o ofercie. Produkt spółki – piłkarska aplikacja – bardzo mi się podoba i uważam, że ma spore szanse na rynkowy sukces. To chyba jeden z lepszych biznesowych pomysłów w ostatnim czasie na rynku crowdfundingu udziałowego.

Rynkowy sukces nie oznacza jednak automatycznie zysku z akcji. Ważne jest przecież za ile te akcje kupujemy. A w przypadku FCapp trudno teraz rzetelnie ocenić czy czasem nie przepłacamy za akcje. Nie jesteśmy w stanie porównać historycznych wyników (bo tych jeszcze nie ma) ani przeanalizować bilansu. Płacimy za pomysł i szanse na rynkowy sukces w przyszłości. 

Czy warto kupić akcje FCapp?

W odpowiedzi na pytanie „Czy warto kupić akcje” pomóc nam może „Raport z oszacowania godziwej wartości rynkowej przedsiębiorstwa”, który został dołączony do dokumentu ofertowego. Duży plus dla emitenta za udostępnienie tego dokumentu. Na pewno warto się z nim zapoznać, ale trzeba pamiętać o dwóch istotnych rzeczach.

Patronite

Po pierwsze – oszacowanie wartości firmy sporządzone zostało na podstawie prognoz. Nie muszę tłumaczyć z jakim ryzykiem się to wiąże. Wieloletnie prognozy dla startującego dopiero projektu to trochę wróżenie z fusów.  

Po drugie – autorem wyceny jest jeden z głównych udziałowców firmy. Nie rozumiem więc tekstu ze strony nr 6 opracowania, gdzie czytamy o niezależności: „Wykonawca nie jest powiązany ze Spółką związku z tym ma pełną zdolność świadczenia niezależnych usług z zakresu wyceny przedsiębiorstw” (pisownia oryginalna). 

Prognoza

Załóżmy jednak, że przedstawione przez spółkę prognozy się sprawdzą. W przypadku pełnego sukcesu oferty firma osiągnie wycenę 14 mln zł – więcej niż prognozowane przychody w 2025 roku. Dla jasności – nie mówię o zyskach, ale przychodach i to dopiero za ponad 3 lata! 

To właśnie w 2025 roku spółka prognozuje ponad 6 mln zł zysku. I gdyby się to sprawdziło to wtedy osiągane wyniki będą uzasadniały wycenę na poziomie 14 mln zł (wtedy nawet dużo wyższą). Prognoza wyników za 2024 roku też mogłaby obronić cenę emisyjną i wycenę – 6,2 mln zł przychodu i 1,3 mln zł zysku. Tyle tylko, że mamy fundamentalne pytanie – na ile prognoza jest realna. 

Doskonale wiemy, że w każdej emisji crowdfundingowej emitenci pokazują projekcje wyników, w których słupki przyszłej sprzedaży i zysków pną się do nieba. Zaplanować jest łatwo – trudniej to zrealizować. Przychody FCapp w 2023 roku mają wzrosnąć o 466%, w 2024 roku o 221%, w 2025 roku o 126% a w 2026 roku o 75%. 

Nowe rynki

Taki dynamiczny rozwój możliwy będzie pod warunkiem zdobywania nowych rynków, co zresztą jest największym celem trwającej emisji. Obawiam się jednak, że spółka może nie doszacować kosztów ekspansji. W każdej chwili pojawić się może też konkurencja. Kolejna wątpliwość – na stronie emisji czytamy, że z aplikacji korzysta już kilkanaście tysięcy użytkowników. Świetny wynik, ale w rachunku wyników jeszcze nic z tego nie wynika. Przychody są symboliczne i nie wiadomo jaka część z użytkowników będzie skłonna korzystać z płatnych opcji. 

Nie zapominajmy o jeszcze jednym istotnym zagrożeniu. Emisji akcji zbliża się do końca. Do tej pory spółka pozyskała niewiele ponad połowę planowanych środków (co jak już wspominałem, i tak jest dobrym wynikiem). Brakujący 1 mln zł spowodować może jednak konieczność sięgnięcia po drogie zewnętrzne finansowanie lub spowolnienie rozwoju firmy. Wtedy prognoza wyników może dość istotnie się zmienić i oczywiście w znaczny sposób wpłynąć na zmniejszenie wyceny.

Podsumowanie

Moim zdaniem FCapp to jeden z najciekawszych emitentów w ostatnich miesiącach. Typowa emisja crowdfundingowa – bardzo ciekawy produkt, wczesny etap rozwoju, duże ryzyko inwestycyjne.

Myślę, że wycena jest w tej chwili „trochę” przesadzona. 120 zł za akcję spółki będzie uzasadnione za jakieś 3 lata – i to jeśli prognozy zostaną zrealizowane. A my mamy tyle zapłacić już teraz.

Dlatego nie zainwestowałbym w projekt znacznych środków, tym bardziej, że nie widzę deklaracji szybkiego wejścia na giełdę. Jest to jednak na tyle interesujący projekt, że jakiejś małej inwestycji można chyba jednak dokonać. Oczywiście po wcześniejszej dokładnej lekturze dokumentu ofertowego. 


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Karmnik z emisją na Emiteo.pl