Książki dla inwestora giełdowego

Książki dla inwestora giełdowego

16 marca, 2021 0 przez Crowdnews.pl

Jakie książki dla inwestora? Już kilka osób prosiło mnie o polecenie jakiejś ciekawej książki dla początkującego inwestora. Postanowiłem zatem stworzyć listę lektur, które powinny znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się akcjami, crowdfundingiem i inwestycjami.

Książka dla inwestora giełdowego

Jestem zdania, że przed zainwestowaniem pierwszych pieniędzy w akcje, inwestor powinien przeczytać kilka książek na ten temat. To prawda, że najlepszą szkołą jest własne doświadczenie, ale lektura wartościowych tytułów pozwoli uniknąć głupich błędów przy pierwszych inwestycjach. Kilkadziesiąt złotych wydane na książki czy wartościowe szkolenia mogą być naszą najlepszą inwestycją w życiu.

Proponuję unikać jednak pozycji napisanych niedawno. Część autorów kreuje się na guru rynku kapitałowego, podając swoje zyski z giełdy w ostatnim roku czy 2-3 lat. To zdecydowanie zbyt krótki okres, żeby ocenić czy autor rzeczywiście jest taki nieomylny. Jak mawiał Warren Buffett„dopiero odpływ pokazuje, kto pływał bez majtek”.

Potrzeba kilku-kilkunastu lat, zarówno hossy, jak i bessy – by ocenić kto jest jakim specjalistą.

Na mojej półce jest sporo książek o tematyce giełdowej, ale 3 książki cenię najbardziej. Czytałem je już wiele razy i staram się przynajmniej raz w roku znów sobie przypomnieć ich treść. Zostały napisane wiele lat temu, jedna z nich jeszcze w latach 30-tych, ale ich treść jest ponadczasowa. Ich tytuły wymienię jednak później. Zacznę od pozycji, które polecam osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z akcjami.

Książki dla początkujących

Na rynku jest dostępnych kilka książek, które w przystępny sposób pokażą, że inwestowanie w akcje nie jest wcale skomplikowane. Do pozycji tych zaliczam następujące tytuły:

  • Inwestycje giełdowe. Jak grać i wygrywać. Na mojej półce leży egzemplarz wydany w 2007 roku, ale w księgarniach nabyć można nowsze wydanie. Na około 250 stronach autor (Adam Jagielnicki) w ciekawy sposób prezentuje zarówno teoretyczne, jak i praktyczne ujęcie tematu. W sam raz dla osoby stawiającej pierwsze kroki na giełdzie.
  • Giełda. Podstawy inwestowania. Książka jest skarbnicą podstawowych informacji o polskiej giełdzie. Podstawowych, czyli takich, które powinien koniecznie poznać początkujący inwestor, zanim zdecyduje się na ulokowanie środków finansowych w akcjach spółek.
  • Pieniądze leżą na parkiecie. Giełda dla niepokornych. Kolejna ciekawa pozycja adresowana do osób rozpoczynających inwestycje giełdowe. Pozwoli oddzielić giełdowe prawdy od półprawd i mitów.
  • Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków. Charakterystyczne żółte książki z serii „dla bystrzaków” kojarzą chyba wszyscy. To chyba najlepsza lektura dla „żółtodziobów”.
Czytaj też:   Przymusowy wykup akcji - czas na zmiany?

Kultowe książki dla inwestora giełdowego

Teraz mogę przejść do wspomnianych wcześniej lektur „kultowych”. To one w głównej mierze ukształtowały moją strategię inwestycyjną i sposób działania na rynku akcji.

  • Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym. Tytuł nie jest przesadzony. To prawdziwa Biblia inwestowania w wartość. Książka napisana kilkadziesiąt lat temu nic nie straciła na swojej aktualności. To klasyczny tekst z adnotacjami uwspółcześniającymi ponadczasową wiedzę Beniamina Grahama o inwestowaniu. W pełni zgadzam się z opisem zawartym w księgarni internetowej – „obecne wydanie „Inteligentnego inwestora” to najważniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytasz o osiąganiu zamierzonych celów finansowych. Jasno przedstawia podstawy, niezwykle skutecznego i popularnego podejścia do inwestowania”.

Książka inteligentny inwestor

  • Pokonać Giełdę. Każdy może przez rok, dwa czy nawet trzy być lepszym od rynku. Każdy zarządzający funduszem inwestycyjnym może zdobyć nagrodę za najlepszy wynik w danym roku, ale zarabiać przez 13 lat z rzędu średnio 27% mogą tylko najlepsi. Taki wynik osiągnął Peter Lynch w zarządzanym przez siebie funduszu Fidelity Magellan. Doskonała książka, która pokazuje w jaki sposób Lynch dobierał spółki do swojego portfela. Przypomina on, że akcje to nie losy na loterii. Za każdą akcją stoi jakaś spółka i to od jej kondycji zależy nasz przyszły zarobek.
  • Twój mózg, twoje pieniądze. W książce Jason Zweig wyjaśnia dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje finansowe. To właśnie tę pozycję muszę sobie co jakiś czas przypominać, żeby lepiej panować nad swoimi emocjami i kontrolować myśli, które rodzą się w głowie, gdy myślimy o pieniądzach. Czytelnicy książki chyba za każdym razem po lekturze zadają sobie pytanie „jak mogłem być aż tak głupi?”. Mózg zastawia na nas mnóstwo pułapek – dzięki książce Zweiga będziesz potrafił uniknąć większości z nich.

Mistrzowie giełdy

Dobrą metodą nauki giełdy jest podpatrywanie najlepszych. Do swojej listy lektur warto wpisać pozycje, które pokazują jak inwestują Mistrzowie. Tego typu książek jest sporo, o jednej z nich już wspomniałem – Inteligentny Inwestor Grahama.

Patronite

Do największych Mistrzów zaliczamy oczywiście Warrena Buffetta, ucznia Grahama. To na jego temat napisano chyba najwięcej książek. Nie przedstawię tutaj jednej konkretnej pozycji, bo nie umiałbym wybrać najlepszej a sporo lektur na jego temat jeszcze przede mną.

Wspomnę jednak o książce, którą właśnie skończyłem czytać. Sporo w niej odwołań do Buffetta. Nic dziwnego – autor zapłacił ponad 650 tys. dolarów na aukcji charytatywnej za możliwość zjedzenia lunchu z Buffettem. Moja droga do inwestowania w wartość to kronika transformacji Guya Spiera, zuchwałego i egoistycznego młodego bankowca w odnoszącego sukcesy zarządzającego funduszem hedgingowym. Lektura książki dostarcza ciekawych wskazówek. Jedna z nich szczególnie mi się spodobała i wkrótce ją opiszę na blogu Crowdnews.pl.

Czytaj też:   Na jakim etapie życia spółki najlepiej inwestować?

Analiza

Znając już podstawy funkcjonowania rynku akcji można śmiało sięgnąć po lekturę książek dotyczących szczegółowej analizy spółek. Nie wyobrażam sobie kupna akcji przez osobę, która nie rozumie sprawozdania finansowego prezentowanego przez emitenta tych papierów. Nie trzeba przy tym być księgowym czy kończyć kursów rachunkowości. Wystarczy wiedzieć czym są poszczególne pozycje w bilansie, jak czytać rachunek wyników oraz jak interpretować rachunek przepływów. Pomoże w tym książka ABC sprawozdań finansowych.

Potrafiąc już czytać sprawozdania finansowe warto umieć przeanalizować „cyferki” w nim zawarte. W tym celu można przeczytać Wskaźniki rynku kapitałowego. Książka ma charakter praktycznego przewodnika, który został napisany przystępnym językiem i zarazem wzbogacony o szereg przykładów.

Jako inwestor długoterminowy jestem zwolennikiem analizy fundamentalnej, czyli badania sprawozdań finansowych spółek. Wielokrotnie przekonałem się jednak, że analiza techniczna też ma sens, szczególnie przy indeksach i bardzo płynnych spółkach. Jeśli chcesz nauczyć się przewidywać przyszłe zachowanie się kursu akcji na podstawie wykresu, sięgnij po Analiza formacji na wykresach giełdowych. Wprowadzenie. Autor pokazuje jak interpretować wykresy, które formacje są skuteczne a które lepiej pominąć.

Jeśli polubisz analizę techniczną to polecam też Świece japońskie i analiza wykresów cenowych. To właśnie wykresy świecowe dostarczają nam najwięcej informacji o zachowaniu kursu. Początkujący znajdą w książce kompletne opisy formacji świecowych, filozofię, która stoi za ich skutecznością, a także sposoby handlowania na ich podstawie. Obszerne opracowanie zawiera podstawowe informacje na temat świec japońskich oraz setki przykładów stosowania ich w praktyce właściwie na każdym rynku.

książka o analizie technicznej

Ucz się na błędach (cudzych)

Pisałem już o błędach jakie popełniamy, z powodu zawodności naszego mózgu. Znane powiedzenie mówi, że należy uczyć się na błędach (najlepiej cudzych). Polecam zatem książkę Największe błędy najlepszych inwestorów. Nawet najlepsi popełniają błędy, ale potrafią się do nich przyznać i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Warto zaoszczędzić swój kapitał i uczyć się na cudzych potknięciach.

Jednym z największych błędów inwestycyjnych jest ślepe podążanie za tłumem. Często prowadzi to do bańki cenowej, która zawsze kończy się krachem i ruiną wielu niedoświadczonych inwestorów. Schemat powtarza się od setek lat. Pamiętamy o bańce na rynku nieruchomości czy o bańce dot-comów na przełomie XX i XXI wieku.

Czytaj też:   Przymusowy wykup w JW Construction. Czy to nie kpina z giełdy?

Największe bańki w historii to m.in. Kompania Mórz Południowych czy tulipomania. Książka Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów to barwna opowieść o gorączkach spekulacyjnych, jakie wydarzyły się w XVII i XVIII wieku w Holandii, Francji i Anglii. Holenderska tulipomania, w czasie której cebulki tych kwiatów cenione były wyżej niż złoto, kolejne emisje akcji fikcyjnych spółek wykupywane na pniu przez tłumy we Francji i Anglii pokazują, że rynki finansowe zawsze były domeną namiętności, ryzyka, spekulacji i gwałtownych krachów. Warto przeczytać i z rezerwą podchodzić do napompowanych wycen różnych biznesów. Financial Times uznał tę książkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek wszech czasów poświęconych tematyce inwestycyjnej.

Niezwykle-zludzenia-i-szalenstwa-tlumow

Wartość akcji – książki dla inwestora

W swojej strategii inwestycyjnej staram się dostrzec w spółkach jakąś „ukrytą wartość” – coś czego nie zauważyli inni inwestorzy. Dzięki temu rosną szanse na ponadprzeciętne zyski. Na koniec chciałbym wymienić dwa tytuły, które nawiązują do wyszukiwania takiego potencjału w spółkach.

Zwykłe akcje, niezwykłe zyski to jedna z pierwszych książek o inwestowaniu, które znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Wielokrotnie była polecana przez Warrena Buffetta, który pod jej wpływem zmienił swoją filozofię inwestycyjną. Teraz Buffett zamiast szukać „tanich firm” wyszukuje spółki, które stały się „maszynką do zarabiania pieniędzy”.

Inną pozycją wartą polecenia jest książka polskiego autora – Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki. Właśnie odkrywania ukrytego potencjału spółek mogę życzyć Czytelnikom bloga.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us: