Ciekawe pytania do 100-SIO Synergia

Ciekawe pytania do 100-SIO Synergia

10 grudnia, 2021 0 przez Crowdnews.pl

Do końca emisji akcji 100-SIO Synergia pozostało jeszcze 10 dni. Do tej pory spółka pozyskała zaledwie 14 tysięcy złotych. Nie tylko ja mam wątpliwości związane z tą ofertą.

Emisja akcji 100-SIO Synergia SA

EmitentEmitent100-SIO Synergia SA
BranżaBranżanieruchomości
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 999 999 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany18,25%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 9 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna1,12 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1 785 714 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 20.12.2021
Cel emisjiCel emisjipromocja, zakup nieruchomości
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja100sio.pl/

Moja subiektywna ocena emisji dostępna jest we wpisie Dlaczego nie kupię akcji 100-SIO Synergia?. Już sam tytuł zdradza, że parametry oferty nie przypadły mi do gustu. Zwróciłem uwagę m.in. na wysoką wycenę firmy, uprzywilejowanie założycieli, brak opublikowania wielu ważnych danych, słabe perspektywy, brak zarówno dywidend, jak i giełdowego debiutu. Lista zarzutów była dość długa – zachęcam do lektury wspomnianego wpisu, jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś.

Nie tylko ja mam wątpliwości związane z trwającą ofertą. Na stronie emisji pojawiła się zakładka „Dyskusja”. Potencjalni inwestorzy zadali tam bardzo ciekawe pytania skierowane do Prezesa, Pana Krzysztofa Stosio.

Szczególnie jedna z osób, podpisana jako „M” zadała bardzo interesujące i konkretne pytania. Te same pytania powinny pojawić się w głowie każdego potencjalnego inwestora, zainteresowanego inwestycją w akcje spółki 100-SIO Synergia. Pozwolę sobie zatem zacytować te pytania. Ja również mógłbym się pod nimi podpisać.

Pytania

1. Dlaczego dokument ofertowy jest ubogi w informację o Emitencie, jego sytuacji finansowej oraz modelu biznesowym?

2. Dlaczego Emitent nie publikuje sprawozdań finansowych spółek zależnych? Dlaczego na stronie emitenta umieszczone są tylko pojedyncze pozycje sprawozdań finansowych? Jak jest przyczyna zachowywania w tajemnicy tych informacji?

3. Czy Emitent posiada aktualne operaty na wycenę nieruchomości? Jakie wartości zostały przyjęte do ustalenia wartości księgowej?

4. Jakie jest uzasadnienie dla oczekiwanej wyceny? Dlaczego spółka została wyceniona na niemal 6 razy wartość księgowa? Dlaczego spółka została wyceniona na sto kilkadziesiąt razy historyczny zysk? Czy Zarząd uważa tą wycenę za rynkową i zgodną ze standardami?

5. Jakiego rocznego yieldu spodziewa się osiągać zarząd z budynku, który ma być wybudowany ze środków pozyskanych z emisji?

6. Na jakich warunkach zawarte są umowy dzierżawy? Dlaczego nie zostały one upublicznione skoro spółka dzierżawi nieruchomości od założycieli (zarządu)? Czy w opinii zarządu to nie rodzi konfliktu miedzy interesem prywatnym założycieli a interesem spółki?

7. Jakie wynagrodzenie pobiera zarząd? Jakie zamierza pobierać w przyszłości?

8. Czy jakiekolwiek podmioty powiązane osobowo lub kapitałowo z założycielami lub członkami ich rodzin świadczą usługi dla emitenta lub spółek zależnych? Jeśli tak jak ustalana jest cena tych usług? Jakie to usługi?

9. Czy spółka posiada pracowników zatrudnionych na umowę o pracę?

10. Jaki jest powód i cel tak drastycznego ograniczania praw akcjonariuszy mniejszościowych?

11.Jaką wartość dodaną (mierzoną wymiernymi parametrami) dają założyciele, która uzasadnia uprzywilejowanie akcji i tak szerokie uprawnienia osobiste?

12. Czy emitent uważa, że wielkość rynku w tak małym mieście jak Koszalin daje szansę na rozwój spółki?

13. Gdzie Zarząd i współpracownicy zdobywali kompetencje w nieruchomościach? Czy kluczowa kadra kiedykolwiek przeprowadziła proces deweloperski w nieruchomościach? Jeśli tak to jaki, jakiej skali, kiedy? Czy kluczowa kadra posiada wykształcenie lub szkolenia z zarządzania na rynku nieruchomości?

14. Po jakiej cenie założyciele odsprzedali innym akcje serii C ?

15. Jak zarząd uzasadnia potrzebę posiadania uprawnienia do emisji kapitału docelowego w tak dużej wysokości?

16. Dlaczego akcjonariusze nabywający akcje nowej emisji mają sfinansować całą budowę budynku 100-sio tower a mieć w nim tylko 18% z ryzykiem dalszego rozwodnienia w każdej chwili?

17. Jakie wartości ceny budowy 1 metra kwadratowego powierzchni zostały przyjęte do prognozowania kosztu budowy 100-sio tower? Jaki PUM ma mieć ten budynek? Jaki był koszt działki?

18. Emitent nie planuje dywidendy, decyzje o ewentualnym notowaniu planuje podjąć dopiero za 5 lat, więc jak zamierza dawać zwrot z inwestycji akcjonariuszom mniejszościowym?

19. Czy Pan na serio uważa, że to jest dobry deal?

Odpowiedzi Pana Prezesa dostępne są na stronie emisji – emisja100sio.pl. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą to zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. Czy są przekonujące – każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

 


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   CStore pokazuje wyniki przed kolejną emisją i debiutem