Dektra – mało jest takich spółek na NC

Spółkę Dektra chciałem opisać już dawno. Mam ją na „liście do obserwacji” od ponad roku, ale jakoś do tej pory decydowałem się przedstawiać innych emitentów. Czas nadrobić zaległości.

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.pl.

Akcje Dektra

Gdy ponad rok temu postanowiłem na nowo zbudować portfel inwestycyjny, Dektra była bardzo poważnym kandydatem do zakupu akcji. Ostatecznie zdecydowałem się na inne spółki, m.in. Ekopol, SFD, INC. Decyzji nie żałuję bo moje „typy” okazały się trafne. Dektra też jednak dała inwestorom sporo powodów do zadowolenia.

Po kilkumiesięcznej konsolidacji w okolicach 6 zł, od początku bieżącego roku kurs akcji Dektra zaczął dynamicznie rosnąć. W chwili gdy piszę ten tekst jedna akcja jest warta około 11 zł. Czy po takim wzroście Dektra jest nadal atrakcyjną spółką dla długoterminowego inwestora? Postanowiłem to sprawdzić.

O spółce

Jak czytamy na stronie spółki, przedmiotem działalności firmy jest produkcja oraz hurtowa dystrybucja materiałów izolacyjnych. Produkty Dektra przeznaczone są dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej. Klientami spółki są przede wszystkim duzi odbiorcy sieciowi, grupy zakupowe i hurtownie.

W asortymencie znajdziemy takie produkty jak folie techniczne, rękawice ochronne, folie pęcherzykowe i stretch, folie dachowe, worki na gruz, worki do sianokiszonki, folie ogrodnicze, folie do ogrzewania podłogowego. Pełną listę produktów Dektra znajdziemy na stronie dektra.pl/oferta/.

Dektra na NewConnect

Na rynku NewConnect spółka notowana jest od 10 lat. Debiut poprzedziła oferta prywatna, z której Dektra pozyskała około 1,3 mln zł. Pierwsze transakcje akcjami toruńskiej firmy zawierano po 15,40 zł. Później kurs tracił na wartości i w ubiegłym roku wynosił jedynie 3,50 zł. Nawet obecny kurs (około 11 zł) jest niższy od notowań sprzed 10 lat.

Nie oznacza to jednak wcale, że inwestycja w akcje Dektra okazała się niewypałem. Wręcz przeciwnie – spółka jest moim zdaniem jedną z ciekawszych firm na „małej giełdzie”. Prowadzi stabilny, tradycyjny biznes – nie przedstawia inwestorom obietnic bez pokrycia. Mimo, że kurs jest obecnie niższy niż podczas debiutu, to posiadacze akcji przez ten czas zarobili – i to sporo.

Czytaj też:   Farmy Fotowoltaiki - duże straty i... 300 zł przychodu

Polityki dywidendowej mogą pozazdrościć blue-chipy z WIG20. Dektra już 9 razy wypłaciła dywidendę a w tym roku zrobi to po raz 10! I nie są to wcale symboliczne kwoty. Stopa dywidendy nierzadko wynosi kilkanaście procent. Na ten rok zarząd spółki zarekomendował wypłatę aż 75 groszy na akcje, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie 6,9%. Propozycja została zaakceptowana na WZA – dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 16 czerwca.

Wyniki finansowe Dektra

Zajrzyjmy do wyników finansowych spółki. Najnowsze dotyczą I kwartału 2021 roku i pochodzą z ubiegłego piątku. Mamy więc dość świeży obraz działalności firmy.

W analizowanym kwartale przychody ze sprzedaży wyniosły 4,9 mln zł i w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku wzrosły aż o 72%. Co ważne – koszty operacyjne rosły wolniej, bo o 63%. Pozwoliło to spółce znacznie poprawić wskaźniki rentowności – wspomnę o nich za chwilę.

Zysk netto wzrósł skokowo – z 96,5 tys. zł do 422,3 tys. zł. Tu trzeba zaznaczyć, że działalność Dektry charakteryzuje się sporą sezonowością. Najlepsze są miesiące wiosenne i letnie, gdy ruszają na dobre prace w rolnictwie i budownictwie. I kwartał zazwyczaj należał do słabych i taka poprawa wyniku w tych trudnych miesiącach dobrze wróży na kolejne kwartały.

Bilans

Zdrowo wygląda bilans spółki. Dektra praktycznie nie posiada wartości niematerialnych i prawnych. Oznacza to, że realna wartość firmy jest dużo wyższa niż ta wynikająca z zapisów księgowych.

Suma bilansowa wynosi 7,4 mln zł i w większości jest to majątek obrotowy – należności i zapasy. Kapitały własne wynoszą 3,3 mln zł a zobowiązania 4,1 mln zł. Zadłużenie firmy w ostatnim czasie wzrosło, ale jest na bardzo bezpiecznym poziomie. Wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi 0,55 i nie przekracza zalecanego poziomu max 0,67.

Zadłużenie kapitału własnego wynosi 1,24 i jest to pożądany poziom. Widać, że Dektra dość umiejętnie wykorzystuje finansowanie zewnętrzne do zwiększania rentowności, zachowując przy tym bezpieczeństwo.

Czytaj też:   Kolejkowo - chcę więcej takich ofert!

Wskaźniki

Przejdźmy płynnie do wskaźników. Szczególnie te dotyczące rentowności wyglądają bardzo ciekawie.

Rentowność na sprzedaży wyniosła 9,5% i jest to jeden z najlepszych wyników w ostatnich kwartałach. Przypominam – osiągnięty w trudnym dla spółki kwartale. Dla porównania w I kwartale 2019 roku wskaźnik wyniósł -0,7% a rok temu 5,1%.

Dektra nie posiada zbyt dużego majątku i należy to ocenić na plus. Spółka swoim majątkiem zarządza bardzo efektywnie, osiągając rentowność aktywów (ROA) na poziomie 22,9%. Rewelacyjnie wygląda ROE, czyli rentowność kapitału. W I kwartale wyniosła aż 51,2%! Nic dziwnego, że inwestorzy kupują akcje Dektra nie zważając na wysoki wskaźnik C/WK. Wynosi on 4,18. Nie jest to mało, ale powtórzę to co pisałem przy okazji omawiania spółki R22. Firma, która umiejętnie korzysta z dźwigni finansowej i osiąga bardzo wysoką rentowność kapitału własnego, musi być notowana przy wysokim wskaźniku C/WK.

Wskaźnik C/Z wynosi około 10 i jest to bardzo atrakcyjna wartość. Dla porównania – średnia dla innych firm z sektora wynosi około 19. Zbliżony do innych spółek z branży jest za to wskaźnik EV/EBITDA, który wynosi około 8,6.

Podsumowanie

Im dłużej piszę tekst o akcjach Dektra, tym bardziej żałuję że ich nie mam. Wiele czynników przemawia za ich kupnem – poprawa wyników, atrakcyjne wskaźniki, rewelacyjne dywidendy. Spółka działa w branży, która powinna mocno skorzystać na boomie w budownictwie. Zapowiedzi „Nowego Ładu” powinny być dobrze odebrane przez akcjonariuszy Dektra, bo zanosi się na znaczny wzrost popytu na produkty spółki.

Za akcjami Dektra przemawia też ich mała popularność. Przytaczany często przeze mnie wskaźnik Ticker Rank podawany przez serwis Stooq wynosi 789. Oznacza to, że Dektra nie należy do najpopularniejszych spółek na parkiecie. Dzięki temu jej akcje można kupić stosunkowo tanio.

Dzisiejszy tekst jest dość krótki. Powody są dwa. Po pierwsze opisuję akcje, których nie mam 🙂 To tak pół-żartem. W tym przypadku zachęcam po prostu do samodzielnej dokładniejszej analizy. Zaręczam, że warto. Drugi powód dostarczyła sama spółka. Wraz z piątkowym sprawozdaniem za I kwartał opublikowała bardzo ciekawą analizę finansową (jako osobny załącznik). Nie ma sensu, abym powielał to co zostało już napisane.

Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Jeszcze raz zachęcam do przyjrzenia się spółce bo może to być typ na lata.

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.


Przypomnienie: Jak kupić akcje Dektra

Ponieważ akcje Dektra notowane są na NewConnect – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook