MCI kusi cennymi aktywami

MCI kusi cennymi aktywami

7 stycznia, 2022 0 przez Crowdnews.pl

MCI to prawdziwy nestor wśród giełdowych firm. Spółka notowana jest na warszawskim parkiecie już od 20 lat. Dlaczego warto zainteresować się tymi akcjami?

Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.pl.

Akcje MCI

Tydzień temu w tekście Jakie akcje kupić? Podsumowanie „pomysłów na inwestycje” obliczyłem, że skuteczność moich ubiegłorocznych analiz wyniosła w ubiegłym roku 70%. Żałuję, że podsumowania nie zrobiłem dopiero dzisiaj, bo po ostatnich wzrostach kursu akcji spółek Ekopol i Skarbiec Holding wynik byłby jeszcze lepszy. Oczywiście piszę to żartobliwie. Jeszcze raz podkreślę, żeby moich tekstów nie traktować jako rekomendacji inwestycyjnej.

Zwracam tylko w nich uwagę na małe, nieznane spółki oraz na te duże, ale trochę zapomniane lub niedoceniane. Dziś opiszę krótko firmę dużą, znaną i wycenianą na ponad 1 mld zł. Dlaczego więc zwracam na nią uwagę? Bo według mnie wycena i tak jest zbyt mała, jak na posiadane aktywa.

MCI na giełdzie

Bohaterem dzisiejszego tekstu jest MCI. Spółka notowana na warszawskiej giełdzie już od 20 lat! To świetny wynik na naszym młodym rynku. Spośród wszystkich firm, które opisywałem na blogu, jedynie Relpol może się pochwalić dłuższą giełdową historią.

Przez 20 lat notowań kurs akcji MCI podlegał sporym wahaniom. Można je było kupić zarówno po 0,29 zł (w 2003 r.), jak i po 37,10 zł (w 2007r.). Jak widać, ktoś z mega-fartem mógłby zainwestować 1 tys. zł w MCI w 2003 roku i po 4 latach sprzedać akcje za blisko 128 tysięcy zł! Za to kocham giełdę :).

Dziś akcje MCI notowane są po 22 zł, co daje wycenę całej firmy na poziomie 1,13 mld zł. Dla inwestorów przyzwyczajonych do wycen firm w crowdfundingu wydaje się to być wielką kwotą. Bo to jest spora kwota, ale nie na GPW. MCI nie znajduje się nawet wśród 70 największych firm na warszawskiej giełdzie. To też niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę jakie cenne aktywa kryje w sobie spółka. Na tym się skupię w dzisiejszym wpisie.

Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

O spółce

Najpierw kilka słów na temat działalności MCI. Nie jest to typowa spółka handlowa czy produkcyjna, które lubię opisywać. To w pewnym sensie fundusz inwestycyjny, lokujący środki w szybko rozwijające się firmy, głównie z branż nowych technologii.

Patronite

Z tego powodu dzisiejszy wpis jest nietypowy. Nie będę analizował bilansu, przepływów finansowych, konkurencji. Oceniając tego typu spółkę trzeba skupić się na aktywach. MCI powinno być wycenione na tyle, ile warte są udziały w spółkach, które do MCI należą. Zajrzymy zatem do portfolio projektów a są tam naprawdę ciekawe podmioty.

Nie są to wcale jakieś wydmuszki, ale firmy osiągające sukces w swoich branżach. We wcześniejszych latach MCI zainwestował w takie firmy jak TravelPlanet, Bankier.pl, Netia, Allegro, Wirtualna Polska czy Frisco.pl.

Portfolio

Aktualne portfolio też robi wrażenie. Możemy je odnaleźć na stronie https://mci.pl/portfolio-2. Według mnie warto zwrócić uwagę na trzy spółki z naszego kraju – Morele, IdoSell i Answear. To wcale nie oznacza, że udziały w firmach zagranicznych są mało warte. Wręcz przeciwnie, jednak musiałbym poświęcić zbyt dużo czasu i miejsca, aby opisywać każdą spółkę, w którą zainwestował MCI.

Wystarczy poświęcić chwilę na zastanowieniu się ile mogą być warte udziały w IdoSell, aby stwierdzić, że akcje MCI są godne uwagi.

IdoSell

IdoSell do producent oprogramowania dla sklepów internetowych IAI. Firma była przed laty notowana na NewConnect. W 2018 roku MCI objął 51% udział za 140 mln zł. Rozwój e-handlu i wyceny firm z branży e-commerce pokazują jak dobra była to inwestycja dla MCI.

Inny producent oprogramowania dla e-sklepów – spółka Shoper wyceniana jest obecnie na giełdzie na 2 mld zł. IdoSell osiągnął w 2020 roku wyniki lepsze od Shopera. Już w październiku Puls Biznesu cytował analityków Noble Securities, którzy uważali, że wartość 51 proc. udziałów w IAI, należąca do MCI, jest już większa niż kapitalizacja funduszu z GPW. A mówimy przecież o jednej inwestycji. Jednej z wielu.

Łatwo wycenić inną inwestycję MCI – udziały w Answear.com. Ta spółka jest obecnie notowana na GPW. Prawie 3,7 mln akcji należące do giełdowego funduszu wyceniane jest obecnie na 124 mln zł.

Czytaj też:   Skarbiec Palikota - co powinieneś wiedzieć?

Wycena portfela

Ile może być warty cały portfel udziałów należących do MCI? Sama ich wartość księgowa wynosi ponad 1,8 mld zł, co daje ponad 35 zł na akcję. Według analityków Noble Securities jedna akcja MCI jest warta 41,20 zł. Spółkę wyceniono używając metody porównawczej i NAV (wyceny księgowej).

Osobiście zgadzam się z taką wyceną. Wyjście z inwestycji w IdoSell planowane jest dopiero na 2025 rok. Wcześniej jednak MCI spienięży udziały w innych ciekawych firmach, m..in. na ten rok planowane jest wyjście z Morele.net. Może to znacznie wpłynąć (pozytywnie) na notowania funduszu na GPW. Udziały we wspomnianym sklepie internetowym są wyceniane przez MCI na 300 mln zł i zdaniem analityków jest to dość konserwatywna wycena.

Słabe strony

Nie byłbym sobą, gdybym nie poszukał jakichś słabych punktów spółki. W przypadku MCI są to dywidendy, a raczej ich brak. Przez 20 lat obecności na giełdzie firma podzieliła się zyskami zaledwie raz – w ubiegłym roku.

Jest jednak nadzieja na pozytywne zmiany w tym temacie. W czerwcu 2021 roku akcjonariusze funduszu zdecydowali o wypłacie 0,54 zł dywidendy na akcję z zysku za 2020 rok. Przyjęta w 2020 roku polityka dywidendowa na lata 2021-2023 zakłada, że zarząd MCI będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu, aby na dywidendę przeznaczona została kwota odpowiadająca od 1% do 2% kapitałów własnych spółki.

Podsumowanie

Dzisiejszy wpis jest dość ogólny i krótki, bo w zasadzie na temat MCI nie trzeba się zbytnio rozpisywać. Najmocniejszą stroną spółki są jej aktywa, głównie udziały w IdoSell. Zainteresowanym polecam październikową rekomendację analityków Noble Securities. Można w niej odnaleźć ciekawe porównanie giełdowego Shopera z IAI. Wynika z niego, że firma, w której udziały ma MCI osiągnęła w 2020 roku 2-krotnie wyższe przychody i o 1/3 wyższy EBITDA.

Myślę, że to uwiarygadnia tezę, że same udziały w IdoSell mogą być warte więcej niż cała obecna wycena MCI. Wspomniana rekomendacja dostępna jest na stronie https://noblesecurities.pl/files/rekomendacje_analizy/20211007_0916_MCI_PL_RA.pdf.

Czytaj też:   Browar za Miastem po raz drugi - rzut oka na nową emisję


Przypomnienie: Jak kupić akcje MCI

Ponieważ akcje MCI notowane są na giełdzie – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie – zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.


Tekst ten powstał dzięki wsparciu Patronów w dniu 05.01.2022r. Otrzymują oni poprzez serwis Patronite.pl wcześniejszy dostęp do tekstów z pomysłami inwestycyjnymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom za wsparcie bloga Crowdnews.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us: