Uwaga! Akcja Złota S.A. powraca z emisją akcji

Uwaga! Akcja Złota S.A. powraca z emisją akcji

30 listopada, 2020 0 przez Maciejka

We wrześniu opisywałem ofertę spółki Akcja Złota S.A. Tak źle przygotowanej emisji wcześniej nie było. Ostatecznie do podwyższenia kapitału nie doszło – podobno dzięki interwencji KNF. Teraz jednak spółka wraca ze swoimi akcjami. Czy ktoś się skusi?

Emisja Akcja Złota S.A.

Jeśli nie czytaliście tamtego tekstu to gorąco zachęcam – Akcja Złota – czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Przypomnę, że tamta emisja wzbudziła liczne kontrowersje. Jak opisywałem – spółka sama się pogubiła w ilości akcji, które chce wyemitować. Niezbędne dokumenty, takie jak dokument ofertowy czy uchwały walnego zgromadzenia, sporządzone były z licznymi błędami.

Dodatkowo wycena emitenta była kuriozalna. Dopiero co powstałą firmę wyceniono na ponad 57 mln zł, choć dysponowała kwotą zaledwie 25 tys. zł. Jedyny akcjonariusz objął akcje po 40 groszy i uchwalił emisję kolejnych papierów – już po 229 złotych. Nic nie tłumaczyło wzrostu wartości firmy aż o ponad 57.000%.

Nie tylko mi tamta emisja akcji się nie spodobała. Bez żadnego wyjaśnienia oferta została wstrzymana krótko po napisaniu mojego tekstu. Podobno stało się to dzięki interwencji Komisji Nadzoru Finansowego.

Powrót Akcja Złota S.A.

Spółka nie zrezygnowała jednak z planu kupna luksusowego apartamentu za pieniądze „inwestorów”. W październiku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło nowa emisję. Parametry oferty niewiele różnią się od tamtej – wstrzymanej z niewiadomego (oficjalnie) powodu.

Czytaj też:   Jak sobie radzi BeeIN (dawny Sunday Energy)?

Praktycznie jedyna różnica jest taka, że tym razem „inwestorzy” zapisywać się będą na warranty. Papiery te upoważniać będą do objęcia akcji serii B po cenie emisyjnej równej nominalnej, czyli 40 groszy.

Parametry oferty

Jeden warrant wyceniony został na 229 złotych – tyle samo ile miały kosztować akcje w wrześniowej ofercie. Wycena firmy więc również się nie zmieniła i wynosi ponad 57 mln zł.

Zapisy na warranty rozpoczną się – no właśnie nie wiem kiedy. Inna informacja pojawia się na stronie internetowej a inna w mailingu od spółki.

Patronite
Akcja Złota S.A. - termin subskrypcji

Akcja Złota S.A. – termin subskrypcji według strony internetowej

Akcja Złota S.A. - termin subskrypcji

Akcja Złota S.A. – termin subskrypcji według mailingu przysłanego przez emitenta

Ofertę podzielono na 4 etapy. Najpierw przedmiotem emisji jest 4.562 warrantów o łącznej wartości 1.044.698 zł. Według spółki koszt zakupu pierwszego apartamentu wyniesie 3,56 mln zł, dlatego nabycie stanie się możliwe po zakończeniu 4 etapu emisji. Planowane jest to na koniec 2021 roku.

Możliwość zbycia akcji

Spółka nie planuje giełdowego debiutu. Na stronie internetowej podaje, że wyjście z „inwestycji” możliwe będzie po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

Akcja Złota S.A. - sprzedaż akcji

Niestety zabrakło dość istotnej informacji. Posiadacze warrantów będą uprawnieni do objęcia akcji imiennych serii B. A statut spółki przewiduje, że zbycie akcji imiennych wymaga zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Jak widać – nie będzie to wcale tak proste jak podaje emitent. Trzeba też pamiętać, że walne zgromadzenia nie odbywają się zbyt często – czasami tylko raz w roku.

Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć

Certyfikat posiadania akcji

Inna informacja wprowadzająca w błąd to zapowiedź przysłania dokumentu akcji w postaci materialnej.

Akcja Złota S.A. - imienny certyfikat

Jak wiadomo, od marca wchodzą w życie przepisy o obowiązkowej materializacji akcji. Czyżby spółka Akcja Złota S.A. nie słyszała jeszcze o nowych przepisach? Emitent może co prawda przysłać pamiątkowy certyfikat, ale w żaden sposób nie będzie on dowodem posiadania akcji.

Podsumowanie

Zawsze staram się być ostrożny w ocenach emisji. W każdej spółce może być jakiś ukryty potencjał. Trudno mi jednak wyobrazić sobie taki potencjał w Akcja Złota S.A. Firma już teraz jest wyceniona na ponad 57 mln zł a pierwszy apartament zakupiony zostanie dopiero za pieniądze wniesione przez „inwestorów”.

Po emisji wycena wzrośnie do ponad 61 mln zł a jedynym wartościowym majątkiem będzie apartament o wartości 3,56 mln zł. Co musi się stać, żeby realna wartość firmy wzrosła do poziomu obecnej wyceny? Kiedy spółka zacznie zarabiać, skoro jak pisałem w poprzednim tekście nawet przez kilka lat „inwestorzy” będą korzystać z apartamentu za darmo?

Osobiście bałbym się nawet podać spółce swoich danych niezbędnych do zakupu warrantów i akcji. Za dużo niejasności i błędów. W dodatku emitent ma siedzibę w „wirtualnym biurze”. Jakby coś nie grało to nie mam nawet gdzie wyjaśnić problemu.

Dla mnie nie jest to inwestycja, ale „inwestycja”. Jeśli jesteś innego zdania to zachęcam do zapoznania się z dokumentacją. Wcześniej jednak przeczytaj jeszcze raz mój tekst Akcja Złota – czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Czytaj też:   "Ciekawa" odpowiedź Greyhound Candle

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us: