Advanced Graphene Products już na NC. Kolejny fatalny debiut

Advanced Graphene Products już na NC. Kolejny fatalny debiut

29 listopada, 2021 0 przez Crowdnews.pl

Trwa fatalny okres dla giełdowych debiutantów. Dziś na NewConnect zadebiutowała spółka Advanced Graphene Products. Kto w maju zaryzykował zakup akcji, ten pewnie teraz żałuje.

Debiut Advanced Graphene Products

Dziś na rynku NewConnect zadebiutował producent grafenu – Advanced Graphene Products. Kurs spadł w debiucie aż o 23% do 6,90 zł.

Oferta publiczna prowadzona była w maju tego roku. W wyniku emisji 817.750 akcji serii C zostało objętych przez 53 inwestorów, po ocenie emisyjnej 9 zł za akcję.

W transzy dużych inwestorów zapisy złożyło 20 osób, a w transzy małych inwestorów akcje objęły 33 osoby. Średnia stopa redukcji zapisów w transzy małych inwestorów wyniosła 23,23%.

Analiza

Spółkę przeanalizowałem w tekście Prześwietliłem ofertę Advanced Graphene Products. Zwróciłem w nim uwagę na wiele czynników ryzyka. Zaliczyłem do nich m.in.

  • wysoką wycenę firmy;
  • bardzo słabe wyniki finansowe;
  • niekorzystny bilans;
  • wysoką wartość zadłużenia;
  • konieczność znacznych nakładów finansowych;
  • ryzyko kolejnych emisji akcji.

W podsumowaniu napisałem:

Streszczając – oferta mnie nie przekonała. Z jednej strony mamy zapowiedzi osiągnięcia w przyszłości 30% marży EBITDA, w innym zaś miejscu możemy przeczytać, że obecnie podaż grafenu jest wyższa od popytu.

Nawet jeśli sytuacja się zmieni i grafen w końcu znajdzie swoje masowe zastosowanie to nadal nie ma gwarancji, że to akurat Advanced Graphene Products osiągnie sukces. Konkurencja tez nie próżnuje. Wiele z konkurencyjnych firm posiada własne złoża grafitu, co zwiększa ich możliwości.

Nie jest to spółka, w którą zainwestowałbym duże pieniądze i na długi termin. Raczej jest to okazja dla inwestorów spekulacyjnych. Mógłbym się zastanowić nad kupnem akcji w ofercie, licząc na „przebitkę” podczas debiutu. Parametry emisji (tylko jeden dom maklerski, minimalny zapis, umowa lock-up) znacznie zwiększa szanse na udany debiut. Zanim do niego dojdzie, minąć może jednak nawet kilka miesięcy. Dla mnie to zbyt długi okres, aby trzymać środki w akcjach do których nie mam przekonania.

Podsumowanie

W tej chwili akcje Advanced Graphene Products notowane są po kursie 7,17 zł. Oznacza to 20% straty w stosunku do ceny emisyjnej. W środę podobne rozczarowanie przyniósł debiut spółki Zeneris Projekty.

Znowu dostaliśmy potwierdzenie, że trzeba z wielką ostrożnością podchodzić do planów emitentów. Tak jak pisałem kilka dni temu, nie warto rzucać się na wszystkie akcje dostępne podczas emisji. W przeciwnym razie nasz kapitał może się szybko skurczyć.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u

Czytaj też:   Czego nauczyła mnie emisja Heroo Mobile?

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us: