Winnica Zbrodzice – ciekawa spółka, ale…

Winnica Zbrodzice – ciekawa spółka, ale…

26 sierpnia, 2020 0 przez Crowdnews.pl

Czy polskie wino może być dobre? Winnica Zbrodzice udowadnia, że tak. Teraz spółka przeprowadza emisję akcji. Przyjrzyjmy się trwającej ofercie.

Emisja akcji Winnicy Zbrodzice

EmitentEmitentWinnica Zbrodzice SA
BranżaBranżaprodukcja i dystrybucja napojów alkoholowych, hotelarstwo
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2,8 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany12,5%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 18,6 mln PLN - 20,7 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna46,61 zł - akcje serii B,
49,20 zł - akcje serii C
51,79 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji18.022 akcji serii B,
25.610 akcji serii C,
13.516 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 24.11.2020
Cel emisjiCel emisjirozwój bazy noclegowej, instalacje fotowoltaiczne, inwestycja w winnice
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcjawinnica.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Analiza SWOT
Silne stronySłabe strony
- Doświadczenie kadry menadżerskiej,
- Rosnący rynek,
- Zdobyte nagrody i dobre opinie,
- Kanały dystrybucji
- Bardzo wysoka cena emisyjna,
- Ujemne kapitały własne i straty sp. z o.o.
- Mały udział nowych inwestorów w akcjonariacie,
- Konieczność dzierżawy ziemi na której położona jest winnica
SzanseZagrożenia
- Dywersyfikacja działalności,
- Wzrost konsumpcji wina w Polsce,
- Pozyskanie nowych, dużych odbiorców,
- Nowe produkty, takie jak kosmetyki
- Recesja i ewentualne ponowne "zamrożenie" gospodarki,
- Problemy z finansowaniem w przypadku małego zainteresowania emisją,
- Brak debiutu giełdowego i dywidend

O spółce

Emitent jest spółką nową – założona została w ubiegłym miesiącu. Nie jest jednak typowym start-upem. Na jej majątek składa się 100% udziałów w Winnicy Zbrodzice sp. z o.o., która ma już kilkunastoletnie doświadczenie w produkcji wina.

Od ponad 11 lat produkuje wino gronowe pod marką „Herbowe”. Zajmuje się również dystrybucją win sprowadzanych m.in. z Francji i Austrii. W ostatnim czasie rozszerza działalność również o usługi noclegowe i dystrybucję kosmetyków z winogron.

Założycielem Winnicy jest Jacek Tarkowski a prezesem zarządu Jean-Francois Rebout – ekspert francuskiego wina. Bardzo duże biznesowe doświadczenie mają członkowie rady nadzorczej, którzy w przeszłości zajmowali kluczowe stanowiska w znanych na rynku firmach.

Najbardziej znanym przedstawicielem rady nadzorczej jest jednak Jarosław Kuźniar, który wspiera spółkę w działaniach medialnych.

Parametry emisji

Crowdfundingowa emisja akcji spółki Winnica Zbrodzice rozpoczęła się dziś na platformie Beesfund i potrwa maksymalnie do 24.11.2020 r.

W ofercie dostępnych jest 57.148 akcji w 3 seriach – 18.022 akcji serii B, 25.610 papierów serii C i 13.516 walorów serii D. Akcje serii A (400.000 sztuk) zostały objęte przez 2 osoby fizyczne i 1 osobę prawną w zamian za udziały w spółce z o.o.

W pierwszej kolejności inwestorzy obejmą akcje serii B. Po wyczerpaniu puli dostępne będą papiery serii C a później serii D.

Cenę emisyjną ustalono na 46,61 zł (seria B), 49,20 zł (seria C) i 51,79 zł (seria D).

Patronite

Oferta dojdzie do skutku jeśli inwestorzy obejmą minimum 1.000 akcji.

Wycena firmy Winnica Zbrodzice

Ustalenie ceny emisyjnej na takim poziomie oznacza, że spółkę wyceniono na 18,6 – 20,7 mln zł. Zastanówmy się czy taka wycena jest racjonalna?

Tak jak wspomniałem wcześniej, emitent powstał miesiąc temu. Nie ma żadnych historycznych danych finansowych a z dokumentu ofertowego wynika, że jej jedynym majątkiem jest 100% udziałów w Winnicy Zbrodzice sp. z o.o. Musimy zatem odnosić się do sp. z o.o. gdy chcemy wycenić obecnego emitenta.

A ile warta jest sp. z o.o.? Pewnej odpowiedzi dostarcza nam akt założycielski spółki akcyjnej. Trzej dotychczasowi akcjonariusze emitenta objęli łącznie 400.000 akcji w zamian za 8.000 (100%) udziałów w sp. z o.o. o łącznej wartości godziwej 416.000 zł.

Obecnie jedynym majątkiem Winnicy Zbrodzice SA (jak wynika z dokumentu ofertowego) jest 100% udziałów w spółce z o.o. wycenionej przez kogoś (niestety w dokumencie ofertowym nie ma szczegółów wyceny) na 416.000 zł. Widzimy więc tu bardzo dużą dysproporcję między wyceną majątku (416 tys.) a wyceną firmy na potrzeby emisji (18,6 mln zł).

Można powiedzieć, że obejmując akcje Winnicy za każdą złotówkę majątku płacimy prawie 45 zł!

Wyniki finansowe Winnicy Zbrodzice

Przyjrzyjmy się bliżej wynikom finansowym spółki z o.o. Na szczęście emitent się postarał i opublikował aktualne dane – na 30.06.2020 r.

Przychody ze sprzedaży w I półroczu wyniosły jedynie… 25,4 tys. zł Z całym szacunkiem dla spółki, ale stragan z pietruszką na małym targowisku miałby większy utarg. Nic dziwnego, że dalej w raporcie jest jeszcze gorzej. Same koszty wynagrodzeń były niewiele niższe od przychodów. Po dodaniu pozostałych kosztów okazało się, że strata netto wyniosła ponad 84 tys. zł.

Czy epidemia i „zamrożenie” gospodarki miały wpływ na tak złe wyniki? Z pewnością tak, ale w 2019 roku, gdy o koronawirusie nikt nie słyszał, było niewiele lepiej.

Przychody ze sprzedaży wyniosły tylko 182,2 tys. zł. Tak – to utarg przez cały rok. Znowu koszty były wyższe od wpływów i strata netto wyniosła ostatecznie ponad 26 tys. zł. Bez wgłębiania się w szczegóły – sytuacja w 2018 roku była podobna.

Nadal nie mam wytłumaczenia skąd wycena 18,6 mln zł.Jeśli ktoś jednak myśli, że to już najgorsze co mogłem napisać to jest w dużym błędzie.

Sytuacja majątkowa spółki

Bardzo ciekawe rzeczy pokazuje nam analiza bilansu spółki. Łączna wartość posiadanego przez Winnicę majątku wynosi jedynie 71,5 tys. zł. Składają się na niego głównie:

  • środki transportu 2,5 tys. zł
  • towary 19,2 tys. zł
  • należności 5,8 tys. zł
  • środki pieniężne 42,4 tys. zł

Grunty oraz budynki mają w bilansie wartość 0 zł. Oznacza to, że ziemia na której jest założona winnica nie jest własnością spółki.

Fatalnie wygląda strona pasywna bilansu. Kapitał zakładowy wynosi 400.000 zł, ale bieżące straty oraz straty z lat ubiegłych osiągnęły już kwotę 493 tys. zł! Dodatkowo spółka była zadłużona na prawie 165 tys. zł! Zadłużenie było więc większe niż cały posiadany przez firmę majątek.

Jakby tego było mało – 87,5 tys. zł było warte zadłużenie krótkoterminowe. Same kredyty i pożyczki z okresem spłaty do 12 miesięcy to ponad 52 tys. zł a zobowiązania z tytułu dostaw prawie 28 tys. zł. Do tego zobowiązania wobec pracowników, z tytułu podatków i inne. Firma nie ma więc wystarczająco dużo majątku by spłacić nawet zobowiązania krótkoterminowe. Łącznie księgowa wartość Winnicy Zbrodzice sp. z o.o. wynosiła na koniec czerwca -93,3 tys. zł.

Im bardziej zagłębiamy się w sytuację spółki tym bardziej oddalamy się od wyceny 18,6 mln zł. Szkoda, że w dokumencie ofertowym nie znalazł się rachunek przepływów pieniężnych, ale patrząc na bilans i rachunek zysków i strat chyba wiem dlaczego tego dokumentu zabrakło.

Cena emisyjna

To, że księgowa wartość winnicy wynosi -93 tys. zł nie oznacza, że firma jest nic nie warta. Co prawda z analizy zaprezentowanych przez emitenta dokumentów wynika, że nie dysponuje ona prawie żadnym majątkiem (te 2 ha, na których jest prowadzona winnica widocznie są dzierżawione) a prowadzona działalność przynosi straty to są jeszcze pewne elementy, które trudno wycenić – doświadczenie, know-how, znak towarowy, posiadane kanały dystrybucji.

Załóżmy, że wycena sp. z o.o. na potrzeby aportu dokładnie oddaje rzeczywistość i Winnica jest warta właśnie 416 tys. zł. Trzej akcjonariusze w zamian za firmę wartą 416.000 zł objęli w zeszłym miesiącu łącznie 400.000 akcji serii A. Wychodzi więc, że cena emisyjna wynosiła 1,04 zł.

Co takiego stało się w spółce, że w miesiąc jej wartość wzrosła 50-krotnie? Czyżby w winnicy odkryto złoża ropy naftowej? Raczej nie – ziemia i tak nie należy do spółki. Może więc wino produkowane przez emitenta okazało się być lekiem na koronawirusa?

Podsumowanie

Niestety w tym przypadku zmuszony jestem negatywnie ocenić trwającą ofertę. Spółka na pierwszy rzut oka wydawała się być bardzo ciekawa. Fajnie jest być współwłaścicielem winnicy. Do tego przy niektórych pakietach można „w gratisie” otrzymać wino produkowane przez firmę czy nocleg w apartamencie. Wolę jednak sam sobie kupić butelkę wina niż kupować akcje za około 50 zł, które jeszcze miesiąc temu były wycenione na 1 zł.

Sytuacja wygląda tak, że nowi inwestorzy w zamian za 2,8 mln zł otrzymają 12,5% udziałów w spółce a trzej inni akcjonariusze w zamian za firmę wycenioną na 416 tys. zł będą mieć 87,5% akcji. Pasuje Wam taki układ?

Być może emitent ustalając cenę emisyjną na takim poziomie brał pod uwagę jakieś super optymistyczne prognozy. Obecnie jednak sp. z o.o., która jest jedynym majątkiem emitenta ma więcej długów niż aktywów i przynosi ciągłe straty. W dodatku przychody są na poziomie stoiska z pietruszką – w zeszłym roku wyniosły 182,2 tys. zł, czyli mniej niż 500 zł dziennie. Chyba dużo czasu upłynie zanim wycena na poziomie 18,6 mln zł będzie do zaakceptowania przeze mnie.

Tekst ten nie jest rekomendacją inwestycyjną, lecz moimi wnioskami z informacji zamieszczonych przez emitenta na stronie emisji i w dokumencie ofertowym. Zachęcam do osobistego zapoznania się z emitentem i własnej oceny.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę