O akcjach Inter RAO, które dopiero odkryłem

Dzięki rozmowie z jednym z czytelników bloga zwróciłem uwagę na nieco zapomnianą spółkę z warszawskiej giełdy. Przynajmniej ja nie zwracałem na nią do tej pory uwagi. Mowa o Inter RAO Lietuva AB.

Akcje Inter RAO

Uwaga – tekst archiwalny. Obrót akcjami spółki Inter RAO na GPW został zawieszony w wyniku nałożenia sankcji po napaści Rosji na Ukrainę.

Choć blog poświęcony jest tematyce crowdfundingu to jednak największym zainteresowaniem cieszy się cykl „Pomysły na inwestycje”. Opisuję w nim spółki już notowane na warszawskiej giełdzie czy rynku NewConnect. Z jakiegoś powodu zwróciły one moją uwagę i w tekstach wymieniam właśnie te powody.

Dziś opisuję spółkę, której przyjrzałem się dzięki Czytelnikowi bloga. Serdecznie pozdrawiam krajana z Łodzi – Pana Michała i dziękuję za wspomnienie o tej firmie.

Z ciekawości poczytałem trochę o niej i żałuję, że zrobiłem to dopiero teraz. Zresztą kiedyś było łatwiej. Gdy na giełdzie notowane były akcje kilkunastu spółek – nie było problemu żeby monitorować każdą z nich. Teraz jest to niemożliwe. Spośród kilkuset firm notowanych na giełdzie i NewConnect jest jeszcze pewnie sporo takich nieodkrytych „perełek”.

O firmie

Firma Inter RAO Lietuva AB jest, jak wskazuje nazwa, spółką litewską. Działa na rynku energii elektrycznej w regionie bałtyckim. Prowadzi działalność głównie na Litwie, Łotwie i Estonii, ale obecna też m.in. w Polsce, Rosji czy Białorusi.

W przeciwieństwie do większości polskich spółek energetycznych notowanych na GPW, Inter RAO jest podmiotem niezależnym. 51 proc. akcji należy do fińskiej firmy RAO Nordic OY a 29 proc. do litewskiej firmy inwestycyjnej. W wolnym obrocie jest 19,89% papierów.

Jak informuje emitent, jednym z głównych celów firmy jest zwiększanie inwestycji w zieloną energię. Już teraz zarządza jedną z największych w tej części Europy farm wiatrowych, zlokalizowaną na Litwie.

Notowane akcje

Na warszawskiej giełdzie spółka jest obecna już od ponad 8 lat. Debiut nastąpił 18 grudnia 2012 roku przy kursie 25,65 zł za akcję. W chwili gdy piszę ten tekst, jedna akcja Inter RAO kosztuje 19,10 zł. Na pierwszy rzut oka – słaba do tej pory inwestycja. W rzeczywistości jednak na Inter RAO można było sporo zarobić. W tym czasie spółka wypłaciła aż 11,21 zł za akcję w formie dywidend. Wliczając więc dywidendy okazuje się, że łączny zysk inwestora mógł wynieść w tym czasie blisko 60%.

O dywidendzie jeszcze napiszę, bo to największy atut spółki. Wróćmy jednak do notowań. W tej chwili akcje Inter RAO znajdują się w trendzie wzrostowym. Ostatnie tygodnie przyniosły „lekką zadyszkę” kursu, ale i tak w ciągu 3 miesięcy akcje zyskały na wartości 29%. W skali 12 miesięcy wzrost wynosi już jednak „tylko” 6% (i to wliczając dywidendę).

Czytaj też:   Koniec PlanMyDeal SA

Podstawowe wskaźniki

Zysk netto przypadający na jedną akcję wynosi 2,984 zł. Przy kursie 19,10 zł mamy więc wskaźnik C/Z (cena do zysku) na rewelacyjnym poziomie 6,4. Według serwisu Biznesradar.pl średnia dla sektora energetycznego wynosi aż 21. Podaję poniżej wskaźniki C/Z dla niektórych giełdowych firm energetycznych po raportach za III kw. 2020 r.:

  • MLSYSTEM 56,4
  • ESTAR 51,4
  • PEP 24,8
  • CEZ 21,0
  • KOGENERACJA 3,5.

Nie podałem wskaźnika dla polskich „molochów” (PGE, Energa, Tauron, Enea oraz Będzin i ZEPAK). Firmy te po ostatnim kwartalnym raporcie, solidarnie wykazują stratę na poziomie netto.

Większy materiał porównawczy możemy wykorzystać, gdy przeanalizujemy wskaźnik cena do zysku operacyjnego. Tylko (albo aż) trzy firmy energetyczne nie zdołały osiągnąć zysku na poziomie operacyjnym – PGE, Będzin i ZEPAK.

Inter RAO może się pochwalić atrakcyjnym wskaźnikiem C/ZO na poziomie 7,1 i jest on o ponad 2 pp. niższy niż średnia w sektorze.

C/WK

Nie jestem zwolennikiem porównywania wskaźnika C/WK (cena do wartości księgowej) dla firm energetycznych. Spółki z tej branży posiadają sporą wartość majątku trwałego, ale nie są to składniki, które można łatwo spieniężyć na rynku. Opisałem to w tekście poświęconym wycenie spółek.

Widać to również po notowaniach największych polskich firm energetycznych. Według kursów z piątkowego zamknięcia posiadają one następujące wskaźniki C/WK:

  • ENEA 0,22
  • TAURON 0,28
  • PGE 0,31
  • ENERGA 0,38.

Można więc powiedzieć, że akcje w/w firm kupujemy za ułamek ich realnej wartości. Gdyby to była inna branża, np. fabryka mebli, możliwa byłaby teoretyczna sytuacja, że skupujemy wszystkie akcje, zwalniamy pracowników, sprzedajemy nieruchomości, zapasy i maszyny. Uzyskane w ten sposób środki przewyższyłyby cenę zapłaconą za akcje. W przypadku firmy energetycznej nie jest to możliwe – tu liczy się tylko zdolność do generowania zysku.

Inter RAO posiada wskaźnik cena do wartości księgowej na wysokim poziomie 3,45 – najwyższy dla branży. Niski poziom C/Z i wysoka wartość C/WK pokazują jednak, że spółka musi posiadać bardzo wysoką rentowność aktywów.

Rentowność

Potwierdzenie tego mamy we wskaźnikach rentowności. ROA, czyli rentowność aktywów wynosi aż 18,9%! (średnia dla branży to -1,65%). Drugi najlepszy wynik wśród firm energetycznych ma Kogeneracja (6%). To bardzo dobrze pokazuje, że Inter RAO nie musi posiadać dużej wartości majątku, żeby generować zyski.

Ale to nie wszystko – ROE, czyli wskaźnik rentowności kapitałów własnych wynosi aż 53,6%!!! (średnia w branży to -3,7%). Znów drugi najlepszy wynik posiada Kogeneracja i jest to już „tylko” 9,5%.

Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć

Wyniki finansowe Inter RAO

Tak rewelacyjne wyniki spółki nie są wcale zdarzeniem jednorazowym. Wręcz przeciwnie – wcześniej było nawet lepiej. Raport finansowy za III kwartał 2020 roku mógł być dla inwestorów rozczarowujący.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 289 mln zł i w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku spadły o 35%. Zysk operacyjny spadł o 23% do poziomu 14,9 mln zł a zysk netto o 16% do 14,3 mln zł.

Łącznie po 3 kwartałach 2020 roku spółka raportowała przychody na poziomie 176 mln euro, co oznaczało spadek rok do roku aż o 41%. Inter RAO tłumaczy to niższymi wolumenami oraz cenami energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie i Łotwie. Mimo tak wyraźnego spadku przychodów, wyraźnie wzrosła rentowność. Wskaźnik rentowności brutto wzrósł z 7,07% do 10,13%.

Warto zaczekać do następnego sprawozdania finansowego spółki, żeby przekonać się czy spadek przychodów to trwały trend. Jeśli Inter RAO pokaże, że to „chwilowa zadyszka” to będzie można spodziewać się powrotu kursu akcji do silnego trendu wzrostowego.

Dywidenda

Wspominałem już o dywidendzie, wskazując, że jest to największy atut spółki. Inter RAO co roku wypłaca swoim akcjonariuszom zyski i są to kwoty bardzo wysokie (od 0,29 zł do 3,20 zł).

W 2014 roku, kiedy to dywidenda była najniższa, wskaźnik dywidendy wyniósł aż 4,85%!. W 2019 roku kwota wypłaconej dywidendy sięgnęła aż 18,8% kursu akcji (w roku ubiegłym 16,4%). Dzieje się tak, ponieważ spółka wypłaca swoim akcjonariuszom praktycznie cały osiągnięty zysk.

Nawet jeśli wyniki finansowe Inter RAO się pogorszą, to nadal będzie można oczekiwać, że wypłacone dywidendy będą jedne z najwyższych na rynku. Główni udziałowcy spółki, posiadający łącznie 80% akcji, podpisali umowę, w której określili politykę dywidendy Inter RAO. Zobowiązali się w niej, że nominowane przez nich do zarządu i rady nadzorczej osoby będą wspierać przekazanie w formie dywidend minimum 70% zysku netto spółki.

Podsumowanie

Pogorszenie wyników Inter RAO sprawia, że warto wstrzymać się jeszcze chwilę ze szczegółową analizą. Taką spółkę trzeba jednak mieć na swojej „krótkiej liście” do obserwacji. Mimo znacznego spadku przychodów firma potrafiła wyraźnie poprawić rentowność sprzedaży a wskaźniki rentowności aktywów i kapitałów własnych są na imponującym poziomie.

Nie jest to jakaś wydmuszka czy firma-krzak. Na giełdzie notowana jest od ponad 8 lat i co roku płaci gigantyczną dywidendę. Świetny kandydat do długoterminowego portfela, np. na rachunku IKE.

Czytaj też:   Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Jakbym miał wymienić minusy i zagrożenia to (obok wspomnianego spadku przychodów) wskazałbym na fakt, że Inter RAO jest spółką zagraniczną. Niektórzy traktują to jako atut (dywersyfikacja geograficzna), ja biorę pod uwagę dodatkowe ryzyko prawne. Za granicą może obowiązywać inne prawo dotyczące spółek, o czym przekonali się kiedyś akcjonariusze CEDC i Nova KBM. Dodatkowym utrudnieniem jest brak raportów w języku polskim.

Podsumowując – plusów jest dużo więcej niż minusów. Wycena Inter RAO wynosi 382 mln zł i porównanie do innych firm energetycznych pokazuje, że jest to wycena bardzo atrakcyjna. Na pewno będę spółkę obserwował z uwagą.

Jak kupić akcje?

Ponieważ akcje Inter RAO notowane są na warszawskiej giełdzie – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.

Tekst powstał dzięki wsparciu Patronów, którzy w podziękowaniu otrzymują wcześniejszy dostęp do moich analiz.

Uwaga – tekst archiwalny. Obrót akcjami spółki Inter RAO na GPW został zawieszony w wyniku nałożenia sankcji po napaści Rosji na Ukrainę.Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że teksty w serwisie Crowdnews.pl nie są rekomendacjami inwestycyjnymi. W dziale „Pomysły na inwestycje” przedstawiam spółki, które z jakiegoś powodu wzbudziły moje zainteresowanie. Zanim podejmiesz decyzję o ewentualnej inwestycji zapoznaj się dokładnie ze spółką oraz dokonaj samodzielnej analizy.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook