4 października konferencja online “W drodze na GPW”

4 października konferencja online “W drodze na GPW”

29 września, 2022 0 przez Crowdnews.pl

Projekt “W drodze na GPW” to seria wystąpień przedstawicieli spółek oraz konferencja online, zaplanowana na 4 października. Tym razem wspólna inicjatywa StockWatch.pl i Strict Minds poświęcona jest spółkom niepublicznym. Zaproszeni goście będą dyskutować m.in. na temat stanu i przyszłości rynku crowdfundingowego, zmian prawnych, metod analizy, czy źródeł finansowania przedsiębiorstw w Polsce.

W drodze na GPW

W ostatnich latach polski rynek crowdfundingowy bił kolejne rekordy. Według danych KNF, w 2021 r. w Polsce przeprowadzono 65 ofert przy udziale platform crowdfundingowych, z których emitenci pozyskali 101,5 mln zł. Wynik jest nie tylko o 32 proc. wyższy r/r, ale też rekordowy.

W dużej mierze jest to zasługa uproszczonych zasad organizacji emisji. W 2018 r. możliwe stało się przeprowadzanie emisji akcji i obligacji na kwotę do 1 mln euro na podstawie dokumentu ofertowego, którego nie musi akceptować KNF. Spowodowało to dynamiczny wzrost liczby emisji tego typu oraz podmiotów wspierających emitentów.

Nowa ustawa

W lipcu 2022 r. miał miejsce kolejny przełom. W życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym, która dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych. Maksymalna kwota emisji wzrosła z 1 do 2,5 mln euro (docelowo aż do 5 mln euro), a akceptowaniem dokumentów ofertowych zajmą się licencjonowane platformy.

Obowiązujący od 2018 roku limit bezprospektowy dawał możliwość stosunkowo łatwego zorganizowania emisji akcji na kwotę kilku milionów złotych. Korzystały z tego głównie spółki, które nie były jeszcze rentowne, a nawet nie generowały jeszcze przychodów, przez co nie miały co liczyć na finansowanie bankowe. Jednocześnie brak jasnych regulacji i bezpośredniego nadzoru nad rynkiem sprawiał, że nie był on traktowany poważnie przez inwestorów giełdowych. W tym kontekście cieszą wprowadzone zmiany. Platformy będą musiały wziąć odpowiedzialność za oferty, jakość dokumentów ofertowych i sposób komunikacji. Doprowadzi to do ograniczenia ryzyka i wzrostu atrakcyjności emisji dla inwestorów.

– komentuje Łukasz Konopko, prezes StockWatch.pl

Czytaj też:   Skarbiec Palikota - co powinieneś wiedzieć?

Program

W trakcie serii czatów zaprezentują się podmioty, które już pozyskały finansowanie w ramach emisji akcji, są w jej trakcie lub planują jej przeprowadzenie. Serię uzupełni konferencja online, podczas której zaproszeni eksperci będą dyskutować m.in. na temat stanu rynku, zmian prawnych, metod analizy, czy źródeł finansowania przedsiębiorstw w Polsce.

Tym razem podczas konferencji pochylimy się nad tematyką związaną z finansowaniem spółek niepublicznych. Jeden z paneli zostanie poświęcony zmianom w crowdfundingu. Poznamy też opinie spółek na temat różnych dróg pozyskania kapitału oraz  zastanowimy się nad tym jakie szanse i wyzwania komunikacyjne niosą one za sobą. Na koniec poznamy sposoby analizowania projektów inwestycyjnych spółek niepublicznych. Jak zawsze dołożyliśmy wszelkich starań by i tym razem dostarczyć odbiorcom ogromną porcję wiedzy na jak najwyższym poziomie.  

– mówi Sylwia Borowska, Head of Communications w agencji Strict Minds.

Udział w czatach i konferencji online jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Zapisy czatów i paneli dyskusyjnych pozostaną również na stałe na stronie StockWatch.pl dzięki czemu będzie można się z nimi zapoznać również po ich przeprowadzeniu.

Patronite

Strona konferencji – https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/w-drodze-na-gpw-seria-czatow-inwestorskich-i-konferencja-finalowa

 

Źródło: Stockwatch.pl

Please follow and like us: