Excellence, czyli doskonałość

W ramach „świątecznego prezentu” wracam do cyklu „Pomysły na inwestycje”. Dziś napiszę o Excellence, co po angielsku oznacza „doskonałość”. Choć dzisiejszy bohater tekstu nie jest idealną spółką, to jednak warto przyjrzeć się jej bliżej.

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.pl.

Excellence SA

Spółce Excellence postanowiłem przyjrzeć się bliżej po jej ostatnim komunikacie giełdowym, w którym informuje o wprowadzeniu do sieci Biedronki soków pod marką „Excellence Team X”.

Już 28 grudnia w sklepach Biedronka pojawi się 8 różnych rodzajów 100%-owych soków Excellence Team X, zaprojektowanych i wybranych przez gwiazdy. Łącznie do sprzedaży trafi 500 000 sztuk ekologicznych, prozdrowotnych soków o obniżonej kaloryczności, opartych na własnych recepturach przygotowanych wraz z Team X. Produkty będą promowane na kanałach wszystkich gwiazd Team X, które docierają do ponad 10 mln odbiorców i mają ponad 350 mln odsłon.

– głosi komunikat.

Czym jest Team X? To grupa influencerów, którą można porównać do Ekipy. O Ekipie i sprzedaży produktów sygnowanych ich logiem pisałem w tekście Ekipa na giełdzie. O co w tym chodzi? Tu przy okazji mogę się pochwalić, że moja teza postawiona we wpisie się sprawdziła. Pisałem, że kupno akcji BBA w oczekiwaniu na fuzję z Ekipą Holding jest błędem. Od tego czasu kurs akcji spadł aż o 66%.

O Spółce

Excellence to polski producent soków, syropów, napojów oraz suplementów diety. Jest największym producentem syropów sprzedawanych pod markami własnymi dużych sieci handlowych w Polsce. Współpracuje z takimi sieciami, jak Biedronka, Lidl, Netto, Dino czy Kaufland. Drugą część biznesu stanowią soki i syropy sprzedawane pod markami należącymi do spółki, m.in. I am BIO, Biorę, Monzini. Miesięczna produkcja soków i syropów sięga 1,5 mln litrów.

Produkty spółki dystrybuowane są też w sklepie internetowym i na platformie Allegro. Ważne znaczenie dla Excellence ma eksport, głównie do Niemiec, Holandii, Czech oraz sąsiadów ze Wschodu. Asortyment jest dostępny również w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ze wspomnianego komunikatu mogliśmy się dowiedzieć, że Excellence prowadzi działania w celu pozyskania dystrybutora w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Od ponad 7 lat spółka notowana jest na rynku NewConnect. Podobnie jak opisywany przeze mnie wielokrotnie SFD, Excellence zamierza przenieść notowania własnych akcji na rynek główny GPW. W KNF trwa obecnie zatwierdzanie prospektu emisyjnego, co jest niezbędne do przeniesienia notowań.

Notowania akcji Excellence

Akcje Excellence zadebiutowały na NewConnect w połowie września 2014 roku na poziomie 1,22 zł. Uwzględniając późniejszy split daje to 0,122 zł przy obecnych „parametrach”. Teraz za jedną akcję Excellence musimy zapłacić 0,207 zł, czyli 70% więcej. Nie jest to dużo więcej, jak na 7 lat obecności na „małym parkiecie”.

W 2019 roku notowania producenta soków i syropów znalazły się na dnie. Kosztowały zaledwie 6 groszy! Ktoś kto wtedy zaryzykował mógł liczyć na zyski, których można by oczekiwać ze spekulacji na kryptowalutach. I to na sporym lewarze. Już w następnym roku kurs akcji Excellent osiągnął poziom 1,10 zł – ponad 1700% zysku!

Było to zasługą koronawirusowej hossy na niektórych spółkach. Excellent oprócz soków czy syropów produkuje bowiem również środki biobójcze. Z czasem zaczął nawet handlować testami na koronawirusa.

Podobnie jak na innych tego typu spółkach, z czasem przyszło otrzeźwienie, co doprowadziło do kilkumiesięcznego trendu spadkowego. W konsekwencji kurs znalazł się na poziomie około 20 groszy, co daje wycenę 32,7 mln zł. Nie jest to wcale dużo, jak na doświadczoną i rentowną spółkę, która w dodatku działa w ciekawej branży. Wycena wygląda tym bardziej atrakcyjnie, gdy porównamy ją z wycenami wielu emitentów crowdfundingowych. Stałym Czytelnikom bloga nawet nie muszę pisać, o jakie firmy mi chodzi.

Czytaj też:   Endofund z kolejną emisją. Jak to jest z tą uczciwością?

Akcjonariat

W akcjonariacie spółki nie znajdziemy póki co żadnych funduszy. Inwestorzy instytucjonalni unikają rynku NewConnect. Sytuacja może więc zmienić się po przejściu Excellence na rynek główny. Obecnie ponad połowa akcji jest w rękach dwóch osób fizycznych. Posiadają oni papiery uprzywilejowane co do głosu. W ostatnim komunikacie spółki dotyczącym ilości akcji i głosów musiał być jakiś błąd, bo serwisy giełdowe (m.in. Stooq i BiznesRadar) podają, że ci dwaj akcjonariusze posiadają łącznie… ponad 105% głosów na WZA :).

Oczywiście łączna liczba ich głosów jest mniejsza, ale i tak dominująca. Jest to pewien czynnik ryzyka, który należy brać pod uwagę. Wierzę jednak, że nie po to zdecydowali się przenieść notowania na główny rynek, aby zaraz postanowić o przymusowym wykupie i delistingu.

Dywidendy

Wielokrotnie pisałem, że bardzo cenię firmy, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Excellence nie ma tu jednak zbyt dużych dokonań. 7-letnia historia notowań giełdowych przyniosła zaledwie jedną wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Mamy tu więc pole do poprawy, ale wcześniej spółka będzie musiała poprawić przepływy pieniężne. O tym jednak nieco później.

Kondycja spółki

Zajrzyjmy najpierw do sytuacji finansowej firmy. Posłużę się sprawozdaniami Excellence SA za ostatnie 4 kwartały oraz danymi finansowymi z serwisu BiznesRadar. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że sytuacja firmy jest bardzo dobra.

Miesiąc temu poznaliśmy wynik za III kwartał br. Licząc od stycznia do września 2021 roku Excellence osiągnął przychody w wysokości 45 mln zł, co jest wynikiem o 29% wyższym w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020. Zysk netto wyniósł 2,39 mln zł i wzrósł o 2,33 mln zł.

Wyniki Excellence SA

Sumując ostatnie 4 kwartały przychody wyniosły 58,8 mln zł i w porównaniu do całego 2020 roku były o 21% wyższe. W sprawozdaniu widzimy, że w spółce działa efekt skali. Koszty również rosły, ale zdecydowanie wolniej. W efekcie zysk ze sprzedaży wzrósł z 1,8 do 4,8 mln zł.

Zysk netto urósł jeszcze wyraźniej – z 0,4 aż do 2,7 mln zł. Biorę pod uwagę tutaj zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej. W przypadku Excellence ma to znaczenie z uwagi na posiadanie udziałów w spółkach zależnych, o których jeszcze wspomnę w tym wpisie.

Osiągnięty w ostatnich 12 miesiącach zysk jest najlepszym wynikiem Excellence od 2013 roku. Może więc dziwić, że do tej pory akcje spółki wzrosły stosunkowo niewiele od swojego giełdowego debiutu.

Wskaźniki rynkowe

Obiecująco wyglądają podstawowe wskaźniki rynkowe. Cena do przychodów ze sprzedaży wynosi 0,62 i jest to wynik bardzo zbliżony do wyniku innych firm z tego samego sektora. Biorąc pod uwagę spodziewany wzrost sprzedaży (chociażby dzięki Team X), wskaźnik ten jest na atrakcyjnym poziomie.

Podobnie wygląda sytuacja z najpopularniejszym wskaźnikiem używanym przez inwestorów, a więc C/Z (cena do zysku). Dla Excellence wynosi on 13,3 i nie jest według mnie wygórowany.

Porównywać lubię tez wskaźnik EV/EBITDA, o którym pisałem już w wielu różnych tekstach. Dla dzisiejszego bohatera ma on wielkość 7,7. To również jest umiarkowany poziom.

Rentowność

Wyraźnie lepiej od „konkurencyjnych” firm wyglądają wskaźniki rentowności. Rentowność kapitałów własnych (ROE) wynosi 13,2% a rentowność aktywów (ROA) 7,1%. Dla innych firm z sektora wskaźniki te wynoszą odpowiednio 9,9% i 4,2%.

Czytaj też:   Czy warto kupić akcje Mentzen SA?

Marża zysku operacyjnego wynosi 6,8% a marża zysku netto na sprzedaży 8,1%. Osiągnięte wyniki są nie tylko wyraźnie lepsze od innych podmiotów z branży, ale też systematycznie się poprawiają w ostatnich kwartałach.

Bilans Excellence

W bilansie nie znajdziemy nic odkrywczego. Suma bilansowa wynosi 38,7 mln zł a majątek w większości jest sfinansowany środkami własnymi. Fundusze własne wynoszą ponad 20,7 mln zł.

Po stronie aktywów dominuje majątek obrotowy, głównie zapasy i należności. To naturalna sytuacja dla firmy o takim profilu działalności. Dla mnie ważne jest, że bilans nie jest sztucznie napompowany wyceną znaków towarowych i innych wartości niematerialnych. Jednym słowem dla Excellence przedstawia on obraz zdrowej spółki.

Zadłużenie

Łączne zadłużenie firmy wynosi 16,8 mln zł i są to głównie krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw. Kredyty i pożyczki mają wartość 6,5 mln zł.

Wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi 0,43, co pokazuje, że spółka może jeszcze bardziej korzystać z finansowania zewnętrznego. Bezpiecznie wyglądają też pozostałe wskaźniki zadłużenia. Zadłużenie kapitału własnego wynosi 0,81, podczas gdy dla firm o tej wielkości może mieć wartość nawet 3,0.

Poziom zadłużenia długoterminowego wynosi jedynie 0,11.

Przepływy pieniężne

Obiecałem wspomnieć o rachunku przepływów pieniężnych, bo tu widzę pole do poprawy. Sama struktura wygląda podręcznikowo. Przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie i na tyle wysokie, że z nawiązką pokrywają ujemne przepływy z działalności finansowej i inwestycyjnej. W skrócie – Excellence z podstawowej działalności ma tyle gotówki, że wystarczy na spłatę części zadłużenia, inwestycje i jeszcze coś w kasie zostanie.

Problem w tym, że to co pozostanie nie jest zbyt okazałe. Przepływy pieniężne razem za ostatnie 4 kwartały wyniosły jedynie 719 tys. zł. I z historycznych sprawozdań wynika, że sytuacja taka powtarza się co roku. W ostatnich 10 latach przepływy Excellence były albo minimalnie ujemne albo minimalnie dodatnie.

Przy stosunkowo niskim poziomie zadłużenia nie jest to jakaś dyskwalifikująca sytuacja. Wystarczyłoby przecież trochę bardziej się zadłużyć i już przepływy byłyby wyraźnie dodatnie. Ale tu chyba tkwi przyczyna braku dywidend.

Spółki zależne Excellence

Wspomniałem też o spółkach zależnych Excellence. W maju spółka objęła 46% akcji w Excellence Cannabis. Ta druga firma specjalizuje się w produkcji wyrobów z olejem cannabis oraz na kryształach CBD, m.in. produktów spożywczych, kosmetycznych i suplementów diety.

Tak, jak deklarowaliśmy powołaliśmy spółkę wraz z Intensonem i Januarym Ciszewskim. Excellence Cannabis ma bardzo ambitne plany – opracowanie własnych, unikatowych produktów, uruchomienie kanałów sprzedaży i bezpośredniego dotarcia do odbiorcy, a także w przyszłości bazowanie na własnych surowcach. To bardzo perspektywiczny rynek, na którym możemy szybko zbudować silną pozycję. Jesteśmy też najlepsi w liquidach i w tym segmencie chcemy być liderem w produktach konopnych. Mamy już szereg przetestowanych receptur, będziemy się starali jak najsprawniej zarejestrować je i uruchomić sprzedaż.

– powiedział w maju przewodniczący rady nadzorczej Excellence Marcin Ciecierski.

Inwestując w Excellence mamy więc również ekspozycje na branżę konopną, która cieszy się ostatnią wielką popularnością wśród inwestorów. I to wszystko przy dość racjonalnej wycenie za całą spółkę. Excellence Cannabis to zresztą nie jedyna „konopna” ekspozycja, bo Excellence posiada dodatkowo 10% udziałów w firmie Polskie Konopie SA.

A w grupie jest też Health Medica, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży suplementów diety oraz kosmetyków. Excellence posiada 51% udziałów w spółce i od początku 2021 roku konsoliduje jej przychody oraz zyski.

Czytaj też:   Kombinat Konopny jak Palikot? Kolejna emisja konopnej spółki

Zagrożenia

Nie traktuj tego tekstu jako naganianie na kupno akcji Excellence – sam ich nie kupiłem :). Chciałem tylko przedstawić ciekawą spółkę, która nie jest zbyt szeroko znana wśród inwestorów. Wstępna analiza pokazała, że warto jej się przyjrzeć bliżej. Jak zawsze nie brakuje jednak zagrożeń.

Największe z nich, według mnie, jest rynkowe. Rok temu pisałem, że środowisko rekordowo niskich stóp procentowych sprzyja inwestowaniu w akcje. Od tego czasu mieliśmy 3 podwyżki stóp procentowych i możemy być pewni, że to jeszcze nie koniec. Historycznie oznaczało to słabszy czas dla inwestycji w akcje. Ja się nie przejmuję, bo inwestuję długoterminowo. Chcę mieć w portfelu dobre firmy i gdy już je mam to nie obchodzi mnie ile obecnie kosztują ich akcje na giełdzie. Jeśli jednak jesteś zakładnikiem notowań to spadający kurs będzie psuć Ci humor. 

Sytuacja w przypadku Excellence może być tym trudniejsza, że nie jest to zbyt płynna spółka. Narażona jest przez to na duże wahania kursu.

Inne zagrożenia są typowe dla firm z branży. Są to m.in. inflacja i spadek wydatków na zdrową żywność.

Podsumowanie

Szans dla Excellence widzę dużo więcej niż zagrożeń. Podoba mi się to, że wycena firmy jest racjonalna a sama spółka konsekwentnie „robi swoje”. Wyniki już teraz wyglądają dobrze a jest jeszcze sporo miejsca na poprawę. W dodatku po przeniesieniu notowań na rynek główny można oczekiwać większego zainteresowania wśród inwestorów, może także funduszy.

Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko systematycznych dywidend.


Przypomnienie: Jak kupić akcje Excellence

Ponieważ akcje Excellence notowane są na giełdzie – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.


Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów w dniu 22.12.2021 r. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook