Canapharm wystartowała z kampanią inwestycyjną

Canapharm wystartowała z kampanią inwestycyjną

20 kwietnia, 2021 0 przez Maciejka

Dziś o godz. 16:20 rozpoczęła się kampania inwestycyjna spółki z branży konopnej – Canapharm. Pożyczając firmie środki na 2-letni okres przy oprocentowaniu 7,1% rocznie, zyskamy preferencyjne warunki zakupu akcji przed ich debiutem na NewConnect.

Kampania Canapharm

O kampanii inwestycyjnej Canapharm informowałem w tekście Canapharm kusi inwestycją w „zielone złoto”. Przypomnę tylko, że spółka oferuje na swojej stronie 4 pakiety inwestycyjne:

 • Green o wartości 1.000 zł;
 • Bronze o wartości 5.000 zł;
 • Silver o wartości 10.000 zł;
 • Gold o wartości 50.000 zł.

Zakup pakietu inwestycyjnego równoznaczny jest z zawarciem umowy pożyczki spółce Canapharm. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 7,1% rocznie a odsetki płacone są co miesiąc. Termin zwrotu środków to 2 lata. Kampania ruszyła dzisiaj o 16:20 i nie jest to przypadkowa data – 20 kwietnia przypada właśnie Światowy Dzień Konopi.

Cel kampanii inwestycyjnej

Celem Canapharm jest pozyskanie kwoty 7 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na zwiększenie sieci punktów sprzedaży, modernizację linii produkcyjnej, unowocześnienie laboratorium oraz budowę nowego centrum firmy o powierzchni 4.000 m2. Znajdować się w nim będą uprawy halowe, produkcja, laboratorium, biuro oraz zaplecze logistyczne. Spółka chce też systematycznie zwiększać areał upraw.

Pożyczki są zabezpieczone majątkiem firmy oraz poręczeniem. Spółka podaje, że 2019 rok zakończyła zyskiem netto w wysokości 270.000 zł – w ubiegłym roku zysk wyniósł już około 1 mln zł.

Dodatkową zachętą dla inwestorów (oprócz atrakcyjnego oprocentowania) mają być preferencyjne warunki nabycia akcji spółki. W tej chwili Canapharm działa w formie sp. z o.o. Przekształcenie w spółkę akcyjną ma nastąpić w styczniu 2023 roku.

Czytaj też:   Marie Zélie - nowy inwestor nie pomógł. Będzie nowa spółka?

Dokładnie za 2 lata Canapharm planuje przeprowadzić pierwszą emisję akcji. Kilka miesięcy później spółka ma zadebiutować na rynku NewConnect. Inwestorzy, którzy teraz pożyczą firmie pieniądze będą mieć pierwszeństwo w nabyciu akcji oraz preferencyjną cenę emisyjną.

Oprocentowanie

Ponieważ nie jest to emisja akcji – nie będę w tym tekście dokonywał analizy opłacalności. Każdy sam musi ocenić ryzyko inwestycyjne, korzyści z przystąpienia do kampanii inwestycyjnej oraz atrakcyjność oprocentowania.

Samo ryzyko inwestycyjne pożyczenia środków spółce Canapharm jest według mnie zbliżone do ryzyka nabycia akcji. Nowością nie jest też sam fakt pożyczania pieniędzy przez spółkę. Wcześniej informowałem, że tego typu rozwiązanie stosuje m.in. Marie Zélie. W najbliższych dniach napiszę tekst o zbliżającej się emisji akcji Zeneris Projekty. Tam również spółka stosuje pożyczki, z tym że pieniądze pożycza nie od inwestorów, ale od głównych udziałowców (na 8% rocznie).

Oprocentowanie zaproponowane przez Canapharm jest z pewnością bardzo korzystne w porównaniu do lokat bankowych. I sama wysokość (7,1%) nie jest w mojej ocenie powodem do niepokoju. W zasadzie to standard rynkowy. Tylko największe podmioty posiadające ratingi inwestycyjne, takie jak banki, firmy energetyczne czy PKN Orlen, mogą sobie pozwolić na pożyczanie pieniędzy (np. w formie obligacji) na 2-3%.

Inne firmy muszą zaproponować wyższe odsetki – standardem jest właśnie 6-8%. Wczoraj jedna z firm deweloperskich wyemitowała dwuletnie papiery dłużne przy rentowności około 10,6 proc. W trakcie sprzedaży swoich obligacji jest Sun Farms (deweloper farm fotowoltaicznych) – spółka nie osiągnęła jeszcze żadnych przychodów i oferuje pożyczenie od inwestorów środków na 2 lata obiecując 8% zysku. Jedynym zabezpieczeniem jest w tym przypadku poręczenie właściciela.

Czytaj też:   Endofund z kolejną emisją. Jak to jest z tą uczciwością?

Canapharm oferuje nieco mniejsze oprocentowanie, ale ryzyko inwestycyjne jest w mojej ocenie dużo niższe. Firma już teraz dysponuje majątkiem, który jest zabezpieczeniem spłaty oraz generuje zyski.

Argumenty za

Jak już Czytelnicy bloga wiedzą – nie znam się zbyt dobrze na branży konopnej. Mogę tylko przytoczyć argumenty podawane przez spółkę, które mają zachęcić do inwestycji:

 • Jesteśmy pionierem w uprawach halowych konopi przemysłowej – feminizowanych indoor pod produkcję kwiatów CBD, a to czyni naszą firmę gotową do produkcji Medycznej Marihuany,

 • Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy automaty vendingowe do sprzedaży produktów konopnych,

 • Posiadamy największą i najnowocześniejszą sieć dystrybucyjną automatów sprzedających w największych miastach Polski,

 • Jesteśmy prekursorami w Europie w stosowaniu ultradżwięków do ekstraktacji,

 • Palaczom stworzyliśmy „zdrowe“ ceramiczne cartridge od vapowania CBD bez szkodliwych substancji smolistych.

 • Nie korzystamy z usług pośredników,

 • Kontrolujemy każdy etap powstawania produktu.

Jeśli zaciekawił Cię temat pożyczki dla Canapharm oraz późniejszej emisji akcji to odsyłam na stronę spółki, gdzie możesz zapoznać się ze szczegółami i przeanalizować propozycję – canapharm.pl/home/zainwestuj.


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us: