VeCube na platformie Findfunds

VeCube na platformie Findfunds

21 marca, 2023 0 przez Crowdnews.pl
Na platformie Findfunds pojawiła się możliwość inwestycji w udziały VeCube. Wygląda na ofertę dla dużych optymistów i ryzykantów.

Emisja VeCube

crowdfundingowe emisjeEmitentVeCube sp. z o.o.
BranżaBranżaprodukcja gier
Kwota emisjiKwota zbiórki200.000 - 1.500.000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowanydo 16,67%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 7,5 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna1.250 zł za udział
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych udziałówdo 1200 udziałów
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 19.05.2023
Cel emisjiCel emisjizabezpieczenie kapitału na powiększenie zespołu oraz produkcję
platforma crowdfundingowaStrona emisjihttps://findfunds.pl/kampania/?id=160
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Niestety pozytywnej niespodzianki nie było. Trwająca oferta spółki VeCube wygląda jak kalka wcześniejszych kampanii na platformie FindFunds. Mamy możliwość zainwestowania w producenta gier, który przedstawia bardzo ambitne prognozy. Już w tym roku ma się pojawić dochód a w 2025 roku dochód ma przekroczyć 10 mln zł przy 13 mln zł przychodu. Rentowność wręcz kosmiczna, w dodatku już w przyszłym roku VeCube ma znaleźć się na rynku NewConnect.

 


 

Tyle tylko, że jak prześledzimy sobie wcześniejsze oferty na tej platformie to powinniśmy z bardzo dużą rezerwą podejść do tych zapowiedzi. Jednym z udziałowców emitenta jest fundusz Flash Ventures. Na stronie flashventures.pl/portfolio/ możemy zapoznać się z portfolio podmiotu. Wiele z nazw jest znajoma crowdfundingowym inwestorom. To wcześniejsi emitenci. W większości spółki te już dawno miały zadebiutować na NewConnect, ale poza nielicznymi wyjątkami dotąd nie złożyły nawet wniosku o dopuszczenie akcji do obrotu. Obawiam się, że tu będzie podobnie. Emitent działa jako spółka z o. o. i sam proces przekształcenia w spółkę akcyjną potrwa. Nie mówiąc już o pracach nad giełdowym debiutem. Po prostu nie wierzę w pojawienie się VeCube na NewConnect w przyszłym roku. Ale to moja prywatna opinia.

Inne emisje

Warto przypomnieć sobie mój tekst sprzed kilkunastu miesięcy – Inwestycja w kota walczącego z opętanymi ogórkami mnie nie przekonuje. Opisywałem tam dwie inne emisje z FindFunds. Pisałem wtedy:
Kolejną cechą wspólną wielu emitentów z FindFunds jest bowiem niedawna zmiana nazwy i branży. Cypher Lynx jeszcze w marcu tego roku nazywał się Deerfield Investments i w przedmiocie działalności miał wpisane „pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności”. West Wind Games również przeszedł metamorfozę. Do czerwca tego roku spółka nazywała się West Wind (bez członu Games) i według PKD zajmowała się „wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek”. Zmiany nie dotyczyły jedynie nazwy firm i przedmiotu działalności. Zmieniły się zarządy i udziałowcy. Obecnie współudziałowcem obu omawianych spółek jest m.in. Flash Ventures sp. z o.o. (…)
Ostatnie dostępne sprawozdanie Cypher Lynx zostało sporządzone w grudniu 2020 roku i dotyczyło okresu od X 2019 do IX 2020 roku. Wtedy spółka nosiła jeszcze poprzednią nazwę i nie posiadała praktycznie żadnego majątku. (…) Wartość aktywów to zaledwie 6,8 tys. zł – głównie środki pieniężne. Zadłużenie było większe i wynosiło ponad 10 tysięcy zł. Oznacza to, że kapitały własne były ujemne. Cały posiadany majątek był niewystarczający do spłaty zadłużenia. Firma nie prowadziła działalności operacyjnej i osiągnęła niewielką stratę netto.

Jak to wygląda w VeCube?

Zakładka „dokumenty” na stronie kampanii jest bardzo skromna – znajdziemy tam tylko aktualny wyciąg z KRS i prezentację spółki. Na stronie emisji możemy przeczytać:
VeCube Sp. z o.o. to studio założone w 2016 r., które zajmuje się tworzeniem gier komputerowych o tematyce horror, survival i przygodowych. Obecnie jest w trakcie realizacji jednocześnie dwóch projektów. Jeden z nich to projekt autorski, natomiast drugi jest zleceniem zewnętrznym od zaprzyjaźnionej spółki. (…) Cały zespół obecnie liczy 9 osób. Główną wartością Naszej Spółki jest tworzenie projektów najwyższej jakości. Staramy się, aby były one w 100% dopracowane.
Nigdzie nie znajdziemy dotychczasowych wyników emitenta, a byłem ich bardzo ciekawy skoro studio działa od 2016 roku. Zajrzałem więc do eKRS i moje przypuszczenia się potwierdziły. Trwająca oferta VeCube to „kopiuj-wklej” poprzednich kampanii.

Wyniki VeCube

W KRS ostatnie dostępne sprawozdanie finansowe jest za 2021 rok. Emitent osiągnął wtedy 55 tys. zł (słownie: pięćdziesiąt pięć tysięcy) przychodu ze sprzedaży produktów. Rok wcześniej było to okrągłe zero. Koszty były wyższe – spółka miała więc stratę, która na szczęście nie była duża. Zasługa w tym dość skromnych wydatków na wynagrodzenia – poniżej 41 tysięcy zł. Obawiam się, że skoro firma chwali się 9-osobowym zespołem to już po emisji koszty te będą sporo wyższe. Kapitał własny wynosił 271 tys. zł i to, że był dodatni wynika z dokapitalizowania spółki przez wspomniany fundusz. Rok wcześniej była to, jak niektórzy nazywają, „wydmuszka” – firma bez majątku, bez przychodu, z kapitałem udziałowym 5 tysięcy złotych. Nie rozumiem więc używania na stronie emisji tekstów, które sugerowałyby, że emitent produkuje gry od 7 lat.

Wyciąg z KRS

Warto przejrzeć nie tylko aktualny wyciąg z KRS, który zaprezentowany został przez emitenta, ale prześledzić zmiany, jakie w firmie zachodziły. Okazuje się, że mamy tu dokładnie taką samą sytuację, jak w innych opisywanych przeze mnie ofertach z FindFunds. Jeszcze w 2021 roku emitent nazywał się AURUM TEAM, miał siedzibę w innym mieście, innych udziałowców i działał w innej branży. Fundusz Flash Ventures wraz z jedną osobą fizyczną nabyli „pustą” spółkę, dokapitalizowali ją kwotą 300 tys. zł (w tym połowa to aport, prawdopodobnie poniesione do tej pory nakłady na produkcję gry), zmienili profil działalności i teraz przeprowadzają sprzedaż nowych udziałów, wyceniając ją na 7,5 mln zł.

Podsumowanie

Czy warto zainwestować? Każdy musi sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. Ja uważam, że nie. Wycena opiera się jedynie na bardzo ambitnych prognozach na przyszłe lata. A dobrze wiemy, że te prognozy w 99% się nie sprawdzają. W dodatku poprzednie oferty pokazały, że debiut może nie nastąpić nawet w ciągu kilku lat (o ile do niego dojdzie). Nie odbieram jednak szans na sukces. ktoś kto lubi ponosić większe ryzyko, może spróbować szczęścia. Warto jednak wziąć pod uwagę wszelkie zagrożenia, a tych tu nie brakuje.
Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Co z tym debiutem MPWiW na giełdzie?