Kupiłem akcje. Co dalej?

Kupiłem akcje. Co dalej?

30 marca, 2020 0 przez Crowdnews.pl

Kupno akcji. Prawa i obowiązki akcjonariusza

Gratulacje! Właśnie zostałeś akcjonariuszem, czyli współwłaścicielem spółki akcyjnej. W zasadzie zostaniesz nim za jakiś czas, gdy dopełnią się wszystkie formalności związane z emisją akcji. Od zakończenia oferty może to potrwać 2-3 miesiące.

Gdy już dostaniesz potwierdzenie objęcia akcji będziesz mógł zgodnie z prawdą powiedzieć, że jesteś współwłaścicielem firmy. Brzmi dumnie? No pewnie!


Być może kupiłeś akcje, bo skusił cię bonus oferowany przez spółkę. Nie wnikam 😉 Zazwyczaj jednak akcje kupuje się po to, aby na nich zarobić. W jaki sposób?

Jak zarobić na akcjach?


Są dwie możliwości. Możesz sprzedać akcje drożej niż kupiłeś (o ile znajdziesz chętnego nabywcę) albo liczyć na dywidendy. Jeśli firma, której akcje kupiłeś będzie zarabiać to część (lub cały) zysk może przeznaczyć właśnie na dywidendy, czyli specjalną premię dla akcjonariuszy.

Im więcej akcji kupiłeś tym większą dywidendę otrzymasz.
Dywidenda nie jest jednak oczywistą sprawą. Szczególnie młode przedsiębiorstwa w pierwszych latach działalności wolą pozostawiać wypracowany zysk w spółce. Nie martw się tym. Pozostawiony w spółce zysk oznacza wzrost jej funduszy własnych i co za tym idzie wartości akcji.


A kto podejmuje decyzję o podziale zysku? Między innymi Ty! Najważniejsze decyzje w spółce (m.in. emisje nowych akcji, wybór rady nadzorczej, podział zysku, zmiany statutu) podejmuje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Uprawnionymi do udziału w nim są wszyscy właściciele akcji, nawet jeśli posiadają tylko 1 walor. Obowiązuje tu oczywiście zasada – im więcej akcji tym więcej głosów.

Czytaj też:   NETSU także w crowdfundingu

Korzyści z posiadania akcji


Posiadanie akcji nie wiąże się z żadnymi obowiązkami oprócz zapłaty za kupione udziały i rozliczenia się z podatku po sprzedaży akcji. Zdecydowanie więcej masz korzyści. Oprócz już wymienionych (dywidenda, udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy z prawem głosu) można wymienić jeszcze np. prawo poboru (pierwszeństwo do objęcia akcji nowych emisji) czy prawo do udziału w majątku spółki w przypadku jego likwidacji.


Owocnych inwestycji!

Patronite
Please follow and like us: