SFD – maszynka do zarabiania pieniędzy?

W sierpniu polecałem zainteresować się akcjami SFD. Od tego czasu ich kurs urósł o 480%, dlatego postanowiłem raz jeszcze przyjrzeć się spółce żeby sprawdzić czy nadal warto w nią zainwestować.

Akcje SFD

Jeśli jeszcze nie czytałeś tamtego tekstu to zachęcam do lektury – Akcje SFD – wzrost jak po odżywce białkowej? Co prawda zaprezentowane tam dane finansowe są już mocno nieaktualne, ale tekst ten przybliży Ci spółkę, jeśli jeszcze jej nie znasz. To całkiem możliwe, bo nadal wielu inwestorów o SFD nic nie słyszało albo traktuje ją jako sprzedawcę produktów dla „koksów z siłowni”. To spory błąd, dający większe szanse zysku dla tych, którzy poświęcili czas na dokładne zapoznanie się ze spółką.

Chociaż nie wiem czy nie powinienem spółkę opisać jeszcze raz. Przez ostatnie kilka miesięcy bardzo dużo się zmieniło (na plus) i dziś SFD jest już inną firmą niż wtedy. Oczywiście nadal zajmuje się tym samym – produkcją i dystrybucją odżywek dla sportowców, ale coraz bardziej rozpycha się też na rynku produktów fit.

Znacznie powiększyła się też sieć dystrybucji. Głównym kanałem sprzedaży jest e-commerce. Sklep internetowy SFD jest odwiedzany ponad 4 mln razy miesięcznie przez prawie 500.000 unikalnych osób. Dynamicznie rośnie też sprzedaż na zewnętrznych platformach, czyli Allegro, Amazon i Ebay. Dodatkowo spółka dysponuje 10 sklepami własnymi oraz 56 sklepami franczyzowymi.

Produkty SFD można też kupić u innych dystrybutorów, np. na siłowniach i w aptekach. Wielkim sukcesem firmy jest też wejście z własnymi produktami do wszystkich sklepów sieci Decathlon, co nastąpiło po 3-miesięcznym okresie testowym.

Rozwój spółki

Trwająca pandemia nie tylko nie osłabiła pozycji spółki, ale wręcz ją wzmocniła. Mimo zamknięcia siłowni – sprzedaż dynamicznie rosła a trwający lockdown nie przeszkodził w otwieraniu kolejnych sklepów franczyzowych. Jest to bardzo korzystne dla SFD rozwiązanie, gdyż wpływa na zdobycie nowych klientów a ryzyko bierze na siebie franczyzobiorca.

Jak już napisałem wyżej, SFD to nie tylko „sklep z odżywkami dla siłaczy”. Spółka doskonale wstrzeliła się w trend zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. W asortymencie firmy znajdziemy m.in. ciastka bez dodatku cukru, witaminy, gotowe pełnowartościowe posiłki. Produkty wytwarzane są nie tylko pod markami własnymi (np. Allnutrition, Berserk Labs), ale również z wykorzystaniem gwiazd mediów społecznościowych.

Nowi odbiorcy

Strzałem „w 10” była decyzja o sponsoringu gal „Fame MMA”, dzięki czemu marka trafiła do świadomości wielu (głownie młodych) ludzi. Prawdziwym majstersztykiem trzeba nazwać nawiązanie współpracy z Deynn – celebrytką z Instagrama, którą śledzi 1,6 mln osób. Odżywki sygnowane marką „AllDeynn” i kierowane głównie do młodych kobiet stały się przebojem ostatnich tygodni.

Przykładowo suplement COLLAROSE, który jest polecany kobietom dbającym o piękny wygląd i pragnącym spowolnić proces starzenia się, kosztuje w sklepie SFD 99 zł i został kupiony już przez 8000 osób. Takich produktów jest więcej a mnóstwo pozytywnych recenzji pozwala podejrzewać, że licznik sprzedaży będzie cały czas bardzo aktywny.

Czytaj też:   Jakie akcje kupić? Podsumowanie "pomysłów na inwestycje"

Mam nadzieję, że powyższe pokazuje dokładnie, w jaki sposób SFD stało się maszynką do zarabiania pieniędzy i skąd wziął się ten mocny wzrost kursu akcji. Przyjrzyjmy się teraz aktualnym wynikom, żeby zastanowić się czy to czas na realizację zysków czy wręcz przeciwnie – nadal dobry czas na kupno akcji.

Sytuacja majątkowa SFD

3 dni temu spółka opublikowała dane za IV kwartał 2020 roku. Możemy więc ocenić sytuację majątkowa, finansową i płynnościową SFD na koniec ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to dane nie zweryfikowane jeszcze przez biegłego rewidenta.

Suma bilansowa zwiększyła się z 39,2 do 54,4 mln zł, co było zasługą przede wszystkim znacznego wzrostu aktywów obrotowych. Majątek trwały wzrósł nieznacznie – z 13,9 do 14,4 mln zł, ale i tu znajdziemy sporo pozytywnych zmian. Dzięki amortyzacji o ponad 360 tys. spadła „wartość firmy”. Jeśli sądzisz, że mniejsza „wartość firmy” w bilansie jest sytuacją negatywną to polecam lekturę któregoś z tekstów poświęconych analizie bilansu.

Wzrosła natomiast wartość rzeczowych aktywów trwałych, np. środkow transportu, maszyn oraz budynków i lokali. To kolejny dowód na rozwój firmy, ale nie ostatni. Kolejnych dostarcza nam analiza aktywów obrotowych.

Wartość zapasów wzrosła z 19,4 do 31,4 mln zł  i powodem nie jest wcale zaleganie towaru w magazynie, ale wręcz przeciwnie – przygotowanie spółki do skokowego wzrostu obrotów.

Kapitały spółki

O wyniku finansowym napiszę więcej poniżej – tu napomknę tylko, że w 2020 roku spółka zarobiła „na czysto” prawie 12 mln zł. To niewiele mniej niż w ubiegłym roku wynosiła wartość wszystkich funduszy własnych SFD!

Tak znaczny wzrost zysku spowodował, że mimo wypłaty w grudniu zaliczki na poczet dywidendy, obecnie kapitały własne SFD są o 60% wyższe niż rok temu i wynoszą 22,3 mln zł.

Zadłużenie ogółem spółki wzrosło o prawie 6,9 mln zł, ale wynikało z większej skali działalności. Za wzrost zadłużenia odpowiadały głównie zobowiązania z tytułu dostaw czy z tytułu podatków i innych tytułów publicznoprawnych. Wartość kredytów i pożyczek spadła, co raz jeszcze pokazuje korzystną sytuację spółki.

Wyniki finansowe

Przychody ze sprzedaży w całym 2020 roku wyniosły 197,4 mln zł i wzrosły w porównaniu z 2019 rokiem o 38,7%. Czy możemy spodziewać się, że pozytywny trend zostanie zachowany? Najnowsze dane pokazują, że będzie jeszcze lepiej a sprzedaż dopiero się rozkręca. Wzrost w samym IV kwartale 2020 r. wyniósł 39,9% a w ubiegłym miesiącu już prawie 42%.

Sukces linii produktów pod marką „AllDeynn” oraz wejście na nowe rynki zagraniczne (Wietnam, Szwecja) utwierdzają mnie w przekonaniu, że najlepsze dopiero przed SFD.

Sukcesem nie jest jednak wcale wzrost sprzedaży. Ten można łatwo osiągnąć, np. poprzez spadek marż. SFD dzięki większej skali działalności zwiększa zyski w dużo szybszym tempie niż przychody. Jak już napisałem wyżej, zysk netto w 2020 roku wyniósł prawie 12 mln zł i wzrósł prawie o 400%! W samym IV kwartale, który jest dla spółki tradycyjnie słaby (w 2019 roku była wtedy strata) zysk wyniósł prawie 2,2 mln zł i był niewiele mniejszy niż przez cały 2019 rok.

Czytaj też:   Skra Częstochowa myśli o Ekstraklasie i sprzedaje akcje

O ile wzrośnie zysk w 2021 rok, jeśli sprzedaż nadal będzie rosła w tempie 40% (a wiele na to wskazuje)?

Poprawa wyników SFD jest szczególnie widoczna przy zysku operacyjnym. EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację wyniósł w IV kwartale ponad 3,6 mln zł i wzrósł r/r o blisko 1000%.

Poprawa rentowności

Kolejnym pozytywnym wnioskiem z lektury sprawozdania jest trzymanie kosztów w ryzach. Oczywiście w związku z tak dynamicznym rozwojem spółki musiały one wzrosnąć, ale wzrost ten jest mniejszy niż w przypadku przychodów. Koszty działalności operacyjnej (m.in. materiały, energia, wynagrodzenia) wzrosły o mniej niż 32%. Pozytywny trend jest kontynuowany i w IV kwartale wzrost kosztów działalności operacyjnej wyniósł jedynie 31%.

Niższe stopy procentowe i spłata części kredytów przełożyły się na wyraźnie niższe koszty finansowe, choć akurat ta pozycja w rachunku wyników i tak jest w przypadku SFD stosunkowo niewielka.

Dynamiczny wzrost przychodów i trzymanie kosztów pod kontrolą wpłynęły na znaczną poprawę rentowności sprzedaży. Rentowność sprzedaży netto wzrosła z 1,71% do 6,06% i jeśli będzie rosła nadal to niedługo SFD będzie miesięcznie zarabiać tyle co wcześniej przez cały rok.

Przepływy finansowe

O przepływach pieniężnych można krótko – są takie jakie powinny być. Spółka notuje dodatnie przepływy z działalności operacyjnej a ujemne na działalności finansowej i inwestycyjnej. Przepływy pieniężne netto razem są dodatnie. Taka sytuacja oznacza, że spółka zarabia nie tylko „na papierze”, ale w ślad za zyskiem księgowym idzie też gotówka. Środki pieniężne, które trafiają do SFD z prowadzenia działalności są na tyle duże, że firma inwestuje, spłaca zadłużenie i jeszcze sporo zostaje w kasie.

Kilka miesięcy temu pisałem, że rosną szanse na dywidendy z SFD i teraz możemy być tego pewni. Już w grudniu spółka sprawiła swoim akcjonariuszom prezent w postaci dywidendy zaliczkowej a to jeszcze nie koniec. Przyjęta przez SFD w październiku polityka dywidendowa zakłada wypłacanie akcjonariuszom minimum 20% zysku netto za dany rok. Oznacza to, że za 2020 rok do posiadaczy akcji SFD trafi około 2,4 mln zł (6 groszy na akcje). Może wydawać się niewiele, ale to blisko 1,5% obecnego kursu i jest to wartość minimum. Sytuacja spółki jest tak dobra, że kwota dywidendy może być dużo wyższa.

Podsumowanie

Sam na części akcji SFD mam już ponad 1000% zysku, bo zacząłem je kupować gdy kosztowały około 30-40 groszy. Później uśredniałem w górę i nie przestałem tego robić do tej pory. Nie uważam, aby taki zysk na akcjach oznaczał konieczność realizacji zysków.

Czytaj też:   Kombinat Konopny jak Palikot? Kolejna emisja konopnej spółki

Nie interesuje mnie, ile akcje wzrosły do tej pory, ale czy wzrosną w przyszłości. Tak naprawdę tego nikt nie wie, dlatego zastanawiam się ile dla mnie te akcje są warte teraz.

Przy obecnym kursie (4,32 zł) wskaźnik C/Z wynosi 15,2. Już teraz nie jest to wygórowana wielkość a dla spółki wzrostowej wręcz niewielka. Sam stosuję zasadę zalecaną przez niektórych „guru” inwestowania, że wielkość wskaźnika C/Z powinna wynosić tyle, ile roczny wzrost zysku.

Nawet jeśli przyjąłbym ostrożnie, że zyski będą rosły o tyle ile przychody (40%) to wskaźnik cena do zysku powinien również wynosić 40, co już teraz dawałoby wartość jednej akcji na poziomie 11,36 zł.

Pamiętaj oczywiście, że nie jest to żadna rekomendacja i sam musisz przeanalizować spółkę. Ja pokazałem jedynie, że dla mnie znaczny wzrost kursu akcji SFD nie oznacza wcale, że trzeba realizować zyski. Wręcz przeciwnie – myślę, że najlepsze nadal przed spółką i sam ostatnio dokupiłem akcje SFD na rachunku IKE.

Przypomnienie: Jak kupić akcje SFD?

Ponieważ akcje SFD notowane są na rynku NewConnect – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook