Master Pharm SA – spółka zbyt dobra na giełdę?

Master Pharm to kolejna spółka, której przyglądam się po namowie jednego z Czytelników bloga. Czy akcje mogą być zbyt dobre, aby je kupić?

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.pl.

Global Pharma CM

Kilka tygodni temu w tekście Platforma CrowdConnect zapowiada kolejne ciekawe oferty pisałem, że jedną z najciekawszych emisji będzie Global Pharma CM.

Osobiście z największym zainteresowaniem będę czekał na szczegóły emisji Global Pharma CM.

Global Pharma CM jest otwartą na innowacje spółką z sektora farmaceutycznego. Koncentruje się na prowadzeniu prac badawczo rozwojowych (B+R), świadczy również kompleksowe usługi w zakresie opracowania i kontraktowej produkcji suplementów diety, wyrobów medycznych oraz wyrobów przeznaczonych dla sportowców.

– pisałem wtedy.

Przygotowałem nawet pewną pulę środków, aby wziąć udział w ofercie, gdyby podane parametry emisji okazałe się atrakcyjne. Niestety mam obawy, że akcji firmy Global Pharma nie będę miał okazji kupić. Zapowiedź tej oferty zniknęła ze strony CrowdConnect. Platforma nie podała żadnego wytłumaczenia, dlatego nie wiem czy to chwilowa sytuacja czy spółka całkowicie zrezygnowała z emisji akcji.

Akcje Master Pharm

Jeden z Czytelników bloga „podrzucił” mi temat innej, podobnej spółki. Mowa o Master Pharm – firmie notowanej na giełdzie już od 5 lat. Muszę przyznać, że „na pierwszy rzut oka” Master Pharm zapowiada się rewelacyjnie. Wskaźniki rynkowe ma doskonałe, w przeszłości płaciło dywidendę, free float niski a profil działalności bardzo zbliżony do Global Pharma CM.

Master Pharm SA powstał w 2002 r, świadczy wysoko wyspecjalizowane usługi w zakresie projektowania i kontraktowej produkcji suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków, wyrobów medycznych, preparatów spożywczych.
Nasza oferta skierowana jest zarówno do międzynarodowych koncernów farmaceutycznych jak i do krajowych firm farmaceutycznych oraz dystrybucyjnych.

– możemy przeczytać na stronie spółki.

Mamy więc bardzo podobną firmę ze świetnymi wynikami, która w dodatku jest już notowana na giełdzie. Oznacza to, że inwestycja w takie akcje jest mniej ryzykowna od kupna akcji na platformie crowdfundingowej. Po co więc tęsknić za Global Pharma CM? Przyjrzyjmy się bliżej akcjom Master Pharm.

Wyniki finansowe

Ostatni raport finansowy został ogłoszony przez spółkę w listopadzie i dotyczy wyników za III kwartał ubiegłego roku. Były one trochę gorsze od wcześniejszych, ale zdaniem spółki jest to chwilowe.

Spadek przychodów grupy związany był w dużym stopniu z nieuwzględnieniem danych spółki zależnej Avet Pharma sprzedanej przez Master Pharm w grudniu 2019 r. Na dynamikę sprzedaży oraz spadek pozycji wynikowych wpłynął również odnotowany w III kw. niższy poziom zamówień usług produkcji kontraktowej, który – zdaniem zarządu – powinien zostać zrekompensowany w przyszłych kwartałach.

Niepewność związana z rozwojem epidemii wpłynęła na odraczanie decyzji zakupowych części klientów, jednak już pod koniec III kw. sytuacja zaczęła się odwracać i obecnie obserwujemy gwałtowny wzrost zamówień, w szczególności na produkty typowe dla sezonu jesienno-zimowego, związane z odpornością. Obecna wysoka aktywność klientów będzie uwidaczniać się w naszych wynikach, jednak ze względu na specyfikę produkcji kontraktowej, dopiero w pierwszych miesiącach 2021 r.

– podawano w informacji prasowej.

Podając poniżej dane finansowe spółki będę posługiwał się wynikami za ostatnie 4 kwartały, tak aby były porównywalne z wcześniejszymi wynikami rocznymi.

Czytaj też:   Browar za Miastem po raz drugi - rzut oka na nową emisję

Rachunek zysków i strat

Serwis BiznesRadar podaje 4 tendencje negatywne i 2 tendencje pozytywne w wynikach finansowych Master Pharm.

Tendencje negatywne:

  • Przychody ze sprzedaży: spadek o 13.81% r/r
  • Zysk ze sprzedaży: spadek o 56.50% r/r
  • Zysk operacyjny (EBIT): spadek o 58.11% r/r
  • EBITDA: spadek o 40.39% r/r

Tendencje pozytywne:

  • Zysk przed opodatkowaniem: wzrost o 19.86% r/r
  • Zysk netto: wzrost o 36.45% r/r

Jeśli spadek przychodów spowodowany był sprzedażą spółki zależnej, to całkiem możliwe, że spółka ta miała całkiem sensowne wyniki. W sprawozdaniu Master Pharm widzimy bowiem, że kilkunastoprocentowy spadek przychodów przyczynił się do znacznie większego spadku zysków na poziomie operacyjnym.

Sprzedaż spółki zależnej

Zgadnijcie za jaką kwotę sprzedano spółkę zależną, co doprowadziło do wyraźnego spadku przychodów? Jeśli wierzyć informacjom serwisu Money.pl, była to kwota… 1 tysiąc złotych!!!

Komunikat firmy głosił, że cena odzwierciedlała wartość Avet Pharma i wynikała m.in. z jej zadłużenia. Transakcji dokonano głównie po to, aby spółka giełdowa mogła skupić się na produkcji kontraktowej, która jest podobno bardziej perspektywiczna. Bardzo rzadko zdarza się możliwość kupna całej firmy za 1 tysiąc złotych 🙂 Musiałem zerknąć jakie wyniki osiągała spółka zależna i jak wielkie było jej zadłużenie, że pozbyto się jej za symboliczną kwotę.

Zadłużenie na koniec 2019 roku rzeczywiście było spore i wynosiło 8,5 mln zł. Tyle tylko, że posiadany majątek był warty aż 11,6 mln zł! Fundusze własne warte były 3,1 mln zł. Oznacza to, że firmę sprzedano za ułamek procenta jej wartości. Przypominam – cena sprzedaży całej firmy wyniosła zaledwie 1 tys. zł a szczęśliwym nabywcą został, jak wynika z KRS, były członek zarządu Master Pharm. Chętnie poznałbym wszystkie szczegóły transakcji, bo skoro Master Pharm twierdzi, że była ona korzystna dla firmy, to znaczy że jakieś dodatkowe warunki pewnie były.

Dodam jeszcze tylko, że w 2019 roku sprzedana za 1 tys. zł firma osiągnęła 2,8 mln zł zysku netto.

Wskaźniki

Wróćmy jednak do osiągnięć Master Pharm. Mimo widocznego lekkiego pogorszenia wyników, nadal są one bardzo przyzwoite. Zysk netto za ostatnie 4 kwartały wynosi 12,4 mln zł i jest zbliżony do tego osiągniętego w 2019 roku. Zysk netto przypadający na jedną akcję (EPS) wynosi 0,574 zł.

Na ostatniej sesji akcjami Master Pharm handlowano po 4,36 zł. Daje to wskaźnik C/Z na atrakcyjnym poziomie 7,6. Średnia dla sektora farmaceutycznego wynosi ponad 20. Wskaźnik EV/EBITDA również jest atrakcyjny i wynosi 7,3.

Dużo lepiej od branży wygląda marża osiągana przez Master Pharm. ROE, czyli rentowność kapitałów własnych wynosi 12,6% (wobec 7% dla branży) a ROA (rentowność aktywów) 0,8% (wobec 2,9% dla branży).

Bilans

Z analizy bilansu możemy się dowiedzieć, że posiadany majątek firmy jest wart 114,7 mln zł i jest on podzielony prawie po równo na aktywa trwałe i obrotowe. Bardzo wysoką wartość mają jednak wartości niematerialne i prawne, do których podchodzę zawsze z rezerwą. Rzeczowe składniki majątku trwałego były warte 16,8 mln zł.

Łączne zadłużenie Master Pharm wynosiło 16,4 mln zł i było dwukrotnie niższe od środków pieniężnych posiadanych przez giełdową firmę. Widzimy więc, że zobowiązania w żaden sposób nie zagrażały płynności. Kapitały własne spółki wynosiły aż 98,3 mln zł, co oznaczało że były wyższe od wyceny rynkowej wszystkich akcji. Wskaźnik C/WK wynosił 0,98, czyli za każdą złotówkę majątku Master Pharm płacimy zaledwie 98 groszy. Bierzemy tu jednak poprawkę na wysoką wartość niematerialnych składników majątku. Wskaźnik Cena / Wartość księgowa Grahama (który uwzględnia jedynie majątek obrotowy) jest jednak również atrakcyjny i wynosi 2,19.

Czytaj też:   Czy warto kupić akcje Mentzen SA?

Przepływy

W zasadzie w sprawozdaniu finansowym trudno byłoby do czegoś się przyczepić. Bilans bardzo poprawny, osiągane wyniki bardziej niż przyzwoite. Bardzo dobrze wyglądają również przepływy pieniężne. W ostatnim okresie wyniosły one aż 19 mln zł na plusie. Od 2013 roku tylko raz były ujemne.

To jest właśnie jedna z tych spółek, które polecam do długoterminowego trzymania. Niestety z Master Pharm może się to nie udać. Zdaje się, że jest to zbyt dobra firma żeby była notowana na giełdzie.

Delisting

Pod moim tekstem o spółce Rawlplug jeden z Szanownych Czytelników napisał, że największym zagrożeniem takich dobrych firm jest możliwy delisting. Jest to inaczej mówiąc, ściągnięcie spółki z giełdy. Gdy jakaś firma ma super perspektywy a jest przez rynek niedoceniana to główny akcjonariusz może wykorzystać okazję i wykupić po niskiej cenie zdecydowaną większość akcji. Otwiera to drogę do przymusowego wykupu pozostałych akcji i wycofania firmy z parkietu. Wtedy w przyszłości nie musi dzielić się zyskami z pozostałymi akcjonariuszami.

I o ile w przypadku Rawlplug takie zagrożenie jest teoretyczne, to przy Master Pharm musimy brać je już bardzo poważnie. Zarząd spółki nie ukrywa bowiem, że „wycofanie akcji spółki z obrotu ułatwi realizację długoterminowych celów biznesowych Master Pharm i jest zgodne z interesem spółki”.

W lipcu ubiegłego roku spółki powiązane z zarządem (w tym z członkiem zarządu, który nabył spółkę zależną za 1 tys. zł) zamierzały skupić w wezwaniu wszystkie akcje Master Pharm. W ogłoszeniu o wezwaniu wprost zakomunikowano:

Wzywający zamierzają podjąć działania w celu doprowadzenia do wycofania akcji z obrotu na rynku regulowanym w przypadku nabycia przez wystarczającej liczby akcji, pozwalających na przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych.

Wezwanie

Ostatecznie Master Pharm pozostał na giełdzie, ponieważ zamiast ponad 7 mln akcji, wzywający zdołali nabyć jedynie 629 tys. Zdumiała mnie jednak ustalona cena w wezwaniu i tłumaczenie zarządu.

Cena skupu wynosiła zaledwie 4,20 zł – mniej niż wartość księgowa przypadająca na 1 akcję. W przypadku wezwania zarząd powinien odnieść się do proponowanej inwestorom ceny. Tu mieliśmy ciekawy przypadek, bo zarząd odnosił się w sumie do ceny proponowanej przez siebie. Nic więc dziwnego, że uznał ją za godziwą.

Załóżmy, że zarząd ma rację i cena 4,20 zł za akcję Master Pharm rzeczywiście jest godziwa. Jak zatem wytłumaczyć fakt, że 5 lat temu cena emisyjna za akcje w ofercie publicznej wynosiła 6 zł? Czy wtedy spółka i jej zarząd wprowadzili inwestorów w błąd? Przecież od tego czasu firma bardzo się rozwinęła, znacznie poprawiła wyniki. Jeśli przez ten czas wartość godziwa, zdaniem zarządu, spadła aż o 1,50 zł na akcję to zarząd wystawia bardzo złą ocenę swojej dotychczasowej pracy.

Podsumowanie

Takie działania powodują, że tracę całkowicie zaufanie do spółki. Obawiam się, że zarząd nie porzuci planów wycofania Master Pharm z giełdy. Mam nadzieję, że jeśli tak się stanie to przynajmniej zaproponowana cena będzie atrakcyjna dla mniejszościowych inwestorów. Niestety nie zawsze tak się dzieje. W przeszłości zdarzały się sytuacje, gdy zarząd prowadził działania zmierzające do obniżenia wartości akcji. Może to robić zaniżając osiągane wyniki lub wyprzedając majątek do innych spółek, w których sam ma udziały. Choć to działania niezgodne z prawem, to inwestorom indywidualnym trudno z tym walczyć.

Czytaj też:   Coffeedesk raportuje rekordowe przychody

Działania takie prowadzą do obniżenia kursu akcji na giełdzie, dzięki czemu obniża się również koszt ogłoszenia wezwania i wycofania spółki z giełdy. Wierzę, że zarząd Master Pharm będzie traktował inwestorów indywidualnych na partnerskich zasadach. Po sprzedaży spółki zależnej byłemu członkowi zarządu za symboliczną (w moim odczuciu) cenę oraz próbie wycofania spółki z giełdy za cenę dużo niższą niż podczas oferty publicznej – podchodzę jednak z rezerwą do działań zarządu.

Mimo, że Master Pharm to bardzo dobra spółka – ryzyko delistingu wpłynęło na końcową ocenę. Ja akcji spółki nie kupię. Może jednak Global Pharma wróci na platformę CrowdConnect?

Jeśli Ciebie akcje Master Pharm zainteresowały to polecam zwrócić szczególną uwagę na najnowsze wyniki, które zostaną ogłoszone 15 kwietnia.

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.pl.


Przypomnienie: Jak kupić akcje Master Pharm

Ponieważ akcje Master Pharm notowane są na warszawskiej giełdzie – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook